1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Донираме средства за оние на кои им се потребни

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Offspring, 30 мај 2011.

 1. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Темава нека служи како катче во кое ќе можеме да организираме хуманитарни акции од типот на:

  -Собирање на облека и подарување во некој од домот за деца без родители.
  -Купување на храна и донирање таму каде што е најпотребна.
  -Подарување играчки и сл.

  Во однос на потребите, можеме да се договараме на темава, што и како. Би можеле да организираме такви хуманитарни акции.

  Можеме да назначиме и одговорни за оваа работа :)
   
  На Писана, coki35, Μινα μωκα и 37 други им се допаѓа ова.
 2. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.186
  Допаѓања:
  23.895
  :clap:
  Јас имам искуство со вакви работи и можам до септември во секое време да бидам координатор на некаква акција :)

  Браво девојки!!
   
 3. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  Дечки епа ајде да започнеме со нешто конкретно, а не само да зборови да останеме...
   
 4. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.366
  јас имам доста облека и обувки за давање и ми стојат дома така имам нешто оставено надвор но останатото..

  е сега имав во план уште одамна да ги дадам во црвен крст ама некој ми рече дека требало алиштата да имаат потврда од хемиско и да се испеглани или незнам што... искрено незнам дали е ова точно но сите што ги прашав ми рекоа така а јас немам време своите алишта да ги однесам на хемиско и да си ги испеглам а и плус трошок е на хемиско, е сега ова на 11 јуни доколку ги прифатат онакви како што се (чисти и здрави) ќе ги дадам со задоволство ако не ми ги прифатат па задравје ќе се најде некој друг...
   
  На Elena Eci, IvanaJenner, runyoucleverboy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Andzelika

  Andzelika Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  176
  Ова го наведов како пример, а сите феминки кои сигурно имаат облека која веќе не ја носат и само им зафаќа простор во плакарите можат да се соберат и под името на форумот да ја донираат. И јас не сум запознаена со тоа дали треба да се носат на хемиско и сл. ама можеме да ја испереме дома и убаво здиплена да се однесе. Како за старт мислам дека е добра идеа :)
   
  На jovanchetoo, IvanaJenner и Μινα μωκα им се допаѓа ова.
 6. slatkichKa123

  slatkichKa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  341
  Мило ми е што Wild.Child ви ја презентирала мојата идеја, мислев дека нема да се погрижите за тоа и ќе остане заборавено. Браво! :)

  Мојата првична идеја беше негде да најдеме место каде ќе ја однесеме старата облека, и некој од форумот да отиде во име на фемина да ги донира каде е најпотребно. Прашањето ми беше, каде? Ајде нека пише некој конкретно на кој дом за деца, или некое семејство? Бидејќи јас барав на интернет за семејства без сооцијална помош меѓутоа оние кои ги најдов немаше ни место на живеење ни адреса, за да можам да соберам средства и да ги однесам.. :(
   
  На Ljubavv91 и milky-candy им се допаѓа ова.
 7. Nightwalker

  Nightwalker Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.124
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Машки
  Имам играчки кои само држат место дома, така што доколку се организира нешто конкретно, Ве молам известете детално. :)
   
  На milky-candy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. slatkichKa123

  slatkichKa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  341
  Сега го видов мислењето на Andzelika, одлична е идејата. Фала што сподели :) Епа мислам дека сите кои имаме облека која не ја носиме да ја однесема на 11 јуни на плоштад. Тоа е најбрзо што можеме на направиме со облеката. Сакав да прашам, бидејќи е ова помасовно, дали треба и за таму на хемиско да ја носиме?
   
 9. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  Јас предлагам директно да ја дадеме облеката и се останато таму кај што е потребна, а не да ја даваме на Црвен крст...Со малку труд и добро менаџирање ќе успееме во ова...
   
 10. slatkichKa123

  slatkichKa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  341
  И јас мислам дека е тоа подобра опција, ама стварно не знам каде поточно? Имаш идеја? .. :/
   
 11. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  ^^^

  Јас имам една супер идеја за почеток...Можеме да се организираме некако и да собереме облека, играчки, обувки итн... и да ги дадеме во домот за деца без родители, што е во Капиштец, во Скопје...Најдобро би било кој сака да учествува во оваа акција, да донесе помалку работи, ама сочувани и чисти да бидат - убаво да ги спакуваме и ќе ги однесеме во домот...За превоз на работите јас ќе се погрижам...Што велите?
   
