Дружба со други националности

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Ваљдрин., 27 декември 2017.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.431
  Пол:
  Женски
  Пушти, секташ сака да биде вицкаст...па и лајкови има, ееј ...на кои глупости се лајкува..уствари се гледа кој пишал а НЕ што пишал.
   
  На Bitter-Sweet, Feminka22 и ***nekoja*** им се допаѓа ова.
 2. ***nekoja***

  ***nekoja*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2015
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  870
  Пол:
  Женски
  можам да се дружам со секаква националност...ама баш со луге што имат преголемо мислење за самите себе што понижуват заради тоа што некој е циган или каурин или шо знам шо баш такви не можам да поднесувам ....
   
  На hermosa и baba Rada им се допаѓа ова.
 3. MkdBoy

  MkdBoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2012
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  348
  Пол:
  Машки
  Кратко и јасно, не постои ни ВЕРА ни НАЦИОНАЛНОСТ .. туку постојат само ЛУЃЕ и НЕ ЛУЃЕ.. толку!
   
  На piksooki, Snowflake97, mira.mira и 9 други им се допаѓа ова.
 4. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.129
  Допаѓања:
  17.376
  Пол:
  Женски
  Зашто да не се дискутира??
   
 5. Visab

  Visab Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2017
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Токму поради тоа што сме 21 век а кај нас се уште постојат проблеми во дружбата на различните националности и вери, треба да се дискутира.
   
  На piksooki и Ваљдрин. им се допаѓа ова.
 6. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  3.934
  Допаѓања:
  26.872
  Пол:
  Женски
  Учев во средно училиште каде што во класот имавме бошњаци, албанци, турци, роми , многу сложен клас бевме, воопшто не правевме поделба по националности, двете најдобри другарки ми беа бошњачки, се сакавме како сестри, сега повеке не се дружиме , патиштата ни се разделија, они заминаа во странство, ретко доагаат тука и некако се одалечивме, но никогаш нема да заборавам како си помагавме мегусебно, како ја делеа неизмерната радост со мене дента кога правев свадба, многу убави денови и спомени ме врзуваат токму за лугето од друга националост.
   
  На happygirl, Dust, dayla и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Belgin1

  Belgin1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2017
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  4.835
  Пол:
  Женски
  Се дружам со сите, не ми пречат луѓе кои се друга вера или нација.
   
  На ***nekoja*** му/ѝ се допаѓа ова.
 8. СуперДевојка

  СуперДевојка Популарен член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.104
  Допаѓања:
  7.185
  Пол:
  Женски
  Затоа што не треба да има поделби во дружењето врз база на националност. Треба да се дружиме со ЛУЃЕ, не со вера и националност.
   
  На piksooki, mira.mira, Ваљдрин. и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.129
  Допаѓања:
  17.376
  Пол:
  Женски
  Д
  Да ама уште има луѓе со назадни мислења
   
  На ***nekoja*** и Visab им се допаѓа ова.
 10. Wildlover

  Wildlover Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2017
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Epa jas obozhavam da se druzham so lugje od drugi nacionalnosti obozhavam da ucham novi neshta drugi kulturii
   
 11. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.961
  Допаѓања:
  88.523
  Oбoжaвaм дa се дружaм сo луѓе oд рaзличнa верa и нaциoнaлнoст, сaмo тoa дa не се сoседите нa Мaкедoнијa. Немaме взaемнa пoчит и тoa ќе се види кoгa ќе дoјдaт пooзбилни теми нa рaзгoвoр.
   
  На happygirl, Rebecca_R, Dust и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Neophodna

  Neophodna Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  521
  Пол:
  Женски
  Се дружам со секакви,не бирам
   
  На Ваљдрин. и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
 13. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  1.461
  Допаѓања:
  42.446
  Не гледам зошто националноста би била пречка.
   
  На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
 14. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.384
  Допаѓања:
  28.901
  Пол:
  Женски
  Ништо не може да биде пречка во дружењето со некоја личност се додека наоѓаме заеднички јазик во комуникацијата. Тоа што може да не одврати од пријателските намери е нечија нечовечност. Се друго е разбирање и меѓусебно прифаќање како личност.
   
 15. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.048
  Пол:
  Женски
  Се додека се тоа луѓе од други држави, нема проблем. Добро, зависи и кои држави.
  А тукашните малцинства ги избегнувам.
  Сега може и да ме нападнете овде на форумот, ама на крајот од денот, јас најубаво си знам за себе.
   
  На sleepingbeauty и Alisa22 им се допаѓа ова.
 16. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  5.324
  Ziveev I rastev vo vrème na bratstvo I edinstvo. Se druzam so site veri I nacionalnosti ako se dobri lugjeto I iskreni kon mene. Nikogash ne mi bilo prechka vera ili nacionalnost ako megusebno se pochituvame. Mislam deka naseto odnesuvanje poteknuva od vospituvanjeto od DOMA .Vo domot na dedo mi, tatko mi, segashniot Dom vratite bile otvoreni za site dobri lugje, imalo druzbi za site praznici za site veri. Primitivno e vo deneshno vrème da se podeluvaat lugjeto po veri I po nacionalnosti.Toa e isto kako da se delat po boja na ochi, po tezina ili visina.
   
  На deliza, minne992, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Snowflake97

  Snowflake97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  597
  Допаѓања:
  1.938
  Пол:
  Женски
  Никогаш не сум правела таква разлика кој од која националност е или која вера. И како мала се дружев со ромчиња ама сме се сакале си игравме и бевме среќни не се делевме на националности.
  После во средно пак имав муслимани во класот и со сите се дружев, а со некој и сеуште се дружиме. Луѓето се делат на добри и лоши, а не кој на која вера е или која националност или незнам какви се не други поделби постојат.
  Нас порано не учеа на љубов и на соживот, без поделби и етикетирања, а сега имам видено многу (млади) родители кои уште од мали ги учат децата не се дружи со нив циганчиња се, не со тие албанци се и уште од мали ги учат на поделба и да не се сакаат и почитуваат, имам видено вакви ситуации многу често и страшно ме нервираат, дури се имам и скарано поради тоа.
   
  На deliza, cresa-jagoda и mira.mira им се допаѓа ова.
 18. Ciearra

  Ciearra Активен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Значи многу ме нервираат верските споредби! Повеќе во животот ќе ни се најди некој од друга вера одколку нашите, кои се полни со дволичност и злоба.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 19. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  887
  Допаѓања:
  3.489
  Пол:
  Женски
  Се дружам и сум се дружела. Имав колега на факултет албанец, супер беше како човек , доста се дружевме. Е сега, ко завршивме со факултет влезе (на не знам каков начин) во политиките (секако на страна на албанците) и си зборува се и сешто за македонците. Тоа малце ме изнервира. Политиката ич не ја сакам, прави раздор меѓу луѓето. Друго ништо не прави толку несогласувања во животот отколку една политика глупава. Ич не ја сакам.
   
  На cresa-jagoda, Snowflake97, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Snowflake97

  Snowflake97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  597
  Допаѓања:
  1.938
  Пол:
  Женски
  Па тоа е целиот проблем всушност, политиката ги направи тие поделби и целата нетрпеливост и меѓусебната непочит кај луѓето.
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.