Драми

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од kuchka, 23 ноември 2010.

 1. kuchka

  kuchka Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  13
  Oмилен дел од литературата ми се драмите :) со нив најдобро можам да го доживеам истото како и ликовите не ѓи сакам тажните драми повеќе сакам да се изнасмејам со хумористичните :D :D . Kаков вид драми преферирате па ставајте и текстови и видеа од драми :) позз
   
 2. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.101
  Драми обожавам, но не да ги читам - туку да ги гледам во театар. И не сакам некои премногу „тешки“, со многу различни ликови кои не можам да ги „сварам“ :) . Обожавам љубовни теми, комедии и поучни драми. Историски не сакам
   
 3. De-lovely

  De-lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  721
  Допаѓања:
  928
  Сакам драми, и да ги читам и да гледам. Посебно ги сакам трагедиите. :)
   
  На elimkd и selly.gomez им се допаѓа ова.
 4. kuchka

  kuchka Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  13
  :D :D Во последните денови мене ме обзема новогодишната еуфорија па сакав да ве прашам дали знаете некоја новогодишна драма која би успеала да ме развесели однапред благодарам ;)
   
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.509
  Овој жанр навидум изгледа лесен за реализација на лист хартија, меѓутоа воопшто не е.
  Драмата, исто како и наративниот роман е чиста уметност, без разлика дали станува збор за - монолог или за дијалог.

  Меѓу многубројните убави македонски драми - би ви ја препорачала драмата Чест на Васил Иљоски.
  Значи , јасно е , сите ги знаеме Македонска Крвава свадба (Чернодрински), Чорбаџи Теодос, Бегалка, меѓутоа Чест е невидено добра драма.

  Нема да верувате што ми се случи вечерва - Ненад Вујадиновиќ
  Ова не е типичен автор, човекот ми беше асистент по српки јазик на факултет, има неверојатна смисла за хумор, луциден, крајно шармантен и надарен за пишување.
  Тематиката е многу модерна, смешна и тажна истовремено.
  супер драма.

  Ендрју, Љубов и други непогоди - Жарко Кујунџиски
  Жарко К. - лудак, во најпозитивната смисла на зборот.

  Дефинитивно треба да му се даде повеќе шанса - како на овој жанр, така и на младите македонски автори.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 6. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.820
  Пол:
  Женски
  Кога станува збор за драмите еве да кажам дека јас ги сакам комеедите, сакам кога одам во театар да се изнасмеам, да се расположам, го обожавам громогласното смеење, кога публиката аплаудира и паѓа во делириум, што би се рекло заоѓа од смеење и во тие моменти доживувам катарза, тотално прочистување на душата...ако на утакмици одев за да ја испукам нервозата и да се ослободам од негативноста, театарот и комедиите ми ги полнат батериите...
  Драми кои ме насмеале до солзи се Г-ѓа Министерка, Умри машки и Сомнително лице (која ја имам гледано само на ТВ-ама верзијата со Џемо Биљбиљ)...сакав да ја гледам и Вагинални монолози (сестра ми ми ја фалеше, ама не бев во можност да одам).. Најискрено секогаш сум се воодушевувала на глумата на актерите кои после секое громогласно смеење и овации останувале ладнокрвни, вистински професионалци, навистина секоја чест :bow: :bow:
  И уште нешто страшно ме иритираат дофрлања од публиката од поедини личности кои според мене патат од комплекс на внимание и мораат да се истакнат со невкусни и несоодветни коментари, кои дошле не да уживаат во она што им се презентира туку да докажат некому нешто(пр. некого да импресионираат), а всушност не сфаќаат дека само се глупираат,..да го додадам и ѕвонењето на моб.
   
 7. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  И јас сакам драми. И да ги читам и да ги гледам. А и да драматизирам. :)
  Иако повеќе ги сакам романите бидејки подобро се искажани чувства, сцени, ситуации, сепак драмите ми се некако посебно интересни. Директен говор, лесно можам да си ја замислам ситуацијата и сценографијата, полесно ги запознавам ликовите и ги доживувам.
  Комедија, трагедија-какви и да се, драми да се. :)
  Би ги издвоила оние на Плаут. Кратки, лесни, разбирливи...
   
