1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Донираме средства за оние на кои им се потребни

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Offspring, 30 мај 2011.

  1. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    ај некој ако дознае детали за делата на малечката што се во Матица, нека ми казе
     
  2. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Незнам дали гледавте денеска на вестите на Алфа тв имаше репортажа за една самохрана мајка која ја исесиле од својот дом, кој бил барака во сопственост на државата! А убаво си кажа дека си подала документи за да си го купи тој општествен стан! Мн се нервирам и се натажувам во вакви ситуации. Бидејќи беше мн кратка репортажате не кажаа ништо дополнително! Сакам некако да и се помогне на таа жена, беше избезумена и мн потресена. Знам дека не можеме мн да направиме, но незнам некој нека даде предлог , стварно срамота е две малолетни деца ќе живеат на улица :(
     
  3. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.074
    ^
    http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=57&eventId=40819
    Mногу жално.Уште еднаш државата потврди дека нема никаков респект нити решение кон и за самохран родител.Мојата мајка е самохрана,и сочувствувам со жената,ја сфаќам целосно.Незнам како да помогнам,а силно сакам.Да имам мн.пари би и купила стан.Затоа замолувам,ако има некоја од странство,што може да помогне финансиски,или да помогне да се најде некој кој би и помогнал на жената да го стори тоа.ОД СРЦЕ ВЕ ЗАМОЛУВАМ.
    Зошто најчесто ако некој од странство чуе за вакво нешто,иселеник Македонец,помага.Имаат многу помогнато така.Ние можеме со ситно нешто,но на оваа жена не и треба тоа.Ах,гревче за дечињата :@
    Се изнервирав ама ужасно. :@
    Ако има некој предлог,заедно да се организираме.
     
  4. zapomos

    zapomos Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    zdravo na site , jas slucajno go vidov ovoj forum i bi sakala da upatam apel do site koi se vo moznost da doniraat obleka , obuvki sredstva za domakinstvanstvo , hrana ,, mebel , sredstva za sanitarii zavesi , postelnina , se sto moze da se koristi i upotrebi vo bilo koj dom , jas sobiram pomos za nekolku semejstva od istocniot del na makedonija na koi navistina im e potrebna pomos , od hrana do obleka pa do mebel i plocki cesmi i slini raboti za vo kupatila , lugeto ziveaat vo stvarno nevozmozni uslovi , potrebni se i pari no pari navistina tesko se sobiraat no za se ostanato dokolku ima nekoj nesto sto ne mu e potrebno moze da mi isprati mene po posta ili po avtobus , vo LP ako nekoj mi pobara ke ostavam moja adresa , a dokolku se raboti za mebel ili uredi za domakinstvo i pogolemi raboti koi ne moze po avtobus moze da se dogovorime nekoj da dojde da gi podigne vo skopje ili ako ste od drug grad
    ajde luge da bideme humani i da im pomogneme na oniie na koi im e potrebno
    pozdrav za site
     
    На Hipica и zizela111 им се допаѓа ова.
  5. Zaljubenaaaa

    Zaljubenaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Апел за помош на Оливера Димовска

    ДАНИЕЛ МИТКОВ се здоби со скршеница на еден од пршлените на кичмениот столб и треба да му се изврши итен хируршки зафат. ПОРАДИ ИТНОСТА ОД ХИРУРШКИОТ ЗАФАТ ШТО ТРЕБА ДА СЕ ИЗВРШИ ВРЗ ДАНИЕЛ МИТКОВ СЕ АПЕЛИРА ДО СИТЕ ХУМАНИ ЛУЃЕ ДА ДОНИРААТ СВОЈ ДОБРОВОЛЕН ПРИЛОГ. ЖИРО-СМЕТКА: 200001727986413, СТОПАНКА БАНКА-КОЧАНИ, НА ИМЕ БЛАГОЈ СТОЈАНОВСКИ, СО ДОЗНАКА: СРЕДСТВА ЗА ДАНИЕЛ МИТКОВ....
     
