1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. Nora02

    Nora02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    35
    Па барам веќе некое време никаде не најдов понов оглас сите се стари
     
  2. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.621
    Допаѓања:
    16.903
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20210202-230905_Chrome.jpg
     
  3. Nora02

    Nora02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    35
    Од одгледувачница се максимум 100 евра со книшка, ова е многу скапо, само што во одгледувачницата немаат мали сеуште
     
  4. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Зошто мачево не ме остава постелнина да сменам, да ми објасни некој? :wasntme::rofl:
     
    На chocolade и Keri им се допаѓа ова.
  5. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Леле врв :D
    Ти се пика нели :)
    Јас борби водам, тоа му е омилена занимација.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Се пика, ме каса по раце, ми ја трга со забите (facepalm) Баш борба се води :D
     
    На BabyT* и Mantub им се допаѓа ова.
  7. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Искуство со привикнување маче што обожува да седи надвор во двор (поточно, во трава и во трски |() на живот во стан и со тераса? :whew:

    Првичната идеја ми беше постепено да ја внесувам внатре ама тоа траќања, тоа плачки, тоа гризења... за инат гриза кабли ако не ја пуштам да излезе. Cat puberty at its finest :devil:

    Ни ладново не ја предомислува, се валка во снегот, се брка сама со себе, ги гледа врапчињата, со еден збор, живее живот... има ли надеж дека ќе се привикне некогаш да живее само внатре, евентуално до тераса? :bug:
     
  8. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Колку е старо? Види, за имање има, ама не со сила. Оставај и отворена врата, сама да си влезе да истражува. Буквално отвори и и седни на страна, ќе си влезе и на крај ќе си најде место за спиење. Не за џабе иде curiosity killed the cat ама ова обратно.

    Ја храните додека е надвор? Ако не, редовно почнете да и давате внатре ама во близина на вратата и исто сама ќе си влегува. Се е до навика. Кај вујко ми 90% од мачките се надворешно-внатрешни и со повеќето истото беше на почеток ти да ги внесеш мислиш на колење идат, остави врата подотворена први да влезат.

    Те прашав колку е старо зашто знаеш, колку е постаро потешко е. Не е толку дека е внатре, ако од мали не се социјализирани мачките со луѓе, после не можат или е многу тешко и си цело време на штрек зашто да не се заебаваме, скроз може да те направи лом.
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Година и пол е, никој не сака освен мене... некогаш ни сама себе не се сака :D Цела на мајка :D

    Она влегува внатре за влегување и ќе си поседи, ама по Х време ја фаќаат будалите и почињаат траќања за надвор. Еве сега кога беше ладното, не и' давав да излезе, одвај додржа... ни 48 часа не поминаа, едноставно отиде и се плесна на снегот. Ни ладно, ни бутур, ништо... само травата да е тука. Не е ни трава, суви трски се. А навечер е неподнослива ако не е истрчана, што викам јас :bandit:

    Ми е мисла дури дали е греота ако ја затворам само внатре... :drunk: За жал ќе немам избор за брзо.

    Гледав видеа прееска на еден Џордан Галакси, има една стратегија што се вика hunt catch kill eat sleep, демек, да ја играш пред јадење и така ќе се измори, нема да и' е досадно, ќе спие и слично. Али ова телево ќе треба 3 часа да скока во место само за да се подизмори малце ]:)
     
  10. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Уф.... види, не знам колку ќе ти прави мерак ова, ама мене ми изгледа није ова госпоџица да понет кучи. Може кога ќе потпорасне ќе биде посмирена, сум го видела и ова ама мене ми изгледа е надворешна мачка. Не и ладно иначе, не ја мисли, гајле немаат они. Имаат осет кога им треба да се згреат.

    И посебно делот дека не е полуѓе, не знам, и ова го имав правено и три дена бркав мачка за удомување и на крај сфатив нема поента. Стварно некои мачки имаат поише ген за надворешни да бидат (посебно ако има онаква шарка како кругови на опашот, ова сум мртва озбилна, тоа е знак дека се генетски поблиску до диви мачки).
     
