1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Донираме средства за оние на кои им се потребни

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Offspring, 30 мај 2011.

  1. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    18.401
    Пол:
    Женски
    Пред малце гледав " Срце на дланка" и многу се растажив но и изнервирав во истовреме ме преплавија тие емоции. Се растажив заради 5 недолжни душички кој живеат во нехумани услови, гладни, жедни...Едното од нив болно заради сиромаштијата во која живее, без да има никаква помош за неговата сируација. Нервоза заради дупкава од држава во која живееме во која идиоти се богатат на наш грб, гнетат, пијат, шетаат се луксузираат на наш грб, а народов секој ден се победен и победен, а тие уво не им чуе. Се изнервирав за тие родители кој целиот живот го минуваат во беда без никакви услови за живот ( без струја и вода цел живот) куќа која се распаѓа...( гледајте ја денешната епизода). И одлучуваат на душа да носат уште 5 души недолжни во таа мизерија. Може некој ќе ме осуди за ова и ќе рече што ти е гајле некој колку деца ќе има. Гајле ми е ажа и не ми е... да бидеме малку реални дали дали вие кога би немале апсолутно никакви услови за живот би имале толку деца? Зарем некој може да биде толку себичен и воопшто да не размисли за тоа, имаш дете немаш со што да го нараниш, облечеш, избањаш испереш...не прави други не ги носи на овој свет да страдаат, створи барем некој пристојни услови па тогаш.. Како не ти е жал ( очигледно не им е) кога ќе ти кажат гладни сме, жедни, сакаме да се искапеме...Што ли си мислат тогаш..." Ај уште да направам и тие нека се мачат". Не можам да ја разберам себичноста на некој луѓе никако...Како бе им оди мислата на таа работа кога си гладни?? Нели со мислат со таа глава дека секое дете е уште една уста хранење од тоа што го немаш. Како ли мислат да ги чуваат тие деца, лесно е да ги направиш и родиш, треба да ги исчуваш, школуваш извадиш на прав пат..А не да гладуваат во мизеријата во која си ги створил. Како не им е жал да си ги гледаат децата гладни, жедни, прљави. И да знам како е да се живее и без вода и струја и храна и знам како ми било, точно знам како се чуствуваат тие душички, ама мајка ми не родила уште 5/6 и тие на душа да ги носи. Фала богу не растев цел живот така тоа беше период кога мајка ми остана без работа, ама сепак доволно да почуствувам како е. На дечињата треба да се помогне, тие не се виновни за ништо, ама на оние неодговорнине родители кастрација.
     
    На Limonka93, Medea., Mother of 2boys и 4 други им се допаѓа ова.
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Вчера во Малта згасна живот млад. Се собираат средства за да се покријат трошоците за прерано згаснатиот живот Мартин Костов. Подоле ќе ставам слика од трансакциската сметка, кој колку може и сака да донира.
    79B70325-C7E3-4436-A1F4-4C3140BAF46C.jpeg
    F15986F9-32DD-47DC-B349-2C8C6F370DC3.jpeg

    Се надевам нема да ми го избришете поради тоа што е надвор од Македонија
     
  3. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    3.597
    Пол:
    Женски
    Не знам дали прашањето е за тука.
    Блиска особа има поголема количина на алишта и опрема за бебе меѓутоа сака да ги даде на организација. Освен за отец Оливер што имам читано, дали постои и некоја друга организација каде би можело да се донира?
     
  4. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    18.401
    Пол:
    Женски
    Проект среќа собираа донации за алишта нека праша дали уште трае.
     
