Донираме средства за оние на кои им се потребни

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Offspring, 30 мај 2011.

 1. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  3.805
  Допаѓања:
  63.926
  Пол:
  Машки
  Купете цвеќенце од кај бабичкава.

  IMG-30e4c858ebad7f3d3da91aa92ce37425-V.jpg
  IMG-1c29ac8cb685f473234704561e0be8ab-V.jpg
   
  На CaraMia, galapce, Milobebence и 4 други им се допаѓа ова.
 2. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.298
  Допаѓања:
  10.650
  Пол:
  Женски
  јас сабајлево читав на интернет за женава. Толку сум проплакала.... Се разбуди гневот во мене. Значи стварно голем дел од народов е збеснат. Ама ако Господ нејзе здравје да и даде а човечноста на крај сепак ќе победи
   
  На Milobebence, hermosa и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
 3. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.250
  Допаѓања:
  7.105
  Пол:
  Женски
 4. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.417
  Допаѓања:
  6.016
  Пол:
  Женски
  Тинексот во Карпош 3. Бабава со години продава таму цвеќе секогаш на истото место, шефот и има дадено дозвола и никој не смее да ја избрка.
   
  На Milobebence, marchi-cool и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
 5. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.417
  Допаѓања:
  6.016
  Пол:
  Женски
 6. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.417
  Допаѓања:
  24.988
  Пол:
  Женски
  Феминки имам потреба од ваша помош.
  Пред 10 години ми дијагностицираа рабдомиосарком,беше фала му на Бога успешно лекувањето,помината операција,хемотерапија и радиотерапија.Јас сум успешно излекувана и се надевам со Господ напред така и да остане.
  Е сега,како последица на третманите на лекуваната нога ми се појави лимфоедема.Тоа не е животозагрозувачка состојба,меѓутоа се соочувам со огромни болки секој ден и со големи тешкотии ги извршувам секојдневните активности.
  Лек за тоа нема,меѓутоа се оди на скапи третмани за подобрување на функционалноста на ногата и дренажа на истата,под знак прашалник се става и операција за отстранување на масата од ногата.

  Јас и моето семејство успеавме да обезбедиме поголем дел од приходите,ни требаат уште 60 000 денари.

  Како и на кој начин да остварам контакти и броеви за донации,јас имам само сметка во Стопанска Банка?
   
  На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
 7. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.417
  Допаѓања:
  6.016
  Пол:
  Женски
  Ако имаш ФБ има страна донации можеш да им пишеш на админите за да ти објаснат што треба. Имам неколку линкови ставено од страната. Со лесно.
   
  На MamacitaBuena и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
 8. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.874
  Допаѓања:
  97.708
  А тука да оставиш сметка? Не дека е мала сумата, ама би можело да помогнеме. Кој колку може.

  За тел број за донации, мислам со документите треба да одиш кај нив и така бројче даваат.
   
  На MamacitaBuena, ЕденЧлен и Bubce38 им се допаѓа ова.
 9. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.417
  Допаѓања:
  24.988
  Пол:
  Женски
  Трансакциска сметка Стопанска Банка
  200003130178449
  На име Елена Џотова

  Ќе пробам деновиве да побарам броеви,ако успеам да завршам ќе пишам.
  Ви благодарам однапред.
   
  На zhap4e, Mishela, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
 10. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.417
  Допаѓања:
  6.016
  Пол:
  Женски
  https://www.facebook.com/jasna.karanfilovska/posts/510194219411781

  Луѓе фалат уште 250 евра за да се спаси едно детенце. За некого тоа не е ништо но за некого многу и еден детски живот. Кој може и има сретства нека донира за побрзо да се соберат парите.
   
  На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  3.805
  Допаѓања:
  63.926
  Пол:
  Машки
  ITNO..
  Potrebna pomos za maliot Aleksandar..za 7 dena treba da se soberat 15.000 denari (250 eura)

  Maliot Aleksandar utre odi na operacija so dijagnoza Hipospadija, doktorot kazal deka ke bide komplicirana i teska operacija ,a negovoto semejstvo koe edvaj prezivuva so edna plata treba da gi sobere paricnite sredstva za 7 dena.. Aleksandard e detence so posebni potrebi i zatoa e potrebno da se plati i bolnickiot prestoj na negovata majka( okolu 10 dena) Potrebni se paricni sredstva vo iznos od 15.000 denari ...kontakt broj 078413700 fb Julija L Petrusevska
  Transakciska smetka 530500013454924 ohridska banka

  Semejstvoto Petrusevski se golemi ljubiteli na zivotni,ziveat pod kirija, imaat vdomeno 3 kucinja koi gi tretiraat ako clenovi od semejstvoto i ne se otkazuvaat od niv ni koga se socuvaat so vakvi teski situacii...Imaat 3 decinja, opstanuvaat samo so ednata plata na soprugot.
   
 12. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.496
  Допаѓања:
  131.878
  Не знам кој лаже тука..
  Жената има пишано дека операцијата е денес
  Кој оди на операција без пари?!
  На нејзиниот профил има објавебо еден куп нејасни работи, доста контрадикторни..
  Screenshot_20180725-151430.png
  Знам дека кога жената на еден мој пријател, мајка на дете со посебни потреби лежеше со детето на клиника, не плаќаше вакви суми од 250 евра..
  Ако не се лажам, скоро ништо не ни платија
   
 13. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.446
  Допаѓања:
  138.045
  Пол:
  Женски
  Дасти се плаќа за лежење на клиника. Јас платив 250 еу за 14 дена и 150 еу за 8 дена. 2 пати нели бевме..

  Патем женава и мене не ми е јасна. Ова не е од сега муабет.
  Јас ко што знам она се жажлеше дека ја отпуштиле кога го оперирала детето. Што е сосема во ред да се жали. Ама има некои тешки заврзлами под ова.
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 14. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.950
  Допаѓања:
  23.955
  Пол:
  Женски
  Зависи од возраста на детето. До три години чинам беше родителот не плаќа, а над таа возраст околу 800 денари од ден се плаќа. Ко’ у апартман :x Ако немаш да платиш еве вака ќе бараш пари оти ај остави мало дете само во болница да те видам :^)
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.169
  Допаѓања:
  90.057
  Мнoгу тешки зaврзлaми зa 250 еврa сo име и презиме нa фб, мислиш 250 илјaди бaрa пa aј дa рaзoткриеме превaрa |(
   
 16. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.417
  Допаѓања:
  6.016
  Пол:
  Женски
  Зарем некој за 250 евра ќе лаже ај да е поголема сума ќе се посомневаш... мада секаков народ има.
   
 17. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.496
  Допаѓања:
  131.878
  Дури и да е 800 денари, престојот за таа интервенција е неколку дена, не пола месец..
  Тоа што сакав да кажам е дека се повеќе почнаа да бараат пари на трансакциска, а да отвориш број за донации ти треба само медицинска документација..

  Подобро ќе одам и директно ќе и ги платам болничките трошоци, па и 250 евра нека се, него вака на лепи очи

  И не Бриџит, не се големи пари. Баш затоа што не се, дај одврзи го тоа странското ќесе, не биди форумска стипса за ситни пари :)
   
  На TutiFuti, mssuniquee, Mishela и 4 други им се допаѓа ова.
 18. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.417
  Допаѓања:
  24.988
  Пол:
  Женски
  Каде се оди со медицинска документација,во некој од телефонските оператори Вип или Т-Мобиле?
  И тие треба да одобрат па да отворат линии?
  И на кој начин потоа се добиваат парите кај болниот со тоа што донаторите вртат и донираат по 100 денари?
  Ништо не ми е јасно а треба да одам и јас.
   
 19. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.496
  Допаѓања:
  131.878
  Кај операторите :)
  Парите на сметка ги префрлаат.
  https://www.vip.mk/donacii/info
  https://www.telekom.mk/fondacii.nspx

  Со лесно мила:hug:
   
  На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
 20. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.950
  Допаѓања:
  23.955
  Пол:
  Женски
  Се смени ли нешто околу процентот кој се одзема од 100-те денари (дел за операторите, дел за државата)?
  Не сум во тек, знам порано скоро половина земаа.
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.