1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. La Stilla

    La Stilla Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2021
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    673
    Пол:
    Женски
    БејбиТ ние сме на втор кат во куќа, терасата уште не ни е заградена. Ако го пуштам на тераса одма ќе се најде вдвор, а оттаму не знам каде би отишол...

    Наденадја, кастриран е уште од 8 месеци. Птичките на кровот се проблем, ги слуша по цел ден и почнува да ги имитира дека нели предатор ја мами жртвата. Во првиот мој пост пишав дека сакам да си има доживеалици како секое маченце, да му биде интересен денот, но премноогу ми е страв,кучето пто го чувавме десет години ни го отруја во двор. Сакам да ги заштитам што е можно повеќе. Ете сега билките ги стваив внатре, се занимава со нив си игра. Ќе му земам уште играчки можно е и некоја поголема гребалка.

    Души, премногу ги сакам и обожавам.

    Фала девојки на советите. Да ви се живи и здрави и вашите.
     
    На nadenadia, BabyT* и Mantub им се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    81.013
    Пол:
    Женски
    Мене ми е страв да ја вадам мачката да седи со мене на балкон, па престанав и јас да седам таму. :tmi:
    Не би ја шетала засега зашто ќе се плаши. Си ја знам дека е јака само на домашен терен, башка надвор никогаш не била и не ја влече засега.
    Пред некој ден се враќам од пазарење и видов едно маче си седнало на оградата на балкон, си се сонча и си ужива. :D
    Мојата вака нема шанси. Секаде ќе сака да се качи, од секаде да скока, ме фаќа паника дека нема да можам да ја фатам.

    Обожава да се качува на колку што може повисоко, па убедена сум дека нема да одолее и ќе скокне, а на високо сме. Лоши сценарија ми се вртат во глава, а баш би било добро да си седи со мене кога е вака сончево.
    Ќе почекам да ја кастрираме прво, засега ќе си остане дома со cat TV на прозор. :D
     
    На nadenadia, piglet1 и BabyT* им се допаѓа ова.
  3. piglet1

    piglet1 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    18.990
    Пол:
    Женски
    Не знам каков keep off спреј ти си користела, но има ваков спреј кој лично сум го користела, а имам 6 мачки во моментов. Знаат да си ги острат ноктите, но не е дека ќе направат парампарче од мебелот. Сечи им ги ноктите почесто за да не им бидат остри и да нанесат штета.
    95A12FF9-B84F-4EB2-A19D-2494EBBEB86A.png
     
    На nadenadia му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    И моето додека не го стерилизирав бегаше постојано,па уличните мачки го тепаа ,се го наоѓав искубан и изгребан.Од кога го стерилизирав раат,само 2,3 пати паѓа од немарност.
     
    На nadenadia и Mishela им се допаѓа ова.
  5. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    483
    Мислам дека има. Провери во пет шопот во Рамстор долу на паркингот
     
    На nadenadia му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    483
    Имам 3 мачиња стари 2,5-3 месеци. Мајката им ја најдов отруена и ги земав на чување. Едното маче има пролив веќе втор ден, од што може да му е? Ги хранам со конзерви за мачиња и сува храна. Пред некоја недела ги однесов на вет им дадоа апче за глисти и им ставија спреј за болви.
     
  7. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    2.591
    Jaс на Trixie спрејот и капките ги корисев, барем такви ми дава ветеринарот наш.
     
  8. joci26

    joci26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2020
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Zdravo dali imate iskustvo so ovoj mast za zarasnuvanje na rani kaj macka?
    Ili da mi preporacate nekoj
     

    Прикачени фајлови:

  9. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    857
    Допаѓања:
    1.301
    Пол:
    Женски
    каде можам да купам некое расно маче освен реклама5 или пазар3?
     
  10. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    483
    Да ги пратиш групите на фејсбук за миленици
     
  11. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    857
    Допаѓања:
    1.301
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам барав групи ама слабо најдов, има неколку што не се активни воопшто, ако имате предлог споделете
     
  12. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    483
    Јас ги имам групите за вдомување миленичиња и од време на време ми искачале постови за продажба.
     
  13. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Продажба на миленици се вика едната и Продажба на домашни миленици другата, разгледај си, внимателно размисли, договори се и избери си слатко маченце(fingers) :inlove:
     
    На KittyAgnes му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ѕирни и од пет шоповите продаваат. Знам во Арина во центар пет шопот дека продаваа персиски мачиња. Можеш да се јавиш и да прашаш :).
     
    На KittyAgnes му/ѝ се допаѓа ова.
  15. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    857
    Допаѓања:
    1.301
    Пол:
    Женски
    Баш ќе проверам, фала ви мнг:l: се зачленив во неколку групи на фб и гледам имаат доста мачиња и што се подаруваат и тоа ептен слатки, можно е едно да посвојам друго да купам морам таква комбинација да направам
    пс- имам чувано сијамка, како раса ми се совршени...се мислам дали да пробам ангорка? not sure :)
     
  16. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    483
    Јас имам две мачиња за вдомување, ако се одлучиш пиши ми да ти пратам слики
     
    На KittyAgnes му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LazaLaza

    LazaLaza Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2020
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    8.379
    Пол:
    Женски
    Девојки,
    Некоја да не има искуство со скршена карлица на маче.
    4 месеци е. Утрово мм тргнувајќи накај работа, не забележал дека се пукнало под кола и го поткачил со едното тркало. После еден саат ја најдов, се криеше и ја однесов на ветеринар. Ја снимаа и нема внатрешно крварење, нозете не и се скршени ама карлицата на две места е скршена. Ми препорачаа две до три недели мирување и да не се секирам пошто е младо маче и ќе зарасне сама. Еве ја сега дома, јадеше последно накај 4 и од тогаш не сака ништо само спие.
    Вака искуствено дали стварно само со мирување може да се оправи или можеме да превземеме и други мерки?
    Фала ви однапред
     
  18. Tikvice

    Tikvice Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    Мачето ми се измочка на душекот на кревет на кој спијам викнав хемиско меѓутоа сеуште мириса решение?
     
  19. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    483
    Screenshot_2021-11-14-20-26-21-608_com.android.chrome.jpg Пробај со ова, мене кучето ми се имаше измочано на душек и од средствово ни мирис ни флека. Го има во Бриколаж
     
    На Tikvice му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mesecar

    mesecar Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2020
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    714
    Пол:
    Машки
    Мачето ми има проблем. Нешто многу згрешив, неможам да си простам. Некој/а што си разбира околу мали мачиња или чува повеќе години молам ако може да ми пише во лп.