1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Државен испит

Дискусија во 'Образование' започната од LejdiD, 3 февруари 2012.

 1. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  154
  Здраво на сите, конкретно ме интересира за начинот на полагање на државен испит за здравствените струки: медицински сестри, забни техничари, фармацевстски техничари, лаборанти, физиотерапевти итн. Претпоставувам дека за сите струки на сличен начин се полага. Веројатно многумина од вас имаат полагано па би сакала да ги споделите тука искуствата. Дали е потребно претходно да се волонтира и колку време или може и без тоа да се полага, дали се полага само со завршено средно или и со завршен факултет..
   
 2. rider

  rider Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  И мене ме интересира истово. Некој има некаква информација поврзана со ова. Многу ќе му бидам благодарна
   
 3. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.967
  Допаѓања:
  9.980
  Пол:
  Женски
  Јас знам дека и после средно стручно се полага ваков испит,за да се добие лиценца за работа мислам,а исто така и со завршен факултет. За волонтирање незнам за средните,но за факултет секако има 6 месеци стаж и после се полага, а исто полагаат и тие што учеле во странство (секако таму треба да имаат поминато стаж) Знам дека се плаќа одредена сума за да можиш да полагаш,тие си ја објавуваат.
  Јас сеуште немам полагано тука,затоа неможам да кажам како е,но ќе следи и тоа.
   
 4. FMStrelec

  FMStrelec Активен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  И мене ме интересира за полагање државен испит, завршив во бугарија општа медицина, ме интересира за начинот на полагање на државен испит, што се полага и ако постојат тестови или нешто ако може некој да ми прати или да напише нешто тука, сигурно има некој што веке има полагано. Или нека прати на marijafilipova69@yahoo.com
   
 5. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.967
  Допаѓања:
  9.980
  Пол:
  Женски
  Беше ли некој на државен,се држи ли сеуште таков испит?? Слушнав нешто дека ќе се признаат државните испити ако сме ги држеле во странство и нема да се полага?