1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Другарство после врска? Да или не?

Дискусија во 'Сингл' започната од lady19, 11 септември 2011.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Ne te sfakam pogresno realno taka e.Site sme svesni.Kolku kartko dolgo i da ideme ne e isto na 15 i na 25 godini.Jas bar svesna sum za toa ne si pravam mašti.
    imam.I pred da odime i sega ama sega ne tolku
     
  2. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Епа значи не е пријателство во права смисла на зборот, значи сепак постојат задскриени чувства.
    Јас лично не верувам во пријателство после врска,особено ако била долга во никој случај ....
     
    На cresa-jagoda, Feminka22 и carangigia им се допаѓа ова.
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    И двајцата сме чувствувале нешто еден за друг само што моето беше поиздржано и посилно.Неговото беше пола месец љубов моето 3.
     
  4. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Јас не би издржала другарство после врска.
     
    На Mrs. Diva, LittleGirl626, SrceKameno и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Novecento

    Novecento Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Машки
    "Youth offers the promise of happiness but life offers the realities of grief."
    Сите некако сакаме да останеме во пријателска врска, со надеж дека работите ќе бидат онакви какви би сакале да бидат, но со тек на време и искуство пред се` лично, доаѓаме до заклучок дека многу од работите не испаѓаат баш така.
    Во овој случај, скоро и да не е возможно да се остане близок пријател со дотичната особа, пред се` бидејќи некогаш сум делел живот, тело, емоции, време во име пред се` на страста - оној secret ingredient што бил движечка сила на почетокот на врската. Кога би се одзело тоа, целиот концепт на причини зошто да бидам со дотичната се разурнува.
    Во подоцнежни години кога бракот ни` се заснова и на други постулати (тука се децата пред се`) стапуваме во еден вид на невербални компромиси. За понатаму - се` зависи од самите нас колку сме разумни да не ги погазиме истите и да оставиме психички последици за двете страни.
     
    На Lunaria и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  6. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Повеќе би рекла да, но на познаничка врска. Да останеме "пријатели", ама далечни и дистанцирани, т.е познаници, утре ако се сретнеме на улица, културно и фино да размениме едно "Здраво".
    Претежно сум ориентирана кон овој став, но секако тоа зависи и од самиот крај, т.е како завршила врската.
    Едноставно некои краеви не оставаат простор за било каква комуникација после врската. Од мој аспект, не затоа што се држи лутината толку време, туку затоа што едноставно нема веќе поента да се комуницира со некој што те повредил, па и при сретнување, игнорот е решението.
    :d::drunk:
     
    На biGirl, MG3, Mishela и 3 други им се допаѓа ова.
  7. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    После долга врска ретко кој некој би останал другар, но и тие што останале да комуницираат сигурно повеќе од едно "Здраво" немаат.
    А баш другарство и комуникација, не само едно "Здраво" после отворена врска мислам дека би можело да има.
     
  8. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Не.
     
    На ..Queen..1998 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Не би можело такво нешто.
    После толку преживеани работи да бидеме другари нема шанси тоа.
     
    На LittleGirl626 и ..Queen..1998 им се допаѓа ова.
  10. ..Queen..1998

    ..Queen..1998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2017
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Гооолемо НЕ.
     
  11. Ники.

    Ники. Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2016
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    1.266
    Пол:
    Женски
    И јас би рекла големо не.
    Освен на едно здраво.Толку. :emo:
     
  12. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Сите теории укажуваат дека не може да останеш другар со некој што си имал нешто повеќе од другарство, поготово ако тоа било силно и искрено. Љубовта и другарството се две различни работи или сте другари или сте партнери. Другарството завршува кога ќе се појави љубовта, да не се лажеме, ништо после тоа не е исто.
     
    На LittleGirl626 и ..Queen..1998 им се допаѓа ова.
  13. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Па дал је могуче?:^)
     
  14. Medicine25

    Medicine25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.540
    Пол:
    Женски
    Другарство после врска нема,и само едниот да има чуства и да не ги крие никогаш нема да биде исто како порано.На крајот секогаш едниот е лут другиот повреден и губат секаков контакт.Замислете некој да ве познава толку добро и да ви го знае целиот живот и да ви каже само едно здраво на улица...Мене лично како срцето да ми го сече,како да имам грутка во грлото од тоа здраво, сакам само да не ме гледа во очи тогаш премногу сум емотивна.
     
    На LittleGirl626 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. BeautyQueen69

    BeautyQueen69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2017
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Се додека не фатиш девојка/дечко ако сте се решиле на "другарство" може да постои ама откако едниот ке отиде со друг/а тука е крајот на пријателството и останувата само на едно Здраво...
     
  16. beauty.princess

    beauty.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2015
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    imav prilika od 2ca deckovci sto edniot me izlaza kao sakal vrska a po edna nedela mi raskina zatoa sto se predomislil (potoa se nauciv deka bile skarani so bivsata, pa se smirile) i mi rece da ostaneme ako sum sakala drugarcinja... go izbrisav odma i ne sakav so nego poveke nikakov kontakt... koga i da me vidi doaga na mojata masa bidejki e kelner vo eden kafic a sekogas odam so drugarkata koja mu e isto taka i na nego.. saka da me gusne da me bakne vo obraz sekogas se istrgnuvam a vtoriot pat bev vo vrska mesec dena i edna nedela kade sto deckoto tvrdese deka mn saka da e so mene pa me zapozna so site i posle mi raskina i mi rece da ostaneme vo kontakt pa taka jas go izbrisav bidejki ne sakav so nego nisto... devojki toa najmnogu vazi za nas.. prijateli posle vrska vo nikoj slucaj!!! bidejki kolku i da ste prijateli nema da e kako porano, imale nemale seks vo nikoj slucaj! i da vi bil prijatel pa decko, kraj e! zamislete go toj so devojka a vie negova prijatelka a bile ste vie nesto porano!! Kako ke se osekate! So nivnoto ''mozeme da ostaneme prijateli'' ili ''moze da ostaneme vo kontakt'' vo prevod znaci ako ne mi uspee so novata, pak da ima na koj da se vratam da ne bidam sam, ke ja ubedam!!! Taka da NE! kolku i da e bolno kolko i da sakate nekoj! Podobro prekinete go kontaktot sega odkolku da manipulira so vas.. bidejki ako taa ljubov e bila vistinska ke ostanela!!
     
  17. MG3

    MG3 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 август 2016
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    2.691
    Пол:
    Женски
    Јас не сум за другарство после врска, и кратка и долга нека е... сепак не.
     
  18. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
  19. Mrs. Diva

    Mrs. Diva Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2016
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    1.572
    Пол:
    Женски
    не
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    И што со тоа? :) Ќе збориме како ништо да не се случило,сепак зависи и од причината зашто сум раскинала,ама како и да е ,никогаш не сум сакала да останам другарка со некој што сум идела,така да НЕ.