1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. Violeta Viki

    Violeta Viki Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво!Имав мачка со две мачиња,едното од мачињата насрада од кола и сега мачката нон стоп го бара веќе два дена,постојано оди на местото каде што загина маченцето и шета до касно го бара.Ме загрижува нејзиното однесување до кога ќе го бара маченцето дали ќе го заборави?Не знам што да правам.
     
  2. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Јас порано имав мачка, кога го дадовне малото маче со денови го бараше и чудно мјаукаше. Ќе и помине
     
  3. Violeta Viki

    Violeta Viki Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Blagodaram
     
  4. Violeta Viki

    Violeta Viki Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Blagodaram!Neka pomine pobrzo bidejki tazno e :(
     
  5. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    Хелоу.
    Случајно шетавме со дечко ми и најдовме маче,маленко,многу игриво.Ми падна жал,а и дечко ми многу инсистираше и си го зедов за дома.
    Вака,физички ми изгледа добро.
    Но,маленко е и не знам како да го третирам(вакцини,храна).Со мачки немам никакви искуства.
    Хелп,што би требало да направам освен да го нахранам,избањам и да си играм со него?
    @theowndemon @1992g
    Ве тагнав пошто ве гледам како поискусни по темиве,но од секој е добредојдена помош. :)
     
    На 1992g му/ѝ се допаѓа ова.
  6. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.547
    Допаѓања:
    115.509
    Пол:
    Женски
    Го провери ли дали има болви или крлежи?
    Ако не,провери го убаво.
    И да ти изгледа добро,не е лошо да се посоветуваш со ветеринар.
     
    На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
  7. VoodooGirl

    VoodooGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    514
    Допаѓања:
    4.176
    Пол:
    Женски
    Колкаво е отприлика? Има пораснатки запчиња? Доколку нема извршено најмалку 2 месеци ќе мораш да му земеш млеко во прав NAN од аптека и така да му раствараш со млака вода и со шприц да му даваш. Да го поминуваш со памукче по газето за да мочка и кака на секои 4 саати обавезно. Можеш слика да ми пратиш во ЛП да видам отприлика колкаво е. А најдобро да го однесеш на ветеринар чисто да го прегледаат што и како е и да ти дадат точна возраст за мачето и совет.
    Ако е повеќе од 2 месеци може и само да си јаде. Најдобро ти е сува храна на Matisse од пет шоп за мали мачиња до 1 година. (ова за хранава другарката @1992g ме советуваше на времето, фала и многу). :D
    За течна храна може да ти фати проливче, барем мојава фати кога беше мала.
    За вакцина исто, најдобро советувај се на ветеринар, зависи од возраста. За дома обавезно одма песок и да се научи што поскоро да си врши нужда таму. А брзо ќе се научи.
     
    На 1992g, theowndemon и GirlRose им се допаѓа ова.
  8. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Ќе го избањаш првин, ако има болви ќе купиш шампон за против паразити. Ако има пола кило мачето, после 2 дена од бањање ќе му ставиш половинка ампула за против болви и крлежи доколку не се истребиле(се става на вратчето на голо кожиче меѓу рамениците) а другата половинка после 3 недели. Од BAYER и КРКА ти се најдобри ампулите.Имаш и на природна база на Карли фламинго biocide 80 денари и biospotix 150 денари, ја такви ставам на мојот иако никогаш немал болви.
    Веднаш купуваш леѓенче за песок, и песок и му ги ставаш на место што подалеку од храната и водата, најдобро у тоалетот и ќе му го покажеш неколку пати.
    Ќе земеш сува храна за мали мачиња, Вудугрл ти препорача фармина матис киттен, и ја ти ја препорачувам, е сега ако си желна да дадеш и повеќе по килограм, имаш уште поубави храни, пм пушти ми за други брендови. Фармина матис ти е 320 ден кг мислам и е солидна храна со средна цена.
    Ќе му ја топиш со јогуртче храничката ако не може да ја крцка, не со млеко, не се дава млеко.
    За вакцини кај ветеринар, ќе идеш ќе ти препише две тровалентни вакцини и додека трае имунизацијата нема да го пушташ ниту на тераса.
    Ќе ти нудат ветеринарите разни храни, највеќе ројал канин ама за тоа ѓубре 500 ден по кг ни сличајно да не дадеш, фармина матис ја имаш во Фауна пет шоп, Анималс пет шоп кај грчка амбасада и не ми текнува каде на друго место. Немој од маркет да купуваш храна за мачиња, таа во маркети е најчкарт храна.
    За песок, најевтин ти е во Кам и стокомак со низок квалитет но економски ефтин е, друг кој би ти препорачала е од ДМ песокот, добра цена за добар квалитет, после Саникет песокот што ти е 250 ден по вреќа и трае 10 тина дена, па и тука имаш и силиконски што е 500 ден по вреќичка и ќе ти трае цел месец сеа дури мачето ти е мало, а после по 3 недели, јас тој го користам бидејќи не мириса не пушта прав а и мачорот највише го сака.
    Па пушти од мачето сликчиња
     
