1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. ♤the girl&

    ♤the girl& Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2022
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    255
    Пол:
    Женски
    Jas so shpric mu davam apce za glisti go krsham ke go isitnam ubavo malce vodicka i ke mu ja otvoram ustata i mu davam
     
  2. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Го голтна апчето за прочистување. Брат ми го држеше јас му ја отворив устата му го ставив во грлото и му ја држев устата затворена додека не го голтна. Колку делувало не знам бидејќи не седи дома, постојано е надвор.
     
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.454
    Допаѓања:
    47.532
    Пол:
    Женски
    Кога им почнува период на парење?Сега ли?
    И дали ако ѝ ставам маичка некоја за да не смрзава би ја истрпела?Станува збор за улична мачка.
     
  4. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Сега да.
    За маичка на мачка тешко ,или ќе се укопа и ќе неможе да оде или ќе пробува да ја соблечи.
     
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.454
    Допаѓања:
    47.532
    Пол:
    Женски
    Мислев моја маица, да ја скратам, да ја направам како за нејзе.Улично маче е, ама ја обожавам, душа моја е.
    Ама ми ја снемува на два дена, и од памет се вадам..
    Ако им е сезона за парење супер ако затоа ја снемува.Нека тера кејфови :rofl: :D
     
  6. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.089
    Пол:
    Женски
    Нема шанса да ја носи.
    Подобро некое кебенце да и оставиш кај што спие, или кутивче.
     
    На Need for Speed и Feminka22 им се допаѓа ова.
  7. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Знам дека мислиш на таква ама до сега не ми било успешно ништо такво.
    Сега почнуваат ,па ехе ќе ги држи и март,кога ќе го одбере мачорот и повеќе дена ќе ја нема :D
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Anod10

    Anod10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2017
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Мачката ја стеричизирав во понеделникот, пред 5 дена и сто пати се покајав, сакајќи да и направам добро мислам дека и наштетив. Ја лиже раната, околу раната и помодре, дојде ветеринар ја боцна и стави крагна околу вратот да не се лиже, ама со таа крагна не можеше да никако да функционира. Денес пак ќе се јавам на ветеринар, не ми се допаѓа раната. Сакав да и ставам завој ама го вади. Раната и е влажна, ве молам за совет.
     
  9. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.352
    Допаѓања:
    38.102
    Пол:
    Женски
    Ја виде раната ветеринарот? Можно е да е помодрена од самиот засек, како модрици кај нас. За лижењето и мојата се лижеше ама ја имаше премачкано ветеринарот со нешто сиво (не знам што беше) и не успеваше многу, јас барав и да ја залепи со фластер ама рече може да е полошо ако почне со заби да вади и да грицка дури не се апсорбирани конците. Инстинкт им е да се чистат, само пази да не вади конци или да не е многу груба во лижењето или пробајте со друга помала крагна.
    Еве како и беше премачкана раната веднаш по стерилизација
    IMG_20201124_205133 (2).jpg
     
    Последна измена: 29 јануари 2022
    На ♤the girl& му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    4.138
    Пол:
    Женски

    Најдобро стави и кутија и внатре некое кебенце за да и држи топло. Мајчките мн сакаат кутии пошто побезбедно се чуствуваат во нив .
    Јас на викендица имам мачки, мајката што е на цело потомство нон стоп е бремена :D ептен ни е плодна :D бремена е повторно оваа и е 5ти пат :nod:

    Инаку и да ја снема неколку дена, недела па може и две ќе си се врати. отидена е у болји живот :lol:
     
  11. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    39.984
    Пол:
    Женски
    Не е домашна, една од уличните мачки што ги хранам еве веќе некое време фаќа глувци и ми го носи пред врата. Мјаука онака тажно и ја да видам што е работа, ја гледам со глушец во уста сака да влезе.
    Што е најгрозно, ми остава црева/ желудник.
    Може да фати болештини некои од нив?
     
