1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дон Кихот (Мигел Сервантес)

Дискусија во 'Книги' започната од NikaPetreska, 3 декември 2010.

 1. NikaPetreska

  NikaPetreska Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  4
  Што мислите за Дон Кихот? Дали ја имате прочитано оваа книга? Дали во себе гледате дел од Дон Кихот ..Дали вие имате нешто за кое се борите,покрај се ? :)
   
 2. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.106
  Допаѓања:
  56.366
  Пол:
  Женски
  Една од моите омилени книги. Ја читав на српски, а сега кога конечно излезе македонското двотомно издание, чекам погоден момент за да го купам и да ја читам пак.
  Со прекрасен раскажувачки стил, Сервантес го истражува човештвото: доброто, лошото, радоста, тагата, идеалите, слабоста и силата, лудоста и мудроста... и многу хумор.
  Го наоѓам во себе Дон Кихот кога сакам да го сменам светот, да ги исправам неправдите, да ги заштитам слабите. Разликата е во тоа што тој се наоружал и ја следел својата цел, а ние модерните Кихотовци си дебатираме од сигурноста на нашиот дом.
  Тој можеби на крајот завршува неславно, но патувањето е поважно од крајната дестинација.
  Неспорно - едно од најубавите литературни дела некогаш напишани.
   
  На sesilija, NikaPetreska и aNy-to им се допаѓа ова.
 3. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Книгата дефинитивно е ремек дело, иако тоа не го мислев тогаш кога ми беше задолжителна за во училиште.Штознам можеби тогаш не сум го согледала вистинското значење,ја гледав само хумуристичнта страна на главниот лик,всушност мислев колку тој бил глупав и луд.Токму така прво ја согледуваме глупоста на Дон Кихот а потоа сваќаме дека тој воопшто не е глупав.ТОј само сака да го постигне тоа што го замислил,да си го оствари сонот,што секако е храбар чекор земајќи во предвид околностите во кои се наоќал и мислењето на другите луѓе.Мислам дека токму во тој дел се пронаоѓаме сите.Кога самите пред себе ќе си поставеме некоја задача,цел и се стремиме кон нејзино остварување можеби во очите на другите луѓе изгледаме будали,но подоцна таа прва претстава се покажува како погрешна.Секако дека вреди да се прочита ова дело,мислам дека неможе да се остане рамнодушен.
   
  На richgirl998, Angelche, NikaPetreska и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Lovely

  Lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.057
  Пол:
  Женски
  И јас ја имам читано ми беше дело во училиште. Не ми остави богзнај каков впечаток, едноставно не ми се баш допаѓаат такви авантуристички книги...
   
 5. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Мене не ми се допадна |( попрво би читала некое друго дело освен тие за во училиште :D
   
 6. VioletButterfly

  VioletButterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  2
  Ја има сега и на мк, квалитетно издание морам да кажам
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 7. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  :) И јас ја имам прочитано. Интересна , дури и смешна ми беше :rofl: :rofl: :rofl: А на прашањето дали во себе гледам дел од Дон Кихот, да гледам, ама дел (инает, истрајност и подготвеност за некоја будалија некогаш :rofl: :rofl: )
   
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Дон Кихот бил едно лудо и откачено чиче кое поради недостиг на забава во животот тргнал во витешки походи :D Книгата е нели задолжителна лектира, како што знаете и најверојатно, штом е задолжително, има нешто вредно во неа.
  Како ептен примерна ученичка ја прочитав, и не ме фасцинираше баш-баш. Дури кога дојде време да ја работиме на час не се сеќавав на некои делови од книгата која ја прочитав еден месец пред тоа. Ја прочитав затоа што МОРАВ.
  Во себе не гледам ништо Дон Кихотовско. Е сега, си се филмам некогаш така дека сум нешто поразлично од она што всушност сум, но никогаш не ми се случило од преголема конзумација на нешта од сличен карактер да се поистоветам до коска со таквиот карактер и да терам кај што не ме собира.
  За борење, се борам, да. Се борам за опстанок, да имам јадење, да имам чисти гаќи додека другите ми се сушат на жица и да имам луѓе околу мене кои ќе ми создаваат пријатни бранови во секојдневието.
   
 9. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Што повеќе да кажам кога Ливинг кажала се ;)

  И мене ми е едно од омилените дела, и некако и јас се соживувам со ликот на Дон Кихот- неговите потези, борбата со ветерници, и мислам дека освен хуморот кој е првичното нешто што се гледа кога се чита книгата, сепак има една голема метафора позади него, една порака која ни кажува за нечии идеали, навидум смешни, со со оправдана цел.

  Јас така ја читав, така ја сфатив и можеби затоа се соживеав со неа :) .
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 10. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878

  Сосема се согласувам со тебе Ливинг...навистина прекрасно.
  нема потреба да дополнувам :) :*
   
 11. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.421
  Книгава искрено ми беше глупа.
  Што се однесува до Дон Кихот како лик, мислам дека постои нешто Донкихотско во мене-Авантуристички дух и памет кој никаде не води. :D
   
 12. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  119
  Значи да си признаам ја немам прочитано книгата,значи имам слушано многу добри критики за нејзе,не сум имала некоја многу голема желба да ја прочитам,но еве претпоставувам дека би ми ја препорачале ,па затоа ќе ја земам и ќе ја прчитам ;)
   
 13. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  3.221
  Пол:
  Женски
  Мене многу ми се допадна книгава....Можеби затоа што сакам авантуристички книги кои покрај тоа што се забавни лесно и брзо се читаат... :) А што е до прашањето да, мислам дека сум помалку или повеќе Дон Кихот..Единствено треба правилно да си го најдеме Санчо Панса за да не прати во сите будалаштини кои ќе ни паднат на памет :D :D
   
 14. Karamella

  Karamella Активен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  23
  Не сум по книгите, која да ја почнам ја оставам макар и на интернет да е. Ама оваа супер е. На половина сум стасана и сега за сега ми се допаѓа. :)
   
 15. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  Мене книгава не ми се допадна. Ја прочитав пред неколку години и ја читав насила некако иако на моменти во некои сиуации се препознавав во особините на Дон...
   
 16. Tina12

  Tina12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  9
  А може ли некој да ми даде линк од книгава да ја симнам, на српски или македосники.Ја обработувам во среда а во гратска во Куманово, ја нема веќе.Исто и во школска.Издадени се сите..Па би ве замолила ако знаете каде да ја симнам дајте линк.Фала однапред :inlove:
   
 17. kate-pp

  kate-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  На прв поглед книгава изгледа состем глупава. Исто како и Дон Кихот. Читаш и си велиш "Леле, кој лудак" . Ама не! Ако малку се продлабочиме и навлеземе во самата содржина и читаме меѓу редови, всушност ќе дојдиме до заклучок дека делово е генијално. И самиот лик ни дава поттик да не се грижиме за тоа што ќе рече овој или оној. Битно е ние да сме задоволони!
  Моментално ја читам, за денес ми е за обработка.
   
 18. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Tрагикомичниот дон кихот,кој се бори со стадо овци замислувајќи ја војска :D малку повеќе се изнасмејав на лудориите кои ги прави.Cанчо легенда жива само гајле му е да се најаде за другото уво не го боли :D ја читав затоаа што ми беше за обработка инаку не сум баш љубител на вакви дела.
   
 19. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.452
  Допаѓања:
  32.875
  Пол:
  Женски
  Дон Кихот? :rofl:
  Леле каква смеа пробуди тој лик во мене...дома си ја имам книгата,а и лектира ми беше минатата година ;) :geek:
   
 20. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.213
  Допаѓања:
  76.919
  Пол:
  Женски
  Ја имам прочитано, имаше навистина интересни случки во лудото патешествие :)