Дрога

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Angel.in.dark, 5 јуни 2010.

 1. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.133
  Допаѓања:
  12.733
  @Snowflake97 @GabyTranceॐ

  Хемија не прави да изгледате ниту поубави ниту поинтелигентни од тоа што сте.

  Нема да ви држам проповеди, гледам дека форумџиките горе веќе се потрудиле да ве одвратат од идејата да продолжите, само ќе се надоврзам со неколку битни работи кои мислам дека не се споменати низ овие страници.

  Прво, мора да сфатите дека штом конзумирате дрога, тоа се случува од неколку причини. Првата е - имате потреба да избегате од реалноста (од нешто што не ви се допаѓа, но веројатно поради немоќ да го промените го поттиснувате на потсвесно ниво). Втора опција - се соочувате со некаква психолошка траума, па ваквиот тип рекреација ви е copying mechanism. Трета опција - барате нов адреналински предизвик, па немајќи доволно алтернативни ,,издувни вентили" го бирате најлесниот, но истовремено и најтешкиот за вашиот организам.

  Следно - Тревата која ја конзумирате е апсолутна хемија. :D
  Немојте да се лажете дека ,,марихуаната" која се продава на црниот уличен пазар е квалитетна и реална. Всушност, е сѐ само не ова.
  Taa не е ништо повеќе од збир на синтетички психоактивни супстанции. Често пати ако сте забележале до сега, (а сигурно сте како редовни конзументи), самиот состав мириса на смола, лепак или лак за коса/нокти. Тоа е така затоа што токму тоа ставаат, а потоа вие истото го внесувате во организмот. Немојте само да кажете дека имате дилери од доверба кои ви испорачуваат реална и квалитетна роба. Затоа што најискрено, до таквата чистка имаат пристап само оние кои имаат дебел кеш - ,,аристократите" во нашата држава. ;)

  Некоја од вас спомна дека се користело дрога при спортување.
  Да, се користи. Нема да негирам, зошто и лично се имам уверено дека е така. Одредени луѓе, најчесто powerlifter-и/билдери и други екстремисти, кои се долги години во спортот, сакајќи да ги подобрат своите перформанси, почнуваат да користат разно разни хемиски елементи кои не нужно се психотропни но под еднакво штетни за организмот. Допингот е една од најчесто користените дроги во спортот и истиот доаѓа во многу форми. Најчесто како стероид. Меѓутоа, за вас е важно да сфатите дека овие луѓе не одат на долги стази. Колку во моментот и да ви се чинат здрави, витални, полни енергија и резистентни на хемија, во суштина не се. Всушност, само е прашање на време кога вистински ќе ги почувствуваат контра ефектите од дрогата.

  Така и вие. Никогаш не користите дрога на рекреативна база, туку користите дрога затоа што има некоја подлабока причина за да ја земете. Секогаш! И од психолошки и од физички аспект. Таа причина, која ве тера да одите по вакви опасни предизвици (а ја спомнав во почетокот на постот) мора да ја барате во себе, и ако ја најдете, да ја замените со некоја алтернатива која бар приближно ќе соодветствува на хемијата која е содржана во mdma, mm, кокаин, или крек, макар и за еднаш месечно.
  Да, знам. Нема никогаш да биде исто чувството, ве разбирам. :)
  Ама бар ќе биде приближно до оној допамински и нондреналински филинг по кој долгорочно копнеете.

  Поздрав од мене, се надевам постот не го сфативте навредливо, зошто не ми беше тоа намерата.
   
  Последна измена: 3 март 2019
  На IM.TMKQ, ALISA0000, Rebecca_R и 9 други им се допаѓа ова.
 2. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  107.230
  @IM.TMKQ @dayla @Feminka22 @Anabelle.Amorette @Amellie13

  Можеби е до карактерот... До тоа како е растено едно дете.... Се надевам дека е така..
  Ама како мајка, искрено, на моменти ми е страв...
   