  6. Acerola

    Acerola Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    630
    Да му помогнеме на ова мало душиче.Како што ние си ги сакаме нашите мали дечиња,внучиња и братучеди,и ова девојченце е нечија ќеркичка и внука.Да и помогнеме доколку сме во можност.
    Дарија Калиновска е родена на 25 декември 2008 година и веќе две години боледува од епилепсија. Таа секојдневно има напади од кои не може нормално да се движи ниту пак да спие. Последнава година нападите се влошуваат од ден на ден. Дарија е резистентна на терапиите а причината е сè уште не е позната. Поради тоа семејството сака да ги направи сите испитувања кои за жал во Македонија ги нема.
    Во наредниов период Дарија ќе оди во Белград каде ќе и прават испитувања на Институтот за Мајка и Дете, а потоа во Рим во болницата Bambino Gesù, по кое можно е да биде потребно лекување и во други држави.

    Телефонскиот број за донации преку Т-Мобиле е 070 143 122 а пак бројот на жиро сметката на Дарија Калиновска е 210-5016472508-48- Тутунска Банка.

    Внесете светлина во животот на младата Дарија! Подарете хуманост!
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Asterion

    Asterion Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    5.622
    ПОЧИТУВАНИ,
    Да и помогнеме на Снежана Китанова, 22 год, на која и е потребна операција и лекување во странство (Hopital Tenon Paris, France), кое ке чини повеке од 50 000 евра. Moже да уплатите на следните сметки:
    - Ден. с/ka 270700020361413, на име Китанов Зоран во Халкбанк, експозитура Струмица.
    - Ден. с/ka 210501585494537, на име Китанова Снежана во НЛБ Тутунска Банка, експозитура Струмица.
    - Девизна с/ka HALKBANK IBAN: MK07270700009517880,
    SWIFT EXPCMK22
    Благодарам однапред,
    Email: kitanovas@yahoo.com
     
    На Annie.mk1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    ДОНИРАЈТЕ ЗА МАЛАТА И СЛАТКА ДАРИЈА!!!
    -(Т-Мобиле) 070 143 122
    -(ВИП корисници) 077 143 143
    -(ONE корисници) 075 143 171
    -Број на жиро сметка (Тутунска Банка) 210-5016472508-48
    Име: Дарија Калиновска
     
  9. zapomos

    zapomos Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    luge . zeni , devojki zaladi vremeto , imate li obleka sto ne ja nosite , navistina e potrebna
     
  10. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Ви се молам пренесета ја поракава, и ако имате некој во администрација пишете да го контактираме Горјан, или било друг начин на помош!!!


