1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Донираме средства за оние на кои им се потребни

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Offspring, 30 мај 2011.

  1. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Темава нека служи како катче во кое ќе можеме да организираме хуманитарни акции од типот на:

    -Собирање на облека и подарување во некој од домот за деца без родители.
    -Купување на храна и донирање таму каде што е најпотребна.
    -Подарување играчки и сл.

    Во однос на потребите, можеме да се договараме на темава, што и како. Би можеле да организираме такви хуманитарни акции.

    Можеме да назначиме и одговорни за оваа работа :)
     
    На Писана, coki35, Μινα μωκα и 37 други им се допаѓа ова.
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    23.988
    :clap:
    Јас имам искуство со вакви работи и можам до септември во секое време да бидам координатор на некаква акција :)

    Браво девојки!!
     
  3. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    Дечки епа ајде да започнеме со нешто конкретно, а не само да зборови да останеме...
     
  4. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    јас имам доста облека и обувки за давање и ми стојат дома така имам нешто оставено надвор но останатото..

    е сега имав во план уште одамна да ги дадам во црвен крст ама некој ми рече дека требало алиштата да имаат потврда од хемиско и да се испеглани или незнам што... искрено незнам дали е ова точно но сите што ги прашав ми рекоа така а јас немам време своите алишта да ги однесам на хемиско и да си ги испеглам а и плус трошок е на хемиско, е сега ова на 11 јуни доколку ги прифатат онакви како што се (чисти и здрави) ќе ги дадам со задоволство ако не ми ги прифатат па задравје ќе се најде некој друг...
     
    На Elena Eci, IvanaJenner, runyoucleverboy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Andzelika

    Andzelika Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    176
    Ова го наведов како пример, а сите феминки кои сигурно имаат облека која веќе не ја носат и само им зафаќа простор во плакарите можат да се соберат и под името на форумот да ја донираат. И јас не сум запознаена со тоа дали треба да се носат на хемиско и сл. ама можеме да ја испереме дома и убаво здиплена да се однесе. Како за старт мислам дека е добра идеа :)
     
    На jovanchetoo, IvanaJenner и Μινα μωκα им се допаѓа ова.
  6. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Мило ми е што Wild.Child ви ја презентирала мојата идеја, мислев дека нема да се погрижите за тоа и ќе остане заборавено. Браво! :)

    Мојата првична идеја беше негде да најдеме место каде ќе ја однесеме старата облека, и некој од форумот да отиде во име на фемина да ги донира каде е најпотребно. Прашањето ми беше, каде? Ајде нека пише некој конкретно на кој дом за деца, или некое семејство? Бидејќи јас барав на интернет за семејства без сооцијална помош меѓутоа оние кои ги најдов немаше ни место на живеење ни адреса, за да можам да соберам средства и да ги однесам.. :(
     
    На Ljubavv91 и milky-candy им се допаѓа ова.
  7. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Имам играчки кои само држат место дома, така што доколку се организира нешто конкретно, Ве молам известете детално. :)
     
    На milky-candy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Сега го видов мислењето на Andzelika, одлична е идејата. Фала што сподели :) Епа мислам дека сите кои имаме облека која не ја носиме да ја однесема на 11 јуни на плоштад. Тоа е најбрзо што можеме на направиме со облеката. Сакав да прашам, бидејќи е ова помасовно, дали треба и за таму на хемиско да ја носиме?
     
  9. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    Јас предлагам директно да ја дадеме облеката и се останато таму кај што е потребна, а не да ја даваме на Црвен крст...Со малку труд и добро менаџирање ќе успееме во ова...
     
  10. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    И јас мислам дека е тоа подобра опција, ама стварно не знам каде поточно? Имаш идеја? .. :/
     
  11. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    ^^^

    Јас имам една супер идеја за почеток...Можеме да се организираме некако и да собереме облека, играчки, обувки итн... и да ги дадеме во домот за деца без родители, што е во Капиштец, во Скопје...Најдобро би било кој сака да учествува во оваа акција, да донесе помалку работи, ама сочувани и чисти да бидат - убаво да ги спакуваме и ќе ги однесеме во домот...За превоз на работите јас ќе се погрижам...Што велите?
     