  На dayla, Dadusicka, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
 3. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.778
  Допаѓања:
  30.393
  Пол:
  Женски
  Искрено и мене би ми било страв кога би била мајка. Мислам дека понекогаш без разлика како го воспитуваш и колку го пазиш детето, ништо не гарантира дека еден ден ќе скршне од сето тоа.
   
  На WildMk, darlingdragon, dayla и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.627
  Допаѓања:
  14.957
  Пол:
  Женски
  Точно.Се согласувам со последното.
  Знам многу такви примери каде децата биле и контролирани и се ама пак скршнале.Јас сум дел од тие(не правам хемија).
  Бидејќи џабе контрола и се, јас пример секогаш го правев тоа што ќе посакам.Почнав да пушам, дознаа ме казнуваа, ми скратија излез и дрндрн јариња.Продолжив да пушам за инает, почнав да не учам, да се расправам со сите и да им се спортиставувам на моите.Ептен бев револтирана, пробуваа со контрола врз мене да ме спречат, не ни пробаа муабет да ми направат.Пушам од 14, летово правам 18 и заради мојот инает моите поминаа доста работи со мене, кои не се баш убави и за памтење, и се помирија веќе со фактот дека пушам и дека терам по мое.Не кренаа раце од мене, ама научија да играат во ист ритам со мене.И они мирна глава и јас задоволна.
  Ние тинејџерите сме најранлива фаза уствари, сега сфаќам кога ми викаа ,,дрма пубертет”.
  Хормони, искачања, журки глупости.
  Со премногу контрола и строгост може исто да се ,,забега” бидејќи џабе ќе го држите дома, ќе го тепате, ќе му скратувате пари.На прво искачање од дома ќе го направи тоа што го наумил и сака.Ако е некој со силен инает, желба и ,,сила” во себе.
  Дрогата, алкохолот цигарите, коцката нам тинејџерите ни се многу подостапни него што вие мислите.Не сакам да ве плашам ама тоа е реалноста всушност.Пример во Скопје врие алфаши и ентеше, ама пак има деликвенции.
  Сè е достапно за сите, за се има каде.
  Си имам размислувано што ако дознаам дека еден ден детето ми се дрогира?
  И сфатив дека, кога бар малку ќе потпорасне 13-14 години и ќе почне да сфаќа некои работи, ќе го седнам и ќе разговарам со него на овие теми.Независно дали ќе имам ќерка или син или и двете заедно.
  Нема во овие води машко/женско.Секој може да се издрогира или да заглави.Ќе почнам со разговор на почетокот на тинејџерството за да биде спремно на сè однапред.Ако сака нешто да проба(трева, амфетамин,кокаин)нека проба со мене барем.Под 18 на свое дете хемија не би му дала бидејќи јас уште на скоро 18 немам правено хемија не па моето дете.
  Ама ако сака да проба марихуана нека проба со мене.
  Подобро да знам за што му одат парите, да биде отворено кон мене, да знам што прави.За тоа искрено не сум противник.Криво ќе ми е ако направам муабет за тоа, а детето конзумира нешто и крие од мене.
  Тогаш знам дека ептен ќе се налутам.Ама нема да го казнувам, да му забранувам некои работи.Туку ќе му направам муабет како на возрасен човек.Да не претерува, ако почне да претерува или веќе се навлече одма да ми каже.
  Ќе плаќам и лечење и се што треба, ќе го поддржувам макар и сама да сум ама ќе се избори со тоа.
  Тоа би го направила и да дознаам дека се коцка или стане алкохоличар на пример.
  Нека пие, нека пуши ама во границите на нормалата.Бидејќи не сакам да си ги уништи органите на млади години или да се прави летва по улици.Не личи ни на машко ни на женско.Порано сум пиела ден за ден, литри литри.Од Нова Година навака едвај две чаши пијам.Не поднесувам веќе алкохол.Препиено ми е, гадно ми е.

  Малку забегав од темата ама ми дојде убава тема за пишување.
   
