1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.601
    Пол:
    Женски
    @kristina.k сега ги видов коментарите може се средила ситуацијата во меѓувреме, ама да ти предложам да го смениш вкусот, ако пак се случи исто. Мојата претходна мачка имаше ретка алергија на пилешко, и имаше дијаереа од таа храна. Исто со вкус на јагнешко знае да е тешка за стомак, а може и подобро ќе и одговара. Најдобро со вкус на телешко и риба.
     
    На buba4e89 и kristina.k им се допаѓа ова.
  2. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    @kristina.k мој совет додека е мало мачето, покрај храна за мачки, да му даваш и варени копанчиња, оривче, баланс јогуртче, а можеш и да му пржиш омлетче. Мојата мачка обожава омлет со јогуртче! :D

    Не му давај виршли, паштети, салами и сл. И не му давај млеко или лепче, огромен проблем им прави на мешето.

    Инаку, да дополнам, покрај сите совети што ти ги дале, мораш редовно да го носиш на ветеринар секој месец за апче против глисти и на два месеци за ампула. Иако ќе го чуваш само дома, ова е пред се' за ваша безбедност. Сепак си со мало дете.

    После некое време, најтопла препорака да си го стерилизирате и чипирате, а со тоа да придонесете да се намали бројот на животинки што (можеби) би останале на улица.

    п.с. Чекаме слики :D
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @Yowannty се среди да, уште истиот ден ко се вративме од ветеринар се стабилизира. Фала за советот. :hug:
    @Doozy малечко не е за храна така, нема 2 месеци? Ако не е ќе и давам и така, за јогуртче ми рече и ветеринарот. :) И дадоја за глисти апче, нареден месец треба за вакцина, ми рече ветеринарот 3 месеци да направи. И некој прашок за болви ми дадоја, да ја прскам од време на време. Кога се стерилизираат и чипираат?
    Има слики во темата за миленичиња, ама ако не смета еве и овде една. :inlove:
    20200618_160122.jpg
     
    На tinka-mace, GirlRose и Doozy им се допаѓа ова.
  4. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Мојот ветеринар (на кого безрезервно му верувам) ми даде совет за повеќе домашна храна кога беше мала мојата мачка затоа што често имаше проблеми со мешето. Сега е веќе голема госпожа и јаде само сува храна, ја одјаде таа од конзервите сама, плус јас чат пат и правам мевце и јајце. :D

    Дај му јогуртче, да видиш како ќе го испие. Цуфче бе, види го какво е :inlove::inlove::inlove:

    Јас мојата ја чипирав кога ја стерилизирав (за да не ја боли, кога беше успана) веднаш после 6тиот месец. Некои чекаат да стигне до годинка, но јас не сакав да ризикувам затоа што има ПРЕМНОГУ бездомни животни надвор.

    Никаква промена не забележавме оттогаш, баш напротив, уште си е истата блесава будала. (ова за сите што викаат абе не ги стерилизирајте, демек стануваат пасивни, вака така...значи, не) Чак што више, имаше и огромна циста, и ако сум чекала малку подоцна, можеби ќе имаше лош исход.

    Затоа сега мојата нема мачиња ама по комшии има дури 12 мали мачиња што јас ги оправам. :(
     
    На dayla, FreeMind и kristina.k им се допаѓа ова.
  5. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @Doozy фала ти за советите, ќе те послушам. :) За стерилизација сакав и јас, ама за чипирање не знаев. А за малечки овој период сегде има, гледам по здруженијата преполно е што се вдомуваат. :( И ние така си ја вдомивме.
     
    На FreeMind и Doozy им се допаѓа ова.
  6. Зеленоокатаа

    Зеленоокатаа Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2019
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    На мачорот му е инфицирано окцето, му ставав камилица но имаше само мал ефект. Знае ли некој што би можела да му ставам???
     
