Дрога

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Angel.in.dark, 5 јуни 2010.

 1. Snowflake97

  Snowflake97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  Мoментaлнo рaбoтaм две рaбoти, кaкo медицинскa сестрa вo привaтнa aмбулaнтa, и имaм бутик и тaму рaбoтaм, плaнoвите зa вo иднинa ми се дa си зaминaм oд држaвaвa и некaде нaдвoр oд тукa дa се врaбoтaм кaкo мед.сестрa. Иaкo имaм сaмo 22 гoдини ете тoa сум пoстигнaлa вo живoтoт и пoкрaј тoa штo се дрoгирaм.

  А штo имaш ти пoстигнaтo вo живoтoт дo сегa, aкo не се лaжaм имaш 30 гoдини, и пoкрaј тoa штo не се дрoгирaш?
   
 2. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.408
  Пол:
  Женски
  РАДОЗНАЛОСТА ПОНЕКОГАШ МОЖЕ ДА УБИЕ..кога станува збор за дрогата, процентот е огромен...ако преживееш, ќе бидеш само една руина од човек, беззабо грдо створење со тешка зависност..неспособна за работа, неспособна за живот...ете, имате примери од многу богати и славни личности кои кариерата и животот ги завршија поради дрогата.

  јас да сум модератот сите кориснички на дрога, овде што се изјаснија, би ги банирала..тие се непотребни ни за друштово во кое живееме, па ниту на форумов да залажуваат млади луѓе.

  НИКОГАШ НЕ ПРОБУВАЈ ДРОГА...НЕ ПУШИ МАРИХУАНА!!!!!!!!!!!!
   
  На Peaceful Warior, cresa-jagoda и GirlLove им се допаѓа ова.
 3. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.345
  Допаѓања:
  47.681
  Пол:
  Женски
  А бе дечки, секој може да земе и да се дрогира.
  Малце да се потруди да најде, и ете. Го зборите ко којзнае какво уникатно, невидено нешто, специјално за вас, па да ги чита муабетиве од страна, со „стручни“ зборчиња, ќе помисли којзнае за шо се работи, а не за некоја дрога со непознато потекло.

  Стварно не можам да разберам, јас на апче за болки проверувам состав, а не да голтнам нешто што не знам ни како дошло до мене, а не па од што е направено.
  Па уште и од кокаин се разубавувало, да готово, сто посто. Прелепотици се сите наркоманки, глеаме.

  Кое е тоа љубопитство за нешто што може да ве направи беззаби бездомници, вака да бевме љубопитни за светот и сите можности во него, којзнае кај ќе стигневме.
  Љубопитност, за хероин. А бе ајде.

  Многу сте кул. :sun:
   
  На CoverGirl10, kim.k, Harper и 16 други им се допаѓа ова.
 4. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.263
  Допаѓања:
  16.374
  Пол:
  Женски
  Путуј Европо немој чекати нас (facepalm)
   
  На cresa-jagoda и *Снегулка* им се допаѓа ова.
 5. GabyTranceॐ

  GabyTranceॐ Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2015
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  1.100
  Пол:
  Женски
  Ауу готово бабе те издогиравме хахах. Какво ниско размислување да осудуваш некој без да знаеш алал да ти е. Подобро ќе правам тоа одколку курва да бидам или пијаница секој има некоја улога во животот да не се правиме светици пред да се омажи некоја. Реткоста е која е мила мома
   
 6. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.328
  Допаѓања:
  87.578
  Пол:
  Женски
  Јас уште немам слушнато некој од марихуана да умре.
   
  На dahlia_desire, darlingdragon, Feminka22 и 3 други им се допаѓа ова.
 7. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.408
  Пол:
  Женски
  Ааааа..не неееее..неможете мене да ме издрогирате..мојот став е НЕ..ниту ме занима и ниту сакам да пробам таков отров.
  Јас душо моја во мојот живот познавав многу млади наркомани кои сега се на оној свет поради тоа проклетие, поради дрога...познавам многу кои скапуваат во затвор поради тоа исто зло..така да душо моја, ти немаш толку години колку што јас познавам растурени и уништени семејства....
  Ако ме прашуваш, подобро биди курва отколку наркоманка, оти кога ќе ги фати криза зависниците и од своите деца алиштата и играчките ги продаваат.

  еве ли линкче и прочитај...за да не ти затреба не дај боже.....@buba4e89....прочитај и ти душичко...

  https://www.narconon-balkan.org/blog/dali-marihuanata-predizvikuva-zavisnost.html
   
  На Peperutce1115, cresa-jagoda, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  974
  Пол:
  Женски
  Имам пробано,кокаин ,хероин,сканк ,трамадол,бупрернофин :)
  Марихуана секоја ден.

