1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Донираме средства за оние на кои им се потребни

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Offspring, 30 мај 2011.

  1. LadyLy

    LadyLy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво,
    Нова сум на форумот и случајно ја пронајдов темава. Ве поздравувам за иницијативата да се прави нешто и да се помогне на другите. Нашата прилочно нова невладина организација Големо срце веќе работи на тој принцип. Собираме алишта и сл. и ги делиме на оние кои имаат потреба од нив или ги продаваме по симболична цена, а со собраните средства се купува храна и сл. повторно за помош. Така што можете слободно да ни донесете алишта, чанти, постелнини, завеси, играчки и др. Лоцирани сме во центарот на Скопје.
    Поздрав,
     
  2. Dadi4ka43

    Dadi4ka43 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    11
    Здраво

    и јас сум нова овде но ова тема многу ме погоди. Колку многу луѓе без средства за живот има околу нас,тоа е тажно. Ја поздравувам акцијата на овие хумани луге, но исто како некои од форумот мислам дека на повеќе од лугето им е потребно и храна и мебел и плакање на сметки.
    LadyLy дали можеш да ни кажеш повеке за вашата организација, дали може да направи нешто околу масовноста на акциите, да биде опфатена целата територија на државата а не само Ск?
    И дали може да се донира мебел ?
     
  3. LadyLy

    LadyLy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0

    Поради големите потреби на луѓето за храна и друг вид на помош, а не само облека, решивме најголем дел од облекта да ја продаваме по симболична цена за да се купи нешто друго. Се надеваме дека во иднина ќе ја прошириме нашата работа и надвор од Скопје. Како и да е може да донирате и мебел. Еве ја нашата е-маил адреса за понатамошен контакт zenskosrce490@gmail.com
    Ви благодарам,
     
  4. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Малата Марија од Кичево има само 10 месеци но боледува од редок вид на леукемија и потребна е итна трансплатација на коскена срж. ДОНИРАЈТЕ и СПАСЕТЕ ЖИВОТ!

    Жиро сметка: 300007070944822 (Комерциална Банка АД - Скопје)

    Сподели го ова на твојот ѕид И Марија заслужува прекрасно детство, ПОМОГНЕТЕ и СПАСЕТЕ ДЕТСКИ ЖИВОТ!!!
     
  5. Dadi4ka43

    Dadi4ka43 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    11

    Мислам дека ово треба да оди како посебна тема за да биде позабележително. А ме интересира колку пари треба да бидат соберени и за колку време? Јас се надевам дека акцијата ке заврши успешно а малата Марија еден ден ќе пишува на овој форум и ќе биде хумана. Мислам дека ќе е подобро и да има број на кој ќе се донираат средства преку мобилен. Јас вестта ја објавив и на мојот блог но од таму тешко ќе можат да пристигнуваат средства само на жиро сметка, бидејќи блогот е поврзан со блогови од цел свет и кога се прави таква хуманитарна акција обично иде преку телефонски броеви. Јас сум далеку од Кичево и неможам да знам што се случува и во текот на акцијата затоа би ве молела некој кичевчанка да не известува за собраните средства. Еве шанса за ГОЛЕМО СРЦЕ да биде навистина големо а ние да им се приклучиме во поголем број.
     
  6. pepelashka.20

    pepelashka.20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    18
    Јас однесов пред неколку месеци многу облека што не ја носам во домот за деца без родители во Ченто. Еве бр јавете се 2 535 010 и ќе ви кажат кое време да ги однесете. Јас ги исправ, испеглав и ги ставив во големи торби.
     
  7. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Челзи - Македонски Портал за Челзи‎18 годишно девојче од Кавадарци се бори за живот во моментов, инаку боледува од леукемија. Итно е потребна крвна група А-(негатив).Ве молам доколку сакате да помогнете, одете до државна да дарувате крв или јавете се на бројов 078 401 542 за информации. И бидете хумани, споделете го ова, се работи за човечки живот.
    ВЕ МОЛАМ ПОСТИРАЈТЕ !!!!

