1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дохрана на бебиња со купени кашички

Дискусија во 'Бебе' започната од Ivaivana, 24 мај 2017.

  1. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Незнам на каква каша беше,битно пишуваше на македонски дека колку е можно не се користени конзерванси,а тоа значи дека има некаков.
    Во мојот град неможам да најдам каши произведени годинава,Скопје сигурно има.
    И така ретко многу ретко давам купено,не ми е проблем.
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    @alisijad со ѕвездичка е означен делот кај што пишува дека содржат конзерванси во граници на дозволеното.
    Во недела нема да сме дома цел ден, ќе мора каши да земам. Ај препорачајте ми некоја зеленчукова што ја јадат вашите деца. Оти не знам што да земам, навистина.
     
    На alisijad му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    zelencuk-mlad-zelencuk-oriz.png
    ДА
    zelencuk-bebi-brokula.png
    ДА
    zelencuk-kompir-spanak-pavlaka.png
    НИКАКО
     
    На Kejtovska и Annath им се допаѓа ова.
  4. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Ds imase konzervansi ke pisuvase. Ova ne e made in macedonia pa da krijat :lol:
    Verojatno zatoa go stavaat sokot od limon

    Mesnati mu davam oti drugive se mali. Ali brokulata mu ja mesav so morkov kupecka isto
     
    Последна измена од модератор: 28 мај 2017
    На Emana, BirMelek, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Да нема конзееванси нема шанси да стојат толку време на рафт и да не се расипат. Сигурно имаат.
    Моето девојче не ги сакаше многу купечките зеленчукои кашиички и стварно се одвратни,тоа што мене ми е одвратно ни на дете не давам.
    Додека овошните ги јадеше само кога бевме надвор или немав услови да спремам.
    Купував хипп и фрутек.
     
    На stevemila, joy1 и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  6. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Aбе што сте ми чудни,да можев две години каши да чувам, дома ќе си правев залиха и ќе јадеше догодина од нив,немаше да купувам.
    Купечките се направени да траат,без ништо не траат.
     
    На stevemila, Rabbit и joy1 им се допаѓа ова.
  7. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    мајки па навистина како дома правиме компоти сокови , зимници и слично па ни стојат во подруми шпајзови..на исти начин како дома што ги правиме и стојат така и овие..убаво пишала @wannaBeMomma не е ова мак производство па ќе се крие што содржат.
     
    На Emana и BirMelek им се допаѓа ова.
  8. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    A мувлата на ајварот одозгора?
    Ние дома ги затвараме и веднаш на ладно и темно стојат и пак се расипуваат.
    Купените по камиони,во складишта,па на рафт нема да издржат така.
     
    Последна измена: 26 мај 2017
    На stevemila и joy1 им се допаѓа ова.
  9. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Tемава барав да се отвори, а никако да пишам. :tmi: Сакав да се отвори за да споделуваме искуства и состави на кашичките, оти 2-3 пати зедов во брзање со шеќер или лимонов сок. А во сливата на фрутек има и концентриран сок од боровинки????Не знам што тоа им значат лимонот и боровинките, дали може алергија да јави бебето, па не сум ги дала уште. Лично и јас и беба сме најзадоволни од хип, а може и алете. Во последните години излезе некоја аверзија кон купените кашички демек, мајките со купено не ги хранат децата здраво, а замрзнатите зеленила и други ствари тие здрави се:^) Ако се оди кон екстремно пазење, тогаш да се информираме и како се чуваат производите во фрижидер и колку. Одмрзнатиот спанаќ од лани, во никој случај не е поздрав од купена кашичка. Или, сега кога нема свежа тиква, на пример или слива, мене ми е посигурно да е купена. Јаболко непрскано тешко ќе се најде иато така. Декларација има, био продукти користат и органски, додека ние "органски" ги викаме оние посадени во двор или донесени од село, што не е така. За да бидат органски треба да се исполнат и други услови, почва, семе итн итн.
    Компотите стојат ако се соодветно пастеризирани, независно сува или водена пастеризација. Стојат и до 2 години, без шеќер. Исто се вакумирани и кашичките, затоа стојат. Само тука е соодветна теглата и капачето, а ние тегли вариме или пастеризираме во рерна. Сиве години, ајвар мајка ми со сува пастеризација прави и ниту еднаш муфла не сум начекала.
    Ама се.распишав, а не прашав, што значи концентриран сок од боровинки на сливата на фрутек? Да не ја давам а?
     
