1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дубак и џампер

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 19 септември 2011.

  1. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Јас не би го ставила толку рано, не е убаво да се форсира детето кога тоа самото не е спремно. Не треба да се скокаат фазите во моторниот развој, најдобро е најпрвин да почне да лази, па потоа тоа самото ќе почне да се исправа кога ќе биде спремно да застане на нозе. Сега уште не му се зацврстени мускулите, рбетчето, може само штета да му направиш.
     
  2. moli.mk

    moli.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    91
    Мајки, незнам дали смеам да постирам линк од друг форум овде, доколку не, администраторите слободно нека го отстранат..
    Наидов на еден форум од 2008/9 каде Др.Видоевски одговара на прашања од ортопедијата, па има и доста за користење на дубак и џампер..
    Се пишува доста и за широк повој, но има и доста други корисни работи..кој сака може да ѕирне, може ќе си најде одговор што му треба..

    http://roditeliideca.bbgraf.com/t1444-topic
     
    На Kom.pot му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Denes Vidoevski ni preporaca da go stavame bebus vo jumper. Pa da ne kupuvala nekoja vo skoro vreme, kade gi ima, kako se so ceni???
     
  4. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    И
    И нас истото ни го рече, ама уште се мислам дали да го ставам во џампер. Т.е. нас ни рече ако се мислите за таква опција препорачувам џампер а не дубак. Јас засега се одлучив за играње на земја на коцки (кои исто така ги препорача), и гледам има голем напередок во моторики, цел се крева газе нозе, така да уште сум на мисла за џамперот. Кажи кај ќе ги најдеш ако се предомислам. :)
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.098
    Допаѓања:
    2.164
    Има од оние на каса од врата што де ставаат и се поефтини,до кај 2000 ден.други што имам гледано самостоечки налик на дубак накај 5-6000 ден.
    Да не бидам офф.. Мојот ортопед не препорачува џампер се додека не почне само да се исправа на нозе,му се скратувале коските :sweat:Со каква препорака ви кажа Видоевски да за џамперот?
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    I jas ne sum odlucna uste, ne znam sto e pravilno, citam velat najdobro e decata na pod da gi ostavas celo vreme, jas mu napraviv detsko katce, ama pak malo e uste, brgu mu zdosaduva lezenjeto. Koga ke e pogolem malku, koga ke pocne da sedi i da igra so igrackite moze ke saka, ama prasanjeto e sto vo meguvreme?
    Na spalna ne smeam bez nadzor da go ostavam pocna da se prevrtuva, od relaksatorot se kreva, ne saka da uziva tuku se kreva kako za sedenje, dubakot ne se preporacuva, od jumperot nozete se skratuvale..... aman veke, da ne si pameten sto da pravis :swear:
    Kako majka sekako sakam da donesam pravilna odluka koja ke e vo korist za moeto dete, ama ete site razlicno kazuvaat. (facepalm)
    Grungie, Vidoevski ni pokazuvase vezbi, da go fatis pod miski i da go ostavis da potskoknuva, bilo dobro za razvivanje na muskulite za nozete i ni rece kako najdobra opcija za istata vezba e da nabavime jumper. Isto ni preporaca aktivno da pocneme da go stavame vo hranilka pod agol za da vezba sedenje, inaku na garnitura da go ostavas potpren so pernici rece nikako.
     
    На Grungie му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.862
    Пол:
    Женски
    Najdobro ti e na zemja makja ne mu e rano ke se nauci da ne ja treska glavata od pod koga paga ko mojot, jas na spalna sekogas go imav ko mal eve go sega a go stavam na xemja se frla nanazad za da legne ko sto pravese na spalnana meko pa galje nemase, sega samo se cuka ama sto da mu pravam mora da nauci da pazi, dva pati ke se udri tretiot ke znae toa e. Ili pak ete ako nekes na zemja nas igralnata super ni se pokaza, mu staviv kebe edno da ne mu e tvrdo i mu ja napolniv vo igracki uziva vo nea.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Da, znam deka na zemja e najdobra opcija, uste pred eden mesec vo edno kose mu poslav od kockite i go stavam sekoj den, no poveke od 15tina min ne saka.
    Pocna da se prevrtuva od grb na mese no ne znae obratno i ke se iznervira pa pocnuva da place. Ne mi e strav deka ke se cukne, samo mi e zal sto place pa go zemam. :)
    Drugo ke e koga ke pocne da sedi, ke si zaigruva sam, no sto vo meguvreme, jumperot nekako mnogu skapo mi se vide, a ke go koristi 2 meseci maksimum. :?:
     
