1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дрога

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Angel.in.dark, 5 јуни 2010.

  1. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Сум пробала само марихуана неколку пати пред 10-тина години и толку, не дека беше лошо, исто како да си се начукал со алкохол....Не сметам дека марихуаната е дрога и кога може алкохолот да биде легален, зошто не и таа.

    За марихуаната ќе кажам дека од неколку пати не создава зависност (кај совесните луѓе).

    Но сепак стојам на ставот за едно големо НЕ за дрогата. Реалниот свет е многу убав....сум била во контакт со зависници кои се лечат и навистина ги жалам. Имаме пријател кој 10 години е чист, ама е асоцијализиран и нема самодоверба. Психички е уништен и депресивен. Страшно, страшно....а покрај тоа што се уништил и себеси , си го уништил и семејството.
     
  2. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Toчно! И јас истото го зборував.
     
  3. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    А бе не ствара зависност од еднаш, ама после првиот пат секогаш има втор, трет Хти пат...

    НЕ, не , не за дрогата. Ако се мразиш себеси и твоите родители пред се, тогаш повели, дрогирај се. И твојата животна книга ќе ти биде бледо испишана!
     
  4. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Kaте ќе има ама ќе завршат ако сам сакаш. И тоа без никаков проблем. Решаваш дека несакаш повеќе и готово. Не земаш. Не ствара зависност. А тоа дека ќе има вотр и трет пат си во право :lol:
     
  5. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Со ова се согласувам, и тврдам дека е така! Ако си слаб и ако подпаднеш....тогаш си зависник! но ако си совесен, и ако си ги знаеш границите до каде можеш да одиш, тука не станува збор за зависност!
     
  6. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    не зборувам лошо за тие што сакат да пробат или тие што се пробале или тие што се зависни .. секој сигурно има доста добра причина за користење на дрога ..
    јас лично не сум пробала и нема ни да пробам а и за љубопитност никогаш не би пробала ;)
     
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    :D :D :D :D НЕ :fubar:
     
  8. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Како би ме расположила сега... :doh:
     
  9. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.470
    Допаѓања:
    10.431
    Пол:
    Женски
    Хмм,навистина ме интересира која е таа ДОБРА причина за користење дрога??!
     
  10. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Имам пушено марихуана, и еднаш имам земено табла.
    Не се гордеам со тоа, ама не се ни каам. Тоа беше чисто експериментирање,ме интересираше да видам како е.
    Не сум тип што подлегнува на зависности, па затоа и тргнав со помислата дека тоа е еднаш и никогаш веќе.
     
  11. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Досега не сум пробала ништо од дрога, а и немам намера иако 90% од луѓето што ги знам имаат пушено трева,сепак јас не сум толку наивна и не потклекнувам така лесно.Кога нешто имам зацртано тоа така и си останува..
     
  12. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Извини за офтопик ама зошто си морала да бидеш под седативи.Можеш и во лп да ми пишеш
     
  13. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Не можам да си замислам на тој начин да си го лажам мозокот, со дрога или разни стимуланти. Сакам спомените да ми бидат убави и воедно реално почуствувани и доживеани. Сакам да можам да си ги контролирам постапките, од таа причина не би посегнала по дрога,било каква. Го уништува мозокот, сетилата, свеста. Зошто да се уништувам себеси за некаква лажна 2-3 минутна еуфорија?
     
  14. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Браво,многу паметно кажано :clap:
     
  15. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Дрога? Не сум конзумирала, ниту пак мислам дека ќе се случи такво нешто.
    Навлечена сум на цигари, но и тоа не е затоа што као у средно мора да се пуши (на кој што му се допаѓа), она по пропис иде нели. |(
    Нешто слично како тоа што го прочитав од Офспринг, ако некогаш ете ми се случи такво нешто ќе биде за една вечер, мара и тоа од чиста љубопитност со другарка од зафрканција.

    Во секој случај не можам да кажам дека никогаш нема да пробам или да се навлечам на тоа, затоа што не знам животот кога што ми носи.
     
  16. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Дали би конзумирале дрога, чисто колку да се направите фраер/ка?
    - Не, има и други начини со кои можеш да испаднеш фраер
    Кое е вашето мислење во врска со дрогата?
    - Најлошото мислење.. само слаб карактер и нездрав ум би паднале во искушение
    Колку е застапеноста на луѓе кои конзумираат дрога во Македонија?
    - Па прилично голема би рекла.. посебно сметам дека младинава се повеке и повеке доага во
    контакт со неа, за жал..со оглед на тоа што познавам доста деца кои пробале, а некои и редовно си конзумираат, секој петок сабота недела :D
    Се произведува ли дрога во Македонија?
    - Можеби, незнам
    Колку сте информирани во врска со дрогата? Ги знаете ли сите мани и последици?
    - Па прилично сум информирана.
    Дали некогаш би пробале или сте пробале дрога?
    - Не сум пробала, и не би пробала.. побогу, сакам да уживам во животот!
     
  17. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Како малце да ми е загадениов воздух што го дишам, па уште цигара и марихуана ми фали. Никогаш. Знам луѓе што пушат марихуана, што зимаат екстази, за жалење се со коментарине. Се ќе направат да соберат пари за тоа. И да, марихуаната ја сметам за дрога. Да не беше, немаше сите што ги знам да се гребат се да прават за да дојдат до пари за грам. Жалосно и катастрофално. И после каква држава сме биле. Па каква да бидеме кога луѓево околу мене се дрогираат ? Каква е таа свест ? Никаква, 0 разочарана сум максимално и не, никогаш да не се легализира марихуаната бар додека сум жива. Тоа у Амстердам, тука НЕ!
     
  18. MissCupcake

    MissCupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    263
    Немам користено. Не користам. Ниту ќе користам.

    Дрогата полека,но сигурно ти го уништува животот. Кажи не за дрогата, кажи да за животот!
     
  19. barbie-hilton

    barbie-hilton Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Сакав еднаш да пробам марихуана поради искуство не за друго :D арно ама јас не знам цигара да запалам не дрога тргнав еднаш се задавив и ја оставив цигарата не е за мене тоа чудо па макар и за проба.... Не ми треба дрога за да бидам среќна животот е убав му се радувам на секој нов ден :)
     
  20. faye

    faye Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    648
    Континуирано употребување дрога оправдувам само кај лица кои боледуваат од неизлечлива болест. Дур сме здрави и живи нема зошто да си наштетуваме на себе и на околината. Можеби ќе се дрогирам на 80 години ако ми биде досаден животот :wasntme: