1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

До кој степен е навлезен турбофолкот во Македонија?

Дискусија во 'Музика' започната од Offspring, 6 јануари 2011.

  1. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Да турбо фолкот е навлезен многу длабоко кај нас!
    НО, секој си слуша што сака, тоа е индивидуално, и не можете да генерализирате на таков начин,некој што слуша таква музика дека е со помал коефициент на интелегенција, и е селјак...... |( :fubar: Боже што не ќе прочиташ денес........
     
  2. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    E сега ке излажам дека незнам некоја песна од цеца ете моите слушале и знам :D некои и од сека и тоа е се :?: и некои други српски,не турбо фолк,ама ретко некоја да ми се допадне :^) незнам ниту една песна од Aца лукас,шако-мако и комапнија,освен горенаведениве :|
     
  3. discofilman

    discofilman Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    106
    Турбофолк бисери

    Лажеш као пас, гледаш ме као звер, стварно није фер.
    Све, све, све, све чеш да ми даш, ал ја нечу с тобом јер си мафијаш.
    Дај загрли ме, дај дај дај, водоравно а и усправнооооо.
    Ајде Јело смрчи бело, пак нек види цело село.
    Плитак поток, а вода дубока??????
    Мала лежи туку митраљези, ја чу на те, не бој се гранате!
    Очу кучи да те водим, али ја сам избеглица немам куче боже боже зар ја тражим немогуче.
    Ветар дува киша сипи, а под нама кревет шкрипи.
    Због ње су ме звали папак... ја то нисам знаоооо.
    Јел те пеку у даљини моје сузе на хаљини?
    Скочит чу са седмога спрата, родила ми жена а ја нисам тата.
    Мој се драги у ауту воза а ја јадна у шуми код коза!!!!
    Кажу нисмо пар, зато што си потстанар...
    Уз малу печ и радио свашта сам јој радио.
    Што на кафу зовеш мене, када немаш самлевене!
    Шта че мени венчање и жена, кад са туџом живим без проблема.
    Ти оде на зелено ја оста на црвено, растави нас семафор.
    Да договор кучу гради рек'о је нек'o с тобом како ствари стоје темељ је далеко.
    Мала моја на врх кола стани, да те моје око нанишани.
    Скини скини кошуљу ал немој брушалтер, остави бар нешто мала да поцепа пантер.
    Куче лаје а ја мислим ти си, отиш'o си сарму пробо ниси.
    Ја те волим ја те обожавам, ја бих с тобом да се размножавам.
    Ја сам дама високог морала, зато своју ником нисам дала.
    Алал вера мили мој, кад ме стегнеш јој јооој.
    Извукла си циглу из темеља љубави наше, само деца осташе.
    Бетон и малтер на срцу ти пише, стубови од туге се искривише.
    Васервага каже да са мном тераш тугу, да бог да добила песак у бубрегу.(Зидарева љубав)
    Цвета цвече листају бандере, ја те волим, ти си ми девојка!
    Испред куче метар дрва, ти си моја љубав прва.
    Мала моја доџи да свирамо малкице, ја док свирам ти ми скини гачице.
    Ја сам своју Разију миниро, погинут че ко је буде диро.
    Плетем џемпер, џемпер ми у руци, доџи мала па ми га навуци.
    ОООО, отпала ти рука, ако другу такнеш око струка.
    Отишоооо си е па нек сиии, ниси био бог зна како сексииииии.
    Нисам згодан ал сам неопходан, ко ме проба жели ме до гроба.
    Мала моја на врх села мога, ти живиш у облацима, ја живим у опанцима(?????)
    Ја ти кажем одлази покидо се ланац, а ти не разумеш ко да си босанац.
    Гурам гурам не може да уџе, моја нога у ципеле туџе.
    Певаљка сам од главе до пете, око мене све валуте лете.
    Неко вози мотор, неко вози трактор, ја и моја мала мотокултиватор.
    Сутра када проџе што је ночи мило, ти не причај друговима шта је синоч било!!!!
    Два бунара два бунара а велика суша, доџи драги изгоре ми и срце и душаааа.
    Родно место Бања Лука, једем чевап с много лука.
    У Бечу сам гастарбајтер, у кревету прави фајтер.
    Једва чекам да сахраним мајку, па у кучи да доведем Рајку!
    Варао ме драги, нек је здрав и жив, кад га жене воле није, није крив!
