1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Другарство со бенефиции?

Дискусија во 'Сингл' започната од angel92, 18 февруари 2011.

  1. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Наредна тема "Дали некогаш сте биле заљубени во вампир?"

    [​IMG]

    Што и да направиш подалеку од рамките на нормално другарство, веќе нема да е другарство и нема да е исто како порано.
    Фак бадис.
    Ма, немој најдобри пријателчиња кои се ебат.
    Нема.
    Само двајцата си задоволуваат потреба, не се другари, не се пријатели.. ништо не се.
    Разменуваат страст, чат-пат и некој муабет колку да им биде поинтересно.

    А, откако ќе се изгледа friends with benefits одма сфаќате дека и вас ќе ви е така со другарот?
    Или секој познаник ви е другар?

    Глупости.
    Во буквална смисла насловов на темава треба да се сфати посериозно,а не како другарче за ебење.

    Следна реформа на Грујо- ЗАБРАНИ ХОЛИВУД ФИЛМОВИ!
    Само наши да се гледаат- Црно семе, македонска крвава свадба, Мис Стоун, Фросина, Пред дождот..
    Ни кабловска, ни интернет НИШТО!
     
    На Eli23 и joana18 им се допаѓа ова.
  2. Monique995

    Monique995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    201




    Наредна тема "Дали некогаш сте биле заљубени во вампир?"

    :rofl: Ме изнасмеа!
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Monique995

    Monique995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    201
    Сум го немала, но според мене поточно како јас го подразбирам friends with benefits - двајца другари разочарани од моменталниот живот, си пружаат меѓусебно задоволство, немора да значи само секс, повеќе меѓусебна поддршка, така што нема потреба после тоа да не останата пријатели.
     
  4. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    Другарство со бенефиции е нешто прекрасно , според мене , јас со бившиот маж неколку месеци така бевме другари , така ни беше убаво , односно бевме и најдобри другари и љубовници, само си немавме никакви ограничувања и притисоци а слободата да можеме да се гледаме со други не ни беше предизвик , и по неколку месеци се заљубивме и прерасна тоа во нешто повеќе...
    Сега сум во слична врска и ми е преубаво вака :) и двајцата знаеме дека не е можно да бидеме во врска бидејки имаме малку различни планови за иднината, т.е. она што јас го поминав он тек треба да го доживее.. но сепак ... не се замарам..... уживам додека трае........ :inlove:
    Нема да дозволам да се заљубам .... т.е. ако осетам нешто така знам дека ќе почнам да го избегнувам или дека тогаш ќе излезам со некој со кој ќе можам да имам и нешто повеќе, а до тогаш не гледам причина да не уживам во друштвото на една прекрасна личност, како што е другар ми :)
    Не може да трае вечно, но јас уживам во моментите, за мене моментот сега ми е животот...
    И иако ми е само другар, ние имаме потреба да се слушнеме повеќе пати во денот, мислиме еден на друг, и уживаме во се што уживаат сите парови, не е тоа само секс и чао , туку е баш онака другарство и страст, прекрасни моменти заедно и се што има една врска освен обврска 8)
     
  5. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    сум немала хахахах
     
  6. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Добро, а не сте љубоморни ако “другарот“ во меѓувреме се гледа и со други? И зар може после таква “врска“ другарството да продолжи?
     
  7. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    ^
    Да ти кажам искрено сме љубоморни и двајцата , но држиме контрола, а и не сме заљубени за да боли, сепак така ни одговара, некои денови ми беше малце тешко бидејки и јас како и секој нормален имам потреба и од оние преубави чувства на заљубеност, љубов , но сепак сум реална и знам дека како што јас не му одговарам на него заради моите обврски, и тој мене не ми одговара за врска, а и :lol: многу е глупо што ќе пишам , но кај мене може со месеци да нема ништо а и преку ноќ да се смени се ...Така да, сеа веќе имам и друг во мислите и околу мене па затоа не ми е тешко :$
     