    На pianogirl, butterflysk, Emana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Јас дадов слива на фрутек, без да прочитам тоа (bad mom)....и ја сакаше исто како онаа на хип. :)
     
    На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Мајче,не се залажувај самата себе,паметна си.
    Маркетиншките трикови го вртат светот.Цел свет сака да јаде домашно зготвено.
    Од тие Био мио ама баш ништо нема.Свежо инстант заледено е сто пати поздраво од каша стоена на рафт сто години со прашина на капачката.
    Зимниците ги јадеме една сезона (зима) тоа се три месеци.Ами каде се две години?
    Башка со тоа варењето по 5-6 саати не останува ни В од витамини,хранливост никаква.

    За сокот од боровинки незнам,немам давано кашичка на Frutek,нека каже друга мајка.
     
    На V.odolija, stevemila, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.238
    Допаѓања:
    7.956
    Пол:
    Женски
    A zosto togas mojot napravi reakcija od obicna sveza banana i kajsija, a na hipp kasata so banana i od kajsija si gi jade bez problem....e mene toa ne mi e jasno. Vikaat hipp se procisteni od alergeni, bez pesticidi, bio, po moevo iskustvo valjda taka e.
     
    На Kejtovska и Emana им се допаѓа ова.
  13. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @TheSecret при обработката биле изгубени алергените. Мојот со праска така, од хип нема реакција, од свежа му се влошуваше дерматитот.
    Јас давав на хип тоа што немаше сезонско кога воведував, ама после тоа прочитав дека исто ко нова намирница да се дава подоцна со свежо.
     
    На Annath и joy1 им се допаѓа ова.
  14. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Што преземате во случај на таква реакција кога детето не појавило на тој продукт, а цо таков случај имало реакција?
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.426
    Пол:
    Женски
    Затоа што во кашата питање е колку банана и кајсија имало :D
    Хип беа на листата на гмо храна доколку таа беше вистинита.Сум давала и јас готови кога сме патувале ама исклучително овошните.Зеленчукови готови ни на најголем душман не би дала.

    Сериозна сум и без лутење ве молам.Готова храна е готова и неможе да се спореди со вкусот дома направена со мерак.

    Овошјата оставајте ги во сода оцет и вода за да падне добар дел од пестицитиде.

    Да не бидам ептен оф сум користела само хип.И нешто на алнатура.Лино иако 'наши' мене грозно ми изгледаат.Како буѓа секогаш да имаат фатено под капакот
     
    На stevemila, wannaBeMomma и MamacitaBuena им се допаѓа ова.
  16. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.238
    Допаѓања:
    7.956
    Пол:
    Женски
    E jas ne davav ko so nova namirnica :worried: ama cudno mi bese cela nedela unazad si jadede svezo i nisto ne bese, pa kupivme pak od istoto mesto i odma se vcrveni okolu usta i vrat. Sea mi e strav svezo pak da dadam taka valjda so hipp ke si prodolzime dur ne izlezat asalni praski kajsii. Tuku ete ako pesticidite se problem, pa si jade jabolki krusi, sekakov zelencuk bez problem pu pu, pa i tie neli imaat pesticidi, eve ne mi e jasno.
    Kikin ne ti go razbiram prasanjevo, sto prezemam koga ima reakcija li? Davam antihistamin i za pola saat nema nisto.
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    @TheSecret секогаш кога има реакција даваш антихистаминик? Без исклучок, и кај минимална реакција? Лекар така ти кажа?
    Јас лично антихистаминик би давала на ептен изразена алергија, а не на реакција како осип и црвенило. Ако го зафати цело тело и има изразен јадеж, немир и непријатност, тогаш. А ако има само малку црвенило, тогаш не. Мора имуниот систем да се научи да реагира самостојно, а не секогаш со антихистаминик да се намалува реакцијата. Мислам секако антихистаминиците се за алергија, а не за реакција на храната. А тоа што еднаш реагирал, другпат не, не знам зошто така испаднало.