 8. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  Тие се еден од моите омилени жанрови.
   
 9. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.732
  Допаѓања:
  4.818
  Пол:
  Женски
  Драмите <3 Ги обожавам премногу значи! :)
  Инаку ги обожавам комедиите :) И би сакала да ви препорачам да ги прочитате драмските текстови од Дејан Дуковски,дефинитивно според мене има многу добри текстови :)
   
 10. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  226
  Драмите ми се омилен жанр после кратката проза. Кога станува збор за македонските драматурзи посебно би ги издвоила Горан Стефановски, Венко Андоновски, Дејан Дуковски и Јордан Плевнеш.
  Инаку од странските омилена драма ми е Нора од Хенри Ибзен.
   
 11. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.322
  Повеќе преферирам да гледам драми отколку да ги читам. Во овој случај давам предност на визуелната реализација. Колку и да е добра приказната подбро би ја претставиле глумци во театар, него ли дијалог во мојата глава.

  Не посетувам често театри, но сепак знам да наминам со или без причина затоа што од училиште ни организираат групно одење во театар, но не е добро реализирано.Иако ретко наоѓам друштво во театар, одам ради лична сатисфакција.

  Кога сме веќе кај драмите што се читаат, читам со намена за во училиште инаку вака од личен избор никогаш не сум избрала, не ми се многу интересни и не ми привлекуваат внимание.Од тие до сега што сум ги прочитала ке ги издвојам Македонска крвава свадба, Парите се отепувачка и Вујко Вања.
   
 12. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.469
  Кога бев основно, само драми прифаќав да читам од се што ни беше дадено за лектира.
  До сега сум прочитала неколку. Некои за на училиште, некои од мерак. Последна која ја прочитав на моја иницијатива беше Макбет.
  Прва ја прочитав Македонска крвава свадба, бев просто фасцинирана од неа и од можноста што ми ја пружи да се вметна во светот кој е опишан.
  Порано, омилена ми беше Чорбаџи Теодос. Ја прочитав во петто или шесто одделение. Бев болна, не ми се учеше, па се фатив да читам. :wasntme:

  Уживав во Чекајќи го Годо. Го обожавав делот од часот кога го обработувавме значењето на Годо. И сите настапија со мислам дека Годо е всушност од Господ добиено. Википедија напиша домашна. :rofl:
   
 13. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.017
  Допаѓања:
  2.246
  Пол:
  Женски
  Го обожавам Дејан Дуковски. Драматуршки генијалец, дефинитивно. Токму двете драми кои ми се поставени на пиедестал се негови. Буре барут и Маме му ебам кој прв почна? се култни македонски драмски текстови. Во двете современи трагедии, насликан е македонскиот ген, со цинизам, иронија и сарказам.

  Анѓа: И најстрашниот ѕвер знае за милост.
  Црна Арапина: Јас не, затоа не сум ѕвер.
  Анѓа: Ѓаволи почнале да зборуваат вистини?
  Црна Арапина: Ангели почнале да се лутат?
  Анѓа: За тебе има место само во пеколот.
  Црна Арапина: И уште едно.
  Анѓа: Зандана.
  Црна Арапина: Твојот кревет.
  Анѓа: Дојде да ме убиеш?
  Црна Арапина: Дојдов да ти речам љубов.
  Анѓа: Немаш право на тој збор.
  Црна Арапина: Имам право на тебе.
   
 14. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.643
  Допаѓања:
  49.279
  Пол:
  Женски
  Јас драми не обожавам.
   
 15. Oscar Lady

  Oscar Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  5.128
  Пол:
  Женски
  Сакамммм :)
   
 16. BojanaLegija

  BojanaLegija Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  61
  Љубителки на драмата,
  Која може да се сети на некоја македонска драма каде што барем еден дел е поврзан со славење на свадба?
  Ми треба за една средношколска театарска претстава, каде што треба да ги претставиме обичаите кои се прават кај нас на свадба. Нашата група не сака целосно тоа да се претстави, да не се игра претстава од типот на драмите меѓу двете светски војни како "Макеоднска крвава свадба". Може да е современа, меѓутоа да има барем мал дел поврзан со она што го бараат од нас.

  Се надевам на одговор
  Поздрав :)