1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

До која возраст треба да се дои?

Дискусија во 'Бебе' започната од Spidy, 22 мај 2019.

 1. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.008
  Допаѓања:
  10.467
  Пол:
  Женски
  Наидов на некои постови по социјалниве мрежи каде мајки споделуваат доенички стаж од 2, 3 и повеќе години. На страна идење на работа, заспивање со цицање и слично, до колку сте го доеле или планирате да го доите своето дете во идеални услови?
   
 2. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.743
  Допаѓања:
  108.730
  1.5 година. И повеќе ќе ја доев да немав проблем кој ми тежи.
   
  На mal.ecka, emkaemka и Вереничка им се допаѓа ова.
 3. sofi2107

  sofi2107 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  5.880
  Пол:
  Женски
  До 21мес го доев. Може уште некој месец ќе продолжев, но синко немаше 2-3-5 подои во денот. Преку 15 пати бараше да е на цице. Не дека секој пат цицаше, повеќе беше цуцање. Ноќе беше буквално на 1ипол час по потрага на цице. Нит јас нит он имавме сврзано повеќе од 2ч сон 21месец. Па бидејќи и веќе поголем почна во сред маркет, ресторан, кафич итн да се дере : дај цицееее, цицеееее, сакам цицеееее дајјјј !!! И решив дека е доста.
  Да беше од оние деца кој само 1-2 пати во едно деноноќие бараат цице или имаат подој ...сигурно ќе теравме повеќе. Башка дете и одбиваше оброци за замена за цице. Немаше не ти давам зашто доаѓаше до трескање од земја и хистерично вриштење.
  Но, сва среќа лесно пресековме и поминавме безболно.
   
  На kristina.k, mal.ecka, Cka и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Miss.N

  Miss.N Популарен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  1.359
  Пол:
  Женски
  Според мене иако сеуште немам дете, но боже здравје во рана бременост сум.. мислам дека до 1 година е доволно .. бидејќи после цицето му е само навика, тоа млеко не е исто како на почетокот ниту бојата не е иста, ниту квалитетот на млекото..
   
  На marchi-cool и Shmizla94 им се допаѓа ова.
 5. TarantulaA

  TarantulaA Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 март 2011
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  20.495
  Пол:
  Женски
  а од кај знаед поради тоа што не е исто млекото,следствено и не треба да се дои?
  Квалитетот на млекото се менува како расте бебето,но имуноглобулините од мајката секако се пренесуваат до детето преку доењето,без разлика дали детето е веке 24м и сеуште дои.
   
  На bittersweet, Chanell*, Milaаа991 и 5 други им се допаѓа ова.
 6. manako1

  manako1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јули 2016
  Пораки:
  3.473
  Допаѓања:
  66.975
  Пол:
  Женски
  Три месеци цицаше,потоа од време на време до шест,а до 16месеци се измолзував.
   
  На Ava.84, emkaemka, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
 7. sofi2107

  sofi2107 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  5.880
  Пол:
  Женски
  Првенствено ти честитам бременост и до крај да ти е лесна и безгрижна бременоста. Живо, здраво бебуле да си родиш.
  А, после навршени 12мес од бебе да се препрочиташ тука и ќе ти е јасно дека не е вака како што си пишала и сосема ќе имаш друго мислење откако ќе препрочиташ старии за бенефитот од доење и после 12мес.
  А, какво млеко ќе даваш после 12тиот месец? Кравјо/козјо тетрапак? Или ќе го одбиеш за да даваш АД ? А, во АД 12+ што има што нема во мајчиното млеко?
  Од каде овие податоци за составот или квалитетот после 12те месеци? Демек си тече супер златно млеко 365дена и оппп 367миот ден вода тече? Дај бре жени не пишувајте нешто онака само колку да се пише! Па има доилки кој ќе потпаднат под вакви муабети!
  Имате милион научни статии за мајчино млеко и после 12мес па и после 24мес. Мајчино млеко е приспособливо и се лачи според потребите на бебе. Не постои квалитетно и неквалитетно мајчино млеко! Непостои ! За каква боја зборуваш? Си се одмолзувала и знаеш или онака само да си пишеш?
  Мајчиното млеко бојата и густината ја менува на почеток, средината и на крајот од подојот! И за тоа ако се сака има да се прочита!
  Да не се овјаснувам еве неколку статии па читнете, научете, информирајте се па после може да сте комоетентни на тема доење и м.млеко да коментирате! Треба да се има малку обзир према оние кој се на почеток на доење или не се информирани па ќе подлегнат под вакви небулози незасновани.
  https://www.milkful.com/blogs/the-milkful-blog/the-benefits-of-breastfeeding-past-year-one