    На buba4e89, VoodooGirl, LollySky и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Cherish33

    Cherish33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2017
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    81
    Да ве прашам на мачорот мој позади кај опашката каде што му почнува буквално му е соголено, му се гледа кожичето и постојано се лиже и се чеша. Некој да не имал ваков проблем? И на колку вррме се даваат ампулите?
     
  10. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    2.582
    Пол:
    Женски
    Најдов едно мало слабичко маче во село и цел ден го хранам, но после секој оброк врши голема нужда и столицата му е течна, некој со вакво искуство, да не е нешто болничко? И што треба да му дадам ако е болно?
     
  11. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    Здраво :) .
    Скоро зедов маче,маленко е околу 3 месеци.
    До пред неколку дена немаше,но сега скоро забележав.Му солзи окото и му се прави едно како гурла,зелено е.(мислам ме сфаќате)
    Бев на ветеринар,ми кажаа ништо страшно.Но,јас сум вознемирена.Ова ми прави стрес ептен.
    Секој ден му солзи окото и од тоа не може да го отвори убаво.
     
  12. profi

    profi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Имам мачка 14 години е стара.Болна е од агресивен аденокарцином . Тоа го дознав пред неколку дена. ВЕ МОЛАМ споделете дали имате некакво искуство
     
  13. Ивона Трајковска

    Ивона Трајковска Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Сакам да си земам маче но незнам со што да го хранам затоа што е сеуште мало има околу 3 недели можи и повеќе ве молам за помош Со што треба да го хранам првите месеци? Што треба да му купам? и сл
     
  14. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Земи капки Неомицин и маст Хлорамфеникол. Ставај му наутро и навечер. Ова е препорака од ветеринар за ваков проблем.
     
    На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    810
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    zdravo, nova sum na temava, me interesira dali znae kaj da najdam vakvo mace, na internet vidov deka se vika golden persian cat i ako ima po kolku se dvizat? za vo domasni ulovi mi e sekako
     

    Прикачени фајлови:

  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Околу 100,150евра ама овде чистокрвен тешко.
    Ова си бара внимание, и многу се митари. Имам јас мешанче на работа и знам. Ама многу се игриви, темпераментни, сака да се гали, паметни се на се мачка ко мачка.
    Мора да му купуваш играчки и добра храна, можеш да најдеш корисно инфо за нив по нетот.
     
    На Marija_Magdalena му/ѝ се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.821
    Пол:
    Женски
    7000 го плативме ние нашиот.3 месеци беше кога го купивме
     
    На Marija_Magdalena му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Violeta Viki

    Violeta Viki Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво! Сакам да прашам нешто во врска со домашни миленичиња.Имам мачка кој имаше 3 мачиња.Едното одма и загина ,по 2 месеци и второто маче го прегази кола.Остана само едно машко маче.Е сега мачката по цел ден шета се враќа кратко дома и му носи плен на мачорчето и одма заминува.Воопшно не седи дома само скита.Е сега ја нема веќе 4 дена да се врати.Дали има некој искуство,совет да ми каже.Благодарам!
     
  19. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Јас имав мачка која си замина и не се врати, ми рекоа дека си заминала поради мачорчето. Од тогаш само мачори чувам
     
  20. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    2.582
    Пол:
    Женски
    Некој ми го удрил мачето и многу мјаука од болки, а ветеринарот не ми се јавува, смеам ли да му дадам некое апче за болка?