  12. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.089
    Пол:
    Женски
    Имаат мачките особено возрасни, многу јака заштита зошто тоа им е природен плен, ама не се исклучува можноста дека може да фати нешто.
    Ти носи поклон иначе на тој начин.
    Мене ливчиња од дрво ми носеше така (facepalm)
     
    На hermosa и Emotional123 им се допаѓа ова.
  13. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Добар ветеринар во Скопје за стерилизација на мачор стар 1 год и 5 месеци чуван дома?? И да не е Марин :) и ако знае некој цена секако. Фала ви однапред
     
  14. Madi

    Madi Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2021
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Зошто да не е Марин? Јас баш планирав таму да ја носам мојата мачка, ама ако сте имале проблеми да барам друг?
     
  15. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Ако го изеде можно е да фати нешто ,ама обично мачките не ги јадат туку ги носат да се пофалат на газдата :D
    Мојот стар мачор ми носеше мали змиички ^_^
     
  16. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    39.984
    Пол:
    Женски
    Нее. Госпожата ги јаде. Ако и затворам врата, а не ја гледам, таква тажно мјаука и слушам како крцкаат коскички. Абе ми се згади. Уште змиичка да ми донесе, јас така со фобии, па да се онесвестам
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Lugje gledam se falat od nego, megjutoa mene odnosot voopshto ne mi se svigjashe. Mene mi lichi deka e lik koj e precenet i popularen i se prenameni za bogati familiii so milenichinjq od kaj shto ke mozhe da crpi pari za se i seshto. A se drugo svetosta, spasitelot i slichnite molitvi mu se na fejsbuk. Taka i dobiva pacienti. Ne za dzabe i bil prethodno izbrkan od tamu kaj shto rabotel.

    Imeni ,Od rentgen slika bez da ja pregleda machkata vo 2 ipol min me sovetuvashe deka treba da se uspie i deka ima 20-30% shansii da zhivee so dijafragmalnata hernija, megjutoa mozhel da proba da ja operira za 250 evra bez pritoa da ima aparat za opshta anestezija i bez garancija dali ke prezhivee. Od rakav mi iznakazha raboti shto na chovek od ulica ke mu bidat nelogichni ne pa na doktor kako mene :)

    Taka shto, kaj nego vishe nikogash. Megjudrugoto, machkata otposle beshe operirana na Veterinaren fakultet. Vo nieden moment ne spomnaa uspivanje, mali shansi za zhivot, naprotiv odlichno projde so predobar pristap, prekulturni, odlichen anesteziolog prekrasni profesori hirurzi i super studenti shto ja pazea machkata kako nivna da e.
     
    На Madi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    81.013
    Пол:
    Женски
    Колку време им треба на женските мачиња да се опорават после стерилизација? Некако преплашена сум, дајте совети на што да внимавам. Знам дека ќе ми објаснат се што треба на вет, ми нагласија и по телефон ама паниката си го прави своето. Башка што подруго ми е кога ќе прочитам искуство од некој кој прошол низ истиов процес со мачето.
     
    На Madi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Madi

    Madi Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2021
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски

    Фала на споделеното искуство, јас поима немав ни дека е познат, најблизу ми е, немам кола па затоа одам таму со мачето.
    Мене ми остави впечаток на неорганизираност и ми падна чудно како не водат евиденција. Мачето го најдов болно и одевме често и на секое одење морав да ја повторувам целата историја (ама си претпоставив дека најверојатно насекаде е така). Сега треба да се стерилизира па ќе побарам и други вет.
     
  20. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Јас од тогаш за што и да е си го носам на државно на ветеринарен факултет, си има книшка со вакцини и дати за апче за глисти, досие за се што е испитувани, правено, терапии и нема потреба да раскажувам. Ќе си прочита
    Сфатив дека приватниве ветеринари функционираат малтене исто како хуманите приватни болници, за пари