  https://kellymom.com/ages/older-infant/ebf-benefits/


  https://www.whattoexpect.com/toddler/breastfeeding-a-toddler.aspx

  https://www.pbcexpo.com.au/toddler/toddler-nutrition/the-benefits-of-breastfeeding-beyond-12-months/

  Доста се да не ги редам многу се.
  Пред све малку може и да читате од еден од најпознатите лактациски консултанти во светов, професор и доктор : https://www.facebook.com/DrJackNewman/
   
  На orinoco, bittersweet, Chanell* и 13 други им се допаѓа ова.
 8. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  8.248
  Допаѓања:
  37.848
  Пол:
  Женски
  До 2 години и 8 месеци. Многу лесно се одби, а и многу лесно беше во тек на цело доење (освен почеток), со оглед на тоа што од 2 и пол месеци ја преспиваше ноќта без да цица и да се буди. И после 2 години само пред заспивање вечерта имаше еден подој, преку ден не. Не се каам и не ми е криво толку долго што траеше, и мило ми е што уште во најдобро сеќавање му е доењето и него.
   
  На Milaаа991, Ava.84, emkaemka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.539
  Пол:
  Женски
  Prvo sakam da kazam deka pred da SE rodi Malata Jas vikav ke dojdam do maksimum 9meseci! Jas doev do 18 meseci.
  Maka namacivme so cicanjeto na pocetok, imav mleko, pa snemav pa Pak imav I SE odbivme loso. Tri meseci Ja odbivav.
  Posle devettiot mesec SE budese dva Tri meseci na 15. Minuti na polovina saat, odev Kako Zombi, koj NE pominal NE znae Kako e, a sepak prodolzi da doam.
  Koga konecno SE odbi mi bese maka, golemka bese I razbirase, vikase mama cice NE, mi bese MN maka no bev resend deka e dovolno I tolku cicanje.
  Koga zavrsuva doenickiot staz svakjas deka e toa bilo najubavoto I najbliskite Nesto koe the spojuva so najmiloto. Gradite moi seuste I SE golema ljubov.
   
  На Milaаа991 и Love 83 им се допаѓа ова.
 10. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.943
  Допаѓања:
  28.787
  Пол:
  Женски
  Поголемиот син го одбив на 2 год и 3 месеци..малово е 2 години и уште цица..да не пишувам вкупно доенички стаж :) на шега велам последниве 5 години или сум трудна или дојам :)
  неколку подои дневно,преспива ноќ и не ме буди..јаде разноврсно но млеко друго не пие..сем доење јогурт, павлака кисело млеко..
  И него планирам уште некој месец..да помине летото и жештините ..
  Имајќи ги во предвид сите благодети на доењето стварно се чувствувам среќно што сум можела да им му го дозволам тоа на моите деца..и не е точно дека поголеми дете ,млекото не го храни..млекото се адаптира на возраста,на потребата и се менува онака како што се менува и расте доенчето.
   
  На emkaemka, Dalia93, lackygirl и 2 други им се допаѓа ова.
 11. SofiMar_

  SofiMar_ Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.410
  Допаѓања:
  65.221
  Пол:
  Женски
  Ја доев до 2 ипол години. Лесно ја одбив ама откако престана да цица скроз се смени, многу поприврзана за мене и плаче за се и сешто, без причина. Веќе 2 месеци е така, не знам дали е само ради одбивањето или период е .
   