    Не е ништо со парични средства, но сметам врети да се обидам да помогнам.

    целосно копирав од facebook
     
  8. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    ITNO e potrebna krv krvna grupa A negativ, za pomos na 22 godisno momce.
    Ve molime postavete go na vasiot profil.
     
  9. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    ITNO e potrebna krv krvna grupa A negativ, za pomos na 22 godisno momce.
    Ve molime postavete go na vasiot profil.
    Kontakt telefon: 070 971 101.

    Копирав од фејсбук :!:
     
  10. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Почитувани;

    Јас сум Виктор Ацески од Прилеп, на возраст од 25 год. По професија доктор по општа медицина.

    Во годината 2010/2011, кога најмногу требаше да се радувам на животот со сите негови убавини и предизвици, како на приватен, така и на професионален план, јас се разболев од редок тип на карцином: Dg Extragonadalen retroperitonealen teratocarcinom–yolck sak.

    Борбата за највредното и најскапоценото нешто – здравјето ја започнав најмногу кога лекарите од Клиниката при медицинскиот факултет во Скопје се откажаа од мојот случај и ме упатија да барам помош во друг клинички центар.

    Во најтешките моменти од мојот живот беа моите родители кои исто така се лекари. Во тешка клиничка слика бев прифатен од лекарите при Националниот Онколошки центар во Софија – Р. Бугарија, каде беа извршени 3 операции, 2 хемотерапии и дополнително цела година примам лек – капсули Sunitinib (Sutent), лек кој е новина во третманот на ваков вид заболување.


    Мојата здравствена состојба постојано се подобрува меѓутоа, лекувањето треба да продолжи со континуирано примање на овој лек кој е исклучително скап, т.е. 5500 ЕУР. месечна терапија, а јас треба да примам најмалку уште една година. Досега ме финансираа моите родители во целост.

    Се обраќам до Вас со цел доколку сте во можност да донирате средства како би можел непрекинато да го примам овој лек кој за мене е од животно значење.
    Ја одбрав за професија најхуманата наука, сепак во овој момент барам помош ОД НАЈХУМАНИТЕ.
    ВИКТОР АЦЕСКИ

    Доколку се одлучите мојата т-ска е:
    300027076506219 – Комерцијална Банка АД Скопје

    Прилив од странство
    Viktor Aceski, Borka Spirkoski 56 Prilep Macedonia
    Acc.no:0230705288904
    IBAN:MK07300307052889033
    Komercijalna Banka AD Skopje
    Kej Dimitar Vlahov, no 4, 1000, Skopje Macedonia
    BIC/SWIFT CODE: KOBSMK2XPRB

    http://x.taratur.com/x/24367/



    Александар Ицковски, роден на 27 Април 2009 година боледува од dg.Retinopathia prematurororum OU, големо оштетување на видот на двете очи од преголема доза на кислород која ја има примено во инкубатор како предвремено родено дете.

    Има потреба од итно реализирање на оперативен зафат во странство, Белгија, за што се потребни парични средства во висина од 15.000 евра кои ние не сме во можност да ги обезбедиме.

    Ви се обраќаме со молба да ни помогнете за да може да се реализира овој оперативен зафат.

    Паричните средства можете да ги донирате на нашата сметка.

    Александар Ицковски
    ТТК Банка АД - Скопје
    290500002051188

    Телефони за донација

    075-143-450 077-143-123 070-143-123

    Однапред благодарни
    Борис Ицковски и Виолета Ицковска
    телефони за контакт 075-738-419 02/ 2575-445
     
  11. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    АПЕЛ ЗА ПОМОШ!

    За Богдановски Димитар кој е на 6 годишна возраст и боледува од аутистички синдром. За негово лекување во Р.Турција потребни се 10.000 евра. Покрај сите залагања, родителите не се во можност да обезбедат доволно средства, па ве замолуваме вие хумани граѓани да донирате 100 денари со едно вртење на следните тел: 070/143-133 И 077/143-133.