    Светомир
    by Горјан Јовановски on Tuesday, 11 October 2011 at 10:31
    Враќајки се накај дома вчера во 12.30 навечер, здогледав човек чии опис се совпаѓаше со оној на човек без дом, без храна. Си реков, некако да му помогнам сакам. И порано тоа сум си го викал, али никогаш не сум постапил така...овој пат си дадов предизвик самиот себе си дека немам гз тоа да го направам (тоа пали кај мене :P). Тргнав кон најблиската продавница, бар една асална вечера да му земам на човекот, а додека се оддалечував до него забележав и едно маче (подоцна е многу важно ова).
    Купив 4 јаболка, 2 кроасани, еден листа густи сок, а од пекарата земав топол кроасан, знам дека тие се најубави толку касно. Рипнав на точакот и тргнав назад да го пресретнам. Но ко за инает човекот си беше отишол од таму. Ме стрефи една мака дека не се вратив доволно брзо, но позади една зграда здогледав нешто бело како се шмугна. Темници, кучиња, манијаци, али ја ко мува без глава тргнав да видам дали тоа белото е човекот што го барам.
    И навистина испадна така, тоа беше човекот од претходно. Отпрвин го набљудував од далеку, за да видам дали е безбедно да му придам, денес има секакви будали со дом, така да кога ќе го изгубат којзнае што може да настане. Кога решив да му придам, тој мислеше дека ќе го бркам од контејерите низ кои гледаше, и почна да се одалечува. „Пријателе!“ беше зборот кој го сврти назад.
    Му ја подадов кесата, објаснувајќи му дека е за него, нешто да касне убаво вечерта. Под неколкуте џемпери и дебела брада, веднаш се појави мала насмевка.
    Иако беше надвор грч ладно, иако беше веќе 1 часот по полноќ, најчовечки беше тогаш да направам некој муабет со човекот, достоинството да му го вратам, па и надежта дека има по некој арен тука.
    Тој се викаше Светомир, или Свето како надимак. Може имаше едно 50 години, и више. Излезе дека има некоја барака во Трнодол, но без струја само со вода (на ова ладно ја со клима се тресам дома, а тој?). Се зачудив кога почнавме да дискутираме на разни научни теми. Астрономија, економија, политика, биологија...па ова беше учен човек. Неговијот речник не доликуваше на некој необразован питач. Најголемиот шок беше кога дознав што работел: Доктор. Доктор во воена болница, човек со лице, со кариера, завршил на улица. Причината: Критикувал југословенски генерали во својот дневник. Поради тоа бил исфрлен, натепан неколку пати и кривично гонет. Низ муабетот неколкупати спомна колку му недостига Југославија, но во поарните времиња, а не после Тито, кога и сето тоа му се случило.Свето месечно има пензија од 15000 денари. За опстанок тоа е доволно. Ме зачуди зошто со 15000 тој оди по контејнери. Неговиот одговор беше: Ги имам тие 15 илјади на лист, но не и во рака. Никоја банка несака да ми ги исплати, сум немал правилна документација. Тој веќе долго време не ја зема таа пензија, а ако му се собере сето тоа што му должат нашиве, можам да замислам само која сума ќе дојде...
    Свето имаше голема верба во бог и во здравата исхрана. Ги проколна и НАТО што се мешаат во сите војни како и во 2001вата и во Либија (од што се гледа дека човекот си го оддржува достоинството и чита за нови настани). Тој велеше дека со правилна исхрана и со чесност, така до ден денес си е жив и си е среќен. Ми прераскажа дел од пасусите од Библијата што се соодветствуваат со денешни настани, и како се е веќе предвидено.
    Неколкупати ми се извини што ме гњавеше на разни теми, но иако смрзнав на ладното со едно јакниче само, немав ни грам сила во душата да го одбијам тој разговор кој нему му е толку потребен.
    На крајот Светомир ми се заблагодари уште еднаш за доброто дело, но и ме замоли нешто:
    „Доаѓа зима, но јас никако да најдам добри обувки. Или се многу мали, или многу големи. Али големите ги земам, па ќе ставам повеќе пара чорапи и таман (се смее). Јас сум број 42, доколку знаеш некој кој што сака да ги фрли нивните обувки, те молам земи ги и зачувај ги за мене. Тоа ми е сега најголемиот проблем.“
    Си помислив, јас се нервирам дали утре за кола ќе положам, дали ќе имам лабараториски вежби на факс или дали интернетот ќе ми е брз или не. А тој се секира дали ќе има топли обувки?
    Па у пичку матер со нашиве измислени и нереални проблеми, кога светов има толку големи маки, само некој да го согледа треба.
    И врз сето тоа, Светомир ми кажува:
    „Јас не јадам месо, но секогаш кога ќе најдам им давам на мачињава тука да јадат. Баш прееска хранев едно маче онаму. Па и леб ако најдам оставам на птиците, најчесто на тие ниските кровови за да може да каснат и они нешто“
    Бездомник кој скита по контејнери за храна, ги храни и животните. Нема придавки со кои може да се опише добрината на овој човек.

    Можеби ова беше доста долго, но средбата со Светомир вчера навистина ме натера да размислувам дека доколку ние како луѓе не си помагаме заедно, кој ќе ни помогне? Па Светомир е некој што е најблизок за нас: Ем е човек, ем е Македонец, ем Скопјанец, па дури и во близина на моето маало живее. Зар не би му помогнал на твој комшија?

    Затоа имам 3 молби за оние од вас кои стигнаа до крајов на тестов:
    Доколку имате обувки број 42 или поголеми, а се за фрлање, побарајте ме мене за да може да му ги оставиме негде на Светомир.
    Доколку сте или знаете некој што може да му помогне во вадење на лични документи, за конечно да може да ја подигне пензијата која праведно му следува, ВЕ МОЛАМ исконтактирајте ме за да договориме средба со него!
    Доколку најдете некој наш сограѓанин кој е во слична ситуација, одвоете 30 минути од вашето време, и 150 денари од вашите пари за да му го посреќите денот, и да му ја вратите вербата во човечката хуманост.
    На крај сакам само да го завршам текстов со песнава: http://www.youtube.com/watch?v=-IUSZyjiYuY
     
    На ane.bella, Serafima, vlubena и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    На Meggy и eli25 им се допаѓа ова.
  12. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    ДА МУ ПОМОГНЕМЕ НА ДАРЕ!

    Покажете ја Вашата хуманост и помогнете му на Дарко.
    Дарко беше на испитувања и резултатите покажаа дека има одредени оштетувања на мозокот со што му е препишана терапија која се состои од 13 видови на биооргански капки кои треба да се набавуваат од странство секој месец и терапија во хипербарна комора.

    Да му помогнеме на Даре да му се овозможи лекување!!! Бидете хумани!!!

    Со еден повик на 070 143-108 донирате 100 денари.
    Или пак, жиро с-ка 300007098984321 Комерцијална банка АД Скопје.
    Даре ќе Ви биде многу благодарен.

    Извор - http://fakulteti.mk/news/11-10-12/da_mu ... _dare.aspx
     
  13. Meggy

    Meggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    387


    Не знам кој ја следи групата, испадна дека Светомир е шизофреничар и собира ѓубре во неговиот дом.
     
  14. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Драги пријатели доколку можете помогнете за спас на Искра Донева која има церебрална парализа и за подобрување на здравствената ситуација потребна и е трансплантација на матични клетки.

    Ова се броевите за донации ве молиме помогнете ако можете, и доколку сакате споделети ги овие инфорамиции

    T-MOBILE: 143 111
    ONE: 143 777
    VIP: 143 111

    Благодарсност однапред.

    http://www.iskradoneva.webs.com/
     
  15. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Јас ја следам групата и стварно чудно е ова што викаат дека секој месец му стига пензија, а он не сака да ја подигне :?:
    Како може некој да одбере таков беден живот на улица и да брка по контењери, а од друга страна да има пари на сметка и да одбива да ги користи?
    Сигурно има некој психолошки проблем.. треба да му помогнат да го прати државата во некоја установа кај што ќе се излечи :worried:

    "Лицето С.М. е корисник на пензија којашто редовно се уплаќа на неговата трансакциска сметка , но тој одбива да ги подигне и користи со образложение дека “не би сакал да има никаква расправа и допирна точка со државата во којашто живее.
    Центарот за социјална работа Скопје, во текот на вчерашниот ден, го посети неговиот дом, доставувајќи материјална помош (храна, облека, обувки), бидејќи не постои основ за друг вид на помош, односно лицето поседува имот на негово име, има месечнио примања и роднини."
     
  16. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Ако најдете каква и да е било помош или работа за да им помогнеме на женава контактирајте ме..

