Државен испит

Дискусија во 'Образование' започната од LejdiD, 3 февруари 2012.

  1. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Здраво на сите, конкретно ме интересира за начинот на полагање на државен испит за здравствените струки: медицински сестри, забни техничари, фармацевстски техничари, лаборанти, физиотерапевти итн. Претпоставувам дека за сите струки на сличен начин се полага. Веројатно многумина од вас имаат полагано па би сакала да ги споделите тука искуствата. Дали е потребно претходно да се волонтира и колку време или може и без тоа да се полага, дали се полага само со завршено средно или и со завршен факултет..
     
  2. rider

    rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира истово. Некој има некаква информација поврзана со ова. Многу ќе му бидам благодарна
     
  3. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.968
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Јас знам дека и после средно стручно се полага ваков испит,за да се добие лиценца за работа мислам,а исто така и со завршен факултет. За волонтирање незнам за средните,но за факултет секако има 6 месеци стаж и после се полага, а исто полагаат и тие што учеле во странство (секако таму треба да имаат поминато стаж) Знам дека се плаќа одредена сума за да можиш да полагаш,тие си ја објавуваат.
    Јас сеуште немам полагано тука,затоа неможам да кажам како е,но ќе следи и тоа.
     
  4. FMStrelec

    FMStrelec Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    И мене ме интересира за полагање државен испит, завршив во бугарија општа медицина, ме интересира за начинот на полагање на државен испит, што се полага и ако постојат тестови или нешто ако може некој да ми прати или да напише нешто тука, сигурно има некој што веке има полагано. Или нека прати на marijafilipova69@yahoo.com
     
  5. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.968
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Беше ли некој на државен,се држи ли сеуште таков испит?? Слушнав нешто дека ќе се признаат државните испити ако сме ги држеле во странство и нема да се полага?