  Се сметам себеси за наркоман поради тоа што сум страшно навлечена на седативи не поради марихуаната.
  Деца не е само хероинот дрога.Бетер се седативите и другите апови.
  Бев навлечена и на трамадоли,ама една недела стиснав заби и фала богу ги прележав кризите без медицинска помош (ја си знам колку мака имав тие 7дена)

  Не си играј те со дрога и апчиња. И да,травата ствара огромна зависност .
   
  На cavalli, cresa-jagoda, GirlLove и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.357
  Пол:
  Женски
  Јас спаѓам во групата на најхардкор: Оние што се справуваме и ја издржуваме реалноста без цигари, алкохол и дрога.
  Beat dat! :muscle: :makeup:

  Нема посилно и повозбудливо од тоа ништо да не може да те контролира ^_^
  Ни една чаша вотка, ни една бела цевка што чади, ниту прав колку еден неисчистен тепих.


  А за муабетот погоре, мхм, разубавени и ајнштајнови и тоа само во свои очи и додека трае ефектот, а инаку слаби. Имав познаници- зависници во моја близина и токму тоа сте, слаби и pain in the ass кога снемало од залихата.
   
  На Kimberly11, mssuniquee, Oxymoron и 18 други им се допаѓа ова.
 10. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.189
  Допаѓања:
  27.682
  Јас сум родител со деца тинејџери
  ове погоре да се мои деца со ортома ке ги врзам дома и ке седат заклучени у една соба
  вода и леб и ништо друго
   
  На mssuniquee, baba Rada, christinnn и 4 други им се допаѓа ова.
 11. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.627
  Допаѓања:
  14.957
  Пол:
  Женски
  Не е така..не треба така да се постапува.Поготово ако детето е веќе зависник.Се прави разговор, и се оди на рехабилитација.
  Ако го врзеш, ќе почне да апстинира, да беснее, ќе се револтира кон тебе.Сакаш така?
  Најлошо им правите така.Ним треба да им се помогне, ама стручна помош.
   
  На Oxymoron, sparklie, senza.parole и 16 други им се допаѓа ова.
 12. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.189
  Допаѓања:
  27.682
  така се изразив народски ке го врзам
  товараш у кола и не лечење нема шо дома да го чуваш
  ке го носиш ке го раснеш нема да спиеш ноки да го порасниш исправиш на патот и сам ке се унишува
  паметот кај им е незнам
   
  На cavalli, cresa-jagoda, GirlLove и 2 други им се допаѓа ова.
 13. dayla

  dayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  3.092
  Пол:
  Женски
  Ниедно друштво, ни околина, ни враг нема да натера дете што е израснато во здрава околина да западне во експериментирање. Ниедно дете не почнува само да се уништува. :)
   
  На sparklie, darlingdragon, candy.cane и 13 други им се допаѓа ова.
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  107.183
  Не е баш така.
  Посебно во тинејџерските години, peer pressure многу влијае на одлуките на младите.
   
  На cavalli, BlackNight, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.628
  Допаѓања:
  19.875
  Пол:
  Женски
  И јас бев тинејџерка, зошто никој не можеше дури ни цигара да ме натера да пробам?
   
  На Kimberly11, cavalli, sparklie и 12 други им се допаѓа ова.
 16. Peperutce1115

  Peperutce1115 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  14.231
  :clap::clap::clap:
  Во време на изобличени вредности и сфаќања, кога ќе прочиташ нешто како ова, ти влева надеж. Претходно некои членови пропагираа некои позитивни страни на дрогата, без притоа да размислат дека тука можеби постојат и малолетни деца, тинејџери кои читаат. За жал треба многу поголема едукација за дрогата и последиците од неа уште од најрана возраст (впрочем како и за многу работи кај нас, коренски промени ни требаат за доброто на сите).
  Внимание, разговор, достапност, искреност и отвореност во најлудиот период, е главна задача на родителите, за да му помогнат на тоа дете да не скршне од правиот пат.
   
  На MevikaatDori, Annora, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
 17. dayla

  dayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  3.092
  Пол:
  Женски
  Не се работи за peer pressure, се работи каков карактер т.е сенс за принципи кои ги има изградено детето до тој момент, и стојам на напишаното.
  Едно е да свртиш џоинт со друштво во парк од радозналост, што ќе го направат 80% од тинејџерите и во 80% од случаите, никому ништо. Скоро сите да сме поминале низ таков период, од први пијанства, дечковци, бунтување. И сосема е нормално, нема врска со peer pressure, туку со прва фаза во процес на созревање. Сосема друго е да почнеш да експериментираш со анфаси, кокаини, табли, хелекси и се останато.

