Дружба со други националности

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Ваљдрин., 27 декември 2017.

 1. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  887
  Допаѓања:
  3.489
  Пол:
  Женски
  Но , тоа е само на нашите простори. Го оптеретуваат народот со нивните политики. Не, не е така во другите држави. Бар не сум слушнала толку многу луѓето да се замараат.
   
 2. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.282
  Допаѓања:
  179.361
  Пол:
  Женски
  Немам проблем со никого освен со луѓе што мислат дека се краљици, со некултурни, со исфрустрирани и ископлексирани, поготово со некултурен народ не можам да општам, со народ што не разбира од емпатија, од љубов и слично.
  Е таквите не ги сакам.
  А луѓето се луѓе. Многупати имам кажано дека сите сме од месо и коски, со по 2 очи раце и нозе шарени со рогови не нема физички ама психички еден бирилај.
   
  На CrazyGirl15, hermosa, Milobebence и 2 други им се допаѓа ова.
 3. blueberry23

  blueberry23 Активен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2018
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  98
  Пол:
  Женски
  Имам многу добра другарка босанка и супер функционираме, ептен си ја сакам.
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  1.048
  Допаѓања:
  13.219
  Пол:
  Женски
  Јас работам во мултикулти (македонци, албанци, власи, турци, роми, американци) компанија.... Супер е, функционира како едно семејство, секој секому помага безрезервно, и секогаш се слави некој празник :D:D:Dима луѓе и не-луѓе, немаат врска националноста и религијата ... ;) генерално треба да се изостави поделба по тие основи ... Во средно учев во мешана паралелка и ни беше супер, мојата другарка тогаш беше турчинка и ме учеше турски :D
   
  На happygirl, hermosa, mira.mira и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Ciel

  Ciel Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2019
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  1.828
  Пол:
  Женски
  Никогаш не сум ги делела луѓето според верата. Тоа само кај нас го има во оваа држава аман до кога!
   
 6. 'japan

  'japan Активен член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Машки
  Воопшто не сакам да комуницирам, ниту да ги видам другите националности посебно овие шо се "25 %" . Додуша живеам со еден од нив, фин е, дружлив али нее то то исто се дружам и со влав, добар е али знае и да се изгуби. Така да..
   
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Herrera

  Herrera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  7.338
  Морам да те цитирам штом ги спомна соседите на Македонија.

  Освен хрвати (од екс Ју простори) соседиве околу нас сите не мразат. Скурчено ми е од нивното глумење , за една обична работа не сакаат да помогнат, одма одбивен однос и лажење левел 100, цело време давање погрешни информации.
  Гледам максимално да игнорирам луѓе од Грција, Албанија, Србија и Бугарија.
  За хрватите немам лош збор, луѓево ми се нашле баш од секаква помош, абе брат да беше немаше да одвои време толку колку што хрвати имаат осет за помагање, алал да им е, до сега се немам разочарано од нив - зборам од мое искуство.

  Претежно сум опкружена со германци , колегите ми се 90 % нивни, а на неделни собиранки после работа , гледам да се залепам за јапонци, многу мирен народ ми се, дисциплина на ниво, плус си нарачуваме заедно суши, ми ја смируваат душата некако. После нив , супер за дружење ми се американци, скроз опуштени , баш во мој стил за заебанции, за хумор.
   
  На diskreten32, sjdgo и Gosh им се допаѓа ова.
 8. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  2.726
  Пол:
  Женски
  Имам другарка албанка. Една од најдобрите ми е :inlove:. Се дружиме неколку години (заедно бевме на еден натпревар), многу убав ни е муабетот, се разбираме, тука сме една за друга. Жал ми е само што ретко се гледаме и што нејзините се потрадиционални, некако и е пречка што јас треба да одам до нејзиниот град а немам баш секогаш можност.. Многу се труди, ептен си има потенцијал девојчето и се надевам ќе успее еден ден.
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
 9. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.250
  Допаѓања:
  8.420
  Пол:
  Женски
  Пријателствата и љубовта немаат националност и вера туку само човечките мозоци.
   
  На hermosa и mira.mira им се допаѓа ова.
 10. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  463
  Пол:
  Машки
  Не ни помислувам на вакво нешто, не ми иди во предвид.
   
 11. Brunhilde

  Brunhilde Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  2.377
  Допаѓања:
  19.339
  Пол:
  Женски
  Моите 3 другарки се од различни националности едната е германка другата е русинка и третата е африканка и супер се сложуваме.
   
 12. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.354
  Допаѓања:
  17.277
  Пол:
  Женски
  Сум се дружела , се дружам , и ќе се дружам со секој кој не ми мисли зло и кој е искрен со мене . Искрено повеќе дискриминација сум доживеала од македонџи , отколку од било која друга националност . Не е важно на која вера и нација припаѓа , туку да е ЧОВЕК ! За мене , таа нација , таа вера е најважна . Човечноста !
   
  На mira.mira, LitttleRNBPrincess и hermosa им се допаѓа ова.
 13. Nightwish11

  Nightwish11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2020
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  804
  Пол:
  Женски
  Zoshto da ne
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 14. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  286
  Пол:
  Женски
  Kok e dobar i cesen covek, nacionalnosta ne znaci nisto.
   
 15. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.465
  Допаѓања:
  3.289
  Пол:
  Женски
  Почитувам туѓа националност ,дури и ми е интересно други култури ,обичаи.И дружбата е дружба без оглед на се.
   
  На Herrera и piksooki им се допаѓа ова.
 16. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  831
  Допаѓања:
  2.055
  Пол:
  Женски
  Не можам да се дружам со луѓе кои имаат нешто против овие дружби.

  Не сум тип склон кон предрасуди, имам живеено и надвор од земјава, и имам остварено контакти со лица од многу националности. Конкретно, еден од подобрите другари кои ги имам е Ром.

  Ме интересира се’ што е непознато, лесно склопувам познанства и можеби тоа е една од работите за кои ми е мило што сум јас, јас.

  Баш се осеќам некако богато кога е во прашање темава. Шубаво.
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 17. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  1.725
  Допаѓања:
  43.803
  Според мене не се проблем националностите, проблемот е во ограничените мозоци.

  Израснав во мулти култи средина, а и во текот на целиот досегашен живот сум била опкружена со луѓе од најразлични националности и верски убедувања. Повеќето имаат теми на кои што се чувствителни, ама тоа е сосема нормално и треба да се почитува.

  Дајте им шанса на другите да ви раскажат повеќе за себе, многу може да се научи. :)
   
  На Bozica1980, Snow-Star, Dalia93 и 3 други им се допаѓа ова.
 18. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.813
  Допаѓања:
  24.697
  Пол:
  Женски
  Апсолутно сум за дружба.. Ако карактерно имаме "разбирање", не ми менува ни националност, ни вера, ни возраст ниту пол....
   
 19. Regina.Phalange

  Regina.Phalange Активен член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2020
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  373
  Пол:
  Женски
  Неколку години патував со еразмус размените и имам пријатели од баш цел свет. Ретко сум начекувала некој намќори или луѓе со предрасуди и слично.
  Ама сите италијанци кои сум ги запознала биле еднакво шармантни. Тоа ко во крвта да им е:nod:
   
 20. Magiluna

  Magiluna Нов член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Знам доста многу босанци бидејќи живеам во странство навистина са добри луѓе хумор симпатични ...Ионака не ме интересира националноста ме интересира што човек си во душа :mm:
   
  На Bezobraznata и hermosa им се допаѓа ова.