1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.263
    Пол:
    Машки
    Ама мило име Локи:) Жал ми е за загубата.
     
    На Anika55 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Drama queen

    Drama queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имам 4 мачиња дома ,мајката со трите мачиња само што сеа пораснаа и они имаат по една годинка. Вчера го стерилизиравме едното од мачињата. Сите ке ги стерилизираме но едно по едно да се опорави прво ова што го стерилизиравме вчера. Но заебележувам дека како го донесовме дома од ветеринар другиве две мачиња се многу исплашени,бегаат од него дури едново маче се накостреши целото почна да му ржи од страв не знам зошто. А мајката која е исто стерилизирана уште пред неколку медеци де понаша нормално со него без страв. Ако може да ми кажете мислење можеби некој имал ваква слична ситуација
     
  3. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.133
    Допаѓања:
    53.687
    Пол:
    Женски
    Нормално е, им мириса поинаку. Секогаш кога го носам едното на ветеринар, после дома другото му р'жи и го брка. Им поминува обично за еден ден.
     
  4. Drama queen

    Drama queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Дајбоже се загрижив еве и денес другите мачиња најнормално се понашаат само едново маче цело време го напаѓа го брка. Не знам дали можеби се осека доминантен пошо е машко и сеуште не е стерилизиран.Рековме ако продолжи вака во понеделник одма и него на стерилизација
     
  5. Agness

    Agness Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    193
    Искуство со шишање на мачки? :)

    Да подобјаснам, имам мачор кој го кастриравме летоска и ептен се збуцка. Јаде специјална ветеринарна храна, на диета е ама џабе. Збуцкан е ко топче, а има подолги влакна и позади кај газот и опашката приметив му се замрсиле. Да го чешлаш не дава, го кубе изгледа и не сакам да го мачам. Па сакам да го шишнам, знам дека ќе полуди па ме интересира искуства со шишање на мачки.

    Дали можеби дијазепам малце да му дадам за да не настрадаме и двајцата во искуствово.
     
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Можеби треба да го однесеш да го шишаат. Знам дека кај Буњаковец имаше едни шишаа скотиш фолд. Можеш и по другиве да прашаш даи шишаат. :)
     
    На Agness му/ѝ се допаѓа ова.
  7. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.842
    Мене едниот ми е со подолго крзно, со ножички оние за нокти што се го шишнувам, ама он нема поима :)

    Низ галење, кога ќе задреме. Со лева галам, со десна шишам :)

    Е не му е нешто преубав газот, ама тоа е :)

    За нокти сечење исто ги чекам позаспани, макар се будат дур исечам па малце со драми е.
     
    На Agness му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Agness

    Agness Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    193
    Не ли ти е страв да не го сецнеш со ножички такви? Се плашам да не го повредам некако со ножички. Ама паметна идеја е така без да примети некако да го рашишам.. само ептен тутките му се до кожа :(

    Се мислам и за таква опција само он не е многу мирен мачор искрено. На ветеринар обична рутинска ампула е борба и мачење со него...
     
  9. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.304
    Допаѓања:
    7.303
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден седев со пријатели и падна муабет за храна за мачки.
    Буквално никој не кажа ниту еден убав збор за whiskas, а знам дека у Македонија мајка ми на мачоров му купува само таква и ја јаде со години веќе.

    Дали има и некој друг со негативни искуства?
    На интернет ако почнам да гуглам ќе треба ваљда да мислиме кај ќе го закопуваме.. затоа прашувам овде.
     
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Мојот само на фрискис ја јаде сувата храна и пунчовите. Ниедна друга храна не ја сака од најскапа до најефтина се испробано. Вискас не ги сака пунчовите дека имаат мн течност внатре.
     
    На Izaabella му/ѝ се допаѓа ова.
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.842
    Па не, зашто е искомиран кога го сецкам :) Иначе и тој се опира, нејќе да се чешла. Трпение само и полека :)

    Постариот мачор сам се чеша од мојата четка за да го чешлам :wasntme: и за нокти сечење седи мирен, како на маникир да е.
    Малово е зае*ано, па го чекам да се успие еднаш.

    А ако ни така не бива, еден нека го фати за врат (како мајка им што ги носи) и ќе седи мирен.

    Жално е вака и изгледа сурово; ама не ги боли, не дека уживаат ама не претаат. Мене ветеринарот ми покажа како; сега по потреба кога сакам да го проверам малово нешто, а не дава, така го фаќам и се смирува.

    Избегнувам, ама кога е мутав и не дава...
     
    На Agness му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.586
    Пол:
    Женски
    Прво немој да биде само на сува храна. Ако јаде и други работи сврти го на сирово месо и влажна храна. Подели ја храната во оброци нека не биде на free food , туку максимум на три оброци. За шишање инаку за газот обично еден од нас му дава да јаде другиот го чешла цел и го шиша газот со обични ножици. По два три пати така го врза чешлањето со храна и почна да ужива во тоа. Инаку можеш на грооминг да го носиш скоро секаде, ама прашувај дали им даваат седативи ако шишаат мачки.
     
    На Agness му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.586
    Пол:
    Женски
    Една од најлошите храни на пазар.
     
    На Izaabella му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Agness

    Agness Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    193
    Ќе пробам вака, па ќе пишам како сме преживеале. Луто маче е за вакви работи, не дава да го чепкаш да го пипкаш, одма се тепа. Апче давање е хорор.

    Битно да успеам да му ги шишнам тоа тутките, вака верувам дека го скубат. Ама кога е буцко и не е најпедантен, тоа е. Нема друго чаре освен да се шишне.

