1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дресирање на куче

Дискусија во 'Дом' започната од Blumarine, 15 јуни 2011.

  1. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Фала ти:)
    Пример ке и дадам сабајле да јаде, и по некои 15 минути пак ке дојде да си легне така да најверојатно станува за да јаде.
    Уште сакам да прашам, за некое време ке ја ја прими и последната вакцина и после тоа ке можам да ја носам надвор така? Сега има само една вакцина и ревакцина.
    Се научи скоро да мочка и кака на пелената, прашањето ми е како одпосле ке се научи и надвор? Дали ке и доаѓа природно или?
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Кога ќе ти одобри ветеринарот, може да иде надвор. Моето куче од старт идеше по нужда надвор, и никогаш не научи да мочка на пелена дома, ама мислам дека обратно е полесно зошто природно им е надвор да одат. Само мора често да се изнесува додека да сфати.
     
    На Slatkish255 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Моето не одеше надвор до таа вакцина, се мочкаше во вц на едно како легенче, кога го однесов надвор прв пат пресреќно беше и само бараше да оди, кај вратата седеше и цивкаше и ќе го однесев ќе завршеше работа, па дома и по некое време пак пред врата цивкаше и така се научи дека надвор треба да се оди за такви потреби, сега нема гајле и кај некој друг дома да е бара за надвор за да мочка. Дома никогаш нема грешка напраено а 5 години има, ако е сам дома и не може да трпи а трпи додека не дојде некој да го изнесе надвор, оди во вц како човек разбира и се мочка или кака на тоа легенчето. Стои тоа уште за вакви ситуации.. Ноќе спие кога спиеме, повеќе пати го имам начекано како дреми и ме гледа и чека да станам.
     
    На Slatkish255 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mi_98

    Mi_98 Активен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, чувам Малтезер стар 2 месеци, го земав пред 10тина дена.
    Проблемот е тоа што никако не сака да биде сам, ни 5 минути, веднаш почнува да цивка. Да не ме сфатите дека го оставам сам и излегувам од дома, туку не сака да биде сам ниту во различна соба од нас. Прашањето ми е, дали да го игнорирам цивкањето како што прочитав на интернет или да не го оставам сам?
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  5. doubleg

    doubleg Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    4.406
    Два месеци е практично доенче, нормално е да цивка. Во моментов се чувствува многу несигурно, одвоено од мајка, нова средина, не разбира ништо. Но не значи дека не можеш да го оставиш само на 5 минути.

    Внимавај само каде го чуваш, тргни секакви кабли, струја, интернет, набргу ќе почне да станува љубопитно, се ќе ти изгриза кога ќе почнеш да го оставаш само на подолго време.
     
    На LadyC и Mi_98 им се допаѓа ова.
  6. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Мал е уште и нормално е да цивка. Но, мој совет, оставај го сам малку по малку. Тој е сега бебе и убаво е да го навикнеш сам дома да седи за понатака да можеш да мрднеш без него. Ние го остававме сам по 8 саати уште од прв ден, јас одев на школо, другите на работа и се навикна. Но, пример кај мои блиски кои не го оставаа сам на почеток, подоцна им се мочаше во кондури ако го оставеа сам макар и за да појдат до маркет. Друг пример знам кај што им гризеше мебел ако го остават сам. Значи, најубаво за секоја раса куче е да се почне со учење веднаш по 6тата недела од раѓањето. Оставај го во простор кај што не може да направи штета и оставај му играчки, ако го видиш дека гризи скарај го и дај му играчка гумена. Дури е мало побрзо сфаќа.
     
  7. LadyF95

    LadyF95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    108
    Едно е учење на физиолошки потреби, а друго е дресура на куче. Мој пријател ми помогна за кучето, основни команди и социјализација, и сите сме среќни сега
    Ми даде и инструкции за понатаму, работевме заедно на вежбите, едно е муабет а друго пракса.
    Не се дава куче на секого, ама мислам дека дресура со ќотек е одамна искоренета. Сепак јас му ја доверив на проверен човек, и си ја ѕиркав на камера
     
  8. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Освен Киско дресура ве молам предлог за дресер на куче
     
  9. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Sale Sale побарај на фб, за Скопје.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Фала ти
     
  11. Turtle87

    Turtle87 Нов член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo Samo sto se registrirav na Forumov od maka da go najdam pravilniot dreser za moeto kucence (dobermanche od 7 meseci)

    Koga ke se otvori na net ima dosta izbor, gi najdov slednite pa bi bilo fino ako ima nekoj iskustvo so razlicni dreseri i sto bi preporacal
    Vi blagodaram za sorabotkata
     
  12. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Здраво, помош за навикнување на возрасно куче (5год) со мало маче? Кучето е чувано дома, златен ретривер, и сеуште сакам да ги чувам дома, но кучето постојано го брка мачето. Ја држам на поводник кога се во иста просторија,не сакам да ризикувам да не ја исплаши или закаса мачката.
     
  13. Dama 86

    Dama 86 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2022
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Zdravo,imam kucence maltezerce 4 mes.kako da go nateram da kaka i mocka nadvor sek9gas k9ga ke go napravi toa na tepih go karam ama pak isto,
     
  14. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.092
    Пол:
    Женски
    Знаете ли некој добар тренер, ако имате и контакт?