Државна администрација

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ЕденЧлен, 7 јуни 2017.

 1. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  5.081
  Не знам дали и во други држави е така и не знам дали е поради тоа што сме мала нација па нема доволно за сите под небово но се испотепуваме меѓусебно за основни работи и тоа изгледа мизерно и сиромашно од страна. Премногу се замараме за другите иако некогаш има оправдана причина но наликува на "Игрите на гладните". За работа, за град, за партнер... се што е убаво се граби а пусто нема доволно за сите, да бевме развиена држава можеби ќе имаше за сите еднакво. Жално и тажно.
   
  На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
 2. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.566
  Допаѓања:
  71.547
  Пол:
  Женски
  - Што работиш?
  - Државна администрацијата.
  - Што поточно?
  - Искрено да ти кажам и јас не знам...
   
  На ku4ence, cresa-jagoda, theowndemon и 8 други им се допаѓа ова.
 3. Mr. Right

  Mr. Right Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  1.974
  Допаѓања:
  67.287
  Пол:
  Машки
  Туу, ме претркa. Амa еве јaс сo сликa. :P
  Screenshot_2017-06-14-12-03-36-1.png
   
  На cresa-jagoda, theowndemon, JollyGirl и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  3.630
  Допаѓања:
  20.419
  Пол:
  Женски
  Не може да се изгенерализира дека цела администарција е заспиена и мрзелива, навистина постојат административци кои вредно, професионално и инвентивно си ја извршуваат работата, но за жал опонент на нив, ги има и оние, на кои не им се кажува “добар ден”, а камо ли да услужи квалитетно и благовремено. Поради таквите, се ствара револт кај граѓаните и се креира негативна слика за државната администрација во целина.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 5. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  1.941
  Допаѓања:
  3.052
  Затоа треба една генералка во цела администрација и да се избрка се што не иде на работа, се што не работи, се што е со лажни дипломи на функции и да се стави конечно ред. Да останат тие кои работат и да се професионализира администрацијата. Да има многу помалку, а способни луѓе со поголеми плати.
  Вака, сликата е дека има куп неработници што се нашле таму за кафе да пијат и оговараат, а се платени од народот. И да сфатат дека работат за државата и граѓаните , а не за вмро, сдс или дуи.

  Само за жал, не гледам дека тоа ќе се случи во блиска иднина. Многу голем број на гласови се во прашање.
   
 6. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.157
  Допаѓања:
  61.777
  Постојат 4 категории и 17 работни позиции и звања:

  А1 – Државен секретар нето плата: 56.100 денари


  А2 – Генерален секретар нето плата: 48.744 денари

  А3 – Секретар на Град Скопје нето плата: 46.363 денари

  А4 – Секретар на општина во град нето плата: 42.923 денари

  А5 – Секретар на општина во село нето плата: 38.160 денари

  Б1 – Државен советник нето плата: 38. 689 денари

  Б2 – Раководител на сектор нето плата: 37.631 денари

  Б3 – Помошник раководител на сектор нето плата: 32.868 денари

  Б4 – Раководител на одделение нето плата: 29.693 денари

  В1 – Советник нето плата: 26.253 денари

  В2 – Виш соработник нето плата: 24.402 денари

  В3 – Соработник нето плата: 23.608 денари

  В4 – Помлад соработник нето плата: 22.020 денари

  Г1 – Самостоен Референт нето плата: 16.464 денари

  Г2 – Виш референт нето плата: 15.670 денари

  Г3 – Референт нето плата: 14.877 денари

  Г4 – Помлад Референт нето плата: 13.818 денари
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.