1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Друштвени игри

Дискусија во 'Слободно време' започната од Stephanie, 13 јануари 2012.

 1. Stephanie

  Stephanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  7
  Девојки, ме интересира дали знаете од каде можам да купам некоја друштвена игра во стилот на монопол, ризик... видов неколку игри на е-shop меѓутоа бара платежна картичка, неможе да се уплати преку банка.

  Фала однапред :)
   
 2. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.171
  Пол:
  Женски
  Па за монополи, карти, не лути се човече.. би требало да има во секоја книжара. Или пак во некои поголеми маркети. :)
   
 3. Star19

  Star19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2011
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  70
  Имаш голем избор на друштвени игри во Џамбо и доле во маркетот во Веро.
   
  На Stephanie му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Stephanie

  Stephanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  7
  ееее стварно... не ми текна на тоа :D
   
 5. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Како се играше точно монопол?
  Како го играте вие што го играте?
  Ја порано знаев, сега појма немам сум заборавила како беше тоа со купување, па хипотеки, куќи, шанса, изненадување....
   
 6. SarahTayMomsen

  SarahTayMomsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  650
  Монополи, меморија, не лути се човече, твистер(имавме твистер за нова година :lol: ) па тие само ги знам на тие ми текнува де! :?:
   
 7. SarahTayMomsen

  SarahTayMomsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  650
  Well..Си купуваш град, продаваш град ако не го сакаш го ставаш под хипотека, одиш во затвор ако стапниш на тое поле, градиш кука ако ги имаш купено сите тие што се во зелена боја посел имаш нез розева боја градови, жолта итн.
   
 8. Stephanie

  Stephanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  7
  ај објасни нешто повеќе за твистерот, никогаш не сум играла. Патем...каде можам да го најдам?
   
 9. viva.la.fiesta

  viva.la.fiesta Активен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  зависна сум од монопол стално со братми играме :P
   
 10. maja.kostovska

  maja.kostovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  192
  Монопол, не лути се човече, карти имаш скоро во сите книжари, а еднистве мислам дека Клуди (или не знам точно како се вика) има во Џамбо :rofl:
   
 11. dancing.in.the.rain

  dancing.in.the.rain Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2012
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  142
  Цугопол :D нешто слично на монопол само освен картонот на кој е поставена играта, коцката и пиунчињата треба да имате и нешто за пиење и наместо да одиш во затвор, купуваш згради и градови, пиеш онолку колку што е запишано на полето.Незнам каде и дали воопшто се продава кај нас, но може да се испринта од интернет и да се игра. После неколку полиња и испиени чашки ке ви стане уште поинтересна :D
   
  На Cloee и Stephanie им се допаѓа ова.
 12. Stephanie

  Stephanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  7
  Веднаш ќе поработам на тоа :D
   
  На dancing.in.the.rain му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  2.037
  Одамна неам играно како помала играв многу карти, не лути се човече, монопол
  жал ми е само што не научив да играм шах али ајде ќе биде има време за се :D
   
 14. TheaEsposito

  TheaEsposito Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  2.462
  Може да ми кажеш од каде можам да ја испринтам? Мислам линк да ми дадеш или слично.
  Зошто јас ја најдов таа таблата, но картите неможам да ги најдам за да ги испринтам. Па плис хелп!
  Едит: Сега видов. Таму кај што пишува "КАРТИ" треба да има обични карти за играње?
  И да, друга друштвена игра што многу ја сакам, покрај Монопол, карти...-Rummikub.
   
 15. moonlight-girl.55

  moonlight-girl.55 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  2.735
  Ужасно сакам Твистер да си купам. Во мојов град нема, прашав. Во Џамбо исто прашав, ми рекоа дека нема.
  Од каде сте зеле вие што имате или каде можам да најдам во Скопје? :)
   
 16. indelible

  indelible Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  81
  Мене една од поинтересните друштвени игри ми е Cluedo. :) Ахх колку ми се игра моментално.
   
 17. Stephanie

  Stephanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  7

  Ај објасни нешто повеќе за таа игра :)
   
 18. indelible

  indelible Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  81
  Многу одамна ја имам играно така да не се секавам точно на сите детали.
  Знам во кутијата (кога ке купиш Клуедо) има картички со убијци, картички со соби, и картички со оружја.
  На почеток треба да се избере по една картичка од трите и да се стави во плико а другите да се поделат на играчите. И имаше некако поставуваш прашања, даваш одговори, (има и посебни лифчиња во кутијата кои ги пополнувш) и победува оној кој што ке дознае кој е убиецот, во која соба убил и со кое оружје (тоа што е во пилкото).

  Се надевам јасно ти е одприлика за што станува збор. :)
   
 19. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Кога бевме на факултет многу игравме јамб, страшно ми недостигаат тие денови.
   
 20. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.661
  Јамб. Добра игра, мада нова сум таму.

  Лора ја играат многу, но мене ми е безсмислена.

  Никогаш не сум .. Оваа посебно се игра со многу луѓе и со алкохол. Еден кажува пр. јас никогаш не сум пушел цигари и сите што пушеле цигари, треба да се напијат. Али ова е само пример. Ние ја играме многу, мнооогуу поперверзна. :D