    Најбољи си најбољи од свих фаца славних, ти возиш Ферари у граду си главни!
    Моја мала носи сукњу мини, испод мини напишала скини,
    моја мала носи сукњу макси, испод макси напишала такси!
    Игра коло а у колу Дуда, од радости тресу ми се кости!
    Ја сам сељак весељак а у души тугу скривам, шта чу јадан крај Мораве кад не знам да пливам!
    Уз ветар сам увек ишо и никога нисам сишо, од малена радим тако ја сам роџен наопако!
    Што на кафу зовеш мене кад немаш самлевене!
    Немој да плачеш на мом кучном прагу, да ми нова врата не повуку влагу!
    О како је леп, о како је фин, као да је, као да је чаробњаков син!
    Плачи мала плачи, остао сам на Раци, не могу ти прочи, недају ми дочи!
    Пијем вино и ракију вручу, и не мислим на њиву и кучу.
    На кучи се оџак пуши на тавану месо суши, ја сам сељак у срцу и души.
    Пуца пушка у долии Дрима, па удари мили бабо Ибрахим Селима.
    Устај море бабо из те земље хладне, па нахрани мили бабо сирочице гладне.
    Певај ујко певај роде, дај сестрицу разоноде.
    Цаки, Цаки, Цале купи ми сандале, само пази Цале да не буду мале!
    Нас два брата научио тата, са женама како се барата!
    Крај казана свако вече гледам кад се шљива пече!
    Градирам свако пиче па га пуним у бурице!
    Кажи мала моја своје муке, цица има златне руке!
    Нече цица ту да срља, хоче само да подрља!
    Моја мала нема предњи зуби, кад ме љуби језиком ме уби!
    Два лоша убише Милоша, а мене че један што му жену гледам!
    Хоп мала босонога, како живиш без онога, како живиш без онога лоле гаравога.
    Сладак шечер хладна вода, хајде мала док је згода, хајде мала док је згода љубав да се проба.
    Мајка мују шишала на струју, кука Муја због вароских цура, у моди је дугачка фризура.
    Нисам лопов ал би знао том човеку шта би крао!
    Познао бих те меџу ружа триста, али није свака ружа иста!
    Милане моја ружо, Цале ми се наоружо, у ваздух че све да дигне, недај боже да те стигне.
    Нечеш чак ни пасуљ да ми скуваш, а камо ли децу да ми чуваш!
    Ветар љуља чамац, риба трза мамац, а обалом цура шета, пецање омета!
    Кока кола,Малборо,Сузуки,дискотеке,гитаре бузуки, то је живот то није реклама,
    ником није љепше него нама!
    На мој рачун пичемо, пријатељи бичемо, тугу чемо спречити један другог лечити,
    јер за мојим столом, све је под контролом!
    Опаснице спусти лопту и заиграј на доброту, дивља мачко канџе скрати у јагње се преобрати!
    Мала жена од велике слаџа, мала жена у срце погаџа,
    мала жена лепа као слика, тело мало а душа велика!
    Зец воли купус, купус воли росу, а ја моју малу и гараву и босу!
    Црна ил плава, црна ил плава, еј кад бих знао која је права.
    Обе ил ништа, обе ил ништа, обе ил ништа идем до краја!
    Нечу да љубим једну или две, ја сам човек за девојке све!
    Јој што волим пити воде што шљивове гране роде, да је чаша од три кила једна би ми добра била!
     
  4. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
  5. discofilman

    discofilman Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    106
    Се извинувам.Воопшто не ни видов дека сте отвориле на друго место.
     
  6. passion.for.fashion

    passion.for.fashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    87
    Многу ме иритира фактот како некои луѓе, дури и некои од моите другарки не ги знаат македонските староградски песни, а ги знаат на памет скоро сите српски турбо-фолкерски песни :@ Еднаш кога требаше да идеме во кафана, јас од претходно знаев дека во таа кафана пуштаат само македнски народни песни, а турбо-фолк не пуштаат...и некои луѓе од моето друштво толку се разочараа што немале да пијат вино заедно со турбо-фолк песни..па дури и се предомислија и не дојдоа. :x ..а иначе супер си поминавм :angel: е

    И да дополнам турбо-фолкот е навлезен до тој степен што е неизбежно да незнаеш некоја песна од цеца или сека или некој си трет |( ...иако имаш сосема различен музички вкус.

    П.С. Се согласувам со ФридаКахло дека градењето на музчкиот вкус многу зависи од тоа која музика ни ја сервирале како мали...пр. мајка ми многу мрази турбо-фолк...буквално и се гади од тој вид музика..а татко ми понекогаш може да му текне да пушти нешто турбо фолк...али мн ретко :)

    Сакам да кажам дека има такви луѓе кои го преферираат туѓото и неквалитетното отколку своето
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    мене лично не ми смета таканаречениот турбо фолк,кога можат да навлезат разни непристојни работи,пороци и полоши работи зошто да не може и таа музика?инаку вероватно таа музика е популарна затоа што познат ни е јазикот на кој се пее,во секој момент е достапна по радио и телевизија,и имаме допирни точки со тој народ.во секој случај не е старшно,ќе се навикнеш не бери гајле :D
     
  8. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Татко ми е сељак у душа бе, нонстоп рока Пинк и она свет :rofl:
    А јас не го трпам тоа, така да не навлегол неговиот вкус во мене за среќа, а музички не ме едуцирале од дома, сама сум си го определила тоа што ми се допаѓа, мојве на пример везе немаат од музика, мајка ми ги сака македонските народни и етно песни. Јас џез :)
    Ах што убаво кажа:
    Навлезен е до тој степен што невозможно е да незнаеш барем 5 рефрени од турбо фолк песни, ја знам и више :)
     
  9. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Стварно, што не ќе прочиташ. Сакала ти или нејќела, сељачизмот во една личност е одреден од вкусот. А оној што слуша кич и шунд музика (читај, турбофолк), нема вкус. Значи е сељак.

    Досега немам прочитано ниеден разумен аргумент зошто некој што има памет слуша таква музика. Тоа дека сите имаме право на свој избор е најлош изговор за труење на сетилото за добар вкус и силување на ушите со шабанарии.
     
    На Trendafilka, Phyramide, AlicaInWonderland и 2 други им се допаѓа ова.
  10. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Абе луѓе не гледате дека сите срања, да ми простите, од сите канализации кај нас завршуваат. Та турбо- фолкот, та тоа шпанските, турските, индиските серии... абе се се се.... :worried:
     
  11. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    немам ништо против турбофолкот за празници за нова година се веселиме на него дома кога сум многу ретко го слушам моите па ич не го сакаат само ме вади од такт кога одредени луге се подсмеваат и онака во разговор како можат да се слушат вакви песни селјачки и се занесуваат они слушале транс електроника комерцијала абе оди бее, се лажго до лажго се погодија требаше да ги снимам на нова година сите дигаа раце на аца лукас сите српски песни се пееја така да во глобала сите го слушат само не се признава тоа.
     
  12. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.089
    Допаѓања:
    6.807
    Пол:
    Женски
    ^^^
    Јас слушам комерцијала електроника,а истовремено слушам квалитетен рнб и хип хоп,џез,рок па и македонска старогратска музика.И на Нова година не кревав раце на Аца Лукас,воопшто не ни поиграв на ваквата музика.
    Значи најмногу се невирам на коментари од ваков тип.Ако слушам што има овде да се правам нешто што не сум,анонимен е форумот.Не слушам турбо фолк,ја мразам таа "музика".За мене е сра*е,кич и шунд.
    И ќе се повторам од еден коментар што ми беше избришан.
    Таа музика не е квалитетна,нема убави стихови.Се е кич,шунд...Силиконска долина,напумпано,испотено,ужасна шминка,миничи,кичеста машка гардероба и шмркање бело.Препотување до смрт на ужасна турбо фолк музика.Тоа е тоа што нас ни пречи.Што младата популација во Македонија се повеќе почнува да ги имитира гранд певаљките.
     
    На Sara123 и interesna им се допаѓа ова.
  13. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
     
  14. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Кај кого -како. :^)
    Во некои кругови повеќе, во некои помалку. Порано се замарав ептен, сега сватив -нивна работа.
     
  15. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.705
    Пол:
    Женски
    До тој степен што уште малку ќе ни излезе низ г*з накај Грција... :rofl:
    Не стварно, ова е претерано! Пред некоја година во Охрид ај као ќе одиме на настап на Панки (екс Куку-Леле) и што да слушнам... ЛЕПША ОД НОЧИ! :x Не ми се веруваше.... човече кај отиде Македонија?! :o
     
  16. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Еееееј, до оној степен што половина, ако не и повеќе од граѓаните ни наши Македонски по цел ден гледаат „ДВОР“ :puke: Аман, ми се плаче, кај појди, секаде тоа, побогу, таму се сите курвофолкерки, се пеат само такви песни, ама она ептен турбофолкерски :tmi: Јас слушам српско, ама она е апла бе, не мислев дека била волку лоша ситуацијата :fubar: Проста рајо, освести се :fubar:
    И длабоко се извинувам ако во некој мој претходен пост донекаде ги бранев вкусовте на слушателите, шејм он ми :fubar:
     
  17. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.089
    Допаѓања:
    6.807
    Пол:
    Женски
    Денес се изреволтирав до крајност.Си седевме пред училница со другарките,а утре сме на роденден кај една блиска другарка што учи во друг град.Изнајмила место заедно со еден нејзин другар да чека роденден,а тој викнал жива музика за да му ја свирела милионерче.
    Значи од 8 другарки што сме,6 се турбофолкерки и почнаа да се радуваат,да скокаат,да ја пеат медено ледено и други турбофолкерски катастрофи,како мали деца на бонбони се радуваа заради тоа што ќе имало турбо фолк,за да се опиеле и да испотеле...Се срамам од другарките ми,само јас и уште една другарка не слушаме.
    Мислев убаво ќе поминам,ама штета што ќе одам само формално како појава и нема да кревам раце на бајпас,фала богу!
    После тоа ќе си одам во дискотека!
    И после колку е навлезен?
    Претерано многу,ги надмина сите граници на издржливост.

    Извините за овој пост,ама морав да се олеснам...
     
    На Strumfeta93 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Повеќе од што е потребно. А всушност не ни е потребно воопшто да го има.

    Ако се смета новогодишната вечер, излегување во кафана, свадба или матура, да, тогаш и јас слушам турбо фолк.
    Ни под нула разно не би пуштила pink, или друга телевизија од таа сорта па да потсвирнувам по дома на магичната мелодија.

    Секој слушал турбо фолк. Не може некој да ми каже јас никогаш не сум слушала.
    А на свадба што правиш? Уши ли затнуваш? -.-
    Под ова не подразбирам активно слушање и денсање по дома.

    И нема да бидам мирна ако не го извадам од себе тоа дека од Скопје до Златибор и обратно, цел пат на екскурзија во автобус ние слушавме Неда Украден, Цеца и Аца Лукас.
    Дури и професорите ги развеселивме на ниво по екскурзијата два часа да дрндаме за Цеца и нејзиниот концерт со цел да избегнеме испрашување. До тој степен беше доведено постојаното слушање на тие песни што на новогодишната вечер откако бев со друштво отидов да ги видам моите во ресторанот каде славеа. Кога станав да играм (ме натераа) самата се запрепстив што ги знаев насловите на песните и стиховите од Бајпас. |(

    Заклучок: несвесно се труеме. Затоа мешај мала сваку ноч до зоре. :dance: :x
     
  19. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    До многу висок степен,оваа музика ја слушаат од најмало до најстаро, а најтажно и популацијата од 17 до 27, уште потажно е што ги следат во чекор, се облекуваат како нив, се однесуваат како нив и танцуваат како нив, дури ни “звањето„ :D несакам да им го спомнам :D.

    жално, повеќето се толку затепани по музикава, што незнаат за поквалитетна, а уште потрагично е што ни актуелните поп пеачки не ги слушаат и знаат.
     
  20. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    на свадби кога ја пуштаат, скоро и да сум ги затнала ушите, не ја ни регистрирам, а најчесто одам во тоалет, ако станам оро да заиграм тоа е секогаш стара македонска музика што веќе претставува фолклор.

    ниедна песна не сум запамтила од толку одење на свадби и прослави,нити знам да ги запеам, што сепак не слушам турбо фолк. ;), а знам доста вакви како мене тврдокорни, тие што не слушаат турбо фолк навистина не го ни апсорбираат каде и да се!