    Повик за помош од Р.С.
    Денес добив повик за помош од една наша сограѓанка, која замоли да се објави текстов со нејзините иницијали. Заедно се надеваме дека некој правник/адвокат ќе се најде да даде помош и совети за овој случај! Заедно сме посилни и продолжуваме, да и ја вратиме надежта на нашата сограѓанка! :)
    „Sakam da vi kazam bravo za seto ona sto go pravite za Svetomir,veruvam deka toa ste go pravele i ke go pravite i za drugi ludje.Sekoja cesta za se sto napravivte,voodusevena sum.Jas sum zena na vozrast od 38 god.ziveam vo Kumanovo, majka na tri deca,se razvedov pred tri ipol god i mojot kosmar kako vo brakot taka i sega seuste ne prestanuva.Jas vo zivotot bev mnogu dobara majka koja sama se grizese za trite deca, za semejatvoto i za celoto domacinstvo,so cisto dosie i zdrav zivot so zdrava ishrana.Soprugot mi bese od poznato semejstvo,dobro situiran no so mnogu loso dosie vo koe imase droga, zatvor, lekuvanje vo Bardovci, siluvanje....fizicko i psihicko maltretiranje doma.Koga posle 20 god ne uspeav nesto da smenem,resiv da se razdelam od nego, sto toj seuste ne go prebole i zatoa seuste me meltretira so pomos na zakonot,a zakonot mu stoi na usluga zatoa sto mitoto i korupcijata znaeme deka cvetaat. Pri nasiot razvod jas bev nevrabotena i bezimotna,pa decata navodono za toa mu gi dadoa na nego na odgleduvanje i "vospituvanje". Pokraj toa sto gi dadoa da ziveat so bolen roditel(toj vo semejstvoto ima bolen od shizofrenija)na mene vo taa sostojba mi presudija da placam alimentacija od 7.500 den sekoj mesec, sto e premnogu golema suma za covek koj e nevraboten.Jas celo ova vreme odvaj zarabotuvam za da preziveam a ziveam vo stanot na tatko mi , koj poslednive meseci mi vika da si odam i ne go interesira kade bi ziveela.Ne placav alimentacija zasto nemozev da zarabotam dovolno.Uspeav da otidam nekolku meseci na rabota vo Afganistan, no za plata od samo 1000$.se vrativ pred tri meseci od zdravstveni pricini a togas me cekase pokana za sud,vo koja sto mi se sudese kako krivicno delo,neplacanjeto alimentacija. Malkute pari sto gi zarabotiv mu gi uplativ na bivsiot sporug,i ostanav bez sredstava za zivot,a taa suma bese samo za nekoj odreden period za alimentacija,jas seuste mu dolzam golema suma pari,a toj telefonski me izvesti deka pak ke podnese tuzba protiv mene.Borbata za iseluvanje so tatko mi seuste trae i jas nesum mocna da se spravam so seto ova sto zakonot mi go pravi zatoa sto nemozev da si platam advokat da me zastapuva.Vo centarot za socijalni grizi ne dobiv resenie za viduvanje na decata,navodno zaradi toa sto ne placam alimentacija i so toa mu dadoa moznost na tatkoto da ne mi dozvoluva da gi gledam podolgo vreme,a decata normalno patat poradi toa. Jas sekoj mesec se zaglavuvam vo pogolem dolg i nemam izlez od ovaa situacija,a rabota e tesko da se najde,da se prezivee i da se odvoi tolkava suma za alimentacija,a tatkoto e situiran so semejna kuca, privatna firma i mesecni primanja od 5.000 evra.Ako bi mozele nekako da mi pomognete,mislam da se izmeni nesto vo vrska so zakonskite odredbi,jas i moite deca bi Vi bile vecno blagodarni.Ako smetate deka so ovaa moja prikazna Ve zamaram, slobodno izbrisete ja. Vi posakuvam sekoe dobro da Ve sledi vo zivotot, pozdrav, R.S.“

    Мислам дека нема потреба толку да се грижите за здраствената состојба на С, се потегна иницијатива, сега има група која помага на други луѓе освен С, поради оваа случка, нема потреба да постирате овде за неговата здраствена состојба дали зема пари или не, туку сконцентрирајте се на тоа ако можете да помогнете..
     
