1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Државјанство - двојно, тројно...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од daylight, 30 април 2013.

?

Колку државјанства имате?

  1. Двојно

    88 глас(а)
    33,1%
  2. Тројно

    6 глас(а)
    2,3%
  3. Само едно

    167 глас(а)
    62,8%
  4. Повеќекратно (4 или повеќе)

    5 глас(а)
    1,9%
  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Ќе поднесеш документи за државјанство на лице родено во странство. Како доказ ќе го поднесеш твоето државјанство. Еден од условите за стекнување на македонско државјанство е еден од родителите да е македонски државјанин.
     
    На mac.mac му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    Затоа што ми треба за подолг престој во мк.
    Врз тој основ да нЕ тре а да се откаже едно државјанство. Или да се поднесе барање за две!
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.264
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Провери за сигурно не сум 100% сигурна но мислам дека германците не дозволуваат двојно државјанство. Знам наши кој ваделе германско морало да се откажат од македонското.
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Од пред 2-3 години дозволено е двојно државјанство во Германија.
     
  5. dedede

    dedede Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Здраво, дали некој знае кој е наједноставен начин за добивање хрватски пасош? Сакам да напоменам дека од работи мои - поврзани со Хрватска, немам скоро ништо, освен далечни роднини кои живеат таму. Дали имам шанси за тоа?
     
  6. DushkoFH

    DushkoFH Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2017
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Машки
    Само имам слушнато дека е многу тешко да земеш хрватски пасош, треба или мајка ти да е хрватица или татко ти хрват, сепак распрашај се во хрватската амбасада најдобро.
     
    На Feminka22 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  7. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Nemas. Hrvatite ne davaat na sekogo drzavjanstvo ko sto davaat Bugarite.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    https://gov.hr/moja-uprava/drzavlja...anstvo/stjecanje-hrvatskog-drzavljanstva/1719
     
  9. LBNMOP

    LBNMOP Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    А за британско државјанство?Дали мораш да се откажеш од тие што ги имаш,јас пр.македонско и бугарско
     
  10. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ај да си прашам и јас..
    @Offspring i @daylight ми изгледа како да сте упатени па затоа ве означив...
    Баба ми хрватка, живее во МК. На времето вујко ми си зел хрватско државјанство, мајка ми не земала.
    Потоа се покајала, кога отишла да праша и рекле дека се смениле некои закони и веќе не може да извади(може пред повеќе од 15 години).
    Прашањето ми е, дали јас сега имам право да извадам Хрватско државјанство?
     
  11. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Мислам ќе треба да се откажеш од само едно од овие што ги имаш.
     
    На LBNMOP му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Prasaj si vo ambasadata mislam deka mora i majka ti da ima t.e. treba da si direkten potomok pa da dobies sansa. A i Hrvatite ne se ludi da davaat tek taka drzavjanstva posto nemaat asimilatorski pretenzii ko nasite sosedi na primer, Hrvatite se alergicni na malcinstva :D . Edino dosta lugje od BIH koi si predadoa za Hr pasos dobija,megjutoa ne davaat samo na osnova da se osekjas ko Hrvat tuku davaa pasosi na lugje od bIH koi imaat hrvatska nacionalnost. I oni jasno vo nivnite podatoci vo pasosot i licnite im stoi adresa od BIH lupam "Ularice bb Doboj Jug FBiH" ne e nuzno da se vodat na nekoja adresa vo Hrvatska ko sto nasite se vodat negde po Kjustendil.

    Uglavnom, izguglaj si Ambasada Republika Hrvatska vo Makedonija i prasaj si ima broevi telefonski.
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  13. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на одговор. Баш ќе се распрашам, ако ми следува и ќе аплицирам :) Поздрав...
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    So sreka.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  15. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Ako официјално си се изјаснувала како припадник на хрватскиот народ и имаш потекло од таму тогаш можеш. Повеќе можеш да прочиташ на следниот линк:

    http://klinika.pravo.unizg.hr/conte...janstvo-temeljem-pripadnosti-hrvatskom-narodu

    Целиот текст е достапен на следниов линк:

    http://klinika.pravo.unizg.hr/content/stjecanje-hrvatskog-drzavljanstva-prirodenjem

    Но најточни податоци можат да ти кажат во хрватска амбасада (на хрватски тоа се вика: Hrvatsko veleposlanstvo) и во заедницата на хрватите во Македонија:

    http://www.zhrmku.org.mk/kontakti

    Среќно! :)

    putovnica biometrijska ovitak otv.jpg
     
    Последна измена: 7 август 2018
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Ај едно прашање.
    Доколку некој освен Македонско има и друго државјанство, кои професии НЕ може да ги работи во РМ?Освен во војската?
     
  17. Miro91

    Miro91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    54
    Мхх, добро прашање бидејќи и јас имам двојно државјанство, но мене само ми е познат случајот за војската. На пример, Уставот на Германија мене како нејзин државјанин ми забранува да стапнам во било каков ангажман со АРМ без разлика што сум државјанин на РМ. Државјанството на Германија во тој случај се губи по автоматизам согласно Уставот. Верувам дека слични се одредбите во многу други држави. Од друга страна, не верувам дека другата држава би правела проблем доколку се вработиш во некоја државна институација, министерство, па дури и да станеш пратеник во Собрание и да се зачлениш во некоја партија која е спротивна на гледиштата на државата на која ѝ припаѓаш, мислам дека државите во денешно време се потолерантни во тој однос. Но, на пример постојат случаи во кои двојни државјани го губат едното државјанство ако пристапат кон терористички организации како што е ИСИС против кои се бори државата чив државјанин си. Имаше неколку такви случаи со Германија. Меѓутоа тоа се екстремни случаи.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Miro91

    Miro91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    54
    Не, бидејќи Велика Британија се уште е членка на ЕУ. Бугарија е членка на ЕУ. Помеѓу ЕУ се дозволува двојно тројно итн. државјанство. Британија по дифолт дозволува двојно државјанство и не условува откажување. Бугарија и Македонија мислам дека имаат склучено договор за признавање на двојно државјанство. Значи во случајот може да имаш тројно.
     
    На LBNMOP и Feminka22 им се допаѓа ова.
  19. Maryaaa

    Maryaaa Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво да прашам , после колку време може да го вратам македонското државјанство? Се откажав ради словеначко и сега ми треба информација околу враќање? Фала ви
     
  20. Miro91

    Miro91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    54
    Здраво, законски рок за враќање на македонското државјанството е три години од датумот на врачување на Решението за отпуст од државјанството на Република Македонија.
    За враќање на државјанството е потребно да се докаже државјанството по потекло. И во случај на враќање на македонското државјанство, се губи словенечкото - според логиката, доколку отпустот од македонското државјанство беше услов за добивање на словенечкото. Според тоа не знам ни како и под кои околности Словенија би дозволила двојно државјанство. Штом се условува отпуст од државјанството, верувам дека Словенија дозволува двојно државјанство само во некои посебни околности (помеѓу ЕУ држави, на пример).
     
    Последна измена: 7 јануари 2019