1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

До која возраст треба да се дои?

Дискусија во 'Бебе' започната од Spidy, 22 мај 2019.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Како не е здраво? Доењето го намалува ризикот од рак на дојка. А за детето, здраво, зошто не би било? Па тоа млеко е најубавото, најхранливото и најкорисното нешто што еден човек го добива во текот на животот. Ништо не е толку квалитетно, хранливо и прилагодено како мајчиното млеко.

    Да бе, има рок на траење. Година. Ни ден повеќе :rofl:
     
    На bittersweet, victoria, mal.ecka и 5 други им се допаѓа ова.
  2. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Печат под груда има :rofl:
     
    На mal.ecka, FreeMind, emkaemka и 5 други им се допаѓа ова.
  3. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    На 2 стануваат полово свесни?? (facepalm) Значи многу заостанат е мојот на 3 и пол што не знае какви делови имаат мажите, какви жените, мисли од куре мочкаме сите. Па и сексуално.. Немам зборови.
     
    На orhideea, victoria, mal.ecka и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.885
    Леле мори Џокерче, ме пресмеа:rofl::rofl::rofl:. Од топлото демек се расипувало(facepalm)
    Ништо, ако уште доиш, летово сиските у фрижидер, нема друго:D. Не се зафркавај, каде така.
    И уште нешто:!:, сите што дојат Хасап сертификат да имаат, инаку не е гарантиран квалитетот
    :rofl:
    Аман, не прајте сапуница од секоја тема.
    Демек татко ми и слични од генерација 40-ти, 50-ти, што ги доеле до 3-4 години, нешто не се мажи денес или сите со комплекси се.
    Дури им е арно на засегнатите страни, нема правило.

    Важно, незнам дали го спомна некој- додека се дои, детето има посилен имунитет, кој го добива од мајката. Така барем сум чула, линк до научна литература на темата немам.
     
    На bittersweet, hello-kitty.90, mal.ecka и 10 други им се допаѓа ова.
  5. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Потполно си во право, секој со своето мислење и може да си прави што сака ако некој смета до година дека е ок нека си тера така ако некој смета дека е нормално до 5 6 години и така нека си тера шо е за мене ненормална раб..
     
    На kikin и Ladyyyy567* им се допаѓа ова.
  6. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Не дека се расипува млекото или слично,но после годинка тоа веќе е повеќе навика и цицаат од емотивен аспект-наместо цуцла за смирување,и обично навечер пред заспивање.Можеби е убава таа поврзаност додека трае,но мислам дека на таа возраст детето си има и други потреби а таа емотивна блискост се постигнува секако и на други начини.И малку ми е и чудно ко ќе видам веќе дете од 2 г.со сите заби во уста,трча,зборува,јаде манџи седнато во скут да цица.Во таа смисла не ми е здраво цицањето на 2 г.,од психолошки аспект.Сепак,секој став го почитувам,кој како си сака и може според ситуација(поаѓање на работа,количина на млеко,желба на дете и сл.):)
     
    На mal.ecka, kikin, Bridget и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Којзнае,може и јас со ова сега подолго ќе дојдам,секако ако не ми се расипе млекото:lol:
     
    На mal.ecka и gjoker4e им се допаѓа ова.
  8. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски

    Тоа сакав да го кажам и јас.. баш имав другарка што го доеше до 2 години а тоа јадеше секакво месо, манџи, буквално се и ко ке го видев на цицка тоа ми беше некако несватливо.. и тоа му текнуваше само кога ке ја видеше цице демек иначе не бараше додека таа беше на работа.. не му ни текнуваше за тоа :) затоа викам веќе станува навика .. исто и се случи таа се затру со сендвич првин јави кај детето па кај неа и го одби..