    ОДНАПРЕД ВИ БЛАГОДАРИ СЕМЕЈСТВО БОГДАНОВСКИ!






    На малиот 19 месечен Јане Велковски му е дијагностицирана болеста SMA-SPINALNA MUSKULNA ATROFIJA која се нарекува генетски убиец на деца број 1 во светот и се јавува најчесто во првата година од животот.

    Децата со SMA имаат недостаток на протеин кој ги храни групата на мускули кои се одговорни за моториката и дишењето. Заради тоа овие деца многу често не можат да проодат и остануваат дел живот во количка со опасност од развивање на пневмонии и други проблеми со дишењето што е главна опасност по нивниот живот. Болеста е дегенеративна, па како Јане расте, така состојбата може да се влоши.

    За да го спречиме лошиот развој на болеста Јане треба да замине на третман во клиника во Дизелдорф Германија, за што се потребни средства во износ од 10.000 евра.

    Третманот е насочен кон подобрување на состојбата и спречување на нејзиниот дегенеративниот развој, со што се очекува Јане да застане на своите ноџиња и долго да чекори низ животот.

    Доколку сте во можност да помогнете, можете да донирате средства на сметка во Комерцијална Банка:

    Назив на примачот: Јане Велковски Скопје – хуманитарна сметка

    С-ка бр: 300001000020663

    Т-Мобиле: 143 183
    ВИП: 077 143 183
    ОНЕ: 075 143 700
     
  12. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    ‎070143177- Да му помогнеме на Виктор Ацески кој боледува од TU/EKSTRAGONADALEN TERATOCARCINOM YOLK-SAC.Лекувањето треба да продолжи со континуирано примање на овој лек кој е исклучително скап, т.е. 5500 ЕУР. месечна терапија, треба да прима најмалку уште една година.
     
  13. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Почитувани,

    Јас сум Виктор Ацески од Прилеп, на возраст од 25години по професија доктор по општа медицина.

    Во годината 2010/2011 кога најмногу требаше да се радувам на животот со сите негови убавини и предизвици како на приватен така и на професионален план, јас се разболев од многу редок тип на карцином: Dg Extragonadalen retroperitonealen teratocarcinom-yolck sak.

    Борбата за највредното и најскапоценото нешто - здравјето ја започнав најмногу во моментот кога лекарите од Клиниката при медицинскиот факултет во Скопје се откажаа од мојот случај и ме упатија да барам помош во друг клинички центар. Во најтешките моменти од мојот живот беа моите родители кои исто така се лекари. Во тешка клиничка слика бев прифатен од лекарите при Националниот Oнколошки центар во Софија – Република Бугарија, каде ми беа извршени 3 операции, 2 хемотерапии како и цела година примам лек - капсули Sunitinib (Sutent) кој е новина во третманот на ваков вид заболување. Мојата здраствена состојба постојано се подобрува меѓутоа,лекувањето треба да продолжи со континуирано примање на овој лек кој е исклучително скап, односно 5500 ЕВРАмесечна терапија, а јас треба да го примам најмалку уште една година. До сега ме финансираа моите родители во целост.
    Се обраќам до Вас со цел доколку сте во можност да донирате со средства како би можел непрекинато да го примам овој лек кој за мене е од животно значење.
    Ја одбрав за професија најхуманата наука,сепак во овој момент барам помош

    ОД НАЈХУМАНИТЕ.
    ВИКТОР АЦЕСКИ
     

    Прикачени фајлови:

    На milky-candy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Детето НИКОЛОВСКИ ДИМИТАР, родено на 21.01.1999 година во Скопје, боледува од тумор на мозокот (Dg. Tu cerebri–Epi) и има секојдневни епилептични напади. Димитар еднаш е опериран во Љубљана пред 6 години, но здравствената состојба не му се подобри. Сега се предлага уште еден оперативен зафат, во Турција, кај светски познатиот детски неурохирург Dr. Memet Ozek.

