1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.365
    Пол:
    Женски
    @Mishela ги провери цвеќињата? Може и од тоа да е.
    Можам да замислам како ти е ,мојата еднаш фати. Падна од тераса и преноќила надвор, кога ја најдовме сабајлето полна беше.:D
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    81.013
    Пол:
    Женски
    Моментално дома имам само еден тажен сукулент од зеленилава и толку. Ништо не ми остана читаво од барабава, морав сите да си ги прелоцирам на работа. Надвор иста песна, ниту остана читаво цвеќе, ниту пак ја пуштам веќе после обидите да се фрли од балкон.

    Малку ми фали да ја потиснам да ја зачешлам со Nisska чешелот да види кај се раѓа лебот. :D
    Како и да е жива напаст, нерви искинав од чистење и бришење и од бркање гомциња. Не е возможно да стасаат прстите до болвата, не па да ја фати човек во толкаво крзно. Грозно, ќе почнам да си запишувам кога ќе ѝ биде време за нова ампула зашто ова по втор пат не би сакала да го минувам. :worried:
     
    На buba4e89 и Ginger^ им се допаѓа ова.
  3. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.365
    Пол:
    Женски
    Те разбирам, Јас неколку години по ред само саксии на ограда имам надвор, тие не може да ги дофати, фала богу. А дома, не можев цвеќе да завртам, сегде се качува, копа по нив, ги пасе и слично.
    Е сега со мојата се случи една несреќа, падна од балкон повторно, ама ваква голема и многу лошо ги скрѓи двете задни нозе. И правев операција, сега е супер, после 4 месеци.
    Шо сакав да кажам, дека белки и дојде ум у глава, не се качува веќе:D, не е толку бесна и затоа неделава купив нови собни цвеќиња. Ги има приметено, ги мириса, троа делчиња од папратот најдов изџвакани:o ама не е тоа-тоа што беше. Луди се мачките, ама без нив е досадно.:D
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    81.013
    Пол:
    Женски
    Уф, среќа што добро завршило на крај. :sweat:
    Мене вакви некои слични ситуации со мачки од блиско окружување ме натераа да си стојам на тоа дека нема да ја пуштам надвор. На високо сме, а одма се беси по огради, по клима...и да сака човек не може да ѝ верува, па нека си гледа cat TV од прозор. :|
     
    На cresa-jagoda и Ginger^ им се допаѓа ова.
  5. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.457
    Допаѓања:
    54.927
    Пол:
    Женски
    Што значи кога мачката додека се гали ме масира со шепите буквално? Првата не го правеше тоа воопшто, сега мачоров додека ми лежи во скут обожава да ме масира на стомак и на раце:D и тоа само мене и никој друг од домашните.
     
  6. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    23.260
    Пол:
    Женски
    Мачките во природата го прават ова на трева, а дома на кебе или стомак. Значи дека го спремаат местото за спиење, а исто и од љубов. Најслатко нешто на свет. :inlove:
     
    На Milobebence, Matotheja, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.457
    Допаѓања:
    54.927
    Пол:
    Женски
    Ич не се разбирам во мачки, ова ми е второ во животот, првата ја имав кратко.
    Ме интересираше дека само мене ми го прави тоа, навистина е интересно и многу сме поврзани.
     
    На Matotheja и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  8. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.746
    Допаѓања:
    122.062
    Пол:
    Женски
    Значи дека си му омилена личност. :lol:
    Твоето присуство за него значи љубов, утеха и сигурност. :)
     
    На Matotheja, cresa-jagoda и Rama им се допаѓа ова.
  9. yahoo123

    yahoo123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    40
    Здраво. Имам мачка 2 год стара, маче 5 6 месеци и уште 3 мачиња скоро 2 месеци. Почнаа да имаат болви. До сега ги немам капено, а и немам ставано ништо за болви, па да ми предложите нешто што можам да им ставам.
     