  На dahlia_desire и WildMk им се допаѓа ова.
 5. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.408
  Пол:
  Женски
  [QUOTE="Feminka22, post: 4347823, member: 9
  (facepalm):(
  Малку забегав од темата ама ми дојде убава тема за пишување.[/QUOTE]


  (facepalm)(facepalm):(:?:
  Јас забегав додека те читав...АМАН БЕ ДЕТЕ(facepalm)
   
  На arodoet20, darlingdragon, Peperutce1115 и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.627
  Допаѓања:
  14.957
  Пол:
  Женски

  (facepalm)(facepalm):(:?:
  Јас забегав додека те читав...АМАН БЕ ДЕТЕ(facepalm)[/QUOTE]
  Оти мор бабе?Јас искрено си кажувам, не барам поддршка и разбирање овде.Не се чувствувам како наркоманка, скрената од патот или чудак.Јас искрено си кажувам што мислам, и како е.
   
 7. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.408
  Пол:
  Женски
  Оти мор бабе?Јас искрено си кажувам, не барам поддршка и разбирање овде.Не се чувствувам како наркоманка, скрената од патот или чудак.Јас искрено си кажувам што мислам, и како е.[/QUOTE]


  Се ставив во положба на твоите родители и искрено многу тажно чувство ме обли!!!!

  Тинејџерче кое уште од основно училиште пие литри алкохол?????
  Се надевам дека се шалиш???

  :wasntme::!:
   
  На arodoet20, darlingdragon и GirlLove им се допаѓа ова.
 8. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.627
  Допаѓања:
  14.957
  Пол:
  Женски

  Се ставив во положба на твоите родители и искрено многу тажно чувство ме обли!!!!

  Тинејџерче кое уште од основно училиште пие литри алкохол?????
  Се надевам дека се шалиш???

  :wasntme::!:[/QUOTE]
  Не се шалам.Порано пиевме секој викенд, преку лето исто.Сега веќе не пијам толку многу, кога гледам дека сум фатена поспоро пијам.
   
 9. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.711
  Допаѓања:
  98.841
  Пол:
  Женски
  Јас сум од тие што немаат пробано никаква дрога, ни марихуана. Врв дрога ми е кетонал апче кога пијам при менструални болки. :D Моите ме држеа строго и со во некои граници, но кај мене ете позитивно влијаеа. Скоро 18 ќе правам и никогаш се немам ни испијането, а секаде сум со сок у рака, не па на дрога да помислам. Си најдов и такви луѓе покрај мене и моментално и партнер. Веројатно влијае и друштво со кое ќе се дружиш. Ма да бев послушно дете секогаш и лекциите на моите ги сфаќав сериозно. Можеби ако и они пиеле и пушеле пред мене и ја ќе сум си земала за право, како често што слушам изговор па и дома пушат цигари моите и пијат, марихуана си пушат чат пат. Кај мене влијаеше и тоа што тато 51г цигара у живот не запалил и ми беше во мајндсет, па и ми беше мисла дури да ме натера секогаш да одбијам ако некој ме понуди дури и за да пробам цигара. Не гледам ништо привлечно во било што вакво. Некој може ќе рече и дека сум досадна и водам досаден живот ама ја сум благодарна на моите што со нивните лекции и до некаде построга контрола ме навеле на океј пат гледајќи ги младиве што се консумираат и колку повеќе зема замав зависноста од алкохол и наркотици. Ама лесно е кога и друштвото е исто како тебе.

  Сметам дека денес стварно е проблем тоа што дрогата е толку достапна и не се сфаќа сериозно кај младите, имаат желба се да пробаат затоа што секој трет го прави истото. Џабе едукација, не се сфаќа сериозно, секој е со мисла "ајде бе еднаш ќе пробам", а повеќето почнуваат со марихуана и сакаат се појше и појше.
  Не гледам за фалење ништо у тоа што мислат дека се јаки фаци ако пробале, напротив баш тие со јак карактер треба да се гордеат и фалат што не подлегнале на такви зависности. Ама денес се е измешано и ме фаќа страв за иднината и како ќе биде кога ќе имам дете, се поопасно станува, дрогата е достапна на секој чекор... Сепак друштвото и карактерот се пресудни во вакви случаи според мене.
   