    Помалиот брат на Димитар, ФИЛИП НИКОЛОВСКИ, роден на 02.03.2005 година во Скопје, и е на возраст од шест години, боледува од леукемија, и тој се наоѓа на Детската Клиника во Скопје, на одделението за хематоонкологија, и прима цитостатска терапија. Лекувањето на Филип ке се одвива во Скопје, но лекувањето на Димитар потребно е да се изведе во Турција во болницата ACIBADEM. Цената на операцијата во Турција изнесува 30.000 долари.

    Отворени се и телефонски броеви за донации: за Филип 070/143-114 , и за Димитар 070/143-115 на кои што со едно јавување се донираат 100 денари.

    Во име на целото семејство Николовски, најискрено и најдлабоко ги замолуваме сите хуманитарни луѓе, доколку сте во можност да донирате парични средства на жиро сметка 300007088792725 од Комерцијална Банка за хуманитарна цел. Средствата ке бидат искористени за собирање на потребната сума на пари за операцијата на Димитар во Турција.

    Однапред, на сите вас, многу ќе ви бидеме благодарни.

    Со почит до сите вас, семејство Николовски.
    Контакт телефон 070/ 305-915
     
    На CoverGirl10 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    Повторно за Виктор Ацески. Кој е во можност нека му помогне. Еве негово писмо до цела јавност, бара помош!

    Почитувани;

    Јас сум Виктор Ацески од Прилеп, на возраст од 25 год. По професија доктор по општа медицина.

    Во годината 2010/2011, кога најмногу требаше да се радувам на животот со сите негови убавини и предизвици, како на приватен, така и на професионален план, јас се разболев од редок тип на карцином: Dg Extragonadalen retroperitonealen teratocarcinom–yolck sak.

    Борбата за највредното и најскапоценото нешто – здравјето ја започнав најмногу кога лекарите од Клиниката при медицинскиот факултет во Скопје се откажаа од мојот случај и ме упатија да барам помош во друг клинички центар.

    Во најтешките моменти од мојот живот беа моите родители кои исто така се лекари. Во тешка клиничка слика бев прифатен од лекарите при Националниот Онколошки центар во Софија – Р. Бугарија, каде беа извршени 3 операции, 2 хемотерапии и дополнително цела година примам лек – капсули Sunitinib (Sutent), лек кој е новина во третманот на ваков вид заболување.

    Мојата здравствена состојба постојано се подобрува меѓутоа, лекувањето треба да продолжи со континуирано примање на овој лек кој е исклучително скап, т.е. 5500 ЕУР. месечна терапија, а јас треба да примам најмалку уште една година. Досега ме финансираа моите родители во целост.

    Се обраќам до Вас со цел доколку сте во можност да донирате средства како би можел непрекинато да го примам овој лек кој за мене е од животно значење.
    Ја одбрав за професија најхуманата наука, сепак во овој момент барам помош ОД НАЈХУМАНИТЕ.
    ВИКТОР АЦЕСКИ

    Доколку се одлучите мојата т-ска е:
    300027076506219 – Комерцијална Банка АД Скопје

    Прилив од странство
    Viktor Aceski, Borka Spirkoski 56 Prilep Macedonia
    Acc.no:0230705288904
    IBAN:MK07300307052889033
    Komercijalna Banka AD Skopje
    Kej Dimitar Vlahov, no 4, 1000, Skopje Macedonia
    BIC/SWIFT CODE: KOBSMK2XPRB
     
  16. Acerola

    Acerola Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    630
    Многу е тажно кога треба да одбираш кому да помогнеш зашто немам многу кредит на мобилниот а има многу луѓе кои чекаат помош и се оставени на милост и немилост од граѓаните.Ќе испратам порака за помош на двете деца погоре на постот од wildchild,зашто жално е ептен две братчиња да се соочуваат со тешки болести кога треба да уживаат во нивното детство.
    Еве уште една девојка на која и е потребна помош.
     