    На UnknownLadyDi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. female.3

    female.3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    37
    Отсекогаш зборев дека нема никогас да имам врска од овој вид но сум имала овкава врска. Бидејки бевме другари си зборувавме за секакви теми и еднаш водевме некој разговор поврзан баш со оваа тема и ете сЕ се случи спонтано... бевме во врска со сите видови на комуникација освен секс.. ни беше преубаво е еве неодамна тоа се заврши но исто така беше спонтано, повторно почнавме(продолживме) да се дружиме како порано... но секако ако некогаш се појави страст и желба за нешто повеке верувам дека повторно би го направиле тоа. :P
     
  9. O.l.i.v.a

    O.l.i.v.a Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    122
    Другарство со бенефиции? Најискрено.. не го разбирам поимов. Како може две индивидуи меѓу кои постои физичка привлечност, взаемна поддршка, разбирање, ..слични карактери се, си го имаат погодено муабетот, се смеат заедно и си поминуваат убаво кога и да се видат, да бидат само другари воопшто? И уште ако на се ова се додаде и сексуалниот дел...тогаш што е љубов бре луѓе?

    Искрено, збунета тинејџерка ;)

    Шала на страна, стварно не ми е јасно. Го поштувам го сакам и се, ама ги нема пеперутките о.О Па тоа е само фатална привлечност, а тоа неможе да биде основа за зрела и здрава врска.

    Така што , не верувам ни дека постојат воопшто friends with benefits во права смисла. Според мене ова е само средство за да се освои "другарчето", независно од машка или од женска страна. Кога тогаш ако не и од старт, некој има задни намери, мислејќи дека на тој начин ќе останат блиски и кога тогаш ќе прерасне во нешто повеќе. Реално гледано неможе другар од ваков тип, што е фул пакет, да го гледаш како с*кс играчка. Фак бади ме асоцира на ј*ебо дечко, гром фаца и тело, а мозок на хрчак. Еее така више разбирам, вибратор со тело. Ама како и да е , по дефолт дечкото ќе се заљуби. Мое мислење, можда и грешам, ама ете до сега не сум сретнала некој да го докаже спротивното.
     
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Оф мајко... многу филмови се гледаат во денешно време |(

    Си беше еднаш едно другарство. Меѓу момче и девојче де.
    По некое време решија да си го направат со бенефиции. Бидејќи до тогаш беше другарство без бенефиции.
    Арно ама, откако го направија со бенефиции, престана да биде другарство. Накратко кажано, се претвори во секс и ништо повеќе.

    Поарно ќе си најдам некој само за секс, отколку да си го расипувам другарството со веќе-постоечки пријател.
     
    На MilaP, Li0ness и Dazzle им се допаѓа ова.
  11. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Сум имала, ама беше малку специфична ситуација па можеби затоа не заврши лошо.
    Не можам да кажам дека ми бил најдобар другар, тоа не ми паѓа на памет искрено, но не ми беше ни само познаник. Се знаевме неколку години, од коишто 2 активно се дружевме. Од секогаш постоела некоја физичка привлечност помеѓу нас, но јасно беше како ден дека поради толку различни карактери, барања и желби нема ни 2 дена да издржиме во врска.
    Сплет на околности, изгубивме контакт скоро една година, па после пак почнавме да се дружиме. Тазе бев излезена од врска, не ми беше дојдено до нешто ново, нормално не сакав да се лишам од сексуални задоволства, ама па не сакав ни секој ден да менувам партнери. И така фино лепо си дојде ко кец на десетка :D
    Хемија одлична, сексот исто така, повремено дружење чисто како другари. Си „другарувавме“ така скоро пола година, апсолутно без никакви обврски, замарања, јавувања и после некое време двајцата заклучивме дека сакаме врска, ама со други луѓе :D затоа што јасно беше од самиот старт дека нас не не бидува за ништо друго, освен тоа што го правевме...отворено и си го имавме кажано тоа.

    Емоционално никој не се уплетка, си комуницираме и ден денес најдругарски, имаме убави моменти за памтење, така што возможно е. Ама да беше некоја друга ситуација можеби и опасно ќе се изгорев, со оглед на тоа што добар секс и те како знае да ми го помати паметот :?:
     
    На Elena69221, Summer19, La.Reina.Del.Sur и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.315
    Допаѓања:
    3.253
    Пол:
    Женски
    Friends with benefits ?

