1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дружба со други националности

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Ваљдрин., 27 декември 2017.

  1. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    Јас немам ништо против дружба со пријатели од други националности, сепак и тие се луѓе, ама сум немала досега такви пријатели, ако имам во иднина, тоа нема да ми претставува никаков проблем.
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не знам зошто воопшто треба да се дискутира за ова?

    Луѓето за дружење не се бираат по националност, туку по тоа дали ти одговараат по карактер.
     
    На Ane_na_Bisera16, daylight, tinka-mace и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Mr.Lover

    Mr.Lover Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2012
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    1.028
    Пол:
    Машки
    Луѓе ко луѓе се дружам највеќе со Македонци во последно време и со Германци, Хрвати, Срби, Бошњаци, Швајцарци, Бугари и еден Гамбиец. Исти се и тие ко нас значи ги делам на добри и лоши. Еве од досегашно искуство ќе пишам за сите по нешто.
    Хрвати- тие се малку подигнати од другите балканци.Нешто поевропски се мислат ,шо не ми се допаѓа.
    Германци-се се по правила и прописи. Јадат свашта ко свињи, скромни се скржави и ладни. Кога ти обекаат нешто ке исполнат.работохоличари
    Срби-Си го сакаат своето нејкат многу други култури
    Бошњаци-многу зборлив народ, друштвен
    Швајцарци- скромно делуваат но се покажуваат со скап накит, автомобил итн. Работа им е само во ум.
    Бугари-Тие се денес за утре не мислат многу за иднина циганската тераат.
    Гамбијци-мирни луѓе, работливи, сакаат многу музика посебно мајкл џексон
     
    На Роберт 7, minne992 и mira.mira им се допаѓа ова.
  4. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Сум била во друштво со роми турци Албанци.
    Дружељубиви
    Да те насмеат
    Да ти направат убав денот
    Шали
    Смеи
    Те гледаат не ти е нешто денот одма прават нешто да те расположат да те насмеат.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    Ау скраја да е со други националности, нема шанси.
     
  6. mintyflowers

    mintyflowers Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2020
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Леле темава! У прва година се задружив со еден албанец, префин дечко, какви манири имаше само и нормално се заљубив. Идевме месец дена но мајка му ме МРАЗЕШЕ и му забрани да има секаков однос со мене, ни врска ни другарство |(. Моите ич не се такви, баш среќни беа :)
     
  7. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Градов ми е само Македонци, па тука неам можност за дружба со други националности.
    Ама во средно дури учев во Скопје се дружев многу со Албанци,Турци и Босанци.. не ги делев на ваши и наши, спонтано почнаа дружбите и најчесто траеа сите тие 4 години.
    Албански дури научив и да зборам по малку.
    Имав двајца другари што ми беа ко браќа, 4 год не престанавме со дружба, ептен ги засакав.
    За жал изгубивме контакт сега.

    Али коа се вратив у село мое уште на клада што не бев ставена, со прст секаде покажувана дека сум идела со Албанци и Турци, сум се к**вала низ Ск со нив :x:x:x

    Ужасно прости луѓе. А Македонци де,ќе речеш ;)
     
    На nevermet18 и mira.mira им се допаѓа ова.
  8. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Вакви прашања и дискусии само во Македонија може да има, зошто немаме многу можност да среќаваме луѓе од различни националности, кој сака да дојде од некаде да живее тука. Освен албанците што си се наши, тукашни. Не сум имала можност да се дружам со албанци тука, немам контакт. А кога бев во странство, се дружев и со албанци и со секакви националности, нема логика да се води ваква дискусија
     
    На nevermet18, Angie1432 и Lella им се допаѓа ова.
  9. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    23.989
    Што е со темава?
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. VSkopje

    VSkopje Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2024
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Луѓето ги разликувам на добри и лоши. Имав колешки од повеќе националности. Фер се, коректни се. Но политиката си го направи своето, на работа до тој степен беше забележливо што , се сменија, сакаа се по нивно да биде. Таков соживот, тешко.
     
  11. Ane_na_Bisera16

    Ane_na_Bisera16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2020
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Не е битно човекот што е по националност туку дали е човек.
     
    На Алекс К му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sophitas

    Sophitas Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    1.061
    Се додека некој е човек,не е важно која националност е и на која религија припаѓа.Тоа мора да ни биде јасно,зашто во спротивно би значело дека сме ограничени и плитки умови и судиме по тоа кој од каде доаѓа,а тоа е најмалку важно.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Алекс К

    Алекс К Нов член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2024
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Сум имала прилика и уште сум во контакт со некои од нив. Прво, во основно сите мои години ги поминав со соученици од ромска националност (само 3ца бевме македонци) и можам да кажам дека сум поминала многу поубаво со нив одколку со моите соученици во средно училиште кои иако се македонци не знаат што е почитување и не знаат како да се дружат, ги бираат своите пријатели според функцијата на работно место на нивните родители (доктори, директори, професори...). Тоа не значи дека сите се батал има и деца кои стварно знаат да се дружат без да си им од корист. Старите соученици сеуште ме почитуваат за добро и за лошо, секогаш ме поздравуваат и се грижат за мене кога ќе ме сретнат иако не се гледаме често. Моментално имам соученичка која е полу албанска полу турчинка и е премногу фер. Во минатото имам пристапувано до врсници кои припаѓаат на другите држави (шпанци, французи, американци, холанѓани итн.) но се се одвиваше преку пораки така да тие пријателства не трае многу :( Само пријателката од Јапонија остана во контакт со мене. Но, сакам да кажам дека безразлика која националност е човекот секој си има свој карактер и сите сме еднакви.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    869
    Пол:
    Машки
    Сум дружел со луѓе од разни националности, уште од дете, и најпроблематични биле секогаш албанците.
    Распнете ме колку сакате, стојам зад напишаново. Секоја критика ја перцепираат како албанофобија, мора секогаш претпазливо со нив, затоа што при најмал коментар или препирка стануваат агресивни. Многу ми е подобро без нив.
     
    На dafe993 и VSkopje им се допаѓа ова.