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Апел за помош на Кети Тоулоуми Величковска

    Почитувани,

    Се обраќаме до Вас, со молба да ни помогнете во процесот на лекување на Кети Тоулоуми Величковска во странство. Имено, таа е со дијагноза на зголемен тумор на мозок, кој според стручното мислење на неврохирурзите треба итно да се оперира, во спротивно ризикот би бил фатален, имајќи го во предвид растот на туморот и веќе пројавените невролошки нарушувања (поради притискањето на виталните центри во мозокот).

    Во последните пет години се направени четири интервенции во странство исклучиво на трошок на пациентот, но семејството повеќе не е во можност финансиски да ја поткрепи и оваа петта по ред оперативна интервенција.

    Од таа причина се обраќаме до сите хумани луѓе да излезете во пресред. Веруваме дека со Вашата хумана цел, ќе ја земете во предвид и оваа молба.

    Заради сериозноста и итноста на ситуацијата, Ве молиме во рамките на Вашите можности да донирате средства на жиро сметка: 320500020903384 од Централна кооперативна банка А.Д. – Скопје.

    Отворен е и телефонскиот број за донации: 070/143-106 на коj што со едно јавување од број на T-Mobile се донираат по 100 денари.

    Однапред Ви благодариме за разбирањето и укажаната помош!

    Со почит до сите вас,

    од име на семејство Величковски

    Контакт телефон: 076/445050

    Сите луѓе не можат да бидат богати и значајни, но секој може да биде добар и хуман !


    Вака гласи постираниот апел, превземено од оваа страна... http://www.donacii.mk/2011/07/20/apel-z ... ichkovska/
    Девојката има 31 година, и ако не се оперира до септември месец, веројатно нема да преживее :(
    Па да помогнеме!
     
  18. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Да и помогнеме на Јана!

    Здружението ,,Македонска зора,, , Хуманитарните организации
    ,,Светлина на дланка ,, взаемно со родителите на Јана Љондова и нивните пријатели започнува со хуманитарна кампања за собирање парични средства за лекување на Јана во Русија .
    Јана има 14 години и боледува од ,,церебрална парализа ,,со парализа на телото и на екстремитетите . Воедно во Детска клиника во Русија успешно се лечи спазамот со терапии и матични клетки со којашто терапија ке може нормално да се движи и телото и да се рехабилитира за да може самостојно да се движи и функционира ...
    За оваа интервенција се потребни минимални средства од 70 000 евра ,кои родителите не се во можност да ги обезбедат .

    Затоа ве замолуваме да донирате на жиро – сметката
    380277041801184 / Прокредит –банка за Јана Љондова

    како и во следните места - Во Клубот ,,Незаборав ,, Тц Скопјанка сутерен до Пазарчето и во сите локации - Приватни здравствени установи ( Во специјално утврдена кутија за Јана Љондова ) .

    Воедно ве замолуваме да ни се придружите во акцијата - контакt telefoni// telefonite ne se za donacii 077/978 - 455 // 076 / 520 - 882
    fаcebоок Донирајте за Јана Љондова

    Ве замолуваме да го испратите овој апел за помош на сите ваши пријатели, постирајте на вашите профили , пратете покани за групата и за настаните сврзани со оваа акција .
     
  19. BubeFeminka

    BubeFeminka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Апел за помош на Наташа Пановска болна од леукемија
    Помогнете и донирајте средства со јавување на:

    070 143 300 (за корисниците на Т-Mobile)
    075 143 222 (за корисниците на One)
    077 143 222 (за корисниците на Vip)

    Со јавување на телефонските броеви, донирате 100 денари од вашата сметка.

    Или помогнете со донации на сметка:
    ЦЕНТРАЛНА КООПЕРАТИВНА БАНКА
    320500021000578

    Да не ја заборавиме хуманоста! Да помогнеме!
     
  20. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    humanitarni-akcii/apel-za-pomos-na-mojata-drugarka-natasa-panovska-t6405/