1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дрога

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Angel.in.dark, 5 јуни 2010.

  1. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Не бе срцушка, убаво од тебе што не советуваш! Го почитувам твоето мислење и грижа! Поззззз 8)
     
  2. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Тешка тема, за мене бар, затоа што никогаш ниту сум пробала, ниту ќе пробам. БАрем не намерно, јас да сакам (да ме чува Бог од зли луѓе). И никој не би осудувала, но сепак, не можам да сфатам што ви значи тоа „да се опуштиш„ на оние кои консумираат. Дали треба да бидеш под хемикалија па за да бидеш опуштен, весел? Мислам не, со тоа само си го загрозувате сопствениот живот, стварате нереална слика на вашиот организам. Млади сме, здрави, се што ни треба е љубов од сите можни извори, здравје, и секако желба за се што сакаме. Многу треба за да бидеш среќен понекогаш, но многу малку треба за да си го уништиш животот и да продолжиш засекогаш да бидеш несреќен. Има доста разговор на оваа тема. Сепак во право е една од девојките, доста распространета е дрогата, секаде околу нас има наркомани, во почетна, во очајна фаза, секакви. Но само едно знам, никогаш доста од тоа, на крај сите завршуваат трагично. И да, добри се кампањите, кажи и НЕ на дрогата. Ништо добро нема да ти донесе.
     
    На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. barby

    barby Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    8.450
    во право си. Ако вие мислите дека може да ви биде забавно само ако конзумирате дрога повелете користетеја, иако сигурно знам дека и вие не сте свесни колку е таа штетна за вас. Јас лично никогаш не би пробала, колку и да ми е тешко и колку и да сакам да се забавувам. забавно ми е и без дрога. поздрав
     
  4. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Доста сум информирана за дрогата и за нејзината штетност. Еднаш дури бевме загреани со една другарка да најдеме и пробаме, ама не испадна ништо, така да немам пробано. Но не велам никогаш, можеби некогаш ќе пробам, чисто од радозналост :$
     
  5. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    дрога никогаш немам пробано а ниту пак сакам да пробам
     
  6. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Или вие читате на кого како му одговара или ја сум у заблуда. ЈА НЕ КАЖАВ ДЕКА КОНЗУМИРАМ ДРОГА НЕГО ДЕКА ИМАМ ПРОБАНО, НЕ КАЖАВ ДЕКА СЕКОЈ ТРЕБА ДА ПРОБА, И НЕ КАЖАВ ДЕКА МОРА ДА СЕ ДРОГИРАШ ЗА ДА СЕ ОПУШТИШ ИЛИ ДА СЕ ЗАБАВУВАШ се извинувам до администраторите за caps lock . Нели темата е дали има некој пробано дали има некој читано за дрогата и бла бла да знаев дека ваква дискусија ке се отвори немаше ни да пишам.позз
     
    На ada21 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. angie

    angie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    242
    Не знам зошто денес толку мн се посегнува по дрогата и не можам да поверувам кога 15 годишно дете кажува какви се видови пробал :o :?: Не ми е јасно луѓе што имаат се во животот - добро ситуирано семејство, супер друштво, дечко/девојка, добар изглед и сето тоа го фрлаат во вода заради тоа - да пробам како е кое најчесто завршува со зависност - со исклучоци секако. Значи мојот став за дрогата е НЕ. Позз :*
     
  8. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Абе сите свесно влетуваат да пробаат дали тоа е марихуана дали е екстаза или било која др дрога.Сите ама баш сите сме информирани и за штетното влијание на дрогата ама ете дали е од околности дали е од друштво дали е љубопитност дали се проблеми не е битно зошто се пробува битно е кога ке проба после да каже доста е .. ете пробав и не ми се допаѓа а далеку од тоа дека од еднаш се станува зависник :) ја имам еден познаник можеби ке верувате можеби и не ама дешкото беше препаметен интелегенција натпросечна учеше 3 факултети и тоа не обишни беше 4та год на медицина 2 на филозофија и уште еден запиша сега веќе ги има завршено ви се верува ли дека и он сам си признаваше дека фак.ги завршил со марихуана не можеше да уши ако не испушеше џоинт хехе :D
     
    На cheetah.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Абе има луѓе си пушат марихуана редовно, ама останале само на тоа. Си знаат кај им се границите. Моите другарки си дувкаат чат пат, ама повеќе од тоа не ни помисиле да пробаат. Јас не ги осудувам наркоманите, туку ги жалам. Свесно си го уништуваат животот и не знаат какви убавини од животот пропуштаат. Ама ете има и луѓе со лабилни карактери што подлегнуваат.
     