  На srcekrsacka, zhap4e и Phyramide им се допаѓа ова.
 12. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.715
  Допаѓања:
  150.549
  Црвен крст фаворизира,ама тешко оди со носење на облека директно во домовите...Во секој случај,децата во домовите колку што сум запознаена имаат доволно и облека и играчки,во полоша состојба се оние сиромашни семејства.Црвен крст не даваат листа на загорзени луѓе со места на домување,не знам од кои причини.Таму да се однесат е многу подобро,ама еве од вашите места на живеење сигурно знаете некое семејство кое е во лоша состојба,па локално да се делува е уште подобро и директно да им се однесат работите.
   
  На IvanaJenner, zhap4e, Ariel и 2 други им се допаѓа ова.
 13. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.012
  Јас донирам облека и играчки се организира таква акција во училиште.
  Кога веќе организирате би сакала да спомнам дека на нас не ни е дозволено да даваме пари туку ако веќе сакаме со парична помош, прво да купиме нешто, а потоа да го предадеме, што е добро за парите да не преминат во погрешни раце. :)
  И добро ќе биде ако се најдат семејства на кои дирекно може да им се однесе. :)

  едит
  да се надополнам, имало и примери се давале пари, па таткото ги испил и ништо од наменетата цел. :(
   
  На IvanaJenner му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Andzelika

  Andzelika Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  176
  Не е дозволено пари затоа што како прво треба да биде отворено невладина т.е непрофитабилна организација и парите ќе бидат уплаќани по жиро сметка , долга и широка е процедурата. Малце сум упознаена со овие хуманитарни активности, бидејќи сум и дел од една таква хуманитарна организација.

  Во домовите како што го земавте пример домот 11 Октомври децата имаат, ама и жените покрај нив имаат. Имаше случка кога пред Н.Година носевме облека и играчки(нови од донатори) и децата беа бескрајно среќни. По само една недела кога отидовме пак да ги посетиме децата со страв ни кажаа дека најубавите играчки и облека ги земале жените, а нешто им оставиле на нив.

  Најубаво е како што некој спомна - ако знаете дека има некое позагрозено семејство во вашата населба да се однесат таму, ако не во Црвен Крст.
   
 15. magig

  magig Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Сајтот не е мој ...споделив добронамерно...мислев дека така ке сватите...се извинувам! поз
   
 16. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Мене ми се допаѓа идејата од кукличкаСк, можеме секако, ако нема против преку неа да делуваме :)
   
 17. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.186
  Допаѓања:
  23.895
  Лилит, даваат списоци на семејства кои се пријавиле за донација во Црвен крст, само треба некој од внатре да ти каже.. Ќе прашам јас, ќе земам список на неколку фамилии ако можам и после може да се однесат

  Едит - Во Скопје, може да се донира во Училиштето за деца со посебни потреби Св. Наум Охридски (тука учат многуууу сиромашни деца што доаѓаат тука и седат цел семестар) и во СОС детско село (ова за донации во организации).
  и уште нешто. Неможе само така да се отиде. Мора да се побара дозвола од сите институции пред да се донира. Најчесто се согласуваат сите, ама асепак мора одобрување
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Јас имам некоја облека за бебиња, мајка ми ја чува, имам и за деца облека, можам да земам и од тетка ми, не планира веројатно и она да ја чува затоа што не планира повеќе да раѓа, доста и се 3 деца :lol:

  Кукличке, ќе се распрашам, ќе гледам да соберам нешто, па ќе те контактирам :)
   
 19. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Мислам дека нема потреба да се бара дозвола од некаде за да се донира,како што кажа Кукличкаск, доколку мисли општо.Може и да се донира во Домот за деца без родители,јас имав донирано таму облека и немаше никаков проблем,секој кој може да донира,може и таму во домот.
   
 20. slatkichKa123

  slatkichKa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  341
  Се е супер да се донира за децата без родители, ама верувајте многу повеќе се оние семесјтва кои немаат ништо а не се пријавени во некоја организација за помош.. :/ Еве нека види некој што има пристап до листи со загрозени земејства, па ќе договориме нешто :)