    Дап кога се мувавме на почетокот пред друштвото бевме како другар и другарка а кога ќе отидев кај него гушакње бацување ау бау :D И после 1 месец се фативме и еве веќе 1 година сме заедно :)
     
    На Summer19 и owl-ribbon им се допаѓа ова.
  13. Blair15

    Blair15 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    12
    Friends with benefits ?

    И мене ми се има ова десено, 1 месец се криевме, пред пријатели,најобично здраво-здраво, демек сме си ''пријатели'', и баш онака беше интересно,само си се смешкаме,си намигнуваме , гушкаме, ама после веќе не, и веќе 4 и пол месеци сме заедно.. :D
     
  14. Haribo123

    Haribo123 Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Friends with benefits ?

    Eпа јас до сега само со еден сум имала( тој што ми беше прв) и пошо потреба си е потреба цело време се враќав на него, од пред некој ден си имам пријателче :lol: другар ми е одамна , ама веќе не само другарче , он сака секс јас исто и така хахахахаха,знам дека не чини и од секогаш сум била против секс само од потреба, ама нема смисла 3 години се вракам на бившиот и така,ау тие што немаат пробано, не знаете кое е задоволството , ааааааааааааааааааааааааа :rofl:
     
  15. Candy20

    Candy20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    65
    Хмм за ова другарство си имам стекнато мое мислење кое би сакала да го кажам..
    Ова најчесто се случува кога двајца познаници не се со обврски, и меѓусебно физички се привлекуваат.
    Ова не е во ред ако го правите со најдобар другар само поради тоа што сме разочарани и тој е првиот кој ни е рамо за плачење, тешење итн.
    Ова е најдобро да се прави со познаник , со некој што сте учеле во основно, средно заедно па ретко се сретнувате освен ако не се договорите претходно да се видите.
    Јас имам искуство, поточно се гледам повремено со едно дете , со кое учев во основно и средно заедно и ми е првата непреболена љубов. Не сме многу блиски, меѓутоа се гледаме за да си поминеме и двајцата преубаво, меѓутоа после секоја таква вечер знам дека сум си препуштена сама на себе и се враќам во реалноста.
    На крајот на краиштата, еден од нив секогаш се заљубува.
     
  16. senorina

    senorina Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    16
    сум имала и најубаво ни беше до дека траеше , но нели се што е убаво има крај се случија некои работи кој неможам да ги разберам.. ни се испомешаа чувствата... коа јас сакав повеќе он нејќеше и обратно.. и никако не се погоди во правото време .. сеа жалам што го изгубив ко другар иако сеуште контактираме и јас сеуште му го имам меракот :D но за мене беше повеќе од бенефициите , беше личност на која можев да се потпрам нонстоп... коа се навраќам сеа сеуште се мислам зошто не сме започнале врска?
     
  17. sladok-bitola

    sladok-bitola Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    46
    тоа е добро од една страна затоа шо кога немате партнер за секс а нормално дека сакате секој имаме потреба од тоа значи добро е да има такви другарства барем нема да менуваме различни партнери туку ке имаме задоволство со личност за која знаеме која е и каква е всушност. :)
     
    На Alison.Di му/ѝ се допаѓа ова.
  18. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.312
    Пол:
    Женски
    Aх,жити другарството ова,нели беше мувач ова кога некои имаат само секс ,или Aмерика стварно го испра мозокот на младите :^) ?
     
    На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
  19. CrnceSK

    CrnceSK Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    59
    Убаво е да се одржаваме у форма, да не пресушиме
     
  20. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Не, бидејќи како што сум изјавила и по други теми, не можам да замислам да имам секс со некој што не ми значи, а уште полошо утре да треба да продолжам да го гледам со "другарски очи".
    И ваквиот тип на врски обично секогаш завршуваат тажно за едната страна, бидејќи во најчести случаи кај едната страна се раѓаат чувства, а другата сака само провод. Секоја чест за исклучоците, што можат да го прават ова без да се родат емоции. :bow: