Донираме средства за оние на кои им се потребни

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Offspring, 30 мај 2011.

 1. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.415
  Допаѓања:
  24.980
  Пол:
  Женски
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.463
  Допаѓања:
  130.903
  Пол:
  Женски
  Ќе те излажам што и да кажам. Знам дека пред година ипол имаше предлог за промена на законот за ддв, ама не знам како заврши сето тоа
   
  На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Astra30

  Astra30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  150
  Пол:
  Женски
  Здраво,реткост се вакви дијагнози,но за жал и тоа како се случуваат,лично јас познавам жена со иста дг.и знам дека е големо измачување,но сепак она е во поодмината фаза со енормен оток почнувајќи од едната па сега и на другата нога.Би ти предложила нешто од следниве опции да пробаш,пред да одиш на операции,или цел живот да плаќаш за масажи,побарај машина ,не мора да е тоа баш оваа машина,но да е за оваа намена има повеќе фирми,https://www.tactilemedical.com/products/flexitouch-system/ ,исто види и во катлановска бања имаат пакети за лимфна дренажа,кога веќе нема лек,барем да се одржува на некое ниво,иако читав во Индија као лечеле,но сепак тоа е се што имам прочитано,ништо со сигурност не тврдам,само сакав некои насоки да ти посочам за помош,бидејќи и самите доктори кај нас не знаат како да ја третираат оваа болест освен со примена на антибиотици,со оглед на тоа што е ретка болест.Доколку и ти имаш повеќе инфо каде да се обратат луѓе кои патат од истото,ќе те молам информирај ме,како што кажав ,има таков случај кој го знам.Ти посакувам се најдобро,позз.
   
 4. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.415
  Допаѓања:
  24.980
  Пол:
  Женски
  Здраво драга.
  Нашата дијагноза ниту еден доктор не ја третира со сигурност.
  Тоа е нешто што ќе го носиме цел живот и само можеме да се обидуваме да си го направиме животот полесен со некои третмани кои чинат многу,а не завршува тука се со еден,туку редовно треба да се оди на третмани.
  Исто така да споменам дека од мојот матичен и од сите доктори во мојот град не добив никаков одговор,ниту пак упат за лечење за да отворам линии за донации.
  Образложение-затоа што не е опасно по живот,а на мене било дали јас сакам да си платам и можам да платам за да си го олеснам животот а воедно и болеста да се стави под контрола.
  Тоа е,не барав многу ама не добив ништо.
  Инаку,сите начини се тие што ги спомена и ти,други нема.Се оди на дренажа,се оди на физикална терапија,се оди на редовни масажи,се купува машината или крајно решение кога веќе си полуинвалид ти одобруваат операција.
  За жал си велам,има и полошо.Ќе си трпиме.
  Еве како изгледа мојата,јас сум во втора фаза,накај трета...
  20180726_182349-1.jpg
   
  Последна измена: 26 јули 2018
 5. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.497
  Допаѓања:
  110.382
  Пол:
  Женски
  @MamacitaBuena можеш да ми пишеш ЛП ?!. Јас не успеав
   
 6. Astra30

  Astra30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  150
  Пол:
  Женски
  Лелеее душичкааа,многу ми е жал :( женава што ја знам е сопруга на мојот газда,и тоа страшни работи значи и се случуваат,иста значи приказна,никој не знае како да се третира оваа болест :( земај машината,оди на дренажи што поскоро можеш,бидејќи тоа нема да сопре до тој степен до кој си :( искрено не сакам да пишувам што се и се случува и поминува,затоа само толку можам да ти кажам обавезни дренажи,земај и нешто против остеопороза ,било какво инфо да имам во врска со елефантијазава,ќе те известам!
   
 7. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.415
  Допаѓања:
  24.980
  Пол:
  Женски
  Јас едвај присоберувам за физикална и дренажи сега,машината којзнае колку кошта.
  Да не имаш инфо колку пари е и дали помага навистина?
  Eдит-сега видов на нет.
  Од 1200 до 5000 долари,зависи од моделот.
   
 8. Astra30

  Astra30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2015
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  150
  Пол:
  Женски
  Овде има неколку модели и секогаш читам коментари од корисници,за жал не може да се порача за Мк,но верувам дека би се нашле вакви машини на други сајтови или може некој од странство би можел да ти порача и донесе,цените варираат зависно од машина до машина,повели
  https://www.amazon.com/Sequential-C...coding=UTF8&psc=1&refRID=J5YNHMZFYNT0TJY5EEBA
  и ова во катлановска бања
  https://www.katlanovskaspa.com/mk/?id=31&trid=12
   
  На MamacitaBuena му/ѝ се допаѓа ова.
 9. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  3.518
 10. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.917
  Допаѓања:
  13.892
  Пол:
  Женски
  На didisi и Dust им се допаѓа ова.
 11. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.463
  Допаѓања:
  130.903
  Пол:
  Женски
  Изгледа само во Македонија помлад малолетник може да наследи долг:?:
  И згора на се да не биде згрижен во дом и да живее без старател онака..сам

  Сите вакви приказни се недораскажани...
   
  На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
 12. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  3.518
  Iskreno i mene ne mi e jasno ama mk i se e mozno
   
 13. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.370
  Допаѓања:
  14.277
  Пол:
  Женски
  @MamacitaBuena , што се случи? Соберени се тие 60к?
   
 14. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.415
  Допаѓања:
  24.980
  Пол:
  Женски
  Не.
  Со дијагнозата не успеав да ја добијам потребната документација за да отворам линии за донација.
  На трансакциска никој не донира,сосема јасно ми е и зошто :)
   
 15. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.370
  Допаѓања:
  14.277
  Пол:
  Женски
  Нема никаква друга опција за собирање на средства?
   
 16. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.415
  Допаѓања:
  24.980
  Пол:
  Женски
  Не,за жал.
   
 17. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.370
  Допаѓања:
  14.277
  Пол:
  Женски
  Пишај тука ако има промена и има начин да донирање, верувам дека ќе се собере потребаната сума.

  Навистина ми е жал.
   
  На MamacitaBuena му/ѝ се допаѓа ова.
 18. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.771
  Допаѓања:
  19.033
  Пол:
  Женски
  Зошто никој не донира на трансакциска? Прашувам бидејќи мене не ми е јасно.
  Мислам дека брзо би се собрале 60 000 денари, сепак за некого тоа не е голема сума.
   
 19. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.415
  Допаѓања:
  24.980
  Пол:
  Женски
  Па некои не веруваат,а на некои не им се оди до банка,побрзо е преку телефон.:)
  Немам ни денар донирано последно кога проверив.
  Постирав и слика,ако треба и друго било што за уверување нема проблем.
   
  На Dust и gjoker4e им се допаѓа ова.
 20. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.397
  Допаѓања:
  5.932
  Пол:
  Женски