    На GirlLove и Miss_S им се допаѓа ова.
  5. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    3.354
    Пол:
    Женски
  6. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    3.354
    Пол:
    Женски
    FB_IMG_1671100800159.jpg
     
    На Cosmic Girl и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  7. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    863
    Допаѓања:
    1.985
    Пол:
    Женски
    еве може да се поврзете :)
     
    На hermosa и Meckicja им се допаѓа ова.
  8. ariel30

    ariel30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    288
    Super sto mi prativte deka clenkata bara pomos zatoa sto nemav videno. Imam uste nesto od bebeska obleka sto mi ostanalo, a prethodniot pat go nemav podareno. I pisav na clenkata da mi pise adresa so zadovolstvo ke i pratam.
     
    На NoirSerpentine, hermosa, manako1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Peperutka-bt

    Peperutka-bt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    2.095
    Пол:
    Женски
    Да не знаете случајно семејство од Битола на која им е потребна било каква помош?
    @simonna.a
     
    Последна измена: 22 декември 2022
  10. Medea.

    Medea. Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2022
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    874
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е за тука прашањето но , дали би знаеле каде се донира облека? Зима е ,ладно е .. Би сакала моите облеки да ги дадам на некому кому навистина би му користеле.
     
    На Vikktorr му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    3.354
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20221226-193956_Facebook.jpg
     
    На Medea. му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Medea.

    Medea. Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2022
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    874
    Пол:
    Женски
  13. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Crven krst ili fondacija eleusa strumica imaat fb strana i mozes da gi kontaktiras jas tamu gi doniram
     
  14. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Pisi im na Humanity agum Suverenist oni se zdruzenie od ohrid I znaat takvi semejstva na koi Im e najpotrebna pomos
     
    На Peperutka-bt му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Just_a_kid

    Just_a_kid Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2021
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    1.338
    Пол:
    Женски
  16. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
  17. Neutesna

    Neutesna Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2020
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    552
    Пол:
    Женски
    Zdravo ja najdov ovaa strana i resiv da pisam se raboti za edna zenicka sto i pocina mazot pred 3 meseci zenata zivee vo katastrofalni uslovi bes struja bes flizider na race pere bes kupatilo mnigu zalno ima sin zenet e ima dve decinja zivee domazet posto doma nema uslovi raboti samo on a decinjata mu se mnigu mali gi cuva zenamu i im pomagaat babamu i dedomu ima i kerka mazena i ona so mali decinja mazena na strana i ona zivee so edna plata a ima mali decinja zatoa nemozat da i pomognat mnogu na svojata majka kolku mozat bes hrana ne ja ostavaat. Zenata do pred 3 meseci nigde ne rabotese cuvase bolen mas vo nikakvi uslovi se macese so granki da zapali ogan da ispere alista sega pocna da raboti eve vejke dva meseci ama od dolgovi nemoze plata da si zeme ako nekoj se smiluva da pomogne nego gospod povejke neka mu vrati
     
  18. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    44.097
    Пол:
    Женски
    Немав поим каде да пишам, па ќе се пробам овде.
    Не знам колкумина од вас поминуваат често низ ГТЦ, ама секогаш кога сум таму ја сретнувам една бабичка.
    Најчесто седи на клупите од страната на влезот од кај Холидеј Ин, со шамија е, секогаш има торба голема со неа. Кој оставил нешто храна, малку пари, ги носи тука.

    Има ли некој што живее во близина што знае дали женава живее тука негде, ако воопшто има дом кутрата или е на улица? Дали воопшто има примања од пензија?
    Кога и да поминам ѝ оставам по нешто, ама би било супер ако може да се донира храна, облека и нешто друго ако има потреба.
     
  19. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    18.401
    Пол:
    Женски
    Тоа бабе има повеќе и од нас ја знам и јас така и оставав секое сабајле и почнавме муабет, жената има куќа и син кој работи не знам зошто проси кога нема потреба. Други што ја знаат подобро викаат дека сосема пристоен живот има не е за жалење.
     
  20. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    44.097
    Пол:
    Женски
    Ова не го очекував...Жално.
    Да не е некој пијаница/коцкар/наркоман што можеби ѝ ги зема сите пари што ги има, па мора да проси?
    Знам и за еден ваков случај за жал...