  17. inimini

    inimini Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    72
    Незнам дали мојот проблем е за во оваа тема ако не кажете ми каде го напишам. Еве вака.
    Моето дете идеше цела година во танцов клуб, беше најредовна членка а и во плаќањето бевме први пред сите родители. Сега на 29 .10 имаат концерт и што се случи претходната недела во понеделникот цел час седеше од страна на таа една дотична особа несакам ни името да и го спомнам колку сум повредена и навредена, отидовме и на вториот час и пак ја седна но кратко беше влегов на сред час си го земав детето а она не ме ни погледна за разговор. Се јавив на главниот во клубот и му раскажав све како било, ми рече дека ќе направи и она да учествува на концертот и дека тој бил хуманитарен концерт, по два дена повторно му се јавив прво беше изненаден кое а кога го потсетив за случајот ми рече дека као наводно зборел со таа и дека неможело ништо он да делува како еден главен одговорен и еден газда да неможе да направи не ми е јасно значи во нашава држава во фирмите кажуваат вработените што и како ке се работи. Уште ми рече дека може да иде детето само на часови да вежба со нормални деца е тогаш луге мои се извадив од контрола и му реков она не е ненормална и каков вие овој хуманитарен концерт кога ги дискриминирате и ги двоите децата. А нај трагично е тоа што прво кореографијата е многу лесна два напред два назад и во круг. Моето дете премногу сака да иде да игра цело време си ги носи патиките со неа. Таа што ги учи децата само да ја слушнете како се дере на нив а тие душицки се деца од 5 6 7 години.
    П.с. заборавив да кажам дека одговорниот ми рече дека има и човек што учи и игра со такви луге а тој никаде го нема или кога е таму цело време седи на столче, најбитно е тоа што пред да почне таму беа запознаени со све детенцето има проблем со говорот послабо збори а моториката е супер, такт и ритам пресупер и ја водат како дете со посебни проблеми. Дури им понудив да плакам како да носам две деца на часови. А има и девојциња сто неработат да речам се досадуваат па можат да земат.
    Како може лани на концерт да игра дете со церебрална парализа на бина да излезе и тоа што е многу потешко и со рацете и со нозете а сега оваа година за моето дете неможе кога им го реков тоа и на нив кога ги прашав ми рекоа тоа оставете го тоа е друго, а што е тоа друго па кај нас нема таков проблем. До кога ке бидат овие деца дискриминирани делени од светот па дајте да живееме и ние нормално како во цел свет. Сакат напред да иде државата да бидеме како запад но верувајте мора да се разбудиме и да видиме околу себе дека и ние постоиме.
    Па нели Тошка ни остави хуманизам, остави да идеме по неговите стапки но верувајте дека многу многу многу малку луге има такви а што е тоа тешко. Толку ли е мачно да се биде добар. Не е. Ех само да знете сега додека го пишувам писмово како ми е, колку ми е тешко цела недела неможам да се помирам и кога ке го погледнам детето мое како игра на музика.
    Зашто никој несака да прифати дете со посебни потреби да игра без разлика во играорно или танц би играла едно од тие две работи. Па нели и овие деца имаат секакво право да бидат активни како и сите други. Има закон што никој не зел да го прошита изгледа или пак го знаат а си прават по свое.
    И уште ова ако слушнете ако може некој да ни помогне да игра детето затоа што има слух има памтење има такт и има и ритам подобро од било кој друг некој што игра со години можам да кажам. Напишете каде да се обратам , каде да ја носам. Верувам во вас дека вие нема да ме одбиете дека ке ми помогнете.
     
  18. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Мишела Ѓорѓиевска
    ITNO e potrebna krv krvna grupa A negativ, za pomos na 22 godisno momce.
    Ve molime postavete go na vasiot profil.
    Kontakt telefon: 070 971 101
     
  19. foxlife

    foxlife Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    0
    И на ЖИВОТНИТЕ им треба помош!

    Донаторска телефонска линија:
    070 143 123
    070 143 434
    Со Вашата донација од 100 денари, лекувате или вакцинирате бездомно животно

    Секој вложен денар на нашата сметка е помош за спас на некое животно, овозможување лекување, вакцина или стерилизација. Вашите финансии помагаат да помогнеме што повеќе, а нашиот ангажман и понатаму останува во целост волонтерски. Ви благодариме.
    Денарска сметка: 240090002006130
    Депонент: Уни Банка АД - Скопје

    Во име на животните, Ви заблагодаруваат Анима Мунди.
     
  20. inimini

    inimini Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    72
    Здраво. Прво да те пофалам да ти кажам едно големо БРАВО за гестот, за помошта, за донацијата.
    Слична фамилија има и во паланечко село, Јас редовно им помагам. Скоро им однесов филџани за кафе беа пресрекни затоа што до тогаш пиеле во обични чаши, пиеле кафе кога некој кеим дал лажичка две кафе за да сварат и секогаш кога си го варам моето кафе се присетувам на нив дека немаат ништо. Фамилијата има 6 деца таткото работи во нива колку да имаат нешто од нешто да јадат, а мајката вредна дома околу куката и децата но жалосно е тоа што немаат ништо.
    Пред една недела кога ги однесов филџаните им дадов и други работи играчки, ранец топлинки облека и една черга од баба ми, она ја чуваше завиткана во подрум кога им ја дадов беа срекни затоа што ке имаат на што да седат децата кога ке си играат на подот. Подот им е од бетон па сега можете да замислите колку е зимно време ладно, а за греење и вода да не правиме муабет.
    Голем човек е оној кој е хуман , па затоа бидете ХУМАНИ и ке бидете срекни.
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.