    На srcekrsacka, zhap4e и Phyramide им се допаѓа ова.
  12. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.561
    Црвен крст фаворизира,ама тешко оди со носење на облека директно во домовите...Во секој случај,децата во домовите колку што сум запознаена имаат доволно и облека и играчки,во полоша состојба се оние сиромашни семејства.Црвен крст не даваат листа на загорзени луѓе со места на домување,не знам од кои причини.Таму да се однесат е многу подобро,ама еве од вашите места на живеење сигурно знаете некое семејство кое е во лоша состојба,па локално да се делува е уште подобро и директно да им се однесат работите.
     
    На IvanaJenner, zhap4e, Ariel и 2 други им се допаѓа ова.
  13. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    Јас донирам облека и играчки се организира таква акција во училиште.
    Кога веќе организирате би сакала да спомнам дека на нас не ни е дозволено да даваме пари туку ако веќе сакаме со парична помош, прво да купиме нешто, а потоа да го предадеме, што е добро за парите да не преминат во погрешни раце. :)
    И добро ќе биде ако се најдат семејства на кои дирекно може да им се однесе. :)

    едит
    да се надополнам, имало и примери се давале пари, па таткото ги испил и ништо од наменетата цел. :(
     
    На IvanaJenner му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Andzelika

    Andzelika Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    176
    Не е дозволено пари затоа што како прво треба да биде отворено невладина т.е непрофитабилна организација и парите ќе бидат уплаќани по жиро сметка , долга и широка е процедурата. Малце сум упознаена со овие хуманитарни активности, бидејќи сум и дел од една таква хуманитарна организација.

    Во домовите како што го земавте пример домот 11 Октомври децата имаат, ама и жените покрај нив имаат. Имаше случка кога пред Н.Година носевме облека и играчки(нови од донатори) и децата беа бескрајно среќни. По само една недела кога отидовме пак да ги посетиме децата со страв ни кажаа дека најубавите играчки и облека ги земале жените, а нешто им оставиле на нив.

    Најубаво е како што некој спомна - ако знаете дека има некое позагрозено семејство во вашата населба да се однесат таму, ако не во Црвен Крст.
     
  15. magig

    magig Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Сајтот не е мој ...споделив добронамерно...мислев дека така ке сватите...се извинувам! поз
     
  16. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Мене ми се допаѓа идејата од кукличкаСк, можеме секако, ако нема против преку неа да делуваме :)
     
  17. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    23.988
    Лилит, даваат списоци на семејства кои се пријавиле за донација во Црвен крст, само треба некој од внатре да ти каже.. Ќе прашам јас, ќе земам список на неколку фамилии ако можам и после може да се однесат

    Едит - Во Скопје, може да се донира во Училиштето за деца со посебни потреби Св. Наум Охридски (тука учат многуууу сиромашни деца што доаѓаат тука и седат цел семестар) и во СОС детско село (ова за донации во организации).
    и уште нешто. Неможе само така да се отиде. Мора да се побара дозвола од сите институции пред да се донира. Најчесто се согласуваат сите, ама асепак мора одобрување
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас имам некоја облека за бебиња, мајка ми ја чува, имам и за деца облека, можам да земам и од тетка ми, не планира веројатно и она да ја чува затоа што не планира повеќе да раѓа, доста и се 3 деца :lol:

    Кукличке, ќе се распрашам, ќе гледам да соберам нешто, па ќе те контактирам :)
     
  19. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема потреба да се бара дозвола од некаде за да се донира,како што кажа Кукличкаск, доколку мисли општо.Може и да се донира во Домот за деца без родители,јас имав донирано таму облека и немаше никаков проблем,секој кој може да донира,може и таму во домот.
     
  20. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Се е супер да се донира за децата без родители, ама верувајте многу повеќе се оние семесјтва кои немаат ништо а не се пријавени во некоја организација за помош.. :/ Еве нека види некој што има пристап до листи со загрозени земејства, па ќе договориме нешто :)