  7. ана.1230

    ана.1230 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2015
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    160
    Пол:
    Женски
    Може ли да ми помогнете, имам мачка во населба што ја чувам во двор. Пред некое време роди мачиња и пораснаа ама од пред неколку дена ги снема мачињата и мачката доаѓа и постојано мјаучи и ги бара.Да ми каже некој што да правам незнам стварно ;(;(;(
     
  8. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Не знам колкави биле и зошто ги снемало мачињата, но сепак мајка е мајка.
    Тагува и ги бара, и тоа е природно и не може ништо да се стори.
    Очекувај овие денови да почне да се пари поново.
    Така направи мојата мачка, откако се омачи и роди мртво маче, мјаукаше 5-6 дена, го бараше,а потоа ми ги собра сите мачори од маалото
     
    На ана.1230 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. NNik

    NNik Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Пробај со Тобрадекс капки, секако претходно консултирај се со ветеринар
     
    На Зеленоокатаа му/ѝ се допаѓа ова.
  10. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    На мојот мачор половина лице му е издуено од тепачки.Некој совет?
     
  11. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Каде да најдам Scottish fold маче? Многу сакам такво и дали е вистина дека е многу скапо?
     
  12. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    mojata macka dosega 3 pati raga, prviot pat 2 i poedna nedela umrea, vtoriot pat edno i pak isto i umre ,sega tretiot pat 4 ednoto umre odma, 2 po nedela dena, samo edno i ostana eve do denes 3 nedeli i se nadevam ke prezivee
    citav po net po 3 nedeli moze i da mu se dava po malku hrana na maloto no neznam sto da mu davam, mleko ili jogurt moze li?
    stvarno sakam ova da prezivee
     
  13. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.601
    Пол:
    Женски
    Леле колку се слатки тие :inlove:
    Иначе да, скапи се и треба да ги нарачаш од странство ако сакаш оригинал.
    Ако сакаш таква сина мачка, погледни ги Russian blue cat многу се елегантни и убав карактер, а и во мк ги има. :)
     
  14. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    2.073
    Сакам нешто да прашам од неккои што чувале.
    Имав домашно маче но за жал ми почина,па би сакала во скоро да земам некое.
    Кое е полесно за чување и на кое помалју му паѓаат влакнататоа ми е битно, измеѓе Сијамска и Персиска?
     
  15. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Сијамска е одличен избор за луѓе алергични на влакна од мачка. Територијални се многу, и не искажуваат многу љубов ама се преубави.
    Персииско бара нега и пушта бааги влакна.
     
    На monibejbi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Како што пишале погоре, Сијамките пуштаат далеку помалку влакна од Персиските. Плус мора редовно да се чешлаат зашто им се утуткува брзо влакното. Заради сплесканот нос треба и на очињата да се обрнува внимание и редовно да се чистат.

    Сијамките имаат поише "карактер" ама ова многу зависи од мачката и како ја чувате. Имав другарка со Сијамка, во мајка и беше заљубена, само со неа се галеше ама другите знаеше и да ги загребе.

    Имај во предвид дека расните мачки имаат пократок животен век во споредба со мешаничиња и се склони на типични здравствени проблеми за нивната раса.
     
    На monibejbi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    2.073
    Fала на одговор.
    Сепак сакам некоја помалку влакна што би пуштала.
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  18. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    2.073
    Фалаа на одговор.
     
  19. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.601
    Пол:
    Женски
    На сите мачки кои се чуваат дома паѓа влакното. Додека мачките што живеат надвор влакното им се менува и прилагодува на временските услови 2 пати годишно, мачките што се чуваат дома се митарат константно заради поквалитетниот начин на живот. Муабетот ми е дека влакна секако ќе има, па земи си мачка каква што ти е мерак. За влакната потребно е само квалитетна храна и редовно четкање.
     
    На monibejbi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    @Yowannty ај помагај. Како да спречам мачето да не ми ги јади и растура цреповите? По 2 пати на ден собирам земја. Има ли некоја идеа да бега од нив :wasntme: