Донираме средства за оние на кои им се потребни

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Offspring, 30 мај 2011.

 1. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.415
  Допаѓања:
  24.983
  Пол:
  Женски
  Да ве известам дека моите претходни работодавци донираа 750 евра од фирмата и многу сум благодарна.
  Останаа уште 250 евра да соберам и можам да заминам на терапија.
   
  На Lolipop23, ЕденЧлен, VDT2906 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.405
  Допаѓања:
  5.965
  Пол:
  Женски
  На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.415
  Допаѓања:
  24.983
  Пол:
  Женски
  Јавно и се заблагодарувам на @Dust :hug:
   
  На galapce, Nine25, Atanasova96 и 4 други им се допаѓа ова.
 4. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.472
  Допаѓања:
  131.210
  Пол:
  Женски
  Да си жива и здрава и да се видиме за убаво:hug:
   
  На galapce, anaja1 и MamacitaBuena им се допаѓа ова.
 5. jasbi

  jasbi Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2016
  Пораки:
  804
  Допаѓања:
  6.644
  Пол:
  Женски
  Apel za pomoz na kerkata na moja prijatelka. Se nadevam postojat seuste humani luge
  Screenshot_20180915-083551.png
  Se molam da moze da ozdravi i porasne i da gi zapoznae site ubavini na zivotot.;(
   
 6. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.405
  Допаѓања:
  5.965
  Пол:
  Женски
 7. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.405
  Допаѓања:
  5.965
  Пол:
  Женски
  Деновиве дојде до нас една потресна приказна од Кисела Вода, за која ни е потребна ваша помош. Има едно семејство кое живее во многу лоши услови, без тоалет, без фрижидер и било каква техника. Во мала трошна куќа. Скромно во сиромаштијата и срамежливо во однос на надворешниот свет. Имаа три девојчиња, бисерчиња, но едното недоамна го загуби трагично животот. Потресени од целата ситуација и материјална и духовна во која што се наоѓа оваа фамилија, сакаме да им дадеме можност за достоен живот на останатите двете сестри (13 години и 16 години) кои освен тоа што неможат да се справат со секојдневието сега мораат да се соочуваат и со многу поголема загуба и тага. Мајката не работи, таткото работи како работник, едвај преживуваат особено сега по оваа голема трагедија за нив. Слики не обезбедивме од куќата поради тагата која што сега ја поминуваат, но ве молиме добри луѓе ако се најдете повикани да донирате и допринесете за нив. Потребно е се: храна, облека, или се што би сакале да имаат овие две тинајџерки а кои за жал неможат да си го дозволат, ниту пак да помислат на тоа. Потребно е на пример и создавање на основни хигиенски услови за живот. Но, да почнеме од нешто! Собирен пункт е ОУ Кирил Пејчиновиќ во Кисела Вода, контакт 078354541. mail unamkd@gmail.com
   
 8. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.405
  Допаѓања:
  5.965
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Само од телеком може да се донира.
   
 9. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.405
  Допаѓања:
  5.965
  Пол:
  Женски
  https://www.ohridnews.com/apel-za-p...yhzk5tC9IkygZFZSwKy6-zaufNLWaSnvpevYmj7PLV4Ks

  Судбината си поигрува со уште еден млад живот. На петнаесетгодишната Сара Настеска од Охрид дијагностициран и е малиген тумор „Anemija Plastica“ кој ја напаѓа коскената срж и не дозволува правилна регенерација на крвта во организмот.


  Во најкраток рок на Сара треба да и се изврши трансплантација на коскена срж, што според нејзиното семејство е единствена можност за целосно излекување и враќање во нормален живот на девојчето. Единствен сроден донор е нејзиниот две години помал брат. Зафатот и лекувањето чинат 200.000 евра во специјализирана детска болница во Германија, која нуди висока успешност со низок ризик, стои во апелот на семејството Настески за помош на малата Сара.

  Доколку сте во можност да помогнете уплатата може да ја извршите на следната жиро сметка: 200001557959672 – Горан Настески, депонент Стопанска банка.
   
 10. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.405
  Допаѓања:
  5.965
  Пол:
  Женски
  За некого можеби 5 000 евра е сума која е ништо, но за некој ќе значи голема помош.

  Семејството Рујковски ги повикува сите хумани граѓани да им помогнат со донација за нивната малолетна ќерка Катерина Рујковска која на 25 октомври во Специјлната Болница Свети Вид во Белград ќе претрпи посебен хирушки зафат пресадување на рожница (шареница) и за таа операција им требаат 5000 илјади .
  Бидејќи родителите ја немаат потребната сума за операцијата, бараат помош од граѓаните.

  Ние ве замолуваме да подадете рака уште еднаш за оние на кои навистина им треба помош.
  Ова е сметката каде може да донирате.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 11. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.572
  Допаѓања:
  24.075
  Пол:
  Женски
 12. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.939
  Допаѓања:
  3.522
 13. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.195
  Допаѓања:
  42.993
  Пол:
  Женски
 14. borjanic

  borjanic Нов член

  Се зачлени на:
  14 декември 2018
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  humani lugje potrebna ni e invalidska kolicka dokolku nekoj ja ima a ne mu e potrebna neka pise
   
 15. Afrodite¥

  Afrodite¥ Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2017
  Пораки:
  473
  Допаѓања:
  2.954
  Пол:
  Женски
  Тука слабо можеш да најдеш, види по групите на фејсбук, распрашај се.
   
  На Frosty! му/ѝ се допаѓа ова.
 16. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.939
  Допаѓања:
  3.522
  Screenshot_20181221-000243.png
   
  На XstrongerX му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Hristov

  Hristov Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  241
  Допаѓања:
  580
  Пол:
  Машки
 18. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.572
  Допаѓања:
  24.075
  Пол:
  Женски
  На 11 месечната Бисера и е дијагностицирана вродена аномалија, каде што артерија и е замотана околу душникот и итно се потребни 2 хирушки зафата во Германија за да не дојде до задушување. Може да се донира
  овде
  или на

  500-600018840598
  Stopanska banka AD Bitola

  Засега нема телефонски броеви.
   
 19. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.196
  Допаѓања:
  104.457
  Пол:
  Женски
  Од каде е ова семејство.?
   
 20. Hristov

  Hristov Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  241
  Допаѓања:
  580
  Пол:
  Машки
  ПРЕВЗЕМЕНО ОД ФБ!
  Се работи за млада жена 28 годишна Битолчанка која воедно е и мајка!
  Кој колку можи и како можи нека поможи ! :l:
  [​IMG]

  Jasna Nikolovska
  16 јануари во 20:56
  Другарки и другари, ве молам да ми простите. Јас сакам да си кажуваме убави работи и да си се смејме. НО, животот е каков што е. А, ние нема да сме ние ако не си помагаме. Денес, ве молам од цело срце и душа, сите кои можите да и помогнеме на една наша другарка.
  Имено, чумата може да го стигне секого и секаде. Сега е кај неа и се вика ОСТЕОСАРКОМ. Од мое лично и болно искуство, не можам, а да не кажам дека се работи за болест-чудовиште. БОЛЕСТ еднаква на најлош КОШМАР Таа е болест шо ми зеде дел од мене, засекогаш. Нашето чупе, треба да прими две терапии кои чинат 7000€, но таа е жена и мајка и нејзиното детенце не можи да оддели толкава сума за спас на мама.
  Ве молам, која што можи, лично, преку фирма, со идеја, било како да и помогнеме финансиски да влези во колосек. Во прилог ви ја праќам нејзината трансакциска сметка, како и нејзините девизни сметки на кои можат да донираат нашите другарки од дијаспората. Во меѓувреме, штом се закажи операција, ќе се бориме да отвориме и броеви за донации од мобилните оператори.
  200002600369784 Jasmina Krstevska
  Однапред ви благодарам на солидарноста. Многу ве сакам сите! ❤
  https://www.gofundme.com/support-jasmina039s-fight-against-…