1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. mimi333

    mimi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Здраво,сакам да прашам дали знаете некој лек против буви а да не е ампула? или некоја ампула стварно што ќе помогне? бидејќи имам една мачка возрасна и нејзини 3 мали мачиња,се наполниле со буви па и мене ме испокасале...ампула што ќе им ставам кога надвор ќе бидат цело лето ,џабе.. а и премногу пари е за сите четири да купувам освен стварно ако вреди..
     
  2. Balint

    Balint Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    да и моето, баш се секирав што е работата
     
    На La.loca и LollySky им се допаѓа ова.
  3. Balint

    Balint Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    а дали некој од вас имал искуство со убод од крлеж на мачка?
     
  4. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Мојот мачор нема болви, нели скокаат они, ова како вошки повеќе, секоја година овој период фаќа. Може и да се болви, и они више не се тоа што беа xD
    Инаку немаш потреба од ампули, јас му ставам Нео Питроид прашок. Околу 150 денари е и големо пакување.
    Нанеси му на некое понедостапно место, кај што неможе да се излиже за да не го тргне од себе, нека отстои саат ипол два и после избањај го. 2 3 пати и ќе ги снема скроз. Не е отровно иначе да не му ја мислиш.
     
    На Kjutche му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ivanchos

    ivanchos Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2015
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    17.554
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој што му е на мачето..Му отече едното ноџе, сега и другото почна..Проверив не е повреден никаде, добар е скока си игра, си јаде нормално цел ден
    IMG_20180702_153531.jpg
     
    На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Мојот лани беше така, затоа што ловеше пчела, и нормално, го укаса :D
    Можно е и твојот да ловел пчели/оси. До утре би требало да е ок.
     
    На SV1911 и ivanchos им се допаѓа ова.
  7. mimi333

    mimi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    оо јас пробав со оцет нешто да ги прскам ме испогребаа,а не па да ги избањам..лом ке ме направат хаха,имам ставано неопетроид на кучето мое ама не ми помогнало баш,ама ај ке пробам може подр ќе делува на мачкиве
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Најди Frontliner спреј против болви, ептен е ефикасен. Единствено не смее да се прскаат мачиња помали од четири месеци чинам беше.
     
  9. mimi333

    mimi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    А да ги испрскам цели или? Да не е отровно?
     
  10. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Не е штетно за поголеми мачиња и мачки, но за мали не се препорачува. Мислам дека истото е со Нео-Петроидот, башка тој воопшто не ни делува.

    Го прскаш крзното и потоа масираш. Се прска надвор, не во затворена просторија.

    Јас прскав многу мачиња спасени од улица, не им се вратиле болвите после и не префаќаат од други.
     
  11. mimi333

    mimi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Фала многуу,ќе пробам
     
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Ампулите се ефикасни со месеци, и цел е да убиваат и превентираат буби да се качат на мачињата извесен период.
    Ама да, за четири мачиња ќе ти дојди скапо. Помалку ефикасно од ампула ама океј алтернатива ти е прашак за буби.
    Јас прашок користам зошто дестина ги чувам. :D
     
  13. mimi333

    mimi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Користев еден шампон против буви,ги избањав,се исчистија малце и сега пак фатиле..а од прашокот не сум задоволна баш.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kjutche

    Kjutche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    107
    Значи вака;
    Мојот мачор има премногу болви. Лани летово имаше болви ама купив прашок Нео Питроид од земјоделска аптека ама требаше многу често да му ставам скоро на секои 2-3 дена инаку пак ќе се наполнеше болви. Оваа зима немаше болви сега дојде летово и пак одима болви. А тој се полни болви од мачките на соседите кои имаат 10-15 мачки и имаат многу болви и се многу неуредни не ги ни бањаат и постојано мојот мачор оди накај нив постојано фаќа болви и неможам никако да го исчиштам. Неможам ни дома да го пуштам. А е многу убав расата му е персиска има многу убаво крзно и јади само купечка храна. Само штета е што има многу болви. Кажете ми некои ампули тие што се Frontline Combo или некои други кажете од каде можам да ги купам и како да ги користам.
    Еве го подолу на сликата многу е убав, но кажете ми некој совет како да го исчистам од тие болви.
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 12 јули 2018
  15. Kjutche

    Kjutche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    107
    Извини, од каде можам да го купам спрејот Frontliner ?
     
  16. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Јас го земав од странство, ама провери во подобро снабдените пет-шопови.
     
    На Kjutche му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    За 5 дена пркна и се ослободи, сега има и сопствен трон (столица издекорирана од неговите ноктиња качена на дрвено масиче). Само таму лежи и се пентери наоколу. Денес кога му донесов храна, ја оставив чинијата на споменатото масиче и го оставив да се снаоѓа сам (тој беше долу и трчаше по мене). Мјаукаше и плачеше вомое присуство очекувајќи да му помогнам да се качи, па го оставив сам во соба да видам дали ќе се снајде. По неполна минута го гледам качен на масата си ручка, а кога се најаде ми се пофали дека научил нешто ново денес, се пентери по масата па скока долу и пак се качува горе, а уз тоа ми мјаука среќно. Многу темпераментно мачорче, не сум сретнала како него претходно. Ако не го игра некој сам ќе си најде занимација, и пука од енергија, колку и да трча не се изморува.

    Иначе уште кога го земав јаде сирово мевце и пилешки крилца, се поправи и му светна крзното за 5 дена. Како суплемент му додавам маслиново масло (за витамин Е) во кашичка од пилешки срца, џигери, и свинско и говедско месо.
    FB_IMG_1531607949996.jpg FB_IMG_1531607391473.jpg
     
    На Walker7, Matotheja, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. ivimis

    ivimis Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    523
    Имам мало маче, го чувам дома но сега почнав и во двор да го пуштам.... но почна да бега кај комшиите во двор и не знам дали ќе знае само да се врати .....цело време го пазам
    А жал ми е цело време да затворам дома ....
     
  19. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Ќе знае да се врати. Многу одамна имав мачка и секаде каде одевме доаѓаше и таа по нас, ама се враќаше сама дома. Исто е и со кучињата.
     
  20. Independent Girl

    Independent Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2018
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    1.189
    Пол:
    Женски
    Каква храна на 4 месечно маче се дава?
    @Papillon.Papi