Дрога

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Angel.in.dark, 5 јуни 2010.

 1. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  183
  Сум пробала само марихуана неколку пати пред 10-тина години и толку, не дека беше лошо, исто како да си се начукал со алкохол....Не сметам дека марихуаната е дрога и кога може алкохолот да биде легален, зошто не и таа.

  За марихуаната ќе кажам дека од неколку пати не создава зависност (кај совесните луѓе).

  Но сепак стојам на ставот за едно големо НЕ за дрогата. Реалниот свет е многу убав....сум била во контакт со зависници кои се лечат и навистина ги жалам. Имаме пријател кој 10 години е чист, ама е асоцијализиран и нема самодоверба. Психички е уништен и депресивен. Страшно, страшно....а покрај тоа што се уништил и себеси , си го уништил и семејството.
   
 2. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.863
  Toчно! И јас истото го зборував.
   
 3. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.828
  Пол:
  Женски
  А бе не ствара зависност од еднаш, ама после првиот пат секогаш има втор, трет Хти пат...

  НЕ, не , не за дрогата. Ако се мразиш себеси и твоите родители пред се, тогаш повели, дрогирај се. И твојата животна книга ќе ти биде бледо испишана!
   
 4. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.863
  Kaте ќе има ама ќе завршат ако сам сакаш. И тоа без никаков проблем. Решаваш дека несакаш повеќе и готово. Не земаш. Не ствара зависност. А тоа дека ќе има вотр и трет пат си во право :lol:
   
 5. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  318
  Со ова се согласувам, и тврдам дека е така! Ако си слаб и ако подпаднеш....тогаш си зависник! но ако си совесен, и ако си ги знаеш границите до каде можеш да одиш, тука не станува збор за зависност!
   
 6. broken099

  broken099 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  434
  не зборувам лошо за тие што сакат да пробат или тие што се пробале или тие што се зависни .. секој сигурно има доста добра причина за користење на дрога ..
  јас лично не сум пробала и нема ни да пробам а и за љубопитност никогаш не би пробала ;)
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.747
  :D :D :D :D НЕ :fubar:
   
 8. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.863
  Како би ме расположила сега... :doh:
   
 9. elenaklasik

  elenaklasik Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2010
  Пораки:
  449
  Допаѓања:
  1.249
  Хмм,навистина ме интересира која е таа ДОБРА причина за користење дрога??!
   
 10. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.677
  Пол:
  Женски
  Имам пушено марихуана, и еднаш имам земено табла.
  Не се гордеам со тоа, ама не се ни каам. Тоа беше чисто експериментирање,ме интересираше да видам како е.
  Не сум тип што подлегнува на зависности, па затоа и тргнав со помислата дека тоа е еднаш и никогаш веќе.
   
 11. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  229
  Досега не сум пробала ништо од дрога, а и немам намера иако 90% од луѓето што ги знам имаат пушено трева,сепак јас не сум толку наивна и не потклекнувам така лесно.Кога нешто имам зацртано тоа така и си останува..
   
 12. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  229
  Извини за офтопик ама зошто си морала да бидеш под седативи.Можеш и во лп да ми пишеш
   
 13. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.053
  Допаѓања:
  8.614
  Не можам да си замислам на тој начин да си го лажам мозокот, со дрога или разни стимуланти. Сакам спомените да ми бидат убави и воедно реално почуствувани и доживеани. Сакам да можам да си ги контролирам постапките, од таа причина не би посегнала по дрога,било каква. Го уништува мозокот, сетилата, свеста. Зошто да се уништувам себеси за некаква лажна 2-3 минутна еуфорија?
   
 14. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  229
  Браво,многу паметно кажано :clap:
   
 15. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.465
  Дрога? Не сум конзумирала, ниту пак мислам дека ќе се случи такво нешто.
  Навлечена сум на цигари, но и тоа не е затоа што као у средно мора да се пуши (на кој што му се допаѓа), она по пропис иде нели. |(
  Нешто слично како тоа што го прочитав од Офспринг, ако некогаш ете ми се случи такво нешто ќе биде за една вечер, мара и тоа од чиста љубопитност со другарка од зафрканција.

  Во секој случај не можам да кажам дека никогаш нема да пробам или да се навлечам на тоа, затоа што не знам животот кога што ми носи.
   
 16. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  877
  Пол:
  Женски
  Дали би конзумирале дрога, чисто колку да се направите фраер/ка?
  - Не, има и други начини со кои можеш да испаднеш фраер
  Кое е вашето мислење во врска со дрогата?
  - Најлошото мислење.. само слаб карактер и нездрав ум би паднале во искушение
  Колку е застапеноста на луѓе кои конзумираат дрога во Македонија?
  - Па прилично голема би рекла.. посебно сметам дека младинава се повеке и повеке доага во
  контакт со неа, за жал..со оглед на тоа што познавам доста деца кои пробале, а некои и редовно си конзумираат, секој петок сабота недела :D
  Се произведува ли дрога во Македонија?
  - Можеби, незнам
  Колку сте информирани во врска со дрогата? Ги знаете ли сите мани и последици?
  - Па прилично сум информирана.
  Дали некогаш би пробале или сте пробале дрога?
  - Не сум пробала, и не би пробала.. побогу, сакам да уживам во животот!
   
 17. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.023
  Како малце да ми е загадениов воздух што го дишам, па уште цигара и марихуана ми фали. Никогаш. Знам луѓе што пушат марихуана, што зимаат екстази, за жалење се со коментарине. Се ќе направат да соберат пари за тоа. И да, марихуаната ја сметам за дрога. Да не беше, немаше сите што ги знам да се гребат се да прават за да дојдат до пари за грам. Жалосно и катастрофално. И после каква држава сме биле. Па каква да бидеме кога луѓево околу мене се дрогираат ? Каква е таа свест ? Никаква, 0 разочарана сум максимално и не, никогаш да не се легализира марихуаната бар додека сум жива. Тоа у Амстердам, тука НЕ!
   
 18. MissCupcake

  MissCupcake Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  262
  Немам користено. Не користам. Ниту ќе користам.

  Дрогата полека,но сигурно ти го уништува животот. Кажи не за дрогата, кажи да за животот!
   
 19. barbie-hilton

  barbie-hilton Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Женски
  Сакав еднаш да пробам марихуана поради искуство не за друго :D арно ама јас не знам цигара да запалам не дрога тргнав еднаш се задавив и ја оставив цигарата не е за мене тоа чудо па макар и за проба.... Не ми треба дрога за да бидам среќна животот е убав му се радувам на секој нов ден :)
   
 20. faye

  faye Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  374
  Континуирано употребување дрога оправдувам само кај лица кои боледуваат од неизлечлива болест. Дур сме здрави и живи нема зошто да си наштетуваме на себе и на околината. Можеби ќе се дрогирам на 80 години ако ми биде досаден животот :wasntme: