1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Драгољуб Џуричич (тапанар, уметник)

Дискусија во 'Канта' започната од OzzyAngel, 2 јули 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Музичар по потекло од Црна Гора познат како тапанар во “Леб и Сол“, “Ју Група“ и “Кербер“ и фронт мен на бендот на Здравко Чолич се до 2008 година. Тој го пратеше Здравко Чолич на досега најголемата турнеја во Екс Југославија- Патувачки Земјотрес!
  Сега работи самостојно со својот бенд од тапанари на проектот Балканска Лавина.

  “Muzika je bazirana na ritmu, život je baziran na njemu. Ako srce ne otkuca tri puta u ritmu, četvrti put neće ni otkucati.“ D.Đuričić

  Со групата Леб и Сол настапувал по цела Европа и пошироко, настапувал на сите континенти освен на Антартикот. Заедно со Влатко Стефановски ја направија џез верзијата за “Учи ме мајко, карај ме“ за што Драгољуб и денес вели дека е најдоброто дело што излегло од него и од неговиот добар пријател Влатко С.

  Денес Драгољуб важи за најдобар тапанар на Балканот, а музиката што ја прави е уникатна во Европа.
  http://www.youtube.com/watch?v=G87BMDgB ... re=related

  -мислам дека заслужува една тема!
   
  На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.