  10. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.134
    Допаѓања:
    53.695
    Пол:
    Женски
    Најделотворниот и најбезбеден начин и за вас и за мачките е третман со ампули за таа намена. Ги има кај сите ветеринари, каде можат и да ви објаснат како да им ги ставите на поголемите мачиња (надворешно).
    Мачињата што немаат ни два месеци сигурно немаат доволно килажа за БИЛО КАКОВ ТРЕТМАН против болви. Доколку немате искуство досега со третмани против болви, најдобро би било да консултирате ветеринар пред било што да преземете.
     
  11. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.468
    Допаѓања:
    8.563
    Прочитав негде дека постојат спрејови кои ги одвраќаат мачките да ги грицкаат цвеќињата. Треба да ги внесам салонските цвеќиња од тераса, ама знам дека ќе бидат парчосани од мачорот, како зимото што беа.
    Прашањето ми е, дали има кај нас вакви спрејови за цвеќиња, и каде може да се најдат? :|
     
  12. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.134
    Допаѓања:
    53.695
    Пол:
    Женски
    Дека постојат спрејови конкретно за растенија не сум чула. Ама знам дека постојат анти-скречинг спрејови чија цел е да одбиваат мачки од мебел да не го оштетуваат и сл. Јас имам купено ваков спреј од Луна пет шоп со цел да ја прскам елката за НГ да не ја растураат. Не функционираше. Можеби првиот-вториот пат кога напрскав се мрштеа и се тргаа од елката, после неколку часа пак се пикаа во неа. А бидејќи спрејовите се на база на етерични масла цел стан го замирисав и после некој ден почна и да ми смета миризбата.
    За цвеќиња исто имам пробано да капнам етерично масло во земјата (имам прочитано на интернет за ова), исто не функционираше. Што и да сум пробала, наоѓале начин да копаат по земјата, да ги гризаат цвеќињата па и да ги превртат. Ме победија, растенија чувам само кајшто немаат пристап :)
    Морам да спомнам за цвеќињата дека треба да се провери за секое да не е отровно за мачки. На пример јас не знаев дека кринови се екстремно отровни за мачки, алое вера, бенџамин и други..
    Sorry за книгава што ја напишав :D
     
    На orevokrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    4.137
    Пол:
    Женски

    Џабе фрлени пари се спрејовите но како што кажа @Anika55 ги има само за да не гребат.
    За гребање само гребалка тоа е решението.

    За цвеќињата нема спас :) мачињата јадат трева и може да грицка. Едиствено за да не копа во земјата ставете каменчиња најгоре покрупни .
     
    На orevokrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.352
    Допаѓања:
    38.102
    Пол:
    Женски
    Јас се збогував со сите цвеќиња и растенија :| еден куп сукуленти имав, кај и да ги ставев ги наоѓаше, повеќе штета од качување за да ги стигне ми направи. Уште некој кактус чувам, нив не ги гиба. :D
     
    На orevokrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.886
    Допаѓања:
    4.892
    Пол:
    Женски
    Вчера си купив ново цвеќе, сабајлево цело беше изгрицкано.
    Имам од тие спрејовите што се за да не гребат, моево маче се одвикна.
    Но се мислам дали ако прснам на цвеќињава ќе ги оштетам?
     
  16. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Забележав дека мачорот има запек. Дали некој знае некој лек да му помогнам. Понеделник ќе го однесам на ветеринар, ама би сакала ако некој имал исто искуство со мачор да сподели како му помогнал.
     
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    81.013
    Пол:
    Женски
    Давај му по малку јогуртче, убаво им делува на стомакот. Можеш и почесто да му даваш течна храна, но со јогуртот мислам дека ќе му се среди запекот.
     
    На Anna-Banana, Polsko и Matotheja им се допаѓа ова.
  18. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.263
    Пол:
    Машки
    Нема помили суштества од мачиња.:l:
     
    На SnowWhite8, hermosa и WildMk им се допаѓа ова.
  19. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Или млекце.
     
    На Polsko му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    81.013
    Пол:
    Женски
    Кравјо млеко не, може глисти да им направи. Козјо може, а јогурт секаков зашто им делува како пробиотик со добрите бактерии за цревата. На мојата и давам Баланс ама повеќе некако го сака Бучен Козјак.
     
    На Polsko и Matotheja им се допаѓа ова.