1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дресирање на куче

Дискусија во 'Дом' започната од Blumarine, 15 јуни 2011.

  1. maja57

    maja57 Активен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2012
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Dog Whisperer е најуспешно решение, акко сакате даго тренирате ;) :D
    Верувајте, јас имам куче и беше бесно, кога му дававме за јадеше се тегнеше, цифкаше, се тегнеше по пат кога го носевме, кога јадеше, ржеше кога ќе му се приближивме итн. итн... и од кога почнав да го гледам тоа, почнав и јас така да правам, да почнам да го дресирам, по неговите постапки, и до ден денес, само да го видете, ко човек е, се ме слуша, ќе му речам седи, и седи, лежи и лежи, ќе му дадам за јадење, и му го зимам, до него сум, ни ми р'жи ни ништо, по пат си оди одлично без тегнење, не цифка, супер е... ;)
     
  2. darkoII4

    darkoII4 Активен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Околу 2 месеци чувам мелезче од шарплананинец, го зедов кога беше околу 1 месец. Кучето многу каса од почеток тоа беше само како игра но сега почна д аизгледа по малце агресивно. Никако не можам да го одуцам. Дали некој може да ми помогне
     
  3. princessara

    princessara Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    побарај помош од некој дресер но многу искусен бидејки ова е сериозно бидејки ако не се одучи ќе биде многу агресивно поздрав од мене и реши го ова што поскоро поздрав ако ти треба број од искусен дресен јас имам писхи ми во инбокс и кје ти дадам
     
  4. Doctorlj

    Doctorlj Нов член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво,чувам златен ретривер кучето има скоро 4 месеци..го чувам од мало и сега штом ја прими ревакцината почнав да го шетам..но наидов на проблем,многу тешко шета со поводник скоро и воопшто да несака да тргне..веке 2 недели пробувам да го опуштам но тешко ми иде.Совет?
     
  5. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Земи бисквита за кучиња и доближи му ја до носето да ја мирисне. Потоа повлечи ја напред и тоа ќе тргне по неа. По одредено време дај му ја и види дали ќе оди... друг начин не знам... :?:
     
  6. lana666

    lana666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    55
    Мој совет: Кога ќе ја видиш дека се припремува да моча, веднаш изнеси ја надвор или ако не успееш со тоа и ако се измоча дома, казни ја некако пример утре не ја носи на прошетка и кучињата разбираат! Дури е мала научи ја бидејќи потоа тоа ќе го прави.
     
  7. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Можеш да го однесеш на место каде што е заградено нема улица и нема кај да ти избега и да го пуштиш без поводник, пробаш да го научиш да оди во чекор со тебе и наградувај го со храна, научи го да трча по тебе, можеш исто да го научиш да седи на место додека ти не го викнеш и после со трчање ќе дојде до тебе, така ќе научи дека треба да биде во чекор со тебе па нема ни да го осеќа поводникот. Користи јасни и кратки зборови, доволно е само АЈДЕ или ДОЈДИ, ЧАО исто на повеќето кучиња им е знак дека одат да шетаат. Поводникот нека биде малку подолг за да може да се чувствува по комотно.
    Исто има и трик за да го научиш да се радува кога ќе го види поводникот, тоа е знак дека ќе оди да шета, поводникот ставај му го точно пред врата пред да излезете од дома и можеш да го наградиш со храна одкако ќе му го ставиш поводникот исто со зборовите ОДИМЕ, АЈДЕ итн...
    Јас моето така го научив, уплав имаше од поводник незнам зошто, несакше да излезе од двор и си застануваше на сред улица несакаше да мрдне, а сега додека не види поводник не излегува од дома. :lol:
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    Кога би требало да се почне со дресирањето на едно кученце?
     
  9. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Веднаш одкога ќе го внесеш во твојот дом.
     
  10. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    Ама мало е нецел месец има
     
  11. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Епа, почни од сега. Кога е родено? Јас ако имам мали кутриња од Беки (мојата кучка) од 5 недели ќе почнам со дресирање. Беки не беше издресирана кога ја земав, но нејзините мали би почнала да ги дресирам од таа возраст.
     
    На GossupGirlxoxo му/ѝ се допаѓа ова.
  12. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    добро ти благодарам
     
  13. lidiag

    lidiag Нов член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    и јас имам проблем со мојот самојед, мелез...неможам да го навикнам да не моча и сере дома. кога го изнесувам моча и трча накај вратата..веќе има четири месеци и никако неможе да се навикне..го изнесувам надвор на пола саат..а ако не се моча дома
     
  14. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    @lidiag
    Уживај, има време. Јас чувам женка Ердел Териер и ја научив на 6 месеци. Треба само да се следат сигналите што ги дава кучето. Мене ми требаше барем 1 месец за да научам кога сака да мочка/кака. Најчесто после јадење вршеше нужда. Најпрво ја изнесувавме на 2 часа, после на 3 и се навикна да оди надвор кога и' се моча/кака. Сега е 8 месеци и скоро никогаш не се случило дома да направи беља. Гребе по врата, лае ако сака надвор. Сега снегот малце не' зеза зошто ни дава лажни сигнали за да ја изнесеме надвор и да игра во снегот. ​
     
  15. kocevlj

    kocevlj Нов член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Doberman ja te poslusav i ggo pravev toa nadvor da moca i sere ali mn obicno ono pak se izmoca doma kako da go sredam toa kuceto e malo nema nepolni 2 meseci
     
  16. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Надвор, а нема ни 2 месеца? Примило кутрето вакцина? Зошто не е под карантин? Знаеш кои се последиците ако не го вакцинираш кучето? И сосем нормално е да се случуваат незгоди до 7 месеци, па и повеќе. Кутрето треба да јаде на секои 2 саата ако е помало од 2 месеца.
     
  17. kocevlj

    kocevlj Нов член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    кучето ги прима вакцините Папи ја примаше сега треба да ја прима таа втората и кучето го чувам дома
     
  18. kocevlj

    kocevlj Нов член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Од колку месечна возраст да го учам да оди под ланец.
     
  19. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Епа, ако ги прима, под карантин треба да биде. Јас почнав да ја дресирам на поводник да оди уште од 2 месеца. На почеток се влечкаше назад, ама носев награди со мене и до мене одеше. Ако подзастанеше назад, ја викав и вадев награда. Ако дојдеше, и' ја давав. Сега оди полека, во мое темпо. Знае да завлече ако има друго куче зошто обожава кучиња (и други животни). Исто така за време на шетање, носи награди кои ќе ги користиш за учење трикови. Пушти го кутрето во некое празно заградено игралиште, да има дистракција. Но, со помош на наградите, ќе му го привлекуваш вниманието и ќе го учиш трикови. Пред да почнеш со таква дресура, дресирај го дома, во мирна атмосфера без дистракции.
     
  20. kocevlj

    kocevlj Нов член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Како да го одвикнам кучето да се качува на креветот пошто ко беше мало му дозволував да се качува за да не квиче навечер дека му е ладно и спиеше со мене но сега почна да ги кине прекривачите да гриза по ќебиња