Дракула (Dracula)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од TheScarletDandelion, 9 ноември 2013.

  1. TheScarletDandelion

    TheScarletDandelion Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    248
    Англиска хорор/драма,која ја раскажува приказната за култниот вампир на малку поинаков начин,дејството се одвива во Викторијанскиот период во Лондон.Засега има 5 епизоди,меѓутоа е уште една до оние серии кои ќе ве остават да сакате уште повеќе... :) И улогата на Дракула ја има Jonathan Rhys Meyers <3
    Ве оставам со трejлерот :)
    http://www.youtube.com/watch?v=Z1jVcmDH43Y
     

    Прикачени фајлови:

    На unknowngirl1010 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    970
    Допаѓања:
    9.087
    Пол:
    Женски
    Дракула(Dracula)

    Иако не сум обожавател на ваков тип серии, ме убедија да ја гледам првата и веднаш си сменив мислење.
    Мене ми е супер серијава, има мистерија, има неизвезност, интересни ситуации..
    За глумецот нема да коментирам, еден од љубовите ми е :D :D
     
  3. Padre

    Padre Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    37
    Дракула(Dracula)

    Добра е за тепање време ... ама малку сум разочаран бидејќи пред на излезе очекував да биде поблиска до оригиналната приказна . Не ја следи ниту книгата на Стокер ниту легендата за историскиот лик Влад Тепеш, а позајмените елементи се извртени за 180 степени.
    Дракула на Стокер е чисто зло , нема мотив за тоа што го прави, не бара одмазда, никаква тажна прича не го објаснува неговиот карактер, тоа е лик кој треба да предизвика страв и омраза.
    Телевизискиов е поблизок со Едвард Кулен. Мотивиран од одмазда се бори против Редот на змејот, бидејќи овие ја убиле неговата сопруга а него го претвориле во вампир. Историскиот Ред на змејот бил создаден на почетокот на 14 век од унгарскиот крал Зигмунд за одбрана од Турците. Влад Тепеш бил член на редот.
    Смртта на сопругата како мотив потекнува од филмот со Гери Олдман и Кијану Ривс.

    Ван Хелсинг оригинално е книшки молец кој првпат се сретнува со вампир. Во серијата е хибрид од Рамбо и Индијана Џонс.
    А Ренфилд ...
     
  4. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.216
    Допаѓања:
    25.778
    Пол:
    Женски
    Ја гледав првата епизода и сношти малце загледав со прескокнување.сакам да ја загледам убаво дури се немаат натрупано многу епизоди.во ум ми остана та Секси сцената ко беа на опера со таа плавата Лејди Џејн мислам се вика :D а глеам и во изминативе епизоди имало и други такви сцени со неа :D
     
  5. Butterfly14

    Butterfly14 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    456
    Јас денес гледав прва епизода и ми се допадна.Најака сцена од првата епизода дефинитивно беше онаа последната на кровот кога тој му рече "You're Dracula".Џонатан е прекрасен, само тие шишки негови ме нервираат многу.Сепак, дефинитивно продолжувам со гледање.
     
  6. HappyOne

    HappyOne Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    77
    И јас се приклучувам во тие што почнаа да ја гледаат серијава :D Долго време чекав да испадне некоја добра серија која што ќе имам желба да ја следам, и кога гледам ЏРМ глуми во нова серија, интересна ми се виде темава и да ви кажам не згрешив што ја почнав. Нема блага веза со книгата за Дракула, ама не е воопшто лоша. Многу ме потсетува на The Tudorѕ, and I love The Tudors :D Досега што изгледав ептен добри сцени имаше, па повеќе импресии кога ќе испаднат повеќе епизоди, уште неможам да сфатам некои од ликовиве. Како и да е, топло ви ја препорачувам :)
     
  7. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.308
    Пол:
    Женски
    Супер е. Ми се допаѓа кога од една добро позната приказна ќе успеат да направат нешто поинакво, а добро. Бев во паника тој период кога се одлучуваше дали ќе има нова сезона и мило ми е што ќе има, зашто според мене има материјал за тоа, ама се надевам дека ќе биде и последна, зашто се' што ќе се развлече премногу, не е добро. (y) за серијава. (И да, Џонатан ми е еден од омилените глумци, одлично му стои улогава...:inlove:)
     
  8. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    многу ми се допадна серијава, штета што не снимаат веќе што е проблемот, многу добра содржина и многу ги сакав мина и дракула како пар
     
  9. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Jas go gledam cesto van helsing sto e filmot so drakula dobar e