1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. meksikanka

    meksikanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Toa e, neznam sto se slucilo so niv, zivi ne se sigurno, fala vi. A isto I mojata macka taka pravi, ne saka sama dodeka pocne so poragaj, sakaat podrska, nekoj da I'ma do niv, kako I nje.
     
  2. meksikanka

    meksikanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Toa e, neznam sto se slucilo so niv, zivi ne se sigurno. A isto I mojata macka taka pravi, ne saka sama dodeka pocne so poragaj, sakaat podrska, nekoj da I'ma do niv, isto kako Nas.
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    39.984
    Пол:
    Женски
    Неколку дена стари мачиња имаме. Кога треба да се прочистуваат од паразити и болви и како?
     
  4. ivanchos

    ivanchos Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2015
    Пораки:
    906
    Допаѓања:
    17.988
    Пол:
    Женски
    Ништо не ми објасни но знаев дека не е нешто нормално, седев цела ноќ со неа. Сега сме Ангелче.;(:u:
     
  5. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.480
    Допаѓања:
    19.630
    Пол:
    Женски
    Жал ми е многу. Што се искомплицира, веројатно лоша реакција на анестетикот.
     
  6. Kbr

    Kbr Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.589
    Пол:
    Женски
    Чекај нека потпораснат малку, ако се ептен мали незнам дали треба да им даваш нешто, јас на моите кога беа ептен мали ништо не им давав потпораснаа малку па после им давав имаше некои ампули, прво со нив ги избањав па после им ставив од тие алките за на врат зелени се што штитат од болви и крлежи, а запаразити мислам дека ветеринарот на мајка ми и дал некој апчиња да им ги дадеме, мајка ми ги искршила и во храна им ги ставила за да не се удават, ама како и да е ако ги чуваш надвор и ако се меша мајката и со други мачки спас нема да имаш од болви, крлежи и паразити и такви ми ти работи
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. @ceci11

    @ceci11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски
    Ако има ветеринар/ка на форумов, нека ми пише лп
     
  8. @ceci11

    @ceci11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски
    Мојот мачор од 3години почна да се тресе. А и изгубил тежина а и нема апетит. Што мислите зошто тоа би му се случило.
     
  9. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.352
    Допаѓања:
    38.102
    Пол:
    Женски
    Од повеќе причини може да е, ама вака никој не би знаел. На ветеринар однеси го најдобро.
     
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    81.013
    Пол:
    Женски
    Еве еден hack за чистење влакна, маж ми го ископал од некои видеа за мачки. :D
    Обични гумени ракавици за миење садови сосем малку се влажнат со вода и се поминува по површината што сакаме да ја исчистиме. Кај текстил функционира, пробавме на теписите и топ е, си се собраа влакната како игли уловени со магнет. :party:
    Таман да се има некакво решение додека ми стасаат овие четките од Алиекспрес.
     
    На MissChievous и kristina.k им се допаѓа ова.
  11. meksikanka

    meksikanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Macinja stari skoro mesec Dena imaat iscedok od oci I nos nekoja virusna infekcija, no ednoto mace nekako e povleceno nastrana, ne cicase oteznato dise, gi nosev na vet I mi kazaa da mu go masiram stomaceto I da se izmocka, kako podieno e vo stomak, mu dadoa I apce za glisti ako omalo, se nema iskakano uste, neznam sto drugo da pravam osven da Cekam, Dali ste imale ista situacija?
     
  12. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.395
    Пол:
    Женски
    Пред 1г. имав 3 мали мачиња и кога имаа месец-два почна нешто да им тече од очите и носот.На некое му течеше од двете очи на некое од едното.
    Бев преплашена и мислев ќе ми умрат.Во консултација со ветринар купив едни капки и секојдневно мајка ми ги бањаше и им ставаше капки па оздравеа.
    Исто така мачето што беше најболно се изолираше од другите.
    Така да не знам не сум ветринар да тврдам со сигурност, ама ако има вирусна инфекција потребни се капки.
     
  13. meksikanka

    meksikanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Za virusna infekcija mora I antibiotska terapija Ako ne se dobri, a maceto so ne bese Dobro go nosev na vet primase terapija se sto trebase, pred dva dena pocina.
     
  14. kuçuk ❤️

    kuçuk ❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Имам маче 2 масеци старо, вечерва почна да му се прават гилерки и да му се подзатвара, дали некој може да ми каже искуство бидејќи е прво што го чувам а консултации со ветеринар дури утре можам да имам. Дали е тоа нешто сериозно или поминува секое маче во таа фаза?
     
  15. Anod10

    Anod10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2017
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Пак јас со прашање, ама не знам каде на друго место да се обратам. Го прегледа мачето ветеринар и кажа дека се појавил трет очен капак поради намален имунитет. Кажа да земам макситрол капки, а денес бидејќи почна и да кашла (многу кашла како да хрчи внатре) ми кажа да му давам амоксиклав сируп 1.5x2 пати. Сирупот никако не можам да му го дадам, а капките се дефицитарни никаде ги нема, од ветеринарот не добив никакви понатамошни инструкции. Имал ли некој ваков случај? Ве молам за помош.
     
  16. Vanilla15

    Vanilla15 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.241
    Пол:
    Женски
    Мислам, ама само мислам, препрашај ветеринар, мене кучето ми е со трет очен капак, ни даде Тобрадекс мислам се викаа капките?
    Препрашај го ветеринарот за друга опција за капките штом се дефицитарни, а сирупот зошто не можеш да му го дадеш?
    Во шприц, го фаќаш за вратот позади и му ставаш од страна на устата.
    Да е апче ајде ќе го извади, ама сируп ќе си излизга надолу.
    Само немој директно (право со шприцот) ќе го угушиш, значи од страната...
     
    На Anod10 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. moni.poni

    moni.poni Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    85
    Имам мали мачиња две неделите стари
    Останаа без мајка
    Како да се грижам за нив???
     
  18. TSmile

    TSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2017
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Kade mozham vo Centar da odnesam macence da go izbanjaat? I dali ima veterinarna ambulanta koja vrshi i banjanje na macki?
     
  19. Vekiiii124

    Vekiiii124 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Ve molam ako sakate da mi kazete kako ste go naucile maceto da odi vo pesok u wc. Jas deneska si vdomiv macence 2 meseci e i mnogu e plaslivo pesok imame kupeno i eve cel den se macime da odi no se plasi
     
  20. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.886
    Допаѓања:
    4.892
    Пол:
    Женски
    Моето само знаеше на истата возраст.
    Пробај стави го само во песокот и секогаш кога искача, враќај го назад ;)

    Би требало да успее и да сфати што треба да прави.