    На Nightwish11 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. orient

    orient Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    ДРОГА - НЕ БЛАГОДАРАМ !!! Не сум пробала а не ни сакам да пробам. А што се однесува до оние што редовно конзумираат било кој вид на дрога не ги осудувам ниту дискриминирам во било кој поглед се трудам да ги разберам нивните причини и секако веројатно постои надеж да се вратат на вистинскиот пат ....
     
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    и јас истово ама баш истово го мислам :fubar:
     
  12. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    До сега ми имаат понудено трева и екстази , ама луѓе не знаете колку ми е страв да пробам, а немам ни желба. Инаку сум била во друштво каде се конзумирале разни дроги, кокаин, трева и никогаш не сум посакала да пробам. Кога бев помлада "фраерите и фраерките" во друштво конзумираа дрога, пушеа трева, пиеа разни апчиња. После некоја временска дистанца од 7-8 години, гледам дека 80% од нив или се на овикнување, или се на работ на зависноста, некои се апсолутно непродуктивни и живуркаат. Ретки се случаите кои успеале да се контролираат. Па си викам фино што никогаш не сум сакала да бидам прва во друштво, фино што не сум пробала.
    Инаку има луѓе што се склони на зависности, дали е алкохол, цгари или дрога во прашање. Кој знае дека е слаб на тие работи, дека е склон на зависности ич нека не ризикува , а знам дека љубопитноста е голема .
     
  13. GuitarHero

    GuitarHero Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    5
    Овдека изгледа никој ништо не прави,никој нема пробано дрога,никој не навредува други членови,никој не е себичен,а кога одите во ВЦ алтани паѓаат :!: ...
    Кого лажете само не знам...
     
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Ееее кој си ја има мувата на капата... Јас обично тргнувам од самата себе и според тоа си правам слика за другите. Аналогно на тоа, ако јас лажам мислам дека и сите други лажат.
    Имаше и членки што си кажаа дека пробале. Не гледам причина ако не си пробала зошто да не кажеш. Па анонимен е форумов на крај краева. Него ете се наоѓа некој што мисли дека има детектор за лаги...
     
  15. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    работата е да си кажете свое мислење за дрогата нели дали сте пробале или не и што мислите околку тоа. а ако ти имаш пробано немора да значи дека сите имаат
    п.с. ако не ти одговара темате не коментирај
     
  16. GuitarHero

    GuitarHero Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    5
    Како прво не спомнав никаде дека ако сум пробал јас дрога сите имаат пробано,а како второ дај тргнете ја баналнава фраза за која 70% сте се фатиле ко слеп за стап
    Јас коментирав во контекст со темата.Форумот е место за размена на мислења и не мора да мислиме сите исто и не мора кога еден ќе размислува поинаку сите да му се фрлате.
     
  17. orient

    orient Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Јас коментирав во контекст со темата.Форумот е место за размена на мислења и не мора да мислиме сите исто и не мора кога еден ќе размислува поинаку сите да му се фрлате.[/quote]


    точно така каkо што кажа форумот е место за размена на мислења и ако твоето миселење не се совпаѓа со мислењето на некој друг не знаши дека другиот лаже и се фолира ;)
     
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Па јас мора да сум слепа... Тука не гледам еден ред што има врска со темава. Само гледам навреди, навреди...
    Ајде и ти кога ќе сакаш да кажеш мислење кажи, а не да исправаш криви дрини дали другите лажеле или не.
     
  19. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Па дај пишете во првиот пост да пишуваат на темата само тие што немаат пробано дрога,оти гледам дека ако некој е искрен и си каже дека има пробано одма го напагате.
    Сите сме свесни за последиците од дрогата,ама тоа е личен избор,така што ако на некој му одговара слободно нека си конзумира не гледам причина зошто да не.
    Јас лично немам ништо пробано до сега,ама сигурно во иднина ке пробам,ако не друго барем марихуана.
    Тоа дека од еднаш се станува зависник се смешки,посебно за полесните дроги како травата(ако се смета за дрога:))
    И јас имам другари,другарки што дуват од време на време со години и нема никакви негативни последици а и знаци на зависност.Не велам дека не е штетна марихуана,сите дроги се штетни тоа е јасно,ама кај некои тоа е минимално.
    Некаде имам прочитано дека дури било здраво еднаш месечно да се конзумира :)
     
  20. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Да здраво е да се козумира марихуана ама како чај хе :D Немој да ми се скарате одма ама имам доста читано за трева и во доста држави се бара да се легализира ја како што читав дека е добра за рак дека ги опушта и намалува болките а и за некои др болести не знам точно :) И да лесна дрога е ако може и да се стави под дрога :) Не знам кој познат глумец заборавив исто бараше тревата да се легализира у Америка а треба и у Македонија да се легализира хехехе