  11. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Луѓенца, имам мачорка 6 месеци палава бесна најмила....сакам да ја стерилизирам
    кој е најдобар вет.за тоа во скопје
    Налетоски во ѓорче ни е ветеринар
    добри ли се они за стерилизација
    ме фаќа страв :?::whew: прво милениче ми е овака дома чувано
     
  12. Keri

    Keri Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    1.398
    Пол:
    Женски
    Јас сега, наредниов петок кај нив закажав кастрирање на мачоров мој. Па ќе ти кажам како ќе помине. Договоривме да го оставам накај 11.30, па ќе ми јават во колку да си го земам. Ми рекоа од 5 сабајлето да е гладен и жеден. Многу ми страв и мене, ќе пукнам тие неколку саати дур не си го земам. Жал ми е што го кастрирам, ама ме убедија дека така е подобро.
     
  13. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Различно е за машко и женско, кај машките е поедноставно
    се надевам убаво ќе поминете
    што се однесува за стер.подобро едно среќно маче одколку 5 кои којзнае како ќе завршат.
     
    На Keri му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Они ни се нас ветеринари речиси 20 години и сме презадоволни. 3 мачори и 1 мачка имаме средено кај нив и со сите сме поминале одлично, за ништо не би ги менувале а не ни живееме во таа населба. Ќе ти објаснат се сигурно и они, ќе ја оставиш и ќе си ја земеш разбудена, после тоа имаш контроли, првиот период дневни или барем телефонски ќе се слушнете (не знам како се сега со коронава) за проверка на раните и како заздравуваат.

    Не се секирај, иако постојат ризици со секоја операција, стручни се и искусни сите и многу посветени на пациентите (и на потресените сопственици, ова од искуство :D:D)
     
    На Keri и Fillia им се допаѓа ова.
  15. Keri

    Keri Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    1.398
    Пол:
    Женски
    Кастрирањето на мојот Лаки бидна денес:sweat:. Го оставив накај 12, си го земавме накај 16:30. Многу тажно ми изгледаше кога го видов, ама кога го донесов дома како да се израдува, на свој терен си воздивна. Омалаксано е цело, колку ми е мачно да го гледам ваков, ќе си пукнам... Накај 7 ми рекоа да му дадам нешто течно, јогурт или сосот од храните во конзерва. Јогурт не сакаше, ама сосот го излижа одма, душиче.
    Еве го ми спие во скут сега, цел таков беспомошен, нетипично мирен. Едвај чекам да си се врати на себе. :l:
     
  16. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Јас чувам мачка веќе 10 години од 14 години ја чувам пред да се омажам ја чував кај мајка ми а сега откако се омажив ја чувам дома.Ислучиво дома ја чувам има посебна ситна бела песок за вршење биолошки потреби, исклучително и купувам и гранули и храм во конзерва со вкус на риба од Вискас.Има свој кревет и свое корито за капење.
     
  17. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Ќе си се врати во нормала за брзо, мислам кај машките и побрзо оди опоравувањето. Такви се првиот ден од анестезијата, после е веќе полесно.:hug:
     
    На Keri му/ѝ се допаѓа ова.
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Препорака за песок за маче?
    Користевме од Кам ама ми се појави алергија од него сменивме исто од КАМ што се фрла во wc школка. Но тој не се згрутчува воопшто.
    И да прашам дали силиконскиот од 5 литри е доволен за 1 месец?
    Ја храниме со ориен, јаде по 1.5кг месечно и затоа би сакала некој поекономичен песок.
     
    На awkey му/ѝ се допаѓа ова.
  19. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.089
    Допаѓања:
    2.752
    Пол:
    Женски
    И ние дома од Кам земавме, ама дека веќе не можеме да ја влечкаме 10кг вреќа си нарачуваме од Пакет и ни носат до дома и топ сме задоволни, мислам дека е од Тео и некако и помалку (да не речам ич) не мириса.

    Јас искрено секој ден му го чистам песокот со лопатче, го вадам само валканиот и го фрлам во канта, не му го менувам целосно така што стварно трае вреќата. Колку шо знам не е убаво за мачето постојано нов зошто не си ја осеќа миризбата негова оставена.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Јас на мачката и купувам и храна и песок и играчки креветчиња од Zoo shopMaksi и строго и земам од Вискас.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.