Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.529
    Допаѓања:
    120.775
    Пол:
    Женски
    Наместо да го правиш ова, однеси ја кај ветеринар да ја види.
    Можеби мачката има некој проблем со забите или нешто внатрешно.
    Доколку физички сè е во ред, треба да размислиш сите дома што правите. Да не доживува некаков стрес.
    Ако знаеш англиски, на Јутуб гледај видеа на Џексон Галакси. Има добри совети за мачки со вакво однесување.
     
    На Eli_98 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    2.966
    Пол:
    Женски
    Прво и основно мачка никако ама никако не се тепа. Мачка не де ксзнува така, не е човек па да те разбере. Тоа е буквално диво животно. Со самото тоа што ти ја тепаш и додаваш на агресијата и тас не сфаќа дека нешто лошо направила. Ако живееш во куќа, пуштај ја надвор. Некои мачиња не се припитомуваат на животот во затворен простор и некои едноставно се посгррсивни. Доколку на вет утврдат дека ништо не и е на мачката, а ти неможеш да ја чуваш подобро остави ја надвор
     
    На nextredstyle и Eli_98 им се допаѓа ова.
  3. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    23.837
    Пол:
    Машки
    Дали хранава вреди за парите (4350 ден - 14кг) и дали е добра за возрасни мачки?

    Многу ми е проблематична мачката, пробав со храна од маркет - не јаде, неколку видови испробав од пет шоп и погодив една, но некако и здосадува и оваа после година дена, а whiskas јаде ко луда...


    [​IMG]
     
  4. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.927
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Кажуваат дека хранава не е добра по состав, а е скапа. Имаш Exclusion или Sam's field (Оваа е 3000+ за 12кг) за тие пари. Има пакувања од 300 грама за проба.
     
    На theowndemon и staycalm им се допаѓа ова.
  5. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.558
    Допаѓања:
    265.098
    Искрено јас им давам кога ќе ја потрошам таа што треба да ја јадат, скапа е, а далеку од квалитетна.
    Не знам каде живееш, јас од Mini Zoo им земам 10кг вреќа, околу 2500 денари е на Best Breeder.
    https://minizoo.mk/product/best-breeder-steri-lite-10kg-hrana-za-machki/
    Од Orijen постариот имаше страшен пролив, а двајцата постари одлично ми реагираат на Ројал Канин за стерилизирани, само што сега со три мачки ми е прескапо. Исто добри ти се на Пурина Про План и на Брит храната, на Брит планирам да земам да видам како ќе бидат.

    Вискас и моиве обожаваат, ама баш е џанк фуд во мачешкиот свет :)
     
    На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.857
    Допаѓања:
    158.140
    Пол:
    Женски
    @Eli_98 ништо не постигнуваш ако удираш мачка. Напротив. Учи дека така треба и ја инаетиш поќе.

    Оди на ветеринар. Мојот го сеќавам дека има нелагодност кога станва агресивен. Уште нема видлив знак шо го мачи, ама агресивен е зошто го мачи нешто. Некогаш му велам на вет аман ѕирни го агресивен е да елиминирам здраствен проблем. Скоро сите пати до сега била маката со ушите шо има како позадински проблем на агресијата.

    Исто имавме период каде го навикнаа моите да јади рано-рано тие кога стануваат. Па процес беше каде го ✨игнорирав✨ да престани со плескања и прекасвања. Исто на сабајле ми функционираше шо имав телефон при рака да му пуштам цртани за мачки и одма фокусот му одеше таму. Чим е домашна мачка мораш да имаш простор кај да се истрча и игра зошто нема можност да шета слободно и да се умори па има "зумис". Мојот е таблет дете |( :D класични игри за мачки му здосадуваат по ден и пол. Ама видеа и игри за мачки на телефон и таблет го занимаваат со саати.

    И мачка можи да се научи. Само треба малку поќе труд зошто се страшно индивидуални. Ама тепање не е опција за ни едно живо суштество. Ни маче, ни куче учи така. А вервај знам во шо позиција си и колку знај да е фрустрирачки. Сигурно уште имам лузни по раце и по нозе. Така да види пробај нешто од пишаново, со многу труд нешто ќе залепи. :D

    @staycalm јас сама да прочитам состав не знам. Ама од вет и луѓе шо ваљда разбираат ми рекоја за оваа храна не и дека е непотребно скапа и непотребно би го разгалила. И за мачорот и за кучето моментално сум фан на BritCare.
     