  На Annora, WildMk, Oxymoron и 9 други им се допаѓа ова.
 10. Snowflake97

  Snowflake97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  Дрогата од секогаш постоела и била лесно достапна за тој што ја користи, не е од вчера па да се чудиш толку многу како ова да е нешто ново.
   
  На WildMk и Feminka22 им се допаѓа ова.
 11. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  2.624
  Допаѓања:
  22.688
  Пол:
  Женски
  Дрогата е едно од најголемите зла кое води до уништување на животот,а за жал,често и до негово згаснување.
  Не пијам.
  Не пушам цигари.
  Не се дрогирам.
  Од мала сум научила дека тие пороци штетат.
  Сите оние кои се дрогираат треба да престанат додека имаат време,не само поради нивните најблиски,туку и поради самите нив.
  Бегајте од пороци!
  Разговарајте со најблиските,со пријателите,со колегите форумџии и форумџики...
  Само чувајте се!
   
  На WildMk, GirlLove, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.627
  Допаѓања:
  14.957
  Пол:
  Женски
  Има еден стих од една песна ,,Дрога кучу не бира”.
  Секому може да му се ,,случи”
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 13. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  2.624
  Допаѓања:
  22.688
  Пол:
  Женски
  Некои велат до воспитувањето е,до карактерот е...
  Јас би рекла дека е и до средината.
   
  На WildMk, GirlLove, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.627
  Допаѓања:
  14.957
  Пол:
  Женски
  Не е до воспитувањето..нормално дека сите не воспитуваат да не се дрогираме.Никому не му рекле : дрогирај се сине љуби те мајка.
  Најважен е карактерот.Ако има некој слаб карактер околината секако ќе му влијае.Ама ако знае да каже НЕ тогаш супер.
   
  На dahlia_desire, WildMk, Brinetka и 3 други им се допаѓа ова.
 15. darlingdragon

  darlingdragon Активен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2019
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  187
  Пол:
  Женски
  Пушев марихуана само од радозналост и тоа еднаш на два месеци но во летото почесто,ми се случи ужасна случка со тоа ми беше многу лошо,од тогаш повеќе немам помислено да пушам и се решив.Би ми било многу глупаво моите да дознаат за тоа,ќе изгубам доверба во нив а не сакам:)
  Родителите мои ми дозволуваат се,мислам сега јас си имам свои граници ниеднаш се немам опијането,препушено,направено нешто лошо,сигурно имаат доверба па ме пуштаат секаде:D:)
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 16. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  2.624
  Допаѓања:
  22.688
  Пол:
  Женски
  Да,има и наркомани произлезени од нормални функционални семејства.
  Средината е највиновна.
  Властите во светов знаат да кажат дека нарко криминалот цвета и дека младите умираат,но не знаат да го сопрат тоа.Голем дел од нив и не сакаат бидејќи и самите се вплеткани во тоа.
  Сето ова е доволна причина поради која треба и мора да се подобри образованието насекаде на планетава.
   
  На WildMk, darlingdragon, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.627
  Допаѓања:
  14.957
  Пол:
  Женски
  Фала богу.И кај нас мафијата си работи со полицијата.Мислиш полицајциве тоа што ќе запленат не го конзумираат?
  Од сигурни извори знам.И они си пафкаат травичка.
  Бај д веј во четвртокот биле запленети 10кг трава, некој ги закопал во дворот на комшијата.
  И после не било достапно..
   
  На WildMk, Nine25, Snowflake97 и 2 други им се допаѓа ова.
 18. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  10.374
  Пол:
  Машки
  да ама на одмор не те пушта
   
 19. darlingdragon

  darlingdragon Активен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2019
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  187
  Пол:
  Женски
  Со друштво одам на одмор од 14 без професори;)
   
 20. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  10.374
  Пол:
  Машки
  so deckoto ne te pusta:D
   
  На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.