1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дојран

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од strelec.67, 16 мај 2010.

 1. strelec.67

  strelec.67 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  0
  Дали и ако сте биле некогаш во Дојран на езерото кажетеми како е таму?
   
 2. Boyfromtown

  Boyfromtown Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  100
  После еколошката катастрофа што му се случи на Дојранското Езеро последните 7-8 години многу многу значајно е подобрена состојбата на езерото посебно последните 3-4 месеца од обилните дождови и топењето на снегот но и плус од константното полнење на бунарот Ѓавото.Се градат уште два бунари коишто ќе го полнат езерото со вода.Се на се е многу многу посредено отколку што беше пред неколку години.Се уредуваат плажите,се прави пешачка зона,плажите се дадени под концесија така да оваа година за Дорјан ќе биде доста плодна.Нема да погрешиш ако отидеш супер е.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  43
  Се согласувам со Boyfromtown јас секоја година одам само на 2-3 дена таму за св.Илија, повеќе не ми се останува, но имам пријатели кои одаат по цела недела и супер си поминуваат, а и цените се повеќе од супер, многу е ефтино, за многу малку пари можеш преубаво да си поминеш :)
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Јас бев во Дојран пред месец дена,доста е поправено од пред некоја година. Шеталиштето е уредено,зеленило, чисто беше се, езерото е многу надојдено, ги чистеа трските и имаше машини ки ги правеа плажите, значи се работи за туристичката сезона летово. За цени вака по супермаркети се нормални цените и во рестораните, за смештај не би знаела да ти кажам, јас бев во сопствен смештај.
   
 5. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  Јас последните две лета имам одено во Дојран на 5-6 дена и стварно се изненадив колку е средено. Прво мислев дека ќе биде ептен катастрофа ама испадна дека е многу убаво направено плус и смештајот ни беше многу добар, бевме во една од најубавите вили таму и се беше супер. Јас мислам дека кај и да одиш на одмор, треба барем 3 дена во Дојран да поминеш пред се затоа што е многу лековита водата и воздухот што го дишеш таму. Лани кога бев имаше едно семејство од Германија со мало девојче некакви кожни проблеми имала и замисли докторот од Германија им објаснил кај е Дојран и ги пратил тука за да се излечи девојчето. И секое сабајле стануваа во 5 и до 7 шетаа по плажата за да дишат од чистиот воздух, а исто има со кајче се оди до изворот и од таму се пие водата насабајле кога е чиста и им помага на тие што имаат синуси. Исто и калта и алгите од езерото се многу лековити и сите се мачкаат на цело тело со калта. Мене убав впечаток ми остави Дојран, јас мислев дека навечер ќе биде досадно, ама секоја вечер имаше забава по кафичите. А сместувањето е многу ефтино околу 300 - 350 ден од вечер во вилите, а во апартманите 1200 ден.
   
 6. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  5.312
  бев сеа за 1 ви мај во Дојран навистина беше прекрасно толку чисто, уредено едноставно прекрасно. Имаше кафичи на плажа кој нудеа одлична журка, прекрасен ноќен чивот едноставно можам да кажам дека ако се одлучиш летово да го поминеш во Дојран нема да зажалиш :D :lol:
   
 7. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  јас сакам да одам во дојран ако знае некој отприлика да ми каже како се цените за камп за соба од кревет
   
 8. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  4.758
  Сакам да одам летово во Дојран со другарки . Бев пред 2 години и имаше само 2 кафичи и една пицерија . Кај шеталиштето до плажата градска имаше базен и таму настапуваа Влатко Илиевски , Дуле и Коки , Елвир Меќич и др. а влезот чинеше 50 ден . :D Таму сум ја јадела најубавата пица за 60 ден. и многу ми се допаѓа климата . Во Охрид е се ок но ако не ти се погоди времето ќе си бидеш во дуксерче 10 дена :)
  Приватен смештај 300 ден од кревет . Само преминуваш улица и ја гледаш градската плажа пред тебе .
  Се е ок но за повозрасни фамилијарни луѓе . Сум била со мајка ми и со татко ми секогаш таму .
  Плажите слушнав дека биле посредени .. Кажете нешто ако знаете за ноќниот живот .
   
 9. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.080
  Допаѓања:
  6.747
  Пол:
  Женски
  Да,сум била и можам да кажам дека порано еколошката катастрофа имаше земено многу поголем замав од сега,значи тогаш беше позагадено,немаше народ,немаше вода....Сега е ептен надојдено,има живот..тоа се гледа.Летово обавезно ќе го посетам Дојран,па макар и на еден викенд :)
   
 10. sike

  sike Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Јас одев често во Дојран имавме апартман (сега веќе не ;( ). Ептен е супер, нема гужва, луѓе таман колку што треба за да биде раздвижено, цени ефтини и на сместување и по маркети а посебно по кафани. Мештаните се супер се ќе направат за гостите да бидат задоволни. И јас сакам да одам... ама на тарасата од истиот апартман да пијам кафе со саати и да го гледам езерото. ;)
   
 11. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  71
  mi fali mnoguuuuuuuuuuu.................................................................................
   
 12. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  46
  Значи во Дојран одам секоја година,убаво е прекрасно,али камповите не ви ги препорачала. Иначе цената им е 500 ден а внатре колку сакаат,толку можат да спијат,а во приватно сместување е од 200 до 500 ден. од човек,ама да знаеш дека убаво ке си поминеш,и чист и без комарци да те изедат... :)
   
 13. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Бев во Дојран пред еден месец и е премногу убаво.Нема да се покаеш ако отидеш.Плажите се средени,водата е надојдена,а цените се нормални.
   
 14. zasekogas

  zasekogas Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  dojran nemam zborovi najubavoto mestooo se e ok....zatoa letovo kuferite i vo dojran poz
   
 15. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  4.758
  Мене многу ми се допаѓа како го средија местово :$
  Затоа одлучив оваа година да идам во Дојран .. Еве слики како е сеа :$
   

  Прикачени фајлови:

 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.786
  Допаѓања:
  65.479
  Пол:
  Женски
  Еј баш убаво ти текнало за сликите :) И ние планираме неколку дена да одиме во Дојран. Сакаме онака пензионерски да се одмориме. Не ми се оди некако во Охрдид, зашто Скопје летоска таму се сели. Не ми се гледаат истите фаци. Ама Дојран ми се свиѓа.
   
 17. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  71
  ema i raibw ubavo da si pominete .pa stavete uste po nekoja slika od dojran za site onie sto nema da ideme,barem da go vidime na slika-da isplakneme oci :lol: pozz..
   
 18. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  Стварно е многу добро средено. Плажите се добри и водата е многу лековита, што е најважно. Приватен смештај е околу 300 ден. Јас два пати што имам одено во таа вила, ми се чини дека е една од најчистите, газдите секој ден чистеа, многу беше убаво средено, големи соби и тераси, а плажата беше одма преку патот. И навечер имаше забава по кафичите и во тоа диското со базент.
   
 19. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  341
  Добро место е,задоволна сум.Дури поубаво е од Охрид :clap:
   
 20. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  а може некој да ми каже бројче или нет страна од некој што издава соби во дојран? и ако не резервираме некаде лесно ќе се снајдеме за сместување, има луѓе што пречекуваат на автобуска како охрид :) или?