1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Државјанство - двојно, тројно...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од daylight, 30 април 2013.

?

Колку државјанства имате?

  1. Двојно

    88 глас(а)
    33,1%
  2. Тројно

    6 глас(а)
    2,3%
  3. Само едно

    167 глас(а)
    62,8%
  4. Повеќекратно (4 или повеќе)

    5 глас(а)
    1,9%
  1. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    Две(грчко и мк)
     
    На hermosa, daylight и Justicija им се допаѓа ова.
  2. mkstomk

    mkstomk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2017
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Машки
    Makedoncite kakvo drzavjanstvo mozatvda iskaratvosven bugarsko , no bez poteklo pr moldavisko
     
  3. AniNeti

    AniNeti Нов член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Kako go dobi grckiot pasos? Na mene tatko mi e roden vo grcija, a dedo mi e pocinat i tamu e zakopan. Nikogas ne dosol tuka vo mk. No nemam dokumenti. Samo na licnata karta na tatko mi mu pisuva deka e roden vo Grcija i na izvodot tuka mu pisuva deka e roden vo grcija. A od tamu nemam nikakov dokument. Mozam li da dobijam grcko drzavjanstvo i koja e procedurata?
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  4. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Оди на претходната страна и прочитај,јас и дуст,што разговаравме и ќе ти биде јасно.
    И мојот свекор е роден во Грција и мојот маж не мозе да земе Грцко државјанство.
     
  5. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    Па не е баш едноставно за грчко државјанство,и покрај тоа што мајка ми е гркинка пак тешко идеше процедурата,ама после една год го добив.
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Dали ако имам мак. и бугарско државјанство, во тој случај ќе сум обврзана да плаќа, било каков данок на Р. Бугарија, пошшто ќе сум нејзин државјанин или?
     
  7. bushavaa

    bushavaa Нов член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да прашам дали некој знае која е процедурата за добивање словенско државјанство ако прадедото има такво државјанство?
     
  8. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Веројатно мислиш на словенечко државјанство.
    Бидејќи словенско би можело да биде и македонското, хрватското, српското, бугарското, белоруското и тн. сè се тоа словенски земји. Патем, словаците својата земја ја викаат Slovensko така да внимавајте на изразите, да не ви слета авионот место во Љубљана, 450км по североисточно во Братислава :lol: (додуша и тие се во ЕУ).

    :!: Запомнете: Во Словенија живеат словенци кои зборуваат словенечки јазик, кој како и јазиците на другите словени (руси, полјаци, македонци, срби, бугари, хрвати и тн.) спаѓа во словенската група на јазици.

    Колку што ми е познато Р. Словенија во случај на словенечко потекло дозволува до втора генерација, што би значело дедо ти или баба ти ако имале или го имаат истото, тогаш можеш да аплицираш и ти за словенечко државјанство. Словенија во тој случај дозволува задржување на претходното државјанство или државјанства (на пр. македонско, канадско и тн.) преку поедноставена натурализација и тоа има 2 варијанти:

    - Едната варијанта е дека треба да живееш во Словенија најмалку 1 година но за тоа претходно ќе ти треба виза, а за визата пари и документација како образложение зошто би одела во Словенија на толку долго време (на пр. студиски престој или школо, работа, роднини и сл.).

    - Другата варијанта е без живеење во Словенија, но би ти барале потврди дека имаш словенечко потекло и врски со Словенија на пр. дека си посетувала курсеви по словенечки јазик и култура, дека си била активен член во некое словенечко културно друштво пожелно неколку години.

    Slovenian_Passport.png

    За детали распрашај се во словенечка амбасада (во Скопје голема крем бела куќа со знаме, на бул. Водњанска спроти државна болница) или уште подобро во словенечкото здружение во Скопје - мислам дека се викаше „Франце Прешерн„ . Убавината доколку добиеш словенечки пасош (за разлика од некои други ЕУ пасоши) е меѓу останатото во тоа што нема да ти треба виза за туристички престој во САД и Канада.

    Среќно!
    Не би требало, не е тоа Соед. Американски Држ. (тие имаат таква лудост сèуште). Доколку работиш во Бугарија и примањата ти одат на бугарска сметка тогаш данокот си го плаќаш таму. Доколку работиш во Македонија и приливот ти е на мк сметки тогаш данокот го плаќаш во Македонија.

    http://www.ujp.gov.mk/e/regulativa/opis/80

    Сепак обрни внимание дали има некои други закони кои како бугарски државјанин треба да ги испочитуваш. На пр. за мак. државјани во Македонија не е задолжително да се гласа на избори, но не знам како е моментално во Бугарија за нивните.
     
    Последна измена: 18 октомври 2017
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.087
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае да ми одговори, не знаев во која тема да го поставам прашањето.
    Се работи за бремена жена, странски државјанин во Македонија, мажена за македонец. Дали откако ќе се породи, покрај бебето автоматски ќе добие македонско државјанство?
     
  10. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Sekako, ako tatkoto go priznae bebeto, velam za bebeto a za nea ne znam ama mislam deka bi trebalo
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Доколку се породи т.е. доколку бебето се роди на територијата на Р. Македонија, тогаш по автоматизам се стекнува со македонско државјанство.
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  12. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.087
    Пол:
    Женски
    @Nalutena1 и @Rebecca_R, за бебето знам дека ќе добие покрај таткото. За жената ме интересира конкретно.
    Се работи за моја блиска фамилија, неа странскиот пасош и истекува за некој месец, а најблиската нејзина амбасада за да извади пасош е во Атина или Анкара. А бремена и е страв толку да патува, плус доста пари би коштало патувањето.
    Јас,кога правевме муабет со нив, мислев дека таа автоматски би требало да добие државјанство како мајка на бебето. Ама тие ми викаат не било така лесно, земање на македонско државјанство траело многу години како процедура.
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    @jacqueline.s не и следува на неа државјанство затоа што е мајка на бебето, дури и да се породи во Македонија. Она може да земе државјанство како сопруга на Македонец. Процедурата е долга.
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  14. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.087
    Пол:
    Женски
    Фала многу :)
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Запознаена сум со процедурата, затоа што и татко ми има поднесувано документи за македонско државјанство.
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  16. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.087
    Пол:
    Женски
    Ми се имаше завртено во главата дека мајката автоматски добива државјанство после раѓање на македонче :) ама ете, јас сум грешка.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Нема шанси за тоа.
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  18. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Во секој случај по породувањето, бебето треба да биде пријавено во конзуларното одделение на дотичната амбасада доколку родителите сакаат детето да го има и државјанството на мајката.
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DushkoFH

    DushkoFH Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2017
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Машки
    Здраво друшто, ме интересира каква е процедурата за еден државјанин на Турција кој е заинтересиран да биде државјанин на Македонија?
    Кои услови треба да ги исполнува и какви документи ќе му бидат потребни за да започне со процедурата?
     
  20. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    Мм има германско државјанство, јас македонско се уште син ми исто германско. Првиот пат кога го носев син ми во мк ни кажаа на аеродромот дека треба да го пријавам како турист. Дали може на син ми ова лето да поднесам док. За мк пасош и кои се процедурите за кога одиме во мк да не мора да го пријавувам како турист?