    Сите напаѓаат тука и мудруваат секој може да си прави што си сака и како си мисли ова е само мое мислење да речам.. :) Само сакав да се надоврзам на твојот пост дека си во право.. (y)
     
    На mal.ecka, kikin, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.594
    Пол:
    Женски
    И покрај тоа што и двете сакав да ги дојам не успеав.
    Големата само до 6 недели и повеќе пумпав одколку што таа цицаше, не сакаше да фати и точка. Кога и да ја ставев да цица само плачеше не ни затвараше уста да проба да цицне.
    Згора на се добив и пост-породилна депресија- ППД и се појде во неповрат.
    Со малава уште на болница ја одбив, многу тешко ми одеше и со неа, почнав пак да покажувам знаци на ППД, уствари јас не го заприметив тоа но сестрите и ММ (кој седеше со нас сите денови додека бевме на болница ) заприметија, и со консултација со докторот решивме дека е по добро да прекинам пред да биде доцна како во случајот со големата.

    Според мене кој може нај доцна до 2 години е доволно.

    Моите две нај добри другарки ги "доеа" едната до 3 другата до 4 години, и тоа е веќе пре долго. И тоа не беше доење за да се најаде туку беше повеќе како занимација на децата.
     
    Последна измена: 23 мај 2019
    На Dust и mal.ecka им се допаѓа ова.
  10. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Мене педијатар ме советува до 2, ако можам и до 3 да го дојам според најнови истражувања. Искусна докторка, специјалист педијатар, со редовно посетување семинари и во тек со сите новости. Паѓа во вода тоа дека не е здраво и е лошо за психички развој.
    Кај нас и со имунитетот беше исто, до полни 3 години немаше антибиотик пробано.

    Кој колку сака нека дои, во ред е да си споделиме искуство и мислење, ама веќе преминува во чудење и исмејување.
     
    На bittersweet, victoria, mal.ecka и 3 други им се допаѓа ова.
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.196
    Пол:
    Женски
    Мојава па уште позаостаната од твојот :lol: Пет ќе полни и уште мисли дека татко и има дунде. Во градинка се гледаат кога мочкаат, ама она ете уште не изразила интерес за разликите меѓу нив, ниту ме прашала.
    Може дека до година и пол доев, да ја доев до две ќе имаше трауми гарант (facepalm)
     
    Последна измена: 23 мај 2019
    На kukla21, mal.ecka, Bitter-Sweet и 2 други им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Абе вие можи и до 20 да не им зборувате за ништо, ама тоа не значи дека не разбираат.
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  13. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    Не е злонамерно кажано, ама мислам дека си подзаборавила како е со деца од 2-3 год.
     
    На orhideea, mal.ecka, sofi2107 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Мојата беше свесна дека има разлика меѓу мене и татко и', баба и' и дедо и', мислам.. Не е само половиот орган, во прашање се и градите, фецијалните влакна, итн... не се глупави до толку да не заприметат дека нема разлика.
     
  15. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.196
    Пол:
    Женски
    И? Како доењето има врска со ова жити се?
    Они ги приметуваат физичките разлики, ама не разбираат што преставуваат тие, ниту пак имаат интерес за истото на толку мала возраст, без разлика дали се доени или не.
     
    На bittersweet, Bitter-Sweet, sofi2107 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    Оптичкото препознавање на разликата помеѓу деловите на телото и свесноста за полово општење и сл се сосема различни работи.
     
    На bittersweet, kukla21, sofi2107 и 8 други им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    И? До колку години мислите дека е во ред да се дои?
    Ако 2 е малку, тогаш?

    3, 4, 5, 6? До кога?
     
  18. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.503
    Допаѓања:
    32.615
    Пол:
    Женски
    Ја доев 13 месеци.Никогаш проблем немав со градите ниту болки ниту ништо .За мене беше уживање ,кога ја доев си читав книга додека беше помала.
    Многу ми беше одбивањето тешко и жално сакав уште да ја дојам ама мислев дека е доволно и ја одбив .Инаку немав никакви проблеми со градите.Имам видеа и со задоволство се навраќам на нив и си ја греам душата дека имав среќа да ја осетам таа магија од природата:inlove:
     
    На eli25, mal.ecka, gjoker4e и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    До поаѓање на школо-од цицка во клупа ;):D
     
    На violetblue и WildMk им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    :D Се приВаќа предлогО :D
     
    На Ladyyyy567* му/ѝ се допаѓа ова.