    Ако се ставаат свежото овошје и зеленчук во сода, оцет и вода, се чистат делумно пестицидите на кората, а она што е навлезено внатре (а доста е навлезено, со оглед дека се се прска уште од цвет), не се чисти. Така што за жал, био по пазариве кај нас нема. А сам ако си одгледуваш, ќе пазиш со прскањето, а има и природни раствори за прскање кои се прават од билки.
    Ама ако сме искрени, никаде не е чисто - земјата, водата и воздухот се загадени, тоа е најголемиот проблем. Затоа немаме органско и био производство. Тоа само на некоја планина Богу иза леџа. Ние си имаме домашно производство за наши потреби, ама не се залажувам дека е којзнае колку чисто. Како прво, земјата не знам каква е. Воздухот во Скопје е загаден, со сите дождови тоа загадување оди во земјата. Го избегнуваме користењето на пестициди, значи правиме избор. Ама затоа нема количински многу производи, колку за нас и наши потреби е тоа.

    Што се однесува до кашите, за мене сето тоа е исто, небитно под кое име доаѓа. Знам дека нема поубаво од домашно, ама кога немам свежо во моментот, а сум ограничена со избор на намирници кои можам да ги дадам, давам и каши. Слива давам од каша, суви ми е страв да дадам на бебе. Сама ако си ги сушам, ќе дадам, купени суви сливи не давам на дете до три години. После ако морам, давам.
    А преферирам свежо. Кога детето јаде, нема да имаш проблем со спремањето храна... Ама кога не јаде и кога буквално дубиш на глава за да пројаде, а си ограничен со намирници, кашите се понекогаш добредојдени.
     
    На Lolipop23, kikin и joy1 им се допаѓа ова.
  18. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Апсолутно се слагам дека готвеното е најубаво. Потекнувам од семејство каде се готви различно за доручек, ручек, вечера. Зеленчуци и овошје ае набвуваа од село. Во живот јајца купени не сме зеле. Мајка ми со професионална деформација цел живот не не остави да јадеме купено од страв. Кога кај нас се готвеше со семки и житарки, кога пред 100 години мајка ми месеше леб со хељда, пријателите мајтап си играа. Тое пријатели денес се најголемите противници на готова храна, а ако беше модерно да се купи ќе купуваат. Помодарство класично, смешно ми е. За здравата храна свеки напишала книга од 500 страни, значи се омажив во " бетер ". Оттука може са се претпостави како пазам на ќерка ми што јаде. Додуша таа уште пробува рано е.Готвам со флаширана вода, од стаклено шише. Не дозволувам да се залажам од "препорачано од педијатри" во пластична амбалажа, додека некој кој сака да се фали со здрава храна ќе купи се што ќе види на тв. Луѓето што се хранат здраво не чувствуваат потреба да ги осудуваат другите луѓе за нивниот начин на исхрана, тоа го прават оние кои сакаат да се пофалаѕ дека, ете, јадат семиња со чудни имиња и други ствари. А ги јадам и јас, не велам не.
    Да не ја должам и да забегувам од тема. Извини што ти реплицирав на пост, не е ова наменето за тебе, ама видов мислиш дека се лажам, па да се искажам дека се залагам за здрава исхрана на децата и тоа знам да го практикувам, а во тоа спаѓа и купување на готови каши од продуктите кои во моментов ги нема свежи на пазар, како дефинитивно поздрава варијанта од купени од веро сливи, манга, итн со вкус на пластика.
     
    На stevemila, Lolipop23, kikin и 2 други им се допаѓа ова.
  19. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    @BirMelek sakam da te prasam, kakva marka flasirana voda kupuvas vo staklo? Jas ziveam vo malo naseleno mesto i nema mnogu izbor po marketite so flasirana voda vo staklo(osven onaa skapata italijanska voda Sanpelegrino) inace od onie vodi za bebinja ima samo Jana Baby i Hipp no vo plasticna ambalaza. Ako si v Skopje moze imate izbor niz marketite i aptekite, kaj nas osven Hipp i Jana baby nema druga voda nameneta za bebinja.
    I veke koga napraviv muabet za voda, dali vodata "Ladna" e preporacliva za bebinja? (ima oznaka deka e preporacana od sovetot na pedijatri na Makedonija, no neznam dali ova vklucuva i za mali bebinja)?
     
  20. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Јас ја користам Ладна, ама и јас не сум баш за пластика, а во стакло не сум нашла соодветна, без многу минерали и натриум.

    @Annath зошто не за суви сливи? Мислам на тие сушени без сулфур.