  На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Love 83

  Love 83 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.584
  Допаѓања:
  31.690
  Пол:
  Женски
  Јас моето го доев до 20 м .ама сепак мислам дека беше многу само поради спиењето .Буквално се будеше на секои пола саат чисто од навика за цицето и за близината да бидам со него .Жива ненаспана бев ,дури кога го одбив веднаш од втората ноќ без цицето си почна да спие по цела ноќ без будење.Меѓутоа ке кажам додека го доев значи преубаво ми беше чуството на бебушко до мене ама дефинитивно кога ке се одбие детето ,се губи таа блискост и поврзаност што ја има мајката и детето .Мене искрено ми фали
   
  На Saraa, Lolipop23 и lackygirl им се допаѓа ова.
 13. FreeMind

  FreeMind Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.948
  Допаѓања:
  40.022
  Пол:
  Женски
  Се дои додека доењето претставува задоволство кај двете страни. Во доењето треба да ужива мајката и бебето. Во оној момент кога за едната страна ќе претставува мачење и болка прекинува моментот на доење.

  Секако и ако условите ти дозволуваат да доиш.


  Јас по ова се раководам.

  Се останато ти е како ваксери и антиваксери групации ако читаш на нет.
   
  На joan, Малечка Маша, Nina 2014 и 17 други им се допаѓа ова.
 14. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.187
  Пол:
  Женски
  Првото го доев 16 месеци и многу добро поминав, самата се одби. Но од нејзини 8 месеци плачев со зборовите "ајде кога ли ќе престане со цицање". Незнам како издржав уште 8. Многу напорно ми е доењето, кичма ужасно ме боли.
  Второво кое е годиначе ќе го одбијам потешко, многу се буди ноќе. Но план ми е да ми помогне сопругот и до крај на летово да ја одбијам, за од септември кога ќе тргнам на работа да не бидам повеќе зомби.
  Според мене многу се 2, 3 години доење, какви и да се истражувањата. До годинка е препорачано, после тоа е по желба.
   
  На Poppins, duffi, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
 15. supergirlmb

  supergirlmb Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  7.810
  Пол:
  Женски
  Максимум година и пол. Толку го доев второто, толку планирам и третово. Колку заради себе толку и заради бебето. Зашто после тоа е поголемо, разбира и сегде бара а сепак веќе јадат секаква храна. Свесна сум колку е здраво да се дои и подолго но според мене 3 години се многу. Дете трча скока олкаво пораснато у оп дај цице. Башка болките во кичма, ненаспаноста уморот и се друго.
   
  На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.839
  Допаѓања:
  108.839
  Пол:
  Женски
  Не би доела после една година.
  Незамисливо ми е ДЕТЕ од 2 години да цица. Тоа зборува, мудрува на пазар ќе те продаде што се вели и да виси на цице епа не ми иде.
  Кој како сака :)
   
  На LadyD, Misskirova, marchi-cool и 12 други им се допаѓа ова.
 17. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.862
  Допаѓања:
  277.184
  Првото само се одби на 9 месеци. Безболно и без проблеми за двете страни.
  Второто беше неколку месеци само на доење, потоа неколку на комбинирано со ад, за потоа до 2год. само на ад да се префрлиме.
  Третото не е воопшто доено.


  Нема правило до која возраст.
   
  На Coco31, duffi и koritsaki им се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.173
  Не повеќе од 2 години.
  Бидејќи на таа возраст, веќе стануваат полово и сексуално свесни.
   
  На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
 19. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.737
  Допаѓања:
  102.248
  Пол:
  Женски
  Првото го доев до 11 месеци , до 6 месеци беше само на доење , ни вода не и давав. Потоа фатив бронхитис морав да пијам антибиотици и затоа и ја одбив , ама тој месец ми беше ужас , плачеше за цице , цуцла не сакаше да фати , па морав да ја учам од чаша со клунче.
  Сега за второто здравје , планирам и да ја дојам и да воведам ад млеко уште од почеток.
   
  На mal.ecka, ane.bella и duffi им се допаѓа ова.
 20. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.295
  Пол:
  Женски
  Што има врска сексуалноста со доењето дај те молам???
   
  На Chanell*, mssuniquee, orhideea и 3 други им се допаѓа ова.