Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.352
    Допаѓања:
    38.102
    Пол:
    Женски
    @Mantub фала ти, сега ми појасно. :hug:
     
  2. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    1.081
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално мачево после прва вакцина не јаде ништо ни вода пие? Вчера ја прими и еве го и денес ни јаде ни пие вода.
     
  3. Juccy

    Juccy Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    325
    A jas so da napravam so toa so me Ape I grebe mackata mn
     
  4. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.810
    Допаѓања:
    10.927
    Пол:
    Женски
    1657630633745.jpg Ненадејно ослепе на едното око, сиво-сино му е;(
    Само спие. Утре одиме на ветеринар да не знаете вие можеби од што е? :(
     
  5. Maja333

    Maja333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    125
    Здраво, дали може некој да ми каже прв преглед кај ветеринар за мало маче колку чини, и исто дали некој знае чип да се стави колку чини?
    Благодарам
     
  6. Ана_Петровска686

    Ана_Петровска686 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имам мачор, 1година и 4 месеци стар, кој денес е кастриран. Доста хиперактивно маче кое не знае да стои на едно место. Се труди да стане и да оди и некако му успева, но паѓа честопати. Само вода му дадов и лизна од истата неколку пати. Ве молам за совети, дали треба некој посебен третман и на што треба да се внимава.
    Благодарам.
     
  7. TSmile

    TSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2017
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Дечки каде можам да најдам пренослив ранец за мачка за поевтина цена
     
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    23.260
    Пол:
    Женски
    Мачката моја, година и нешто стара, сабајле најнормално јадеше и легна да спие. Се разбуди и во рок од 5 минути поврати 3-4 пати. Веднаш ја однесовме на ветеринар, има малце температура, и дадоа антибиотик. Сега спие и ветеринарот рече ако и е подобро да ја однесеме пак утре за антибиотик, ако не за да проверат крв.

    Некој слично искуство?

    Куќна мачка е, единствено сега што премислувам е што излегува на тераса, а пред неколку дена прскавме против мравки во едно ќоше, ама ставивме пластично за да не се мотка таму.
     
  9. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    23.260
    Пол:
    Женски
    Пак ми поврати мачката, нема ни недела дена откако завршивме со антибиотиците.

    Дали има некој некаков совет од што може да биде? Како да знам дали се паразити, како се проверува тоа?

    Јадеше после повраќање и заспа, сега стомакот и прави гласни звуци. Звучат ко нормално за стомак (црева), но никогаш немам приметено до сега. Ко нешто да ја мачи во стомакот.

    Дали да ја менуваме храната односно марката со која ја храниме?

    Само да не повраќа пак. Се надевам дека се влакна.
     
    На Vekiiii124 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.886
    Допаѓања:
    4.892
    Пол:
    Женски
    Можно е на мачката да не и одговара храната која што ја јаде. Провери го исметот, мислам дека ако е црн и течен не и одговара храна.

    Во секој случај консултирај се со ветенинар.
     
  11. Vekiiii124

    Vekiiii124 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Maceto e 5 mesecno go cuvame vo stan pretezno mu davame suva hrana da jade eve sega ovie 3 dena nitu jade nitu pie voda se obiduvame so soprugot tecnosti kako mleko jogurt no jade mnogu malku ne e lezi celo vreme veselo e mu dadov apce za glisti ova 2 vtor pat od koga go procistuvame. Ve molam ako ste se soocile so vakov problem so vasite milenici spodelete. Inace momentalno ne sum vo moznost da go nosam na vet. Vi Blagodaram
     
  12. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    23.260
    Пол:
    Женски
    Пак јас.

    Мојата мачка веќе трета недела повраќа по еднаш неделно, но очигледно ми е дека нема здравствен проблем туку или пребрзо јаде одеднаш или не и одговара храната.

    Ми треба препорака за мокра храна, на Whiskas не ги сака, од ДМ сега што јаде од тие како паковање за паштети ова се случува. Имате ли предлог за некоја трета квалитетна опција?
     
  13. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Јас имав мачор кој се прејадуваше и често повраќаше. Можиш да и ја смениш храната и количински помалку да и даваш.
     
    На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Vekiiii124

    Vekiiii124 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Bev na Veterinar da se dopitam i da mi dadat sovet sto da mu dadam protiv tecna stolica i povrakanje. Mi dadoa Pro Plan i Hydro pet sto mislite dali od ovaa terapija ke mu pomine ili zaludno
     

    Прикачени фајлови:

  15. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    23.260
    Пол:
    Женски
    Мојата мачка од премногу чешање си направила ранички на главата на една страна. Домашна мачка е, не верувам дека има болви. Што да проверам да видам од што ја чеша?
     
  16. mrsfreak

    mrsfreak Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2018
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Женски
    И моето маче силно го чеша ушето си мислеш сака да го скине...истото го праве и кога ќе му го допрам ушенцето. Проверив нема ништо. Не знам од што би можело да го чеша.
     
  17. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.138
    Допаѓања:
    53.708
    Пол:
    Женски
    Тоа што е домашна мачка не значи дека не може да има болви. И домашните мачки треба редовно да се третираат против болви. Доколку не сте ја третирале многу веројатно ги има.
     
  18. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.138
    Допаѓања:
    53.708
    Пол:
    Женски
    Ми звучи како ушна шуга. Како и да е, невозможно е да нема ништо а да се чеша и да реагира на допир. Добро би било да го ѕирне ветеринар.
     
    На mrsfreak му/ѝ се допаѓа ова.
  19. piglet1

    piglet1 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    18.989
    Пол:
    Женски
    Ear mites или ушни грини/шуга. Однеси го на ветеринар на отомикроскопски преглед, сѐ со цел да ти дадат точна дијагноза. Ќе треба редовно чистење на ушите и аплицирање двапати дневно acarexx или производ препорачан од ветеринарот.
     
    На mrsfreak му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    81.013
    Пол:
    Женски
    Болви фатила мачката, ми се стемни кога ја приметив. Еднаш ќе задоцнам со ампулата и ете ти беља. :doh:
    Воопшто не излегува надвор, така да, сигурно ние сме ги донеле и ме утепа помислата дека си ја вошлосав мачката. :@

    Одма ставив ампула, ама ете криво ми е што се деси вака. Прв пат фаќа болви, не знам како да ја исчистам од оние каките што остануваат низ крзното. Нема многу ама смотле ми е, на некои места шанси нема да се фати сама, а влакното долго ѝ е, ич не помага со гадостиве. Да ја чешлам? :worried:
    Психички се спремам викендов да исперам сè кај што ми се туткала, ќе си пукнам.
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.