1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

До мене или до него е проблемот?

Дискусија во 'Канта' започната од TeaB, 28 септември 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  543
  Па вака... Имам дечко и идам со него скоро 6 месеци. Го сакам многу а мислам дека и он ме сака зошто ми има докажувано. Пред околу 3 недели ненамерно сокрив од него дека бев на кафе со едни другарки. Ние се си кажуваме што како и каде идеме, но овој пат јас тотално заборавив поради лични проблеми кои ги имав дома. После два дена он дозна и се налути многу и ми раскина. Јас знаев дека до мене беше проблемот но самиот е свесен дека првпат сум го излажала и дека веќе нема да се случи тоа. Колку пати се имаме карано и скоро секогаш он бил крив. После два дена он ми вртеше цело време, ме прашуваше како сум бла бла. Утредента ми се јави и ми рече да дојдам кај него. Тогаш му објаснив се како е и му ветив дека веќе нема тоа да се деси а од моја страна сигурно нема да се деси. Но он не е истиот од кога се случи тоа. Многу е сменет со мене ,едноставно ме нервира неговото понашање. Му кажувам дека ќе идам на екскурзија тоа него му смета. Ми рече иди па кога ќе се вратиш ќе видиш што ќе се деси. Ко у стилот изгубил доверба во мене. А и заборавив да кажам дека на почетокот кога се фативме он беше искочен и не ми кажа а јас тоа го дознав од една другарка и не му се налутив. Па сега ве молам кажете до кој е проблемот и ако е до мене како да го решам тоа.
   
 2. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.050
  Криза ете тоа...И изгледа си мека и попустлива.Треба да му покажуваш на моменти заби за да се замисли.Мислам дека е време да почнеш па ќе видиш како ќе се однесува.И ако продолжи така со неговото однесување раскини.
   
 3. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  А ти го потсети дека и тој ја има направено истата грешка? И секако дека не е до тебе проблемот.До него е затоа што очигледно и тој како другите машки си умислил дека нему се му е дозволено да прави, а ти не. Се согласувам со Џули, не му се треси толку, не дозволувај да доминира и да ти кажува што треба да правиш. Ако го постигнеш тоа додека е време(додека сте на почетокот на врската) понатаму нема да имаш проблеми. А ако дозволиш тој уште сега да ти кажува што смееш-што не смееш, и да ти преречува за едно одење на екскурзија, е тогаш знај дека за некое време од дома нема да излегуваш.
   
 4. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  690
  Мислам дека најпрво ти ја имаш грешно поставено врската. Поминати се само 6 месеци и вие се уште го градите меѓусебниот однос. Ти кога си била на кафе и си заборавила да му кажеш, првиот момент кога ти спомнал, требало да му речеш дека си заборавила и да му дадеш до знаење дека за таква работа е апсолутно непотребно да ти префрли. Самата викаш дека и он кога бил на кафе и не ти кажал, не си му се налутила, многу нормално. Според мене, врската треба уште во старт да се базира на доверба. Ако он тебе не може да ти верува дека ти си била на кафе со другарките и дека си заборавила да му кажеш, утре не дај Боже, нема да те пушти од дома да излезеш. Мораш да научиш да согледуваш нечие однесување според реакцијата. Факт е дека изреагирал премногу бурно (до раскинување стигнала работава), за една стварно банална работа. Сепак, што било поминало, твое е сега да завземеш јасен став, односно да му кажеш дека ако не може да ти верува не треба да бидете заедно. Можеби ти звучи радикално, ама сакам да ти кажам дека мислам дека се работи за доста љубоморен дечко, гледај да не излезат работите од контрола.
   
 5. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  Само 6 месеци идете и дечкото одма почнал да наредува, а замисли само како ќе се однесува во иднина, уште полошо :worried: Овие работи се исправаат на почеток, после колку и да сакаш да го смениш, касно ќе биде. Треба да пробаш сега да се поставиш по цврсто и да му дадеш до знаење дека не може он да ти наредува на тебе. А ако гледаш дека не се менува на подобро, тогаш додека е уште рано остави го, не ти треба таков што ќе го контролира секое твое движење. За глупости ти се лути, не бива ти со машко си излегла па да ти раскинува, со другарки си била, што има лошо во тоа :^) Мене ме зачуди оваа твоја изјава дека ти самата веруваш дека до тебе е проблемот. :^)

  Дечкото има толкава контрола врз тебе што те има убедено дека за било што да се скарате, ти си крива. :worried: А во случајов, ама баш ништо немаш згрешено. Си излегла со другарки, си заборавила да му кажеш.. и нема ништо страшно во тоа. Изгледа он си има проблеми со самоконтрола и со љубомора, па се истура врз тебе. :@
   
 6. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  E да бе , во 6 месечна врска ќе ти каже „ќе видиш ко ќе се вратиш“?! :o Ајдт кажи му кај му е местото, и немој да се кривиш ти, тоа не е криење туку си заборавила ете, ко небаре беше со друг па не му кажа. |( А бе ајде!
   
