1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. Anod10

    Anod10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2017
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу, дури срга гледам дека си ми одговорила. Сега веќе се е супер, изгледа за џабе сум била испаничена.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.352
    Допаѓања:
    38.102
    Пол:
    Женски
    Дали има некој користено од овие храни за стерилизирани мачки и која е подобра? Не ми се познати фирмите, ги има кај ветеринарот и ми препорача за мојата. Не е многу во килажа 3.7кг ама да не и давам повеќе храна што не е за стерилизирани ми рече. Или подобра е од Пурина што ја има во пет шопови?
    2.jpg Kiramore_Cat_SterilizedLight-15kg-310den-43.png
     
  3. Smiley92

    Smiley92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2021
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    224
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки,

    Дечко ми скоро година дена чувал едно маче во дворот пред да се запознаеме, сега го убедив да го вдоми целосно.

    Пред околу месец и половина зема се што е потребно за да ја чува дома и ја однесе на ветеринар. На ветеринар тогаш рекоа дека е целосно здраво маче, без никакви проблеми. Му рекоа да оди да му стават вакцина после две недели, ама он поради други обврски никако не стигна.

    Пред некој ден забележал дека мачето има многу намален апетит и летаргично се понашало, ама мислел дека затруднела, пошо му избегала на двапати на кратко од денот.

    Денес, осетил лош здив и веднаш ја однел на ветеринар. Му дале инфузија, апчиња, земале крв за анализа и му направиле ехо. Крвната слика покажала намалени тромбоцити, а ехото дека имала задржана вода во стомакот и дека не е трудна. Резултатите од другите анализи ќе бидат готови утре.

    Е, сеа ветеринарот му рекол на дечко ми дека може да е некоја болест за која нема лек, а ако е нешто друго, ќе и било подобро за некој ден. Мачето сега е живнато, јаде и изгледа дека му е малку подобро поради инфузијата.

    Дали некој имал слично вакво искуство со овие симптоми или таа болест, чисто некој совет плус би бил добредојден. Дали е можно да изело нешто дури била надвор, па затоа да ги има овие симптоми или сепак станува збор за таа болест (дечко ми не ми даде име во што точно се сомнева).

    Благодарам :)
     
  4. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Bona Cibo давав ,не знаеш каков се направи мачорко!Преубав ,крзно меко ,густо ,намалено митарење .Значи според мене врв.Сега не а носат тука кај нас нешто во последно.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.352
    Допаѓања:
    38.102
    Пол:
    Женски
    @BabyT* Фала за одговорот, деновиве ќе земам, чекав да ја дотрошиме храната дома. Ја има во Битола во Мано ПетВет, можеш на веб страната да порачаш ако ти се исплаќа.
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  6. @ceci11

    @ceci11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски
    Моето маче крвари од анусот. А и при голема нужда крвари. Заради Што би можело да биде крварењето??
     
  7. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Прво да се однеси на ветринар да се испита дали има температура,да се прочисти од паразити и ќе ти дадат терапија.Во меѓу време само сува храна по можност специјална за дигестија .
     
  8. Anod10

    Anod10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2017
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Мислам дека мачето ми го голтна стегачот за коса. Му се има ли ова случено на некој?
     
  9. nina_lina

    nina_lina Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2017
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    673
    Пол:
    Женски
    Моето маче во Мај ќе наполни една година. Кога го земавме веднаш стекна хигиенски навики уште првиот ден. Последниов месец почна да мокри и на други места, на гарнитура, тепих, ако начека отворено во спална... Крвна слика е направена, добра е. Уште не е стерилизирана, дали поради тоа се однесува вака чудно?
     
  10. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.586
    Пол:
    Женски
    Стерилизација само ќе ви помогне. Обично мачори некастрирани бележат територија, но не се исклучок и женки. Со тоа што женки мочкаат насекаде ги "информираат" мачорите дека се спремни за парење.
     
    На nina_lina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Период на парење .Следи ,знаат и да мочкаат на ептен недостапни места па да се чудиш од каде иде мирис. Најдобро решение е стерилизација.
     
    На nina_lina и @ceci11 им се допаѓа ова.
  12. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.886
    Допаѓања:
    4.892
    Пол:
    Женски
    Женски,

    Вие што имате мачки со долго влакно, која храна ја препочаувате?

    Досега користев Advancе за мало маче, ама за еден месец правиме годинка па ќе треба и храната да ја смениме.

    Фала ви
     
  13. ана.1230

    ана.1230 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2015
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    160
    Пол:
    Женски
    Може ли некој што имал сличен проблем да пише.... мачката ми се породи, но има едно маче мртво. Дали треба да се тргне мачето од таму?
     
  14. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.089
    Пол:
    Женски
    Да, мора да се тргне.
    Ако е мртво се создаваат бактерии, не е санитарно ни кон другите мачиња и мајката ни кон вас.
     
    На Queenche, Cherry79 и ана.1230 им се допаѓа ова.
  15. ана.1230

    ана.1230 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2015
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    160
    Пол:
    Женски
    Фала ти премногу !
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  16. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    1.081
    Пол:
    Женски
    Девојки мачето пет дена веќе прима инфузија, вирус имала некој тежок, бе јаде воопшто само вода пиеше повремено. Што да се прави друго не знам дали сте имале искуство вакво? Совети секакви се добредојдени.
     
  17. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.089
    Пол:
    Женски
    Ништо не можеш да правиш освен терапијата, нема апетит од болеста затоа не јаде. Пробај батаци чисти пилешки свари во вода и дај му од водата да пие ако не сака од батаците, малку да касне маснотија барем.
    И кажи му на ветеринарот дека не јаде, да му вклучи во инфузијата, покрај лекови и витаминска терапија.
     
    На Mala kuklicka, @ceci11 и BayernKa им се допаѓа ова.
  18. Mala kuklicka

    Mala kuklicka Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2022
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasam nesto imam macka koja ima mali macinja no veke gi odbiva ne I'm dava da cicaat imaat veke zapcinja I ja grickaat.Prasanjeto mi e dojkite I se polni so mleko ja bolat sto da napravam kako da I pomognam da I pomine bolkata. VI BLAGODARAM ODNAPRED
     
  19. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.089
    Пол:
    Женски
    Како знаеш дека ја болат?
    Обично ништо не се прави, кога ќе ги одбие мачињата ќе и се повлече млекото.
     
    На Queenche и Mala kuklicka им се допаѓа ова.
  20. Mala kuklicka

    Mala kuklicka Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2022
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски