1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дракула (Dracula)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од TheScarletDandelion, 9 ноември 2013.

 1. TheScarletDandelion

  TheScarletDandelion Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  248
  Англиска хорор/драма,која ја раскажува приказната за култниот вампир на малку поинаков начин,дејството се одвива во Викторијанскиот период во Лондон.Засега има 5 епизоди,меѓутоа е уште една до оние серии кои ќе ве остават да сакате уште повеќе... :) И улогата на Дракула ја има Jonathan Rhys Meyers <3
  Ве оставам со трejлерот :)
  http://www.youtube.com/watch?v=Z1jVcmDH43Y
   

  Прикачени фајлови:

  На unknowngirl1010 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. sanja.burgundy

  sanja.burgundy Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2013
  Пораки:
  970
  Допаѓања:
  9.087
  Пол:
  Женски
  Дракула(Dracula)

  Иако не сум обожавател на ваков тип серии, ме убедија да ја гледам првата и веднаш си сменив мислење.
  Мене ми е супер серијава, има мистерија, има неизвезност, интересни ситуации..
  За глумецот нема да коментирам, еден од љубовите ми е :D :D
   
 3. Padre

  Padre Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2012
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  37
  Дракула(Dracula)

  Добра е за тепање време ... ама малку сум разочаран бидејќи пред на излезе очекував да биде поблиска до оригиналната приказна . Не ја следи ниту книгата на Стокер ниту легендата за историскиот лик Влад Тепеш, а позајмените елементи се извртени за 180 степени.
  Дракула на Стокер е чисто зло , нема мотив за тоа што го прави, не бара одмазда, никаква тажна прича не го објаснува неговиот карактер, тоа е лик кој треба да предизвика страв и омраза.
  Телевизискиов е поблизок со Едвард Кулен. Мотивиран од одмазда се бори против Редот на змејот, бидејќи овие ја убиле неговата сопруга а него го претвориле во вампир. Историскиот Ред на змејот бил создаден на почетокот на 14 век од унгарскиот крал Зигмунд за одбрана од Турците. Влад Тепеш бил член на редот.
  Смртта на сопругата како мотив потекнува од филмот со Гери Олдман и Кијану Ривс.

  Ван Хелсинг оригинално е книшки молец кој првпат се сретнува со вампир. Во серијата е хибрид од Рамбо и Индијана Џонс.
  А Ренфилд ...
   
 4. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.206
  Допаѓања:
  25.710
  Пол:
  Женски
  Ја гледав првата епизода и сношти малце загледав со прескокнување.сакам да ја загледам убаво дури се немаат натрупано многу епизоди.во ум ми остана та Секси сцената ко беа на опера со таа плавата Лејди Џејн мислам се вика :D а глеам и во изминативе епизоди имало и други такви сцени со неа :D
   
 5. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  456
  Јас денес гледав прва епизода и ми се допадна.Најака сцена од првата епизода дефинитивно беше онаа последната на кровот кога тој му рече "You're Dracula".Џонатан е прекрасен, само тие шишки негови ме нервираат многу.Сепак, дефинитивно продолжувам со гледање.
   
 6. HappyOne

  HappyOne Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  77
  И јас се приклучувам во тие што почнаа да ја гледаат серијава :D Долго време чекав да испадне некоја добра серија која што ќе имам желба да ја следам, и кога гледам ЏРМ глуми во нова серија, интересна ми се виде темава и да ви кажам не згрешив што ја почнав. Нема блага веза со книгата за Дракула, ама не е воопшто лоша. Многу ме потсетува на The Tudorѕ, and I love The Tudors :D Досега што изгледав ептен добри сцени имаше, па повеќе импресии кога ќе испаднат повеќе епизоди, уште неможам да сфатам некои од ликовиве. Како и да е, топло ви ја препорачувам :)
   
 7. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  2.033
  Допаѓања:
  58.307
  Пол:
  Женски
  Супер е. Ми се допаѓа кога од една добро позната приказна ќе успеат да направат нешто поинакво, а добро. Бев во паника тој период кога се одлучуваше дали ќе има нова сезона и мило ми е што ќе има, зашто според мене има материјал за тоа, ама се надевам дека ќе биде и последна, зашто се' што ќе се развлече премногу, не е добро. (y) за серијава. (И да, Џонатан ми е еден од омилените глумци, одлично му стои улогава...:inlove:)
   
 8. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  498
  Пол:
  Женски
  многу ми се допадна серијава, штета што не снимаат веќе што е проблемот, многу добра содржина и многу ги сакав мина и дракула како пар
   
 9. meckicka

  meckicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2016
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  1.337
  Пол:
  Женски
  Jas go gledam cesto van helsing sto e filmot so drakula dobar e