  9. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.862
    Пол:
    Женски
    Pa i na spalna da go stavis isto ke e, ke se prevrti na mese. Mora da se prevrtuva, toa e prvata faza, pa ke pocne da lazi pa da sedi pa poleka ke se isprava. Loso e ako ne se prevrtuva. Nemozes da gi preskoknes prvite fazi i odma na sedenje samo za da ne place. A mkzebi place zosto saka vo race celo vreme. Staj mu igracki, potiknuvaj go da se vrti da lazi taka i treba. A za dzamper neznam sto da ti kazam, jas ne zemav dzamper bas dzamper tuku dubak i odozdola ima pruzina koja se vadi, t.e 3vo1 moze da se koristi kako dzamper so taa pruzinata, kako dubak bez nea i se rasklopuva cel dolen del kaj trkalcata i moze kako klackalka da se koristi, iako jas ne go koriatam ova poslednovo.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Preskoknuvanje fazi nikako, sekoja od niv e bitna za pravilniot motoricki razvoj. Ne go forsiram jas za nisto, koga ke mu dojde vreme togas, zatoa i mi e na um ova so jumperot.
    Sega za sega ke prodolzam da go stavam na pod, ke igram i jas so nego, ke gi pravime vezbite sto ni gi kaza ortopedot pa za ponataka ke vidime. :)
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  11. moli.mk

    moli.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    91
    Мајки, размислувам за џампер, па ми требаат совети и искуства... Вреди ли да се даде минимум 5000 ден за месец два што ќе го користи, а може и не..
    Ние сме скоро 7+2..се превртува, ползи онака војнички, не класично лазење, за седење не е скроз стабилна, ама добро се држи некои 30-40 сек..
    Ортопедот ни рече дека може уште од 6 месеци да ја ставаме, ама рече ако веќе имате може да биде и 24 часа во џампер, не штети..но ако немаме, не е задолжително, како сакаме така..во стилот има корист, нема штета, но не е крај на свет и ако нема..
    Го сакаат ли вашите деца џамперот, седат ли во него, сте приметиле ли стварно некои позитивни ефекти од неговото користење?
    Знам дека се е индивидуално, но не е лошо да се слушне и по некое искуство...
     
  12. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    752
    Пол:
    Женски
    Sto e razlikata od jumper i dubace? Vo smisla kako sto vo dubakot se stava bebeto koga e vo faza pred preoduvanje da se uci da se dvizi, bez da go drzi nekoj, a na juberot sto mu e funkcijata, dali e samo da stoi? Ortopedite poveketo ne preporacuvat dubak, a jumper velat moze...
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.806
    Пол:
    Женски
    со џамперот скока во место,не се движи
     
  14. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.862
    Пол:
    Женски
    Emka istite igralna i dubace gi imame. Dusa im izvadivme, epten se kvalitetni cim dubaceto prezivea od seto toa lupanje vo zid dur se vozevme vo nego, a igralnata uste si ja koristime inaku nemoze mama do wc da otide bez pridruzba :D
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.700
    И дубаче и џампер е? @emkaemka од каде?
     
  16. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.607
    Допаѓања:
    103.856
    Пол:
    Женски
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.700
  18. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.644
    Допаѓања:
    5.586
    Пол:
    Женски
    истиот го имаме и ние мала е скоро 8м од пред две нед а ставаме веќе го вози насекаде стабилен е цврст мене мн ми се свиѓа и тоа за скокање е мн практично ..
     
    На emkaemka и eli25 им се допаѓа ова.
  19. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.607
    Допаѓања:
    103.856
    Пол:
    Женски
    Мене ми изгледа ОК, не е баш мал, но не е ни огромен, цврст и стабилен изгледа, ете членката и од искуство потврди :)
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Skorpija989

    Skorpija989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2016
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Бевме со бебе на ортопед од сабајле. Се е добро, можеме веќе и да седнуваме :). Ми рече во дубалце да не го ставам. Е сеа знам дека скоро сите се против дувалце па незнам што да правам. Какви искуства имате вие со дубалце?
     
    Последна измена од модератор: 11 јануари 2018