    Ова за сувава храна јас ново го дознав месецов и го префрливме на мокра. Неговава ветеринарка е толку против влажна храна, а сум ја прашувала што е подобро и одговор добивав "како мекдоналдс да јаде е тоа влажната, сува е подобра". И јас верував сепак таа е докторот и таа би требало да знае повеќе.
    А чудно беше дека јадеше сува за слабеење а никако не слабееше. Не јаде многу и нема цело време во чинија. Го храневме по мерките што ни ги даде ветеринарот и што ги пишува на опаковката. Ама ете џабе, се збуцка ко топче.
    Сега единствен начин е да се ишишаат суканиците.
     
  15. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.352
    Допаѓања:
    38.102
    Пол:
    Женски
    @Agness купи мала ножичка со тап врв, за бебиња што се. Има по аптеки.
    И мојата не остава да ја чепкам, за нокти нема шанси па, последно и за апче двајца ветеринари не вратија, никако не остава да и дадат.
     
    На CameliaMiller и Agness им се допаѓа ова.
  16. Agness

    Agness Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    193
    Благодарам на сите на советите. Денес ќе купам такви ножички и ќе пробам низ игра и галење да го шишнам неприметно. Па ќе пишам како сме прошле.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    81.013
    Пол:
    Женски
    Ако е тепач, стави му конус додека шишаш со ножичката инаку тешко да успееш. Ова од мое искуство - во спиење ништо не ми успеало зашто одма се буди и се тепа. :D
    Ни храна помогнала, ни омилените грицки, одма рита како коњ и ништо не ја занима.
    Мојата многу се тепа и не дава да ја пипаме ни за нокти ни за шишање. Дозволува само да ја четкам со нејзината четка и толку, друго ништо.
    Не ја ни шишам јас, ептен ретко по потреба ѝ ги сецкам цуфките околу газот и тоа ако ептен се ушлака некогаш со потечна кака и гледам дека само се замачкала кога пробала да се исчисти. Шанси нема да дозволи да ја мијам/бањам, па шишам во тој случај и ставам конус околу вратот обавезно. Конусот ми е спас најголем.

    Иста процедура и за нокти сечење, конусот на глава и за пет минути завршувам работа. Ако е многу немирна, еден ја држи, друг сече нокти, шиша итн. Така многу полесно ја хендламе.
     
    На Agness и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.842
    И моите се бабачковци, нормално е да се збуцкаат кастрирани и дома.
    Постариот не го гњавам, тој од бебе мрза е секако, малово го трчам со играчки, дома имам од она дрвана за мачки па на тоа се беси итн.

    Иначе за храна, сува - течна - сува им се оброците, сува јадат за кастрирани мачори, а течната што купам тоа. Често знам и да им сварам бело пилешко, само моиве се гадат ако е парчиња поголеми, па го блендирам малку за ровко да биде :drunk:

    Иначе ако не се смирува ни со галење или кога е заспан, еден така за врат, друг брзински фризурата :wasntme:

    Кај мене кучето беше најтешко за груминг и исто на ветеринар 5 души го држеа за вакцина (facepalm)
    Еднаш го носиме во викендица да поседи со баба му и дедо му (моите) во Дојран, ми се јавуваат утредента доаѓај изгледа умира, не јаде, не пие, лежи и гледа во празно.
    Го земавме, на влез на Скопје почна да оживува, кај ветеринарот сосема жив беше, ѓеврекот му го изеде (facepalm)
     
    На Agness му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.352
    Допаѓања:
    38.102
    Пол:
    Женски
    Ова со тепањево и агресијата, јас не знам како да се справам. Рацете и нозете ми се како во војна да сум била. Многу често почна да ме мава и гребе и тоа без причина, на поминување.
    Од ко е родена малата многу е поагресивна, на почеток и мене ми беше многу лута не ме оставаше ни да се доближам. Сега се навикна дека мирисам на неа, ме остава да ја галам, ама сама не се доближува како порано што лежеше на мене или на кревет. Неа и грчи од далеку уште, а малава почна да ја распознава, да се смее.
    Има шанси да омекне или нема да ја сака штом од почеток не ја прифати?
     
    На CameliaMiller и Agness им се допаѓа ова.
  20. Agness

    Agness Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    193
    @Mishela конус кај да најдам? Кога го кастриравме не ми дадоа конус, додуша немаше потреба искрено не се чепкаше по раната, да се лиже или да се чеша. А за тепач, голем тепач е ако го закачаш. Плус е и масивен голем е многу, кога ќе ме фати со тоа рацете лом ме прави. Сум пробала и да го чешлам и да го чистам по газот, се лути и ме тепа. После седи така налутен некое време.

    @CameliaMiller ма дебел е овој а и не е играч некој искрено. Ако му пафташ со тоа трската со пердуфи ќе поскока малце, ќе потрча и пак ќе си седне негде. Сам да си игра нема шанси, ни на дрво се беси ни бутур. Пред прозор и на кауч си седи цел ден. Нема активност некоја.
    Ќе пробам и така како што велиш, еден да го држи еден да шиша.
    А варено пилешко по колку им даваш? Не сум пробала со месо, некогаш ако има за ручек пред да се зачини ќе му дадеме малце да касне. Ама не сум пробала само со месо да го хранам.
    Периодов се едуцирав со еден Jackson Galaxy на јутуб, он па вика сирово месо од мали животни - глувци, птици итн. како најдобра опција за хранење.