Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домаќинки или кариеристки

Дискусија во 'Канта' започната од Mrs.Bass, 18 мај 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  6.896
  Инспирирана од натписи по разни магазини се одлучив на една ваква тема .

  [​IMG]

  Цитирам

  " Според резултатите од истражувањето на порталот "My Celebrity Fashion", направено над две илјади вработени жени постари од 25 години, поголемиот дел од жените повеќе би сакале да бидат домаќинки, отколку да градат успешна кариера.Исто така, повеќе од половина од испитаните жени изјавиле дека сакале да бидат домаќинки, напоменувајќи дека градењето на кариера е стресна и напорна работа.Повеќе од половина, односно 57% од испитаничките изјавиле дека би сакале многу поопуштен начин на живот. Меѓутоа, 74% од жените признале дека имаат притисок од жените во поблиската околина, кои што им сугерираат дека мораат да бидат многу понезависни во животот.
  Резултатите од истото истражување покажале и дека 78% од жените би се согласиле да бидат финансиски зависни од својот партнер, односно од својот сопруг. "

  Што мислите вие форумџики? Има ли вистина во ова? Дали вие повеќе би сакале да седите дома и да се грижите за семејството и домот, а притоа сопругот да ве издржава или и покрај грижата околу домот сепак да градите успешна кариера?
   
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.213
  Допаѓања:
  57.015
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.