    На nextredstyle, CameliaMiller и staycalm им се допаѓа ова.
  7. Winnie Pooh

    Winnie Pooh Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Женски
    Здраво, пред околу недела дена најдов маче така пуштено на милост и немилост, па бидејќи ми беше доста жал дека беше прилично мало ( претпоставувам околу 3 -4 месеци) и многу мило, го земав дома да го избањам, исчистам од болви нахранам.
    Го бањам со Хигија ( шампон против вошки ) му ставив ампула против болви Fypryst combo, му ставив и ремче против болви од Зегин купив околу 200 денари беше.
    Но на неколку пати забележувам во пределот на задните нозе, опашот, газето бели парчиња, денес случајно заприметив дека уствари тие парчиња движат. Најверојатно станува збор за паразити/глисти.
    Дали може некаков совет?
    Што да му направам?
    Дали е ова опасен проблем?

    П.С. досега никогаш не сум чувала мачка и искрено незнам што би требало да превземам.

    :(
     
    Последна измена: 18 август 2024
    На Madi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.558
    Допаѓања:
    265.098
    Однеси го секако на ветеринар, толку малецко не можеш сама да го дозираш со терапија + ако не си чувала мачка до сега.

    Иако имам три, на вет ги носам на прочистување, прво точно им одредува количина според килажа, второ сум сигурна дека ја примиле терапијата (паметни се, ја осеќаат, нема да ти ја изеде пример во храна).

    Многу веројатно има глисти, а за паразити пази какви ампули/ремчиња му ставаш, не се исти како за куче, мачките се осетливи на пестицид кој го има во кучешките и можат сериозно да им наштетат.

    Однеси го на вет, за прочистување нема ништо да ти земат или највеќе 50 денари.
     
    На Winnie Pooh и Cherry79 им се допаѓа ова.
  9. meksikanka

    meksikanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Moze I'ma nekoja rana pozadi pa se pojavile larvi, Ili I'ma glisti, najdobro da go odneses na vet I da prasas za sovet,
     
    На Winnie Pooh му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.098
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Опасно за луѓе не е, ама може да биде за мачето. Однеси го на вет ќе му дадат апче за прочистување. Околу 50 ден , а можеби и нема да ти земат пари. Можеш и да прашаш кога за вакцини да го однесеш.
     
    На Winnie Pooh му/ѝ се допаѓа ова.
  11. curlygirl97

    curlygirl97 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите

    Кој ветеринар го препорачувате во Скопје, конкретни имаме проблем со мачешки акни. Моето маче веќе неколку месеци има акни, но ветеринарот кај кој одевме не даде некој конкретен третман. Го мијам делот кој е инфициран кај муцето на 2-3 дена со антифунгален шампон, но пак се појавуваат. Исто така и доста време мачкам со канестен кремата и пак тој дел е црн. Ве молам за препораки и совети кој се има соочено со овој проблем и како сте го решиле и исто така препорака за добар ветеринар. Ви благодарам.
     
  12. franca

    franca Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    2.199
    Околу 50ден? Братучедка ми плати за внатрешно и надворешно прочистување 600ден во вет. болница во автокоманда
     
  13. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.927
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Дали го раниш во пластични чинии?
     
  14. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.927
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Епа ампулите за болви се од 300-400 денари нагоре.
     
  15. curlygirl97

    curlygirl97 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Не, во порцелански уште кога се појави проблемот.
     
  16. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.098
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Ама тоа е апче + ампула или само апче и за внатрешни и надворешни паразити. Само за глисти (внатрешни паразити) пример Caniverm е макс 50 ден.
     
  17. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.098
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Внимавај да се плитки и редовно да се мијат на висока температура. Ако јаде влажна храна во плитка чинија помалку ќе ја шлапа брадата исто и вода од каде пие. Генерално не треба да биде местото влажно за да не се размножуват. Гледај почесто да го бришеш со суво нешто да натапкаш само да собереш вишок вода. Можеш да го чистиш и почесто со физиолошки раствор.
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.750
    Допаѓања:
    80.961
    Пол:
    Женски
    Веројатно платила за 2во1 ампула што штити од надворешни и внатрешни паразити, тие се толку.
    Има ампули што штитат само од надворешни паразити и тие се 300 и нешто отприлика. А апчето против внатрешни паразити е толку, 70-тина денари.
     
  19. blue-diamond

    blue-diamond Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    39
    Дали знаете некој што нуди кет-ситинг услуги? ќе бидам на одмор 10 дена, а не ми се остава во пансион поради тоа што пред една недела беше настинат. имам луѓе што би можеле да доаѓаат преку работна недела, ама не се овде за викенди, а баш се паѓа и споениот викенд за 8ми септември и ми е уште потешко да најдам луѓе
     
  20. Ta-mara

    Ta-mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2019
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    282
    Пол:
    Женски
    Зошто мачорот ме гриза? Има 6месеци, мирно е вака и тоа се ама забите ми ги забива во кожа, дали така си игра или што прави не знам...