1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дом за дружење за стари лица

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Oaza.123, 20 јули 2013.

 1. Oaza.123

  Oaza.123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  24
  Здраво на сите.
  Се обидов да најдам слична тема на форумов но не успеав.
  Се надевав дека некој од вас ќе може да ми препорача дом за дружба за постари лица. Значи не мислам на дом за стари и изнемоштени лиц на кои им е потребна нега туку за постари лица (мајка ми на пример има 62 години) кои се осамени за да можат да се чувстуваам корисни во животот и да створат пријаелства. Би било добро доколку би можело да се изнајми како соба таму за да можат лицата да преспиваат но се разбира дека би сакала и мајка ми да има некаква нега, значи некој да ја надгледува итн, да кажеме психијатар да има итн.

  Дали некој од вас знае дали постои такво нешто на територијата на Македонија или евентуално Србија?

  Би ви била многу благодарна за било каква информација.
  Поздрав,
  Оаза
   
 2. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  1.982
  Допаѓања:
  3.596
  Пол:
  Женски
  Дали знаете да ми кажете дали има дом за стари лица во Штип, Радовиш, Куманово, се работи за човек кој му треба нега и посебно внимание, доколку имате број можете преку лп да ме известите, благодарам :)
   
 3. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.293
  Kolku znam vo sekoja opsina vo Skopje ima zdruzenie na penzioneri, zdruzenie na zeni, taka nesto.
  Mojata majka e clen. Tamu zapozna edno cudo osobi na nejzina vozdrast i odlicno se druzat, patuvaat, razmenuvaat knigi, si poseduvaat na kafence, restoran, teatar, kino, si najmat kukicka na izletnickite mesta pa si sedat po nekolku dena, si delat apartman na more...
  Tvojata majka e mlada osoba, ako ne i treba nekakva posebna nega (mislam na lice koe ke i pomaga da gi izvrsuva osnovnite potrebi, jadenje, oblekuvanje, psihiatriska nega,......) togas ova bi bilo nekakov izlez od samotija.
  Ako e samo samotija vo prasanje zosto ne i predlozis zaclenuvanje vo nekoj clubovi. Nikogas covek ne e vozdrasen da pocne nesto novo bilo toa da e da crta, pisuva, izrabotuva nesto,..... Toa ke ja spoi so luge so slicni interesi. Pa moze i ona nesto sto ima kako talent da go iskoristi da nauci novi luge i sozdade svoj priateli.

  Ako veke prasuvas za nekakva podrska od strucni lica (medicinski ili tarapeutski), togas nemam odgovor.