 7. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Типично машко кое сака да командува, ако не превземеш ништо наскоро ни другарки ке видиш ,ни кафиња. Кога ке бидеш излезена , тоа ке биде само со него, размисли што ке се случи ако раскинете а ти останеш без друштво заради него, не си го прави тоа на себе , уште веднаш покажи му каде му е местото :!:
   
 8. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  И јас мислам како другите девојки, типично сфаќање на македонските мажи. Јас сум маж и ти ќе ме слушаш.Да не одиш на екскурзија, глупости на квадрат! Божем татко ти е и ти плаќа па тој ќе одредува дали да одиш или не? Застани храбро пред него и покажи му дека знаеш кај ти е местото, не си негова сопственост имаш свои потреби и чувства. Си заборавила да му кажиш дека ке одиш на кафе, не е крај на свет аман. Мене извини вака ама ми се чини дека дечко ти е недораснато детенце, кое обожава да доминира.Може и те сака, ама сеуште му лета умот. Покажи заби и ќе видиш како ке се сврти кругот ;)
   
 9. AppoloN

  AppoloN Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2010
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  132
  Не е до тебе до него е....... не е созреан како прво како второ за да ти верува тебе мора сам на себа да верува а он ни самоповерење нема....
  Не му се секирај ова само ке се реши инаку девојките што ти кажаа се согласувам потполно..ама у секој случај не е проблем а па од твоја страна ич. Слабич...толку ке казжам тие се закануваат......
  Позз од мене се најубаво :D
   
  На veri му/ѝ се допаѓа ова.
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.793
  Допаѓања:
  65.509
  Пол:
  Женски
  До тебе е... Премогу си допуштила, па ќе ти се качува на глава. И уште молим те за што ти раскинал? За најбанална работа. Веќе знаеш дека не можеш да се потпреш на него за ништо. Да се деси било што ќе те остави веднаш. Со таков сакаш да бидеш? Да си рамислиш убаво...
   
  На sweetty му/ѝ се допаѓа ова.
 11. drugar

  drugar Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  17
  Значи Теа не треба да дозволиш да ти забраува ама баш ништо , пробај да му докажеш дека ти не си направила никаков грев со тоа што си заборавила да му кажеш дека си излегла со другарки , ако не бива не бива тоа е.Неможе некој да ти кажува што да правиш, каде да одиш, или да не одиш тоа е твое, немој сама да си се затвораш во сопствена зандана.
   
 12. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  се налутил што си отишла на кафе со другарки ? :^) т.е не си му кажала |(
  па тоа не е лажење, ти не си го излагала, едноставно си заборавила д аму кажеш.
  а изгледа станува збор за психичко малтретирање, или...? :^)
  а што ќе се случи ако отидеш на екскурзија?
  кажи му дека од вакви заканувања и малтретирање ти е преку глава. и дека не можеш да го трпиш со такво однесување...
  само знај дека колку повеќе ќе му одиш по газ и колку повеќе ќе дозволиш тој да доминира врз тебе... полошо ќе ти биде. самата си го правиш тоа.
  не биди лабилна, биди самоуверена и покажи му дека и ти вредиш и имаш свој живот.
  јас не викам да не му кажуваш дека излегуваш и други случувања... ама се си има граница и се знае до каде се оди.
  ако уште сега не покажеш заби.... утре веќе тој целосно ќе те поседува и ќе управува со тебе, а ти за мир во врската само ќе си молчиш.
   
 13. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  Ако е ова проблем за раскинување...тогаш се прашувам што ќе се случи понатаму кога навистина ќе имате проблеми за решавање! :?:
  Дечко ти најверојатно чувствува дека се каеш за направеното и затоа смета дека си доволно подготвена за да играш како што тој свири! Но одбрал лоша свирка....со уцени и закани, а тоа е лоша игра!
  Го користи твоето чувство на вина за да наметне свое влијание...Не верувам дека до толку е поврден што си излегла на кафе и не си му кажала! И јас и дечко ми се имаме расправано од исти причини ама вакви закани,уцени и раскинувања не сме допуштиле да ни се случат! Не дозволувај и ти! И престани да му се правдиш бидејќи колку повеќе го убедуваш дека нема повеќе да забораваш да му кажеш, толку повеќе тој се чувствува прав и си дава за парво да ти забранува и да поставува услови!
  Можеби звучи излитено ама само време и разговор (и тоа смирен без плачки и убедување) може да ти помогне да си го решиш проблемот! После некое време ако е доволно созреан човек ќе свати дека ова секому му се случува и не е ништо чудно и тој самиот да подзаборваи да даде детален дневен извештај на својата девојка!
   
 14. medce

  medce Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  0
  ej devojki ve molam za sovet neznam sto da pravam vo vrska bevme 6 meseci i kako sto kaza devojkata se si kazuvavme nemase lagi barem od moja strana znaese kade odam so kogo kako sto i.t.n.No toa pocna da mi smeta zosto zaradi nego gi otvrlif drugarkite i celo vreme go pominuvav samo so nego koga ke recev deka ke izlezam so drugarka toj se lutese i ne mi dozvoluvase .Sega ne sme zaedno i taka kazano jas ostanav sama a zosto??????Poradi nego i poradi toa sto jas ne sakav poveke da odam pod negova kontrola sakav da ziveam slobodno ama so nego toa ne se mozese.Sega mi e tesko bez nego,a uste potesko zatoa sto poradi nego ostanav bez drugarki.Dali da prodolzam da go molam taka kazano za da bide so mene ili da si gi povratam drugarkite i da uzivam vo zivotot.POZZZZZZ
   
 15. maa

  maa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  38
  Срц земи си ги другарките и одете уживајте некаде на некое убаво место...Како што кажуваш такви како него ги има мноооооогу ама такви како тебе што ке се лишат од слободата поради некое недораснато дете да не речам ги нема...А и плус не размислува како што треба ако ти сакаш да се видиш со некој ке најдеш и место и време(прочитав кај тебе во еден пост и дека не е од твојот град)така да не се замарај...Врски на далечина тешко успеваат...Позз :)
   
 16. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  Да си ги повратиш другарките и да уживаш во животот. :)
   
 17. medce

  medce Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  0
  ti blagodaram maa za sovetot
   
 18. maa

  maa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  38
  Нема на што...Овде сме затоа :) позз и се најдобро
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.