  И тој peer pressure, во многу случаи е и голем мит. Бев често во друштва каде што се експериментирало со дрога. Освен да ми било понудено, на што едно не е сосема доволно, никогаш, ама баш никогаш меѓу не знам колку луѓе и друштва, никој не пробал да ме разубедува, да ме буцка, да ме исмејува, ниту сум видела тоа да му се прави на некој друг, во ниту еден облик на peer pressure. Знам и дека сите би реагирале веднаш ако би го виделе тоа.
  А ако го разбираш притисокот како внатрешен, односно желба да бидеш прифатен или кул, се враќаме на првата точка, дека ако to begin with, си на чисто со себеси и имаш здрава самодоверба и самопочит што доаѓа со низа фактори од периодот растење и созревање, нема да ти падне на памет да шмркнеш линија за нечии други очи.

  Не тргам само од себе, туку од многу луѓе што ги знам и познавам, а искуствово ми е многу свежо.

  Знам има и друштва од типот на ајде брат штрафта у веце, не биди пи*ка, идеме у провод, итн. Не познавам ни еден, ни машко ни женско, да бил со добро воспитување и да завршил со такво друштво и да можел да трпи такви луѓе околу себе.
   
  На Oxymoron, sparklie, candy.cane и 7 други им се допаѓа ова.
 18. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.627
  Допаѓања:
  14.957
  Пол:
  Женски
  Не влијае кај сите.Ако има некој доволно цврст карактер нема да направи нешто.
  Еве дома и јас и татко ми пушиме, мајка ми цигара не сака да смисли.
  Јас сама пропушив цигари, сама сакав.Втора почнав во мое друштво да пушам инаку.Никој не пушеше.
  Џоинт прв пат сама пробав, изразив сама иницијатива.
  А ми нуделе се и сешто, сум ги гледала дур го прават тоа, но сеуште не почнало да ме влече да пробам.Уште не ми е потребно хемија во животов.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.778
  Допаѓања:
  30.393
  Пол:
  Женски
  Same here. :lol:
  Ич не сме кул. :D

  А тоа peer pressure верувам дека го има, но не пали кај сите. Се е до карактер. Од искуство кажувам. Како друштво, дознавме дека едни други се дрогираат. Дали само со трева или со нешто плус, не знам. И овие од моево друштво велеја "ние ова никогаш", па еве 2 години подоцна почнав да слушам муабети за нив од трети личности дека се видени како се навлечени на тоа. :| Се задружија со такви друштва и тоа им влијаеше. Потоа самите си признаа дека го прават тоа, па прашуваа дури дали сум сакала да пробам. Не фала. На нив тоа peer pressure влијаело, на мене не. Нема жива сила што ќе ме натера да се навлечам на такво нешто.

  Како и да е, строго сум против секакви дроги и не сакам од ништо да сум зависна. А оние кои се не треба да ги отфрли општеството, туку да се лечат соодветно и да се внимава да не посегнат повторно по такво нешто. Не си играјте со животот луѓе. :D
   
  На BlackNight, Dream-Girl, WildMk и 6 други им се допаѓа ова.
 20. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  2.104
  Допаѓања:
  28.141
  Пол:
  Женски
  Не може ништо да ти влијае ако сам не го дозволиш тоа. Не е никој присилен на нешто.

  Според мене, ако некој смета дека лесно би се навлекол на било што што има негативни ефекти врз здравјето, не зборуваме само за дрога, тогаш едноставно ќе се воздржи и воопшто да проба.

  Се случи ова лето во друштвото да пушат сите, запалија цигара и ајде, секој по ред по еден дим, дури и тие што се непушачи, но ете, пробале. Дојде ред и на мене, одбив. Упорно и упорно прашуваа зошто, реков дека не сакам и едноставно не дозволив да ме убедат или да изгубам контрола врз себе во тој момент. Од друштвото пушат само тројца, другите кој пробал неколку пати, кој ич- не е важно. Сум ги видела и пијани, ама со дрога никогаш, колку што знам досега. Обична цигара одбив, не па нешто друго.

  Не сакам да пробам бидејќи ми смета чадот и миризбата, а не знам и дали потоа ќе се навлечам на тоа. А знам дека тоа значи фрлени пари и уништено здравје.
   
  На BlackNight, Dream-Girl, WildMk и 9 други им се допаѓа ова.