1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дохрана кај бебињата: Искуство со кашичките Лино

Дискусија во 'Бебе' започната од Emilija, 8 март 2017.

  1. Ivaivana

    Ivaivana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Јас мислам да почекаш, :) јас многу се плашам од алергии, имам искуство со постарото синче, алергично е на млечен протеин, белка од јајце и јагода. Сега со ќерка ми се што ново и воведувам многу внимавам и и давам по малку.
     
    Последна измена: 4 мај 2017
  2. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Моето два пати ми се зацрвена од жолчка и спанаќ па не и дадов веќе од страв. Затоа реков да си прашам најмногу заради ванилата за чоколиното ок е горе долу.
     
  3. Draginja

    Draginja Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Bebuska moja jade obicno gotvena hrana,ama koga mama nemoze da najde namirnica I da napravi kasa,kako na pr. Kajsija si kupuvame kasicka I ja obozavame.Retko kupuve kasicki ama do sega od se sto probal nisto ne odbil,mislam deka gi jade vo eden zdiv.Ovie denovi jadevme cokolino I ni se bendisa I toa.Sega za sega mozam da kazam SEKOJA CEST !!! :clap:(y):hug:
     
  4. Lisa Rina

    Lisa Rina Нов член

    Се зачлени на:
    18 мај 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Sekoj Podravka proizvod e sovrsen za semejstvoto...Iskreno jas gi koristam site kasi i duri i sama gi jadam a moeto bebence prosto gi obozava...
     
  5. Ivaivana

    Ivaivana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Мамички моето кере е 6 ипол месеци дали може да и ја дадам оваа кашичка, пишува во составот дека има јајца ? Ја купив пред да прочитам што содржи и незнам дали да дадам IMG_0605.JPG IMG_0606.JPG
     
  6. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    7.955
    Пол:
    Женски
    Jas ne bi dala, sigurno nemate vovedeno zolcka na 6m a kamo li celo jajce, plus sok od limon sodrzi. Ne mi e jasno kako moze jajca da sodrzi za 6+ ama aj.
     
  7. majdaa

    majdaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2016
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам тоа 6 месеци се однесува дека од толку месеци може детето да ја голта храната ,а не дека од толку да се дава .За сокчињата за сите скоро што сум ги сретнала по маркетине пишува од 4 месеци а е со шумски плодови. Само мислење кажувам не сум сигурна.
     
  8. Ivaivana

    Ivaivana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Незнам како е правилно ако знае некој нека пише :) моето кере си изеде јаболко и круша кашичка таа сигурно може да ја јаде, а со јаболко и кекс бато се почасти. :)
     
  9. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Јас да ти кажам искрено моево на 5 месеци си матеше по една тегла од оваа кашичка значи најомилена и е. Состав не ми ни текнало да прочитам на готова кашичка досега. Банана плазма и млеко од 6 и давав фала богу досега немало реакција.
     
    На Ivaivana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ivaivana

    Ivaivana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Го добив подарокот од ЛИНО :) :) :)
     
    На TheEkaterina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Стигна и кај мене и одма го спакував за на одмор. Како ми се погоди, ништо не купувам во право време ми стигна. Вака да барав немаше да се погоди. :*
    Храна за децата обезбедена.8)
    Мечето е прекрасно таман за малечкото. :inlove::hug::inlove:

    @Ivaivana, денес му дадов манго на моето за инает од сите шо тресат зелени за мангото како било јужно овошје и не растело кај нас, демек бананата и авокадото кај нас растат, без везе муабет, и ништо не му е. Го измешав со рижолино. 8 месеци сме. Не му ја секирај воопшто шо јади давај му. Мене лично мангото ми е одлична замена за праска на зима кога нема праски и кајсии, а папајата замена за тиква. :inlove:
     
    На Ivaivana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ivaivana

    Ivaivana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    TheEkaterina
    И јас во рожолино додавам овошје и го правам со вода иако пишува да се прави со млеко, ама јас се уште немам воведено друго млеко само е на доење кере, пробав хип и аптамил и не ги прифати, а кравјо ми е страв да дадам малечка е уште 6 ипол м.
    И кај нас бато се израдува на Линолада :) а кере не разбира уште ама го држи во раце мечето ЛИНО и секако ќе јаде кашички :)
     
    На TheEkaterina му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Искрено немам зборој за дохранава од лино. Моето не јади зеленчук никаков. Цела исхрана ни е само овошје и фала богу шо ги засака овие млечниве каши па ги јади нив по 2 до 3 оброци дневно секој ден. За кравјо млеко ти е малечко почекај до година барем.
     
    На Ivaivana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Инат и дете гледање не одат заедно мајка. Разликата помеѓу авокадо и банана со манго е тоа што мангото изобилува со вит Ц што знае да направи проблем кај малите бебиња. Одлично што не појавило реакција, ама не секогаш појавува реакција од едно јадење, може и после еден месец да појави. Дајбоже да биде се во ред па да сте здрави и живи, ама ние што водиме ред над исхраната не сме мрднати, многу од нас пателе со алергии па сега и на јогуртот дуваат. Имајте убав одмор, дете да се слади со вкусни кашички, а вие да одморие ;)
     
    На TheSecret, Annath, Lolipop23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Во ниедна аптека ги нема или само во зегин не ги носат? Сакав да купам некни немаше...
     
  16. majdaa

    majdaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2016
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Ни пристигна подарокот, прекрасен е !!! Дете среќно со мече во рака си игра.
    Мајка уште посреќна за своето дете ете за прв пат добило некаква награда ви благодарам многу.
     
    Последна измена од модератор: 15 јуни 2017
  17. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Добар ден, од каде да почнам, ни јас сама не знам. Како прво многу ми се допадна овој ваш гест, со подароците на ЛИНО , а уште повеќе на мојот мал Дими. Ние од 6 месеци започнавме интензивно со кашичките на Лино..... чоколино, ванилоно, грiзолино, фрутолино, ризолино и сите останати кои ги менувавме и сеуште ги менуваме и ги имаме за секој ден за појадок или вечера. Имаме 3 годинки сега наполнивме и сеуште јадеме ЛИНО. во попаричка со лепче Лино чоко дринк ставаме, за вечера имаме различни вкусови на лино кашичките. За спиење го имаме мечето ЛИНО што ги купивме за нова година заедно со кремчињата лино кои ни станаа задолжителен десерт. Ја имаме и шољата лино која си ја купивме со чоко дринк лино.
    Имаме безброј слики од нашите ЛИНО производи како Дими ги јаде и како уживаме во нив и ќе продолжиме со нив. За нова година си собираме мечиња за календарчиња секоја година праќаме 5 коверти за нашите другарчиња да имаат календари ЛИНО.
    На подарок купуваме и Лино кашички кога одиме на гости. Кашичките ЛИНО ги препорачуваме на нашите другрчиња бидејќи има многу овошје во нив.


    ТРЕБА ДА ДОБИЕМЕ ЛИНО ПОДАРОК БИДЕЈЌИ


    СЕКОГАШ СО НАС ИМАМЕ ДЕЛ ОД ПРОИЗВОДИТЕ НА ЛИНО КАДЕ И ДА СМЕ И КАДЕ И ДА ОДИМЕ ИМАМЕ ЛИНО ПРОИЗВОД. ДИМИ ОЧЕКУВА ПОДАРОК БИДЕЈЌИ ЗНАЕ ДЕКА ГИ САКА ЛИНО ПРОИЗВОДИТЕ И ЌЕ ПРОДОЛЖИ ДА ГИ ЈАДЕ СЕКОЈ ДЕН. би сакала да го израдувам со еден ваков подарок. Убав ден,
     
  18. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    7.955
    Пол:
    Женски
    Dadeni se podarocite veke majka
     
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Да не те разочарам, ама мислам дека подароците веке ги дадоа.
     
    На joy1, BirMelek и TheSecret им се допаѓа ова.
  20. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    7.955
    Пол:
    Женски
    Mislam da se zatvori temava zos gledam i drugi pisale za podarok :)