1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Другарство со бенефиции?

Дискусија во 'Сингл' започната од angel92, 18 февруари 2011.

  1. majstore

    majstore Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2017
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Машки
    Тотално се согласувам.. ова е само правење мерак помеѓу 2 личности што сексуално се привлекуваат.. емоциите треба целосно да се тргнат и да се постават правила на игра
     
    На *Ane* и WildMk им се допаѓа ова.
  2. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Под другар со бенефиции не се подразбира да се има секс со некој другар или пак ептен близок со кој сте делеле се. Напротив тоа би бил дечко кој има некој симпатии спрема вас, вие спрема него и си се гледате исклучително само за секс. Значи без никаква обврски, ни ѕвонење, ни пишување, ни излегување. Само треба да си бидете на чисто со очекувањата и чуствата, за да нема каење и плачење после.
    Инаку сум имала и сум за.
     
    На honey.11, majstore, Роберт 7 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. marlonbrando69

    marlonbrando69 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    5.443
    Пол:
    Машки
    Дадов пример оти имаат спомнато претходно дека едниот се затрескува. За него треба апчиња за повраќање, за затресканата личност. Другиот ќе се испразни и тоа ти е. Најдобро би било со предшвалерски договор, цепамо се, љубимо се и си ју некст тајм. Без ѕвезди симнување без лигавење :)
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Па тоа и кажав. Не дека нема случаи на затрескување, ама не верувам дека некој ќе се затреска само затоа што сексот е одличен. Барем јас не би. Затоа треба граници да се постават. Секс? Ок. Излегување, мување и слично - не.
     
    На WildMk, Роберт 7 и marlonbrando69 им се допаѓа ова.
  5. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Сум имала . Сегашниот сопруг , еднаш одамна ми беше friend with benefit , на околу еден месец , на почетокот од нашата врска , односно кога се запознавме првиот месец . На третиот состанок за прв пат имавме сексуални односи , и така теравме околу еден месец . После почнавме со мување , па тајна врска , па јавна , па брак .

    Сум за , со предходно усогласени правила и прописи .
     
    На JooonSnooow, melissa, Mart3 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. beauty&beast

    beauty&beast Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Машки
    Bas jako ja sum vo slicna situacija aj pisi mi vo inbox da te prasam nesto okolu toa za sovet
     
  7. Mart3

    Mart3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2019
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Ja od sekogas sum se naogjala vo vakvi vrskii prvo ke se zagreani potoa ke se sluci sostanokot i potoa po nekoe izleguvanje kazuva deka nejki vrska a saka friends with benefits vo bukvalna smisla najpovekjeto za sex i muvanje... najcesto imam prifatuvano vo momentot sum isto vo takva situacija nekoj sovet da mi dade kako da go nateram da go smeni mislenjeto bidejki jas pocnav da go gledam povekje od friend with benefits :(
     
    На melissa, beauty&beast и piksooki им се допаѓа ова.
  8. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Немаш како да го промениш тоа, затоа што не можеш никого да натераш да се заљуби во тебе.
    Почетниот договор за friends with benefits си го прифатила. Единствено што можеш да направиш е да му признаеш дека ти се развиле повеќе чувства за него и ако и тој е на иста бранова должина можеби ќе ти признае па понатаму би можеле да почнете врска. Доколку сметаш дека не би можела да му признаеш, едноставно заврши ја „врската“ со него и барај си дечко со кој ќе бидеш во real relationship.

    И мој совет за во иднина, ако си емотивна личност која брзо се приврзува, friends with benefits врските не се за тебе.
     
    На JooonSnooow, melissa, Someday и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Mart3

    Mart3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2019
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Да таква личност сум која брзо развјва такви чувства... и тоа ми е голем проблем и не знам како да поработам на тоа
     
    На JooonSnooow и melissa им се допаѓа ова.
  10. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Не можеш да го смениш тоа.И не треба.Се што треба е да најдеш некој со исти чувства како тебе кој ќе сака нешто повеќе.Биди сама некое време секако ќе го најдеш тоа што го бараш.
     
    На hermosa, Purplelilac и Mart3 им се допаѓа ова.
  11. Mart3

    Mart3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2019
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Веќе повеќе време со тоа се мачам кога ќе сум сама сакам да имам некого а кога ќе имам со него не можам да уживам бидејќи никогаш не ги делиме истите чувства
     
    На melissa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    И јас бев така...До пред некое време кога си реков доста е и ставив крај на "врската" меѓу мене и едно дете и покрај тоа што бев заљубена во него:!:Некое време бев сама и потоа почнав да се допишувам но си реков нема да се залетувам за да видам да не сака само да се гледаме.Но испадна дека не е така и сега сум во врска:)Пиши ми на чат ако сакаш да зборуваме повеќе на оваа тема.:D
     
    На Mart3 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека на крај едниот секогаш почнува да има чувства за другиот . Знам многу такви примери.
     
    На JooonSnooow и melissa им се допаѓа ова.
  14. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Не постои вакво нешто, ако се гледаш со некој што ти се допаѓа и наеднаш испадне се гледате 10 месеци не сте ниту другари ниту имате бенефиции некакви. Женското секогаш се заљубува или развива чувства, во ваков случај се залажува дека од гледањето ќе испадне нешто друго. Типот обично не знае кај тера, зошто тој нели не е спремен за врска, па поголем дел од тие месеци ќе дава знаци дека неќе врска, а при секоја средба ќе се однесува како да е.
    За онака за три пати ако и е на некоја тогаш самата може на другарките да каже дека имала секс со некој.
     
    На melissa и *Ane* им се допаѓа ова.
  15. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Зошто класифицираш? Како ќе се однесува при секоја средба како да е? Ова е ствар на договор помеѓу двајцата и девојката ако развие чувства она си е крива сама што дозволила да дојде до тоа. Не мора да значи дека девојката е таа што почнува да има чувства се зависи до човекот.
     
    На Billy Idol му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Сосема е нормално да сакаш пријателот како што го викаш да ти биде повеќе од пријател, ако се гледаш долг период. Се развиваат чувства и женските се посклони да имаат емоции зошто после секс кај жените се лачи хормонот окситоцин кој предизвикува желба за емотивно поврзување, кај мажите овој хормон не се лачи.
    Договор ? Да не се лажеме, ако си се гледала вака повеќе од месец сигурно не ти било сеедно.
     
    На Spicy Senorita и melissa им се допаѓа ова.
  17. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Па штом станале другари со бенефиции сигурно не станале на сила значи си се договориле. Значи така им одговара , а сега ако некој си развил после тоа чувства другата соба не е крива затоа што ништо не ветила.
     
  18. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека кога си заљубен во некој или кога го сакаш дека другиот чувствува исто гледа со постапките што ги правиш дали го сакаш или не. Крив е секогаш тој/таа што ќе се заљуби зошто на почеток се е со тој договор, па затоа сметам дека ваквите гледања не би можеле да траат многу долго. Во случајот едниот да осети дека се јавуваат чувства кај другиот почнува да се оддалечува, а може и поголема драма да настане ако продолжат да се гледаат поголд период.
     
    На beauty&beast, melissa и piksooki им се допаѓа ова.
  19. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Дури сега го забележав мислењето што си го споделила , затоа сега те цитирам . Можеби веќе си го сменила ставот , но еве еден пример каде мој другар со бенефиции се заљуби во мене , а јас само сакав мување ( повеќепати ) , но не и врска ( или секс ) . Убаво ни беше така , супер функциониравме , се додека не ми кажа дека се заљубува во мене . Тогаш го прекинав секој контакт со него , бидејќи он од предходно знаеше дека сум заљубена во друг . Всушност , затоа и ми се отвори за своите чувства кон мене . Ми рече : " Знам дека сакаш друг , и знам дека се договоривме за нашиот однос , затоа и морам да ти го кажам ова . Ако смениш мислење , ок , ако не , секој по свој пат . Јас почнувам да имам чувства за тебе . Ако продолжиме да се гледаме , ќе се заљубам и ќе те напнувам за врска , а знам дека ти тоа не го сакаш со мене . Ако си за да преминеме во врска , јас сум тука , ако не , најдобро е да се разделиме и секој по свој пат " . Одлучивме да го прекинеме секој контакт помеѓу нас . Денес тој е во врска со моја подалечна братучедка , и за сега супер им оди , скоро ја запросил ( видов кај братучедката објава , не ги " демнам " ) , а јас сум мажена со друг човек ( исто почнавме како пријатели со бенефиции , но се развија чувства обострано ) .
     
  20. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Полошо од ова нема.
     